Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 10/13/2017 07:01 AM
            NEW JERSEY SENIOR OLYMPICS 2017 - 9/9/2017 to 9/10/2017            
      www.besmarttinc.com for meet results and more, Sanction #: 077-R003      
                                    Results                                    
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 METUCHEN, NJ              NT      31.75  
  2 Zampetti, Rhonda          50 EDISON, NJ                NT      33.33  
  3 Chatman, Kelley           53 Unattached                NT      33.89  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 METUCHEN, NJ              NT      37.87  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 METUCHEN, NJ              NT      45.73  
  2 Shepard, Pamela           52 CHERRY HILL, NJ           NT      50.67  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepard, Pamela           52 CHERRY HILL, NJ           NT    3:54.40  
      52.87   59.29 1:01.85 1:00.39                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 METUCHEN, NJ              NT      36.08  
  2 Zampetti, Rhonda          50 EDISON, NJ                NT      40.17  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         52 METUCHEN, NJ              NT    1:25.52  
      37.36   48.16                                                
  2 Shepard, Pamela           52 CHERRY HILL, NJ           NT    1:45.87  
      55.41   50.46                                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polonczyk, Lisa           56 LAKELAND                  NT      42.39  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tricarico-Newton, Donna   57 EAST BRUNSWICK, NJ        NT    1:28.55  
      41.70   46.85                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tricarico-Newton, Donna   57 EAST BRUNSWICK, NJ        NT    3:13.27  
      44.24   48.23   50.33   50.47                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tricarico-Newton, Donna   57 EAST BRUNSWICK, NJ        NT      51.59  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tricarico-Newton, Donna   57 EAST BRUNSWICK, NJ        NT    1:47.90  
      52.68   55.22                                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polonczyk, Lisa           56 LAKELAND                  NT      46.46  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            56 MONROE, NJ                NT    1:36.61  
      45.29   51.32                                                
  2 Polonczyk, Lisa           56 LAKELAND                  NT    1:45.25  
      50.81   54.44                                                
 -- Rovtar, Rene              59 BASKING RIDGE             NT         DQ  
    1:05.68 1:14.62                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            56 MONROE, NJ                NT    3:26.15  
      46.66 1:46.13   53.42                                        
  2 Polonczyk, Lisa           56 LAKELAND                  NT    3:56.36  
      52.18 1:00.21 1:03.52 1:00.45                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            56 MONROE, NJ                NT      40.05  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            56 MONROE, NJ                NT    1:30.12  
      42.25   47.87                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              62 PENNSVILLE, NJ            NT      37.60  
  2 Lyndon, Meredith          61 AVENEL, NJ             36.00      38.22  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 AVENEL, NJ           1:25.00    1:25.26  
      39.81   45.45                                                
  2 Hood, Patricia            62 DELANCO                   NT    1:26.19  
      41.52   44.67                                                
  3 Jack, Sally               60 COLONIA, NJ               NT    1:27.51  
      42.63   44.88                                                
  4 Davis, Elaine             63 IRVINGTON, NJ             NT    1:46.25  
      51.29   54.96                                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack, Sally               60 COLONIA, NJ               NT    8:29.04  
      45.36   51.28   51.69   52.61   53.69   52.94   51.34   51.27
      50.72   48.14                                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 AVENEL, NJ             48.45      47.97  
  2 Zottoli, Diane            60 OLD BRIDGE, NJ            NT    1:02.04  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 AVENEL, NJ           1:46.58    1:48.77  
      52.92   55.85                                                
  2 Zottoli, Diane            60 OLD BRIDGE, NJ            NT    2:10.49  
    1:04.42 1:06.07                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              62 PENNSVILLE, NJ            NT    3:47.26  
      53.30   57.86 1:56.10                                        
  2 Zottoli, Diane            60 OLD BRIDGE, NJ            NT    4:36.34  
    1:05.59 1:10.42 1:11.36 1:08.97                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hood, Patricia            62 DELANCO                   NT      48.37  
  2 Davis, Elaine             63 IRVINGTON, NJ             NT    1:10.78  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              62 PENNSVILLE, NJ            NT    1:42.50  
  2 Lyndon, Meredith          61 AVENEL, NJ           1:52.67    1:53.08  
      53.62   59.46                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              62 PENNSVILLE, NJ            NT    3:39.23  
      48.78   55.73   57.51   57.21                                
