Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License

                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/22/2018 11:32 AM

                 Somerset County YMCA Pentathlon - 12/16/2018                  

                                    Results                                    

 

Women 18-24 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7      32.23      31.12  

 

Women 18-24 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7    1:10.71    1:07.80  

      32.82   34.98                                                

 

Women 18-24 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7    2:25.96    2:30.32  

      33.40   37.84   39.66   39.42                                

 

Women 18-24 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7    5:12.76    5:13.26  

      34.07   38.31   38.93   40.51   40.60   40.60   40.29   39.95

 

Women 18-24 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7         NT   10:58.57  

 

Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7   20:30.00   20:33.89  

      34.99   39.80   40.82   41.31   41.87   41.45   41.10   41.80

      41.70   42.45   40.75   41.77   42.26   42.69   42.14   41.67

      41.69   41.71   41.81   42.09   40.17   41.44   41.47   41.88

      41.12   40.87   40.84   40.47   39.80   39.96                

 

Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nordhausen, Julia N       20 Raritan Bay Area-7   1:30.15    1:51.36  

      51.79   59.57                                                

 

Women 18-24 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nordhausen, Julia N       20 Raritan Bay Area-7   1:20.08    1:37.27  

      43.91   53.36                                                

 

Women 18-24 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Nordhausen, Julia N       20 Raritan Bay Area-7   2:54.13    3:35.52  

      42.85   54.29 1:04.37   54.01                                

 

Women 25-29 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hracs, Caitlyn            26 Connecticut Mast-5     28.55      31.84  

  2 Westervelt, Jacqueline M  27 Somerset County-7      50.00      39.64  

  3 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7      38.00      44.27  

 

Women 25-29 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7   10:00.00    7:51.48  

      46.76                                                 1:04.73

                                      56.16                        

 

Women 25-29 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hracs, Caitlyn            26 Connecticut Mast-5     35.23      39.15  

  2 Westervelt, Jacqueline M  27 Somerset County-7    1:05.00      46.30  

  3 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7      55.00      58.03  

 

Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hracs, Caitlyn            26 Connecticut Mast-5     38.73      40.67  

  2 Westervelt, Jacqueline M  27 Somerset County-7    1:20.00      55.07  

  3 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7      45.00      56.57  

 

Women 25-29 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hracs, Caitlyn            26 Connecticut Mast-5     31.62      34.66  

  2 Westervelt, Jacqueline M  27 Somerset County-7    1:00.00      48.85  

  3 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7      52.00    1:06.32  

 

Women 25-29 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hracs, Caitlyn            26 Connecticut Mast-5   1:16.32    1:20.84  

      37.06   43.78                                                

  2 Westervelt, Jacqueline M  27 Somerset County-7    1:40.00    1:44.49  

      48.09   56.40                                                

  3 DeSimone, Daisy G         27 Somerset County-7    1:57.37    2:04.95  

    1:05.29   59.66                                                

 

Women 30-34 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sciacca, Krysten M        30 Bearcat Masters-6    1:24.08    1:14.35  

      36.74   37.61                                                

 

Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sciacca, Krysten M        30 Bearcat Masters-6    3:03.51    2:57.17  

      41.11   45.25   45.30   45.51                                

 

Women 30-34 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sciacca, Krysten M        30 Bearcat Masters-6    5:25.02    5:25.24  

      35.78   39.68   42.88   40.89   45.82   46.28   37.33   36.58

 

Women 35-39 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Palmieri, Emily           39 Landshark Master-8     32.23      32.15  

  2 Smith, Erin               37 Green Wave Maste-7     38.00      36.31  

  3 Oliveira, Angelica        39 Somerset County-7      47.47      39.40  

  4 Whittle, Julia            35 UC09-9                 44.23      42.73  

 

Women 35-39 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Oliveira, Angelica        39 Somerset County-7    1:38.38    1:31.13  

      43.60   47.53                                                

  2 Whittle, Julia            35 UC09-9               1:37.86    1:35.88  

      46.50   49.38                                                

 

Women 35-39 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whittle, Julia            35 UC09-9               7:40.91    7:43.30  

      54.71   59.18   59.17   59.60   59.90   59.80   56.96   53.98

 

Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whittle, Julia            35 UC09-9              30:40.25   31:14.14  

