Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License

                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/21/2018 10:14 PM

                 2018 EEX Thanksgiving Classic IV - 11/18/2018                 

                     Real-Time Results at besmarttinc.com!                     

                 Follow Be Smartt Inc on Facebook and Twitter!                 

                                    Results                                    

 

Women 18-24 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moyer, Caroline L         24 UC08-8                 31.48      32.41  

 

Women 18-24 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moyer, Caroline L         24 UC08-8               1:08.88    1:10.69  

      33.53   37.16                                                

 

Women 18-24 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moyer, Caroline L         24 UC08-8               2:30.86    2:33.48  

      34.38   39.34   39.99   39.77                                

 

Women 18-24 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moyer, Caroline L         24 UC08-8               1:04.28    1:05.25  

      30.33   34.92                                                

 

Women 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Orben, Erin               34 Landshark Master-8     30.30      30.25  

 

Women 30-34 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Orben, Erin               34 Landshark Master-8   1:09.50    1:06.68  

      31.19   35.49                                                

 

Women 30-34 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Orben, Erin               34 Landshark Master-8   2:45.00    2:42.46  

      33.92   43.18   47.60   37.76                                

 

Women 35-39 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whittle, Julia            35 UC09-9               1:28.04    1:28.01  

      43.57   44.44                                                

 

Women 35-39 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Braine, Kristi M          39 Berkeley (Nj) Aq-7   2:40.00    2:22.07  

      33.36   35.67   36.64   36.40                                

 

Women 35-39 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whittle, Julia            35 UC09-9               8:57.29    8:51.43  

      46.87   53.70   56.59   57.24   55.73   54.76   53.30   52.60

      51.36   49.28                                                

 

Women 35-39 1650 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whittle, Julia            35 UC09-9              32:49.42   31:04.18  

      51.75   57.64   57.51   57.10   55.17   57.54   57.40   55.44

      56.99   57.77   57.04   58.83   53.93   55.66   55.66   56.98

      57.26   56.28   56.49   57.08   56.68   58.04   58.38   58.02

      56.85   58.75   57.30   56.79   56.46   55.56   54.18   55.24

      52.41

 

Women 35-39 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whittle, Julia            35 UC09-9               1:55.06    1:53.38  

      54.28   59.10                                                

 

Women 35-39 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Braine, Kristi M          39 Berkeley (Nj) Aq-7   2:50.00    2:41.81  

      35.33   39.61   41.86   45.01                                

 

Women 35-39 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Braine, Kristi M          39 Berkeley (Nj) Aq-7   1:20.00    1:15.74  

      34.51   41.23                                                

 

Women 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Flickinger, Erica         40 Landshark Master-8     30.00      30.29  

  2 Freeman, Jennifer J       42 Berkeley (Nj) Aq-7     31.23      33.23  

  3 Byron, Lauren             42 UC07-7                 32.93      37.05  

 

Women 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Flickinger, Erica         40 Landshark Master-8   1:12.00    1:06.91  

      32.86   34.05                                                

  2 Byron, Lauren             42 UC07-7               1:21.99    1:18.56  

      38.33   40.23                                                

 

Women 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Flickinger, Erica         40 Landshark Master-8   2:35.00    2:29.52  

      33.67   37.50   39.49   38.86                                

 

Women 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Flickinger, Erica         40 Landshark Master-8   6:40.00    6:36.54  

      35.26   38.33   39.76   40.24   40.70   40.86   40.59   41.12

      40.69   38.99                                                

 

Women 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Freeman, Jennifer J       42 Berkeley (Nj) Aq-7     38.10      37.28  

 

Women 40-44 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Freeman, Jennifer J       42 Berkeley (Nj) Aq-7   1:22.50    1:23.22  

      38.48   44.74                                                

 

Women 40-44 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Byron, Lauren             42 UC07-7                 37.79      39.35  

 

Women 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Freeman, Jennifer J       42 Berkeley (Nj) Aq-7   1:16.50    1:15.38  

      35.51   39.87                                                

  2 Byron, Lauren             42 UC07-7               1:27.33    1:28.66  

      42.76   45.90                                                

 