  2 Hood, Patricia            62 DELANCO                   NT    3:55.45  
      55.63   57.89 1:00.66 1:01.27                                
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              62 PENNSVILLE, NJ            NT      41.25  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              62 PENNSVILLE, NJ            NT    1:37.41  
      45.12   52.29                                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          61 AVENEL, NJ           1:42.53    1:39.95  
      48.08   51.87                                                
  2 Hood, Patricia            62 DELANCO                   NT    1:47.65  
      56.49   51.16                                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    66 WOODBRIDGE, NJ            NT      37.22  
  2 Ryan, Patricia            67 GARWOOD, NJ               NT    1:31.05  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    66 WOODBRIDGE, NJ            NT    1:28.65  
      42.45   46.20                                                
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    66 WOODBRIDGE, NJ            NT      43.35  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    66 WOODBRIDGE, NJ            NT    1:37.81  
      48.52   49.29                                                
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara           71 CHARLESTON, WV            NT      43.20  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara           71 CHARLESTON, WV            NT    2:23.17  
    1:08.02 1:15.15                                                
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara           71 CHARLESTON, WV            NT    1:04.83  
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara           71 CHARLESTON, WV            NT    5:05.52  
    1:09.05 1:24.35 1:24.95 1:07.17                                
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Ann                78 CHICAGO, IL               NT      56.32  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 MARTINSVILLE, NJ       50.00      53.77  
  2 Griffin, Joan             80 SPARROW BUSH              NT      55.18  
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             80 SPARROW BUSH              NT   10:17.30  
      58.67 1:00.05 1:01.16 2:05.27 1:01.17 1:02.99 1:03.15 1:02.87
    1:01.97                                                        
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             80 SPARROW BUSH              NT      55.70  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             80 SPARROW BUSH              NT    1:56.32  
      58.40   57.92                                                
  2 Moeller, Janet            83 MARTINSVILLE, NJ          NT    2:25.77  
    1:07.30 1:18.47                                                
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Joan             80 SPARROW BUSH              NT    4:08.69  
    1:01.76 1:01.13 1:01.32 1:04.48                                
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 MARTINSVILLE, NJ     1:10.00    1:09.52  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 MARTINSVILLE, NJ     2:20.00    2:41.53  
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 MARTINSVILLE, NJ     5:25.00    6:09.72  
    2:49.34 1:40.56 1:41.33                                        
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 MARTINSVILLE, NJ     1:18.00    1:23.56  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            83 MARTINSVILLE, NJ     2:25.00    2:33.51  
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        87 TENAFLY, NJ          1:09.95    1:14.35  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        87 TENAFLY, NJ          2:39.46    2:46.50  
    1:17.44 1:29.06                                                
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        87 TENAFLY, NJ          5:50.81    6:00.56  
    1:22.21 1:34.35 1:31.55 1:32.45                                
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        87 TENAFLY, NJ          1:09.50    1:09.74  
 
Women 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        87 TENAFLY, NJ          2:42.35    2:52.97  
    1:18.97 1:34.00                                                
 
Women 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        87 TENAFLY, NJ          5:50.46    6:09.74  
    1:18.52 1:37.16 1:37.59 1:36.47                                
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 PENNINGTON           1:01.00    1:01.20  
      29.35   31.85                                                
  2 Soloway, Stephen          54 VINELAND                  NT    1:10.30  
      34.75   35.55                                                
  3 Shea, Bill                51 MARLTON, NJ               NT    2:21.88  
    1:00.69 1:21.19                                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloway, Stephen          54 VINELAND                  NT    7:07.76  
      36.90   40.20   41.99   43.89   43.69   43.69   44.73   45.59
      44.26   42.82                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 PENNINGTON             33.00      33.15  
  2 Soloway, Stephen          54 VINELAND                  NT      38.11  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloway, Stephen          54 VINELAND                  NT    3:12.68  
      43.55   49.30   51.04   48.79                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flannery, Patrick         55 EASTAMPTON                NT      36.21  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valori, Mario             58 TURNERSVILLE, NJ          NT    1:03.69  