      54.75 1:02.48 1:03.43 1:04.60 1:03.78 1:04.22 1:04.67 1:04.92

    1:02.89 1:03.07 1:03.34 1:01.66 1:03.02 1:02.33 1:02.47 1:02.81

    1:02.54 1:03.03 1:02.61 1:02.55 1:02.84 1:02.75 1:03.07 1:02.34

    1:02.81 1:02.35 1:02.01 1:01.57 1:02.21   57.02                

 

Women 35-39 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Erin               37 Green Wave Maste-7     45.00      40.73  

  2 Oliveira, Angelica        39 Somerset County-7    1:10.10      55.60  

 

Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Oliveira, Angelica        39 Somerset County-7    1:15.00      52.73  

 

Women 35-39 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Erin               37 Green Wave Maste-7     20.00      15.63  

  2 Palmieri, Emily           39 Landshark Master-8     16.71      16.28  

 

Women 35-39 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Oliveira, Angelica        39 Somerset County-7    1:10.10      53.05  

 

Women 35-39 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whittle, Julia            35 UC09-9               2:05.96    2:05.52  

      58.48 1:07.04                                                

 

Women 35-39 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Palmieri, Emily           39 Landshark Master-8   1:24.65    1:23.83  

      38.39   45.44                                                

  2 Smith, Erin               37 Green Wave Maste-7   1:45.00    1:30.20  

      40.34   49.86                                                

  3 Oliveira, Angelica        39 Somerset County-7    2:10.10    1:45.24  

      50.39   54.85                                                

 

Women 40-44 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stolarski, Megan          40 Somerset County-7      36.25      35.77  

  2 Ryan, Ellen M             44 Somerset County-7      36.25      36.62  

 

Women 40-44 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Morchio, Paola S          42 Somerset County-7    1:22.42    1:17.63  

      37.80   39.83                                                

  2 Stolarski, Megan          40 Somerset County-7    1:23.73    1:22.16  

      38.26   43.90                                                

  3 Ryan, Ellen M             44 Somerset County-7    1:21.31    1:22.89  

      38.53   44.36                                                

  4 Truncale, Kate            40 Somerset County-7    1:45.00    1:32.96  

      44.22   48.74                                                

 

Women 40-44 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ryan, Ellen M             44 Somerset County-7    2:56.83    2:59.14  

      39.01                   47.94   47.13                        

  2 Stolarski, Megan          40 Somerset County-7    3:09.93    3:07.57  

      39.38   47.30   51.23   49.66                                

  3 Truncale, Kate            40 Somerset County-7    3:45.00    3:23.40  

      45.05   52.65   53.69   52.01                                

 

Women 40-44 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stolarski, Megan          40 Somerset County-7    6:40.40    6:36.72  

      41.26   47.18   50.99   50.98   51.77   51.98   52.17   50.39

 

Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stolarski, Megan          40 Somerset County-7   26:26.26   26:49.22  

      42.63   49.83   52.03   53.54   52.63   53.68   53.54   53.67

      54.01   54.63   54.49   53.74   53.99   54.23   53.46   53.95

      53.86   54.10   53.97   53.73   54.82   55.53   55.15   55.31

      55.00   54.65   55.09   54.67   55.05   54.24                

 

Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Morchio, Paola S          42 Somerset County-7      41.79      42.50  

 

Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Morchio, Paola S          42 Somerset County-7    1:30.21    1:30.94  

      44.54   46.40                                                

 

Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Morchio, Paola S          42 Somerset County-7    3:19.28    3:18.52  

      44.55   50.63   53.53   49.81                                

 

Women 45-49 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stout, Janice             49 Landshark Master-8     40.00      38.15  

  2 Freeman, Martina          45 Green Wave Maste-7     39.13      40.08  

  3 Zaffiro, Alicia           47 Landshark Master-8     42.52      41.68  

  4 Koresh, Sara              49 Colonials 1776-8       45.00      41.69  

 

Women 45-49 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   1:07.31    1:08.04  

      32.26   35.78                                                

  2 Stout, Janice             49 Landshark Master-8   1:25.00    1:24.70  

      41.04   43.66                                                

  3 Freeman, Martina          45 Green Wave Maste-7   1:36.03    1:30.18  

 

Women 45-49 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stout, Janice             49 Landshark Master-8   3:00.00    3:04.12  

      41.81                   48.79   46.97                        

 

Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hayden, Alison S          47 Somerset County-7   19:23.64   20:19.52  