Women 40-44 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Byron, Lauren             42 UC07-7               3:15.29    3:11.10  

      42.38   51.07   54.24   43.41                                

 

Women 45-49 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Dellaratta-Duffy, Dawn V  49 Berkeley (Nj) Aq-7     33.00      31.97  

 

Women 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Dellaratta-Duffy, Dawn V  49 Berkeley (Nj) Aq-7   1:10.00    1:08.29  

      32.96   35.33                                                

 

Women 45-49 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Dellaratta-Duffy, Dawn V  49 Berkeley (Nj) Aq-7   1:20.00    1:23.57  

      39.34   44.23                                                

 

Women 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martonosi, Margaret R     54 Jersey Area Mast-7     35.00      34.96  

 

Women 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martonosi, Margaret R     54 Jersey Area Mast-7   1:16.00    1:13.92  

      34.30   39.62                                                

 

Women 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martonosi, Margaret R     54 Jersey Area Mast-7     40.00      38.75  

 

Women 60-64 1650 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7  21:15.00   21:02.22  

      34.08   37.87   38.11   38.00   38.04   38.27   38.17   38.24

      38.65   38.58   38.69   38.57   38.36   38.75   38.44   38.32

      38.23   38.39   38.21   38.45   38.41   38.62   38.91   38.17

      38.53   38.64   38.61   38.84   38.44   38.92   38.21   38.80

      36.70

 

Women 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Talbot, Teresa            68 Fins Aquatics Cl-8     37.05      38.82  

 

Women 65-69 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McCloskey, Cecilia D      68 Swim Fort Lauder-50  1:07.00    1:07.76  

      32.38   35.38                                                

 

Women 65-69 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McCloskey, Cecilia D      68 Swim Fort Lauder-50    42.00      41.04  

  2 Talbot, Teresa            68 Fins Aquatics Cl-8     49.59      49.20  

 

Women 65-69 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McCloskey, Cecilia D      68 Swim Fort Lauder-50  1:31.00    1:28.87  

      41.86   47.01                                                

 

Women 65-69 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McCloskey, Cecilia D      68 Swim Fort Lauder-50    33.00      32.32  

 

Men 18-24 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lau, Jacky                24 UC06-6                 23.50      23.01  

 

Men 18-24 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lau, Jacky                24 UC06-6                 50.00      49.55  

      23.71   25.84                                                

  2 Nguyen, Joseph            24 UC07-7                 54.89      53.45  

      25.43   28.02                                                

 

Men 18-24 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nguyen, Joseph            24 UC07-7               1:59.02    2:00.83  

      27.79   30.69   31.10   31.25                                

 

Men 18-24 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lau, Jacky                24 UC06-6                 26.09      26.05  

 

Men 18-24 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martinez, George A        24 Long Island City-6     58.07      59.18  

      28.83   30.35                                                

 

Men 18-24 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               1:06.90    1:11.15  

      32.68   38.47                                                

 

Men 18-24 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               2:30.00    2:40.60  

      35.36   41.67   40.69   42.88                                

 

Men 18-24 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martinez, George A        24 Long Island City-6     25.53      26.28  

 

Men 18-24 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Martinez, George A        24 Long Island City-6     56.08      57.31  

      27.26   30.05                                                

 

Men 18-24 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               5:00.00    5:28.35  

      37.02   41.01   39.90   40.32   46.49   46.71   38.82   38.08

 

Men 25-29 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Blutfield, Matthew S      28 UC08-8                 24.85      24.71  

  2 Moyer, Matthew S          29 Life Time Swim D-8     24.98      25.90  

  3 Mai, Jackie               28 UC06-6                 36.00      36.34  

 

Men 25-29 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Mai, Jackie               28 UC06-6               1:30.00    1:18.03  

      37.89   40.14                                                

 

Men 25-29 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moyer, Matthew S          29 Life Time Swim D-8   2:16.00    2:11.91  

      29.14   32.85   34.88   35.04                                

  2 Mai, Jackie               28 UC06-6               3:00.00    2:54.94  

      38.13   42.99   48.59   45.23                                

 

Men 25-29 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moyer, Matthew S          29 Life Time Swim D-8   1:10.00    1:11.11  