      30.17   33.52                                                
  2 Flannery, Patrick         55 EASTAMPTON                NT    1:21.62  
      37.84   43.78                                                
  3 Zhou, Benjamin            57 ROSELLE PARK, NJ          NT    1:24.06  
      39.72   44.34                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flannery, Patrick         55 EASTAMPTON                NT    3:00.30  
      41.21   45.77   47.59   45.73                                
  2 Zhou, Benjamin            57 ROSELLE PARK, NJ          NT    3:03.34  
      41.45   40.84   50.45   50.60                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valori, Mario             58 TURNERSVILLE, NJ          NT    6:31.09  
      34.03   38.02   38.33   39.83 1:20.38   40.45   41.24 1:18.81
  2 Zhou, Benjamin            57 ROSELLE PARK, NJ          NT    8:03.24  
      43.36   47.85   49.03   49.45   48.54   49.78   49.66   48.50
      51.38   45.69                                                
  3 Flannery, Patrick         55 EASTAMPTON                NT    8:22.16  
      39.50   47.03   49.93   51.68   51.44   52.43   53.16   53.88
      53.30   49.81                                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valori, Mario             58 TURNERSVILLE, NJ          NT      33.82  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            57 ROSELLE PARK, NJ          NT    1:53.51  
      56.15   57.36                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            57 ROSELLE PARK, NJ          NT    4:03.14  
      53.78 1:02.35 1:05.02 1:01.99                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         58 PARLIN, NJ                NT      48.43  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            57 ROSELLE PARK, NJ          NT    1:42.88  
      48.68   54.20                                                
  2 Hamanaka, Atsushi         58 PARLIN, NJ                NT    1:49.80  
      50.10   59.70                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         58 PARLIN, NJ                NT    3:57.31  
      52.02   59.45 1:02.16 1:03.68                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         58 PARLIN, NJ                NT      43.99  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         58 PARLIN, NJ                NT    1:40.01  
      48.69   51.32                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         58 PARLIN, NJ                NT    3:53.57  
      50.67 1:07.71   58.86   56.33                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Frank              61 SAYREVILLE, NJ            NT      31.05  
  2 Lehrer, Elliott           62 OLD BRIDGE, NJ            NT      32.65  
  3 Cohen, Larry              61 MATAWAN, NJ               NT      32.72  
  4 Weinstein, Mark           61 MANALAPAN, NJ             NT      33.63  
  5 James, Leon               64 BROOKLYN                  NT      44.29  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Mark           61 MANALAPAN, NJ             NT    1:13.27  
      34.42   38.85                                                
  2 Norek, Frank              61 SAYREVILLE, NJ            NT    1:13.77  
      33.96   39.81                                                
  3 Cohen, Larry              61 MATAWAN, NJ               NT    1:14.03  
      35.13   38.90                                                
  4 Lehrer, Elliott           62 OLD BRIDGE, NJ            NT    1:17.21  
      36.67   40.54                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Larry              61 MATAWAN, NJ               NT    2:54.50  
      38.31   44.11   46.93   45.15                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             61 LEESBURG, VA              NT    8:32.01  
      48.36   52.19   52.62   52.51   52.24   51.40   51.81   51.56
      50.74   48.58                                                
  2 Nolan, Lawrence           61 BAYVILLE, NJ              NT    9:54.63  
      49.13   54.60   59.03 1:01.96 1:01.13 1:03.46 1:01.45 1:01.37
    1:02.78   59.72                                                
  3 Campbell, Mike            63 PRINCETON, NJ             NT   12:31.73  
                                                            2:42.91
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerstein, Eric            62 WARWICK, NY               NT      35.27  
  2 Weinstein, Mark           61 MANALAPAN, NJ             NT      36.28  
  3 Cohen, Larry              61 MATAWAN, NJ               NT      39.57  
  4 Lehrer, Elliott           62 OLD BRIDGE, NJ            NT      45.40  
  5 Norek, Frank              61 SAYREVILLE, NJ            NT      46.67  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerstein, Eric            62 WARWICK, NY               NT    1:17.17  
      39.92   37.25                                                
  2 Weinstein, Mark           61 MANALAPAN, NJ             NT    1:22.46  
      39.73   42.73                                                
  3 Cohen, Larry              61 MATAWAN, NJ               NT    1:32.53  
      46.57   45.96                                                
  4 Norek, Frank              61 SAYREVILLE, NJ            NT    1:39.20  
      48.22   50.98                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerstein, Eric            62 WARWICK, NY               NT    2:51.35  
      42.47   43.83   43.40   41.65                                