      35.70   39.06   39.63   40.13   40.08   40.43   40.54   40.95

      40.75   40.84   40.84   40.71   41.22   41.04   41.47   40.82

      41.47   41.26   41.32   41.55   41.55   41.67   41.27   41.38

      41.16   41.43   40.90   40.78   40.14   39.43                

  2 Armentrout, Anna S        47 Red Tide-6          21:30.00   21:01.59  

      37.85   41.57   42.36   42.40   42.35   42.69   42.79   42.92

      42.93   42.73   41.60   41.70   41.95   42.19   42.33   42.40

      42.26   42.71   42.42   42.56   41.78   41.77   41.95   42.21

      42.31   42.34   42.50   41.95   42.02   40.05                

 

Women 45-49 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Young, Kelly              47 Somerset County-7      35.00      25.78  

 

Women 45-49 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7     34.17      36.05  

  2 Zaffiro, Alicia           47 Landshark Master-8     48.07      48.44  

  3 Koresh, Sara              49 Colonials 1776-8       50.00      50.52  

  4 Young, Kelly              47 Somerset County-7    1:10.00      56.05  

 

Women 45-49 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   1:14.16    1:13.49  

      35.22   38.27                                                

 

Women 45-49 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Young, Kelly              47 Somerset County-7      30.00      24.32  

  2 Guo, Yumei                48 Somerset County-7      25.09      26.03  

 

Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zaffiro, Alicia           47 Landshark Master-8     49.84      50.17  

  2 Stout, Janice             49 Landshark Master-8   1:00.00      51.00  

  3 Freeman, Martina          45 Green Wave Maste-7     53.03      52.40  

  4 Young, Kelly              47 Somerset County-7      59.00      52.91  

  5 Koresh, Sara              49 Colonials 1776-8       50.00      54.97  

  6 Guo, Yumei                48 Somerset County-7      58.11      58.15  

 

Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hayden, Alison S          47 Somerset County-7    1:29.62    1:27.94  

      41.98   45.96                                                

  2 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   1:36.24    1:33.02  

      44.83   48.19                                                

  3 Young, Kelly              47 Somerset County-7    2:10.00    2:01.82  

      56.56 1:05.26                                                

  4 Guo, Yumei                48 Somerset County-7    2:10.84    2:11.31  

 

Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Young, Kelly              47 Somerset County-7    4:45.00    4:22.18  

      56.34 1:07.31 1:11.74 1:06.79                                

  2 Guo, Yumei                48 Somerset County-7    4:48.25    4:37.18  

                            1:11.70                                

 

Women 45-49 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Guo, Yumei                48 Somerset County-7      35.01         DQ  

 

Women 45-49 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koresh, Sara              49 Colonials 1776-8       50.00      47.08  

  2 Zaffiro, Alicia           47 Landshark Master-8     49.00      52.82  

 

Women 45-49 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hayden, Alison S          47 Somerset County-7    1:17.50    1:12.97  

      34.63   38.34                                                

  2 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   1:16.54    1:15.73  

      34.54   41.19                                                

 

Women 45-49 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hayden, Alison S          47 Somerset County-7    2:47.92    2:48.03  

      37.06   43.13   44.64   43.20                                

 

Women 45-49 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Zaffiro, Alicia           47 Landshark Master-8   1:47.04    1:41.28  

      50.07   51.21                                                

  2 Koresh, Sara              49 Colonials 1776-8     2:15.00    1:46.49  

      48.33   58.16                                                

 

Women 45-49 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hayden, Alison S          47 Somerset County-7    2:45.93    2:44.13  

      34.93   43.68   48.42   37.10                                

  2 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   2:49.40    2:48.24  

      36.68   40.93   51.99   38.64                                

 

Women 45-49 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hayden, Alison S          47 Somerset County-7    5:44.43    5:47.12  

      35.64   40.75   47.24   45.61   49.86   50.43   39.63   37.96

 

Women 50-54 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Brennan, Jennifer         51 Landshark Master-8     13.00      16.16  

  2 O'Connell, Gloria         53 Raritan Bay Area-7     15.00      16.72  

 

Women 50-54 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Brennan, Jennifer         51 Landshark Master-8     32.00      34.91  

  2 Morgan, Adele M           52 Somerset County-7      36.17      35.24  

  3 Vollbrechthausen, Lucila  51 Somerset County-7      45.00      47.43  

  4 Kulko, Olga               50 UC07-7               1:03.63    1:10.82  

 