      34.13   36.98                                                

 

Men 25-29 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Blutfield, Matthew S      28 UC08-8                 26.55      26.96  

  2 Moyer, Matthew S          29 Life Time Swim D-8     28.00      28.16  

 

Men 30-34 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Orben, Chris              34 Landshark Master-8     55.34      54.57  

      25.81   28.76                                                

  2 Kerr, Michael             32 Berkeley (Nj) Aq-7     58.00      58.61  

      29.23   29.38                                                

  3 Randazzo, Michael         31 UC07-7               1:02.86    1:02.42  

      29.90   32.52                                                

 

Men 30-34 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lehrer, Michael           30 Raritan Bay Area-7     40.61      40.58  

 

Men 30-34 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lehrer, Michael           30 Raritan Bay Area-7   1:32.63    1:36.46  

      42.43   54.03                                                

 

Men 30-34 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lehrer, Michael           30 Raritan Bay Area-7     41.63      43.03  

 

Men 30-34 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Orben, Chris              34 Landshark Master-8   1:05.45    1:03.59  

      28.56   35.03                                                

 

Men 30-34 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Orben, Chris              34 Landshark Master-8   1:05.41    1:04.35  

      29.49   34.86                                                

 

Men 30-34 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kerr, Michael             32 Berkeley (Nj) Aq-7   5:30.00    5:10.68  

      34.44   40.06   42.15   40.38   41.98   41.67   35.87   34.13

 

Men 35-39 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Boris, Joseph             39 Spring Valley YM-8   2:45.00    2:51.12  

      39.08   43.57   44.84   43.63                                

 

Men 35-39 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Boris, Joseph             39 Spring Valley YM-8   2:23.00    2:29.01  

      32.70   39.54   42.70   34.07                                

 

Men 35-39 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Boris, Joseph             39 Spring Valley YM-8   5:22.00    5:23.20  

      36.84   41.28   42.61   41.53   44.85   44.76   35.60   35.73

 

Men 40-44 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8     23.16      23.03  

  2 Trokhan, Shawn            44 UC07-7                 25.00      23.54  

  3 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim-8      30.00      28.30  

 

Men 40-44 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8     51.72      51.11  

      24.01   27.10                                                

  2 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim-8    1:08.00    1:02.66  

      30.27   32.39                                                

 

Men 40-44 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8   1:56.66    1:59.35  

      26.84   29.74   31.62   31.15                                

 

Men 40-44 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8   5:27.62    5:51.47  

      31.25   35.52   36.67   36.36   35.99   35.96   35.73   35.53

      34.47   33.99                                                

 

Men 40-44 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim-8      40.00      36.69  

 

Men 40-44 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim-8      36.00      34.05  

 

Men 40-44 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Trokhan, Shawn            44 UC07-7                 28.00      27.26  

 

Men 40-44 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim-8    1:17.00    1:12.52  

      34.34   38.18                                                

 

Men 45-49 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jotz, Jeffrey J           48 Berkeley (Nj) Aq-7     57.00      56.15  

      26.75   29.40                                                

 

Men 45-49 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jotz, Jeffrey J           48 Berkeley (Nj) Aq-7   2:03.59    2:01.93  

      27.95   30.15   31.90   31.93                                

 

Men 45-49 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8     30.00      29.96  

 

Men 45-49 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8   1:07.50    1:08.16  

      31.24   36.92                                                

  2 Jotz, Jeffrey J           48 Berkeley (Nj) Aq-7   1:12.21    1:10.02  

      33.01   37.01                                                

 

Men 45-49 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8     26.00      26.13  

 

Men 45-49 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jotz, Jeffrey J           48 Berkeley (Nj) Aq-7   2:22.14    2:17.41  

      30.88   35.99   38.21   32.33                                

 

Men 45-49 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8   5:25.00    5:08.31  

      30.92   34.74   42.28   41.04   43.30   43.35   37.93   34.75

 

Men 50-54 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hallman, David R          50 Garden State Mas-7     24.00      25.15  

 

Men 50-54 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiltabiddle, Steve        52 Colonials 1776-8     1:30.00      52.62  