  2 Cohen, Larry              61 MATAWAN, NJ               NT    3:17.20  
      46.21 2:30.99                                                
  3 Swiger, Ralph             61 LEESBURG, VA              NT    3:33.84  
      53.07   54.57   54.88   51.32                                
  4 Norek, Frank              61 SAYREVILLE, NJ            NT    3:37.97  
      50.40   54.33   57.77   55.47                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samaranayake, Tilak       60 MIDDLESEX, NJ             NT      43.02  
  2 Weinstein, Mark           61 MANALAPAN, NJ             NT      43.91  
  3 Nolan, Lawrence           61 BAYVILLE, NJ              NT      47.00  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerstein, Eric            62 WARWICK, NY               NT    1:24.96  
      41.05   43.91                                                
  2 Swiger, Ralph             61 LEESBURG, VA              NT    1:36.37  
      46.86   49.51                                                
  3 Samaranayake, Tilak       60 MIDDLESEX, NJ             NT    1:39.01  
  4 Weinstein, Mark           61 MANALAPAN, NJ             NT    1:39.31  
      46.39   52.92                                                
  5 Nolan, Lawrence           61 BAYVILLE, NJ              NT    1:49.85  
      50.52   59.33                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             61 LEESBURG, VA              NT    3:47.78  
      50.53   57.05   59.29 1:00.91                                
  2 Nolan, Lawrence           61 BAYVILLE, NJ              NT    4:09.29  
      53.61 1:01.77 1:06.06 1:07.85                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             61 LEESBURG, VA              NT      42.74  
  2 Lehrer, Elliott           62 OLD BRIDGE, NJ            NT      44.71  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             61 LEESBURG, VA              NT    1:53.14  
      54.62   58.52                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             61 LEESBURG, VA              NT    4:03.23  
      54.26 1:00.74 1:03.05 1:05.18                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerstein, Eric            62 WARWICK, NY               NT    1:19.12  
      37.87   41.25                                                
  2 Norek, Frank              61 SAYREVILLE, NJ            NT    1:28.82  
      43.01   45.81                                                
  3 Cohen, Larry              61 MATAWAN, NJ               NT    1:32.42  
      43.65   48.77                                                
  4 Lehrer, Elliott           62 OLD BRIDGE, NJ            NT    1:42.54  
      47.79   54.75                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             61 LEESBURG, VA              NT    3:29.55  
  2 Lehrer, Elliott           62 OLD BRIDGE, NJ            NT    3:47.80  
      48.25   57.02 1:12.52   50.01                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferriter, James           68 EDISON, NJ                NT      29.30  
  2 Schubert, Richard         65 BYRAM, NJ                 NT      32.69  
  3 Darge, Richard            69 HOWELL, NJ                NT      40.05  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferriter, James           68 EDISON, NJ                NT    1:06.48  
      31.53   34.95                                                
  2 Ryan, James               65 PLYMOUTH MEETING, P  1:10.00    1:07.36  
      32.70   34.66                                                
  3 Bacher, Joel              68 WAYNE, NJ                 NT    1:27.44  
      42.26   45.18                                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               65 PLYMOUTH MEETING, P  6:20.00    6:19.64  
      35.46   37.35   38.26   38.42   38.52   38.95   39.13   38.66
      38.55   36.34                                                
  2 Schubert, Richard         65 BYRAM, NJ                 NT    7:13.56  
      37.69   42.02   43.39   44.14   44.43   44.56   44.59   45.23
      44.61   42.90                                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferriter, James           68 EDISON, NJ                NT      39.59  
  3 Buchwald, Ezra            67 WHARTON                   NT    1:39.33  
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 BYRAM, NJ                 NT    2:58.89  
      42.92   44.53   46.53   44.91                                
  2 Buchwald, Ezra            67 WHARTON                   NT    7:19.63  
    1:49.20 1:49.39 1:50.31 1:50.73                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bacher, Joel              68 WAYNE, NJ                 NT      50.05  
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 BYRAM, NJ                 NT    3:14.50  
      44.30   48.33   51.03   50.84                                
  2 Ryan, James               65 PLYMOUTH MEETING, P  4:00.00    3:15.44  
      45.13   50.23   50.38   49.70                                
  3 Bacher, Joel              68 WAYNE, NJ                 NT    4:33.78  
      55.50 1:06.29 1:14.93 1:17.06                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 BYRAM, NJ                 NT      36.98  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         65 BYRAM, NJ                 NT    2:57.53  
      40.75   45.25   51.30   40.23                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roffman, Jeffrey          74 LITTLE SILVER, NJ         NT      41.30  
  2 Yick, Dave                74 LOS GATOS, CA             NT      58.88  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mallack, William          72 COLONIA, NJ               NT    1:55.63  