Women 50-54 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Brennan, Jennifer         51 Landshark Master-8   1:10.00    1:17.56  

  2 Vollbrechthausen, Lucila  51 Somerset County-7    1:46.46    1:38.41  

      45.74   52.67                                                

 

Women 50-54 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Brennan, Jennifer         51 Landshark Master-8        NT    2:54.26  

      40.13   44.50   45.50   44.13                                

 

Women 50-54 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Brennan, Jennifer         51 Landshark Master-8   5:50.00        DFS  

 

Women 50-54 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hug, Laurie               53 Colonials 1776-8          NT   10:26.09  

 

Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hug, Laurie               53 Colonials 1776-8    19:11.91   19:40.60  

      36.28   39.39   39.44   39.13   39.55   39.24   38.75   39.19

      39.42   39.11   39.33   39.54   39.52   39.57   39.10   39.53

      39.79   40.09   39.92   39.43   39.65   39.87   39.72   39.40

      40.12   40.07   39.86   39.53   39.39   37.67                

 

Women 50-54 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 O'Connell, Gloria         53 Raritan Bay Area-7     20.00      20.25  

  2 Vollbrechthausen, Lucila  51 Somerset County-7      30.30      23.47  

 

Women 50-54 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Morgan, Adele M           52 Somerset County-7      47.27      45.77  

 

Women 50-54 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hug, Laurie               53 Colonials 1776-8     4:00.04    2:48.88  

      40.88   42.74   42.77   42.49                                

 

Women 50-54 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 O'Connell, Gloria         53 Raritan Bay Area-7     25.00      23.84  

 

Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Morgan, Adele M           52 Somerset County-7      51.52      49.92  

  2 Kulko, Olga               50 UC07-7               1:15.00    1:28.58  

 

Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Willeboordse, Fall        52 Bearcat Masters-6    1:22.00    1:23.38  

      39.30   44.08                                                

 

Women 50-54 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 O'Connell, Gloria         53 Raritan Bay Area-7     20.00      18.63  

  2 Kulko, Olga               50 UC07-7                 37.18      47.10  

 

Women 50-54 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Willeboordse, Fall        52 Bearcat Masters-6      33.25      31.52  

  2 Morgan, Adele M           52 Somerset County-7      46.52      41.21  

  3 Kulko, Olga               50 UC07-7               1:31.50    1:45.41  

 

Women 50-54 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hug, Laurie               53 Colonials 1776-8          NT    1:18.38  

 

Women 50-54 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Willeboordse, Fall        52 Bearcat Masters-6    1:17.00    1:10.52  

      32.39   38.13                                                

 

Women 50-54 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hug, Laurie               53 Colonials 1776-8     2:48.42    2:45.08  

      37.26   42.23   43.14   42.45                                

 

Women 50-54 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Brennan, Jennifer         51 Landshark Master-8   1:45.00    1:33.04  

      45.78   47.26                                                

  2 Morgan, Adele M           52 Somerset County-7    1:38.52    1:35.12  

      45.45   49.67                                                

 

Women 50-54 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hug, Laurie               53 Colonials 1776-8     2:50.52    2:50.41  

      37.07   43.47   51.46   38.41                                

 

Women 50-54 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hug, Laurie               53 Colonials 1776-8     5:55.55    5:54.96  

      36.78   41.60   47.89   44.80   50.74   52.79   41.47   38.89

 

Women 55-59 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiller, Patricia          59 Somerset County-7      17.00      16.43  

  2 Begley, Leisa             59 Somerset County-7      28.00      22.01  

 

Women 55-59 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiller, Patricia          59 Somerset County-7      38.00      36.50  

  2 Breslin, Mary             59 Somerset County-7      50.00      45.16  

  3 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste-7     50.00      47.48  

  4 Begley, Leisa             59 Somerset County-7    1:06.00      49.35  

 

Women 55-59 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiller, Patricia          59 Somerset County-7    1:24.00    1:20.67  

      37.71   42.96                                                

  2 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste-7   1:55.00    1:46.46  

      51.33   55.13                                                

  3 Begley, Leisa             59 Somerset County-7    2:12.00    1:50.74  

      54.37   56.37                                                

 

Women 55-59 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiller, Patricia          59 Somerset County-7    3:15.00    2:55.04  

      39.81   44.62   45.62   44.99                                

  2 Begley, Leisa             59 Somerset County-7    4:24.00    3:58.15  

      54.62 1:01.54 1:01.97 1:00.02                                

 

