Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/21/2017 04:19 PM
                  2017 EEX Veterans Day Masters - 11/11/2017                   
                     Real-Time Results at besmarttinc.com!                     
                 Follow Be Smartt Inc on Facebook and Twitter!                 
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Summer            24 UC07-7                 59.00      58.00  
      27.55   30.45                                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Summer            24 UC07-7               5:30.00    5:46.91  
      32.26   35.14   35.35   35.68   35.40   35.05   35.25   35.04
      34.38   33.36                                                
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Summer            24 UC07-7               1:07.00    1:09.37  
      32.52   36.85                                                
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        27 Spring Valley YM-8   1:02.00    1:01.75  
      29.33   32.42                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        27 Spring Valley YM-8   2:15.00    2:23.24  
      32.19   36.43   37.58   37.04                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        27 Spring Valley YM-8   5:55.00    6:16.75  
      33.00   36.74   37.80   38.13   38.99   38.93   38.92   38.75
      38.07   37.42                                                
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        27 Spring Valley YM-8   1:12.00    1:09.25  
      33.34   35.91                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahaney, Melanie A        27 Spring Valley YM-8   2:30.00    2:40.19  
      37.38   40.85   41.56   40.40                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chialastri, Kate          30 Fins Aquatics Cl-8     34.37      32.25  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chialastri, Kate          30 Fins Aquatics Cl-8   1:12.00    1:08.32  
      32.96   35.36                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chialastri, Kate          30 Fins Aquatics Cl-8     28.73      28.87  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chialastri, Kate          30 Fins Aquatics Cl-8   1:05.00    1:03.22  
      29.39   33.83                                                
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iepson, Sarah             39 UC07-7               1:03.21    1:01.83  
      29.91   31.92                                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iepson, Sarah             39 UC07-7                 37.00      33.20  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iepson, Sarah             39 UC07-7               1:30.00    1:18.67  
      37.29   41.38                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iepson, Sarah             39 UC07-7                 30.13      29.71  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Iepson, Sarah             39 UC07-7               2:28.75    2:29.66  
      31.90   39.95   42.73   35.08                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7     28.52      28.85  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7   1:00.89    1:03.32  
      30.51   32.81                                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7     30.33      31.20  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7   1:07.00    1:06.35  
      31.98   34.37                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      47 Garden State Mas-7   2:29.00    2:28.76  
      33.48   37.39   38.96   38.93                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7     29.00      28.95  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7   1:04.50    1:03.77  
      30.38   33.39                                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7     37.00      36.28  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7     29.90      30.92  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       55 Garden State Mas-7   1:11.28    1:12.61  
      34.10   38.51                                                
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          64 Colonials 1776-8     1:09.82    1:32.30  
      29.57 1:02.73                                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          64 Colonials 1776-8       37.01      37.32  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          64 Colonials 1776-8       38.14      38.21  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda S          64 Colonials 1776-8     1:16.59    1:20.39  
      37.83   42.56                                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         65 Garden State Mas-7     34.00      33.03  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         65 Garden State Mas-7   1:20.00    1:12.49  
      34.02   38.47                                                
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         65 Garden State Mas-7   3:00.00    2:47.50  
      37.62                                                        
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remak-Ziff, Heidi         65 Garden State Mas-7   1:36.00    1:28.40  
      42.33   46.07                                                
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Somerset County-7    1:10.00    1:11.93  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Somerset County-7    2:25.30    2:19.94  
    2:19.94                                                        
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Somerset County-7    5:50.01    4:58.09  
    1:13.34 1:11.46 1:27.96 1:05.33                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galinskiy, Alex           24 UC07-7                 22.49      23.11  
  2 Ramos, German R           20 UC07-7                 24.00      25.16  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galinskiy, Alex           24 UC07-7                 51.00      50.00  
      23.86   26.14                                                
  2 Nguyen, Joseph            23 UC07-7                 53.07      53.84  
      25.57   28.27                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Joseph            23 UC07-7               2:05.00    1:59.02  
      27.05   30.25   30.78   30.94                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galinskiy, Alex           24 UC07-7                 25.00      25.62  
  2 Ramos, German R           20 UC07-7                 26.00      26.15  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, Jelani           24 Life Time Swim N-7     55.74      56.56  
      25.71   30.85                                                