      53.29 1:02.34                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roffman, Jeffrey          74 LITTLE SILVER, NJ         NT    3:51.49  
      50.49   55.77   59.43 1:05.80                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mallack, William          72 COLONIA, NJ               NT    1:05.27  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert             73 FRANKLIN LAKES         52.00      54.27  
  2 Mallack, William          72 COLONIA, NJ               NT    1:13.43  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert             73 FRANKLIN LAKES            NT    2:02.46  
      58.26 1:04.20                                                
  2 Yick, Dave                74 LOS GATOS, CA             NT    2:54.21  
    1:22.97 1:31.24                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert             73 FRANKLIN LAKES       4:20.00    4:57.80  
    1:08.31 1:16.07 1:17.35 1:16.07                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert             73 FRANKLIN LAKES            NT      54.88  
 -- Yick, Dave                74 LOS GATOS, CA             NT         DQ  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert             73 FRANKLIN LAKES       2:15.00    2:24.73  
    1:09.77 1:14.96                                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               79 SOMERSET, NJ              NT      34.95  
  2 Rosenthal, Andrew         75 MANALAPAN                 NT      39.11  
  3 Schwartz, Gerald          78 MONROE TOWNSHIP           NT      47.80  
  4 Singh, Hubert             76 BROOKLYN, NY              NT      53.70  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenthal, Andrew         75 MANALAPAN                 NT    1:38.00  
      43.92   54.08                                                
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               79 SOMERSET, NJ              NT    9:01.40  
      45.56   51.22   53.24   55.70   55.47   55.19   56.50   57.24
      57.50   53.78                                                
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Singh, Hubert             76 BROOKLYN, NY              NT    1:16.39  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puar, Sujan               75 SOUTH PLAINFIELD, N       NT    3:01.02  
    1:20.29 1:40.73                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               79 SOMERSET, NJ              NT      49.01  
  2 Delauzon, Joseph          75 RIVERHEAD, NY          50.00      49.33  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               79 SOMERSET, NJ              NT    1:59.35  
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delauzon, Joseph          75 RIVERHEAD, NY        4:15.00    4:17.08  
      59.36 1:05.21 1:06.73 1:05.78                                
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               79 SOMERSET, NJ              NT      47.99  
  2 Rosenthal, Andrew         75 MANALAPAN                 NT      52.07  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry               79 SOMERSET, NJ              NT    2:03.44  
      56.21 1:07.23                                                
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenthal, Andrew         75 MANALAPAN                 NT    1:47.85  
      51.60   56.25                                                
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             84 NEWTON                    NT      51.98  
  2 Lehotay, Fred             81 FREEHOLD                  NT      52.62  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ybasco, Peter             81 FREEHOLD, NJ              NT    1:45.23  
      52.66   52.57                                                
  2 Lehotay, Fred             81 FREEHOLD                  NT    1:56.07  
      54.79 1:01.28                                                
  3 Lengle, Larry             84 NEWTON                    NT    1:59.05  
      52.88 1:06.17                                                
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehotay, Fred             81 FREEHOLD                  NT   11:43.33  
      58.08 1:06.08 2:31.82 1:10.52 1:12.57 1:11.90 1:12.12 1:12.94
    1:07.30                                                        
  2 Radloff, Fred             80 BRICK                     NT   11:54.53  
      59.02 1:02.24 1:08.95 1:15.56 1:14.59 1:16.53 1:15.04 1:12.97
    1:15.04 1:14.59                                                
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernhardt, Fred           83 PORT READING, NJ          NT    2:03.11  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ybasco, Peter             81 FREEHOLD, NJ              NT    1:58.58  
      55.36 1:03.22                                                
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernhardt, Fred           83 PORT READING, NJ          NT   12:09.67  
    2:35.60 3:28.05 6:06.02                                        
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lengle, Larry             84 NEWTON                    NT    1:10.76  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ybasco, Peter             81 FREEHOLD, NJ              NT         DQ  
      59.41 1:03.89                                                
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ybasco, Peter             81 FREEHOLD, NJ              NT      52.59  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ybasco, Peter             81 FREEHOLD, NJ              NT    1:54.97  
      56.13   58.84