      25.24   27.38                                                

  2 Wiley, Keith T            50 Central Bucks Fa-8     59.00      57.66  

      27.67   29.99                                                

  3 Wallace, Andrew S         52 Garden State Mas-7     57.43      59.79  

      28.26   31.53                                                

 

Men 50-54 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiltabiddle, Steve        52 Colonials 1776-8     6:48.86    8:43.74  

      24.88   59.96   50.23   46.26                   52.68   45.36

      42.38 1:37.02                                                

 

Men 50-54 1650 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wiley, Keith T            50 Central Bucks Fa-8  21:10.00   21:16.26  

      34.84   38.57   39.79   39.19   39.62   39.01   39.33   39.41

      39.22   38.85   38.86   38.82   39.12   38.44   38.60   39.11

      38.45   38.71   38.44   38.75   39.44   38.99   38.84   38.34

      38.77   39.02   39.11   38.53   39.05   39.00   38.47   37.99

      35.58

 

Men 50-54 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wallace, Andrew S         52 Garden State Mas-7   1:11.00    1:18.48  

      38.45   40.03                                                

 

Men 50-54 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hallman, David R          50 Garden State Mas-7     32.00      32.12  

  2 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7                 33.50      33.43  

 

Men 50-54 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7               1:13.00    1:12.76  

      34.44   38.32                                                

 

Men 50-54 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiltabiddle, Steve        52 Colonials 1776-8       25.00      25.81  

  2 Hallman, David R          50 Garden State Mas-7     26.00      27.19  

 

Men 50-54 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiltabiddle, Steve        52 Colonials 1776-8       56.00      58.34  

      27.52   30.82                                                

  2 Wallace, Andrew S         52 Garden State Mas-7   1:08.00    1:10.13  

      32.27   37.86                                                

 

Men 50-54 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiltabiddle, Steve        52 Colonials 1776-8     1:00.00    1:02.70  

      28.55   34.15                                                

  2 Wiley, Keith T            50 Central Bucks Fa-8   1:09.00    1:07.71  

      31.50   36.21                                                

  3 Wallace, Andrew S         52 Garden State Mas-7   1:07.28    1:08.06  

      33.06   35.00                                                

 

Men 50-54 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wallace, Andrew S         52 Garden State Mas-7   2:31.69    2:30.15  

      32.56   41.56   42.64   33.39                                

  2 Wiley, Keith T            50 Central Bucks Fa-8   2:25.00    2:30.25  

      33.47   37.32   44.88   34.58                                

  3 Hiltabiddle, Steve        52 Colonials 1776-8     3:30.00    2:54.91  

      25.16   56.37   53.61   39.77                                

 

Men 60-64 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sjovall, Bill             63 Somerset County-7      26.81      27.07  

  2 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     32.00      32.41  

 

Men 60-64 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sjovall, Bill             63 Somerset County-7    1:00.75      59.91  

      28.98   30.93                                                

 

Men 60-64 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     44.89      47.58  

 

Men 60-64 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marks, Ronald L           60 Swim Fort Lauder-50  2:25.00    2:25.91  

      35.18   37.59   37.33   35.81                                

 

Men 60-64 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marks, Ronald L           60 Swim Fort Lauder-50  2:48.00    2:45.19  

      38.37   43.33   43.32   40.17                                

 

Men 60-64 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marks, Ronald L           60 Swim Fort Lauder-50  2:40.00    2:33.67  

      33.93   39.21   40.65   39.88                                

 

Men 60-64 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Conlan, Michael J         62 Jersey Area Mast-7   1:25.00    1:22.46  

      41.04   41.42                                                

 

Men 60-64 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marks, Ronald L           60 Swim Fort Lauder-50  2:28.00    2:28.33  

      32.20   38.94   42.58   34.61                                

  2 Conlan, Michael J         62 Jersey Area Mast-7   2:54.49    2:53.84  

      42.43   46.60   48.17   36.64                                

 

Men 60-64 400 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Marks, Ronald L           60 Swim Fort Lauder-50  5:15.00    5:09.99  