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, Jelani           24 Life Time Swim N-7   2:22.66    2:24.01  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galinskiy, Alex           24 UC07-7                 59.99    1:02.93  
      29.31   33.62                                                
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benedict, John H          29 Fins Aquatics Cl-8     58.00      56.41  
      26.23   30.18                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           29 Raritan Bay Area-7     41.00      46.75  
      44.67    2.08                                                
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipolla, Chris P          25 UC07-7               1:03.00    1:02.27  
      29.34   32.93                                                
  2 Lehrer, Michael           29 Raritan Bay Area-7   1:36.00    1:37.16  
      44.41   52.75                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipolla, Chris P          25 UC07-7               2:12.00    2:16.54  
      30.44   34.27   35.04   36.79                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benedict, John H          29 Fins Aquatics Cl-8     27.00      27.06  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benedict, John H          29 Fins Aquatics Cl-8   1:02.00    1:00.43  
      28.24   32.19                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipolla, Chris P          25 UC07-7               1:00.00      57.08  
      27.23   29.85                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luna Cruz, Ricardo I      35 Hoboken Masters-7      40.64      34.28  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luna Cruz, Ricardo I      35 Hoboken Masters-7      39.41      38.40  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Shaun P            41 Colonials 1776-8       25.55      25.64  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Shaun P            41 Colonials 1776-8       32.85      32.04  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Shaun P            41 Colonials 1776-8     1:05.32    1:04.62  
      29.99   34.63                                                
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8  21:07.70   20:37.08  
      31.08   35.53   36.44   37.22   37.48   37.63   37.83   37.80
      38.01 1:15.91   37.48   37.79   37.81   37.97   38.06   37.92
      38.27   38.52   38.19   38.25   38.15   38.14   38.15   38.44
      38.02   38.23   38.10   37.83   37.85   37.54   37.02   34.42
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8     31.00      30.64  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8     31.00      30.48  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8   1:08.90    1:08.83  
      31.76   37.07                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         46 Spring Valley YM-8     26.00      26.07  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             51 Garden State Mas-7     25.50      25.01  
  2 Burns, Ken                52 UC08-8                 25.59      26.32  
  3 Sartorio, Tom             51 Berkeley (Nj) Aq-7     28.50      26.91  
  4 Anderson, Terrence J      51 UC07-7                 30.00      31.35  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776-8     2:00.00      52.14  
      24.97   27.17                                                
  2 Sartorio, Tom             51 Berkeley (Nj) Aq-7     59.95      59.11  
      27.79   31.32                                                
  3 Anderson, Terrence J      51 UC07-7               1:02.00    1:00.83  
      28.96   31.87                                                
  4 Esser, John P             54 Red Bank YMCA-7      1:07.00    1:03.93  
      29.95   33.98                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloway, Stephen          54 Greater Philadel-8   2:31.07    2:39.33  
      34.83   39.79   43.67   41.04                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menninger, John R         53 Garden State Mas-7   6:20.00    6:08.77  
      33.93   36.72 1:14.12   37.20   37.70   37.57   37.73   37.19
      36.61                                                        
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloway, Stephen          54 Greater Philadel-8  23:47.42   24:16.55  
      40.72   42.80   42.51   43.08   42.92   43.01   43.46   43.62
      43.30   43.90   43.68   44.54   44.76   44.58   45.58   44.42
      44.31   44.85   44.33   44.59   44.87   44.81   44.50   45.25
      45.48   45.11   45.11   45.07   45.37   44.86   45.20   45.34
      40.62
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             51 Garden State Mas-7     29.00      29.14  
  2 Sartorio, Tom             51 Berkeley (Nj) Aq-7     34.00      31.89  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esser, John P             54 Red Bank YMCA-7      1:15.00    1:14.38  
      36.33   38.05                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 UC07-7                 32.76      33.14  
  2 Sartorio, Tom             51 Berkeley (Nj) Aq-7     38.10      36.69  
  3 Burns, Ken                52 UC08-8                 36.08      36.84  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          50 UC07-7               1:13.33    1:12.60  
      34.36   38.24                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             51 Garden State Mas-7   2:45.00    2:37.43  
      36.13   40.70   41.50   39.10                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776-8       24.50      24.70  
  2 Burns, Ken                52 UC08-8                 28.79      29.69  
  3 Esser, John P             54 Red Bank YMCA-7        35.00      33.71  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776-8       57.50      56.19  
      26.24   29.95                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menninger, John R         53 Garden State Mas-7   2:53.00    2:41.48  
    1:56.30   45.31                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776-8     2:00.00    1:02.68  
      28.52   34.16                                                
  2 Sartorio, Tom             51 Berkeley (Nj) Aq-7   1:10.00    1:09.46  
      31.83   37.63                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             51 Garden State Mas-7   2:15.00    2:17.22  
      28.77   35.71   40.50   32.24                                
  2 Hiltabiddle, Steve        51 Colonials 1776-8     3:00.00    2:45.38  
      24.60   49.81   49.53   41.44                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew G         55 Garden State Mas-7     26.99      27.35  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Thomas J            58 UC07-7               8:08.08    6:42.62  
                                              41.25   40.86   42.23