      33.92   38.99   41.29   39.69   43.19   43.78   35.88   33.25

  2 Conlan, Michael J         62 Jersey Area Mast-7   6:05.62    6:22.19  

    2:08.10 1:09.21   51.42   52.02 1:21.44                        

 

Men 65-69 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Henry, Robert             65 Ocean City Swim-8      31.55      28.76  

  2 Wein, Arthur M            68 Garden State Mas-7     29.90      29.91  

  3 Levine, Steven M          65 Berkeley (Nj) Aq-7     31.20      32.87  

 

Men 65-69 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wein, Arthur M            68 Garden State Mas-7   1:08.90    1:07.70  

      33.01   34.69                                                

  2 Henry, Robert             65 Ocean City Swim-8    1:07.00    1:15.85  

      32.10   43.75                                                

 

Men 65-69 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Levine, Steven M          65 Berkeley (Nj) Aq-7   7:30.01    7:16.38  

      37.05   43.37   44.20   45.25   46.03   45.58   45.27   44.27

      44.01   41.35                                                

 

Men 65-69 1650 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Levine, Steven M          65 Berkeley (Nj) Aq-7  26:02.26   26:04.72  

      40.25   48.82   48.13   47.46   46.96   47.26   46.03   47.09

      46.67   47.22   46.56   47.19   47.56   47.57   48.10   47.79

      48.66   47.94   47.56   46.99   48.09   49.41   48.56   49.36

      49.31   48.65   49.68   47.83   45.39   49.02   46.74   46.96

      43.91

  2 Allen, Fred               68 UC07-7              30:00.00   28:40.93  

      44.33   48.46   51.54   53.92   55.19   54.42   55.19   53.85

      54.18   54.29   54.16   53.32   53.38   53.72   53.46   52.64

      53.67   51.94   52.28   52.51   52.20   51.95   52.02   51.90

      51.25   51.99   52.00   51.72   51.48   51.44   50.21   50.54

      45.78

 

Men 65-69 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wein, Arthur M            68 Garden State Mas-7     38.90      37.38  

 

Men 65-69 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wein, Arthur M            68 Garden State Mas-7   1:29.50    1:22.54  

      41.25   41.29                                                

 

Men 65-69 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wein, Arthur M            68 Garden State Mas-7     41.50      40.75  

 

Men 65-69 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Henry, Robert             65 Ocean City Swim-8      32.66      32.75  

 

Men 65-69 100 Yard IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wein, Arthur M            68 Garden State Mas-7   1:29.50    1:21.21  

      39.54   41.67                                                

  2 Henry, Robert             65 Ocean City Swim-8    1:28.44    1:23.32  

      36.95   46.37                                                

 

Men 70-74 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zakim, Jack S             73 Garden State Mas-7     34.50      29.69  

 

Men 70-74 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zakim, Jack S             73 Garden State Mas-7   1:06.50    1:05.29  

      32.06   33.23                                                

  2 Seidman, Lawrence         71 Garden State Mas-7   1:09.08    1:10.21  

      33.31   36.90                                                

 

Men 70-74 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zakim, Jack S             73 Garden State Mas-7   2:25.50    2:29.33  

      34.17   37.60   39.37   38.19                                

 

Men 70-74 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zakim, Jack S             73 Garden State Mas-7     34.50      37.10  

 

Men 70-74 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zakim, Jack S             73 Garden State Mas-7   1:19.50    1:23.10  

      41.36   41.74                                                

 

Men 70-74 50 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Seidman, Lawrence         71 Garden State Mas-7     36.86      35.34  

 

Men 70-74 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Seidman, Lawrence         71 Garden State Mas-7   1:28.00    1:26.73  

      38.96   47.77                                                

 

Men 75-79 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whelpley, James           79 Somerset County-7      51.97      49.11  

 

Men 75-79 50 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whelpley, James           79 Somerset County-7    1:45.00    1:29.68  

 

Men 75-79 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whelpley, James           79 Somerset County-7    1:42.61    1:29.07  

 

Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'A'                   NT    1:54.90  

     1) Kerr, Michael M32               2) Braine, Kristi M W39           

     3) Dellaratta-Duffy, Dawn V W49    4) Jotz, Jeffrey J M48            

       27.53    29.86    32.15    25.36