    1:19.73                                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Thomas J            58 UC07-7                 30.11      33.44  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Thomas J            58 UC07-7               1:18.14    1:18.35  
      37.24   41.11                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Thomas J            58 UC07-7               2:52.15    2:45.20  
      39.17   42.65   42.95   40.43                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WuShanley, Ying           59 UC08-8                 32.00      31.90  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WuShanley, Ying           59 UC08-8               1:10.00    1:12.37  
      33.77   38.60                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WuShanley, Ying           59 UC08-8               2:45.00    2:44.35  
      35.15   40.95   43.32   44.93                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew G         55 Garden State Mas-7   2:35.00    2:36.39  
      30.66   39.17   48.92   37.64                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          64 Berkeley (Nj) Aq-7     31.37      31.33  
  2 Lehrer, Elliott           62 Raritan Bay Area-7     32.00      32.87  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis I          61 Raritan Bay Area-7   1:14.00    1:13.95  
      34.68   39.27                                                
  2 Levine, Steven M          64 Berkeley (Nj) Aq-7   1:12.88    1:16.91  
      34.31   42.60                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          64 Berkeley (Nj) Aq-7   2:48.59    2:55.14  
      38.20   45.19   48.13   43.62                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         61 Jersey Area Mast-7   6:10.00    6:22.84  
      20.59                   38.75   39.79 1:19.41   39.25   38.86
      38.96   37.16                                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         61 Jersey Area Mast-7  21:34.00   21:55.21  
      34.43   37.56   38.42   38.93   39.85   39.46   40.18   39.98
      39.96   40.32   40.26   40.17   39.90   40.27   39.89   40.45
      40.23   39.77   39.95   40.60   40.37   40.43   40.31   40.43
      40.36   40.86   40.61   40.45   40.98   40.74   40.56   40.71
      37.82
  2 Levine, Steven M          64 Berkeley (Nj) Aq-7  26:01.01   27:21.35  
      41.43   47.25   50.27   48.66   48.10   48.97   48.06   48.21
      48.38   49.14   49.54   49.71   50.25   49.50   50.21   50.75
      50.51   52.21   50.48   50.81   49.00   50.86   49.92   50.78
      51.03   50.69   50.36   50.72   50.43   52.16   51.73   51.18
      50.05
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Elliott           62 Raritan Bay Area-7     46.00      48.58  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis I          61 Raritan Bay Area-7   1:36.00    1:49.58  
      53.07   56.51                                                
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis I          61 Raritan Bay Area-7   1:35.50    1:37.78  
      46.06   51.72                                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Elliott           62 Raritan Bay Area-7     48.00      46.36  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis I          61 Raritan Bay Area-7   1:40.00    1:43.60  
      44.44   59.16                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         61 Jersey Area Mast-7   3:10.00    3:18.26  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis I          61 Raritan Bay Area-7   3:16.00    3:21.48  
      42.55   55.07 1:00.35   43.51                                
  2 Levine, Steven M          64 Berkeley (Nj) Aq-7   3:22.56    3:25.97  
      41.73   50.45 1:11.66   42.13                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David F           67 Garden State Mas-7     28.76      29.57  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               65 Garden State Mas-7   6:06.11    6:10.31  
      34.09   36.49   37.06   37.46   38.16   37.49   38.34   37.61
      37.36   36.25                                                
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               65 Garden State Mas-7  21:12.34   20:59.46  
      35.00   36.97   37.19 1:15.67   39.04   38.09   38.58   37.56
      38.77   38.16 3:12.17   38.72 1:15.40 4:31.21   37.89   39.11
      38.41   38.07 1:53.45                                        
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            68 UC07-7               1:57.39    2:05.77  
    1:00.27 1:05.50                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David F           67 Garden State Mas-7     34.56      35.16  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David F           67 Garden State Mas-7   1:21.80    1:23.94  
      39.43   44.51                                                
  2 McAdams, Bob W            68 UC07-7               2:02.88    2:24.31  
    1:13.03 1:11.28                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David F           67 Garden State Mas-7   3:05.00    3:15.53  
      42.22   52.93   58.02   42.36                                
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-7  28:56.97   26:51.33  
      42.77   47.57   49.82   50.06   48.42   49.64   49.81   49.47
      48.52   50.83   48.03   49.37 1:37.86   50.55   51.49 1:38.11
      49.10   49.37   49.07   49.07   48.90   48.59   50.01   49.76
      48.26   48.73   48.35   48.41   47.40   48.05   45.94        
  2 Koop, Douglas A           76 Adirondack Maste-3  30:42.00   29:34.78  
      47.35   51.83   52.41   53.43   53.45   53.28   53.35   53.79
      54.22   54.15   54.16   54.71   54.93   54.61   54.07   54.56
      54.39   54.66   54.41   54.36   54.95   54.17   54.42   54.16
      54.14   54.30   54.76   53.73   54.36   53.79   55.17   53.52
      51.19
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-7   1:28.21         DQ  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             79 Garden State Mas-7     49.00      47.76  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             79 Garden State Mas-7     45.00      50.11  
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           76 Adirondack Maste-3   3:53.30    3:42.99  
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-7   3:30.39    3:14.44  
      47.55   49.43   57.57   39.89                                
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Hopkins, Bob              75 Garden State Mas-7   7:32.87        DFS  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George D          81 Oregon Masters-37      48.20      47.88  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George D          81 Oregon Masters-37    1:50.22    2:04.44  
    1:46.27   18.17                                                
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thayer, George D          81 Oregon Masters-37    4:10.40    4:13.56  
    2:00.09 2:13.47