Women 55-59 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hiller, Patricia          59 Somerset County-7    7:00.00    6:01.05  

      40.33   44.12   46.48   46.84   46.88   45.79   45.98   44.63

  2 Begley, Leisa             59 Somerset County-7    8:48.00    8:22.11  

                                                            4:11.29

 

Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saucy, Stephanie A        55 Colonials 1776-8    20:50.08   20:37.14  

      37.57   41.30   41.78   41.55   41.49   41.27   41.32   41.45

      41.57   41.11   41.44   41.46   41.16   41.45   41.89   41.41

      41.46   41.42   41.11   41.03   41.28   41.74   40.82   40.91

      41.57   41.96   41.59   41.77   41.35   39.91                

  2 Hiller, Patricia          59 Somerset County-7   26:00.00   24:04.86  

      42.65   47.83   48.25   47.83   47.77   47.83   48.13   48.05

      48.24   47.47   47.98   47.49   47.74   48.00   48.64   48.56

      48.56   48.39   48.72   49.24   48.74   48.66   48.83   49.09

      49.22   49.21   49.09   48.79   49.15   46.71                

 

Women 55-59 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Begley, Leisa             59 Somerset County-7      30.00      27.56  

 

Women 55-59 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Godfrey, Kathy            58 Somerset County-7      45.00      45.93  

  2 Breslin, Mary             59 Somerset County-7      58.00      58.51  

 

Women 55-59 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saucy, Stephanie A        55 Colonials 1776-8     1:17.98    1:17.35  

      38.35   39.00                                                

 

Women 55-59 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saucy, Stephanie A        55 Colonials 1776-8     2:46.35    2:46.25  

      40.49   42.82   42.36   40.58                                

 

Women 55-59 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Breslin, Mary             59 Somerset County-7      27.00      25.38  

 

Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kalibat, Rebecca          55 Garden State Mas-7     41.94      42.22  

  2 Breslin, Mary             59 Somerset County-7      57.00      56.92  

 

Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kalibat, Rebecca          55 Garden State Mas-7   1:35.17    1:32.02  

      43.47   48.55                                                

 

Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kalibat, Rebecca          55 Garden State Mas-7   3:22.11    3:18.14  

      44.91   49.75   51.48   52.00                                

  2 Breslin, Mary             59 Somerset County-7    4:45.00    4:30.46  

      56.28 1:10.01 1:14.26 1:09.91                                

 

Women 55-59 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Godfrey, Kathy            58 Somerset County-7      45.00      45.27  

 

Women 55-59 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saucy, Stephanie A        55 Colonials 1776-8     1:18.99    1:19.58  

      37.46   42.12                                                

 

Women 55-59 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Breslin, Mary             59 Somerset County-7    2:30.00    2:05.78  

 -- Godfrey, Kathy            58 Somerset County-7    1:40.00         DQ  

      46.74   54.04                                                

 

Women 55-59 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kalibat, Rebecca          55 Garden State Mas-7   3:05.54    3:00.43  

      39.33   48.07   49.88   43.15                                

 

Women 55-59 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Saucy, Stephanie A        55 Colonials 1776-8     6:16.65    6:07.68  

      39.04   44.81   47.74   45.62   52.29   53.60   42.19   42.39

  2 Kalibat, Rebecca          55 Garden State Mas-7   6:41.22    6:19.39  

      41.07   48.24   49.45   48.72   50.68   53.10   43.64   44.49

 

Women 60-64 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lockhart, Susan           63 Somerset County-7      30.00      24.19  

 

Women 60-64 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lockhart, Susan           63 Somerset County-7      55.00      54.12  

 

Women 60-64 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lockhart, Susan           63 Somerset County-7    2:00.00    1:55.06  

      56.45   58.61                                                

 

Women 60-64 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   2:30.48    2:37.19  

      36.03   39.68   41.02   40.46                                

  2 Snyder, Sharon M          60 Agua Masters-6       3:45.00    3:47.08  

      52.51                 1:57.99                                

  3 Lockhart, Susan           63 Somerset County-7    4:00.00    4:04.99  

      56.57                         1:00.46                        

 

Women 60-64 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Lockhart, Susan           63 Somerset County-7      45.00      30.84  

 

Women 60-64 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   2:59.23    3:01.85  

      43.34   46.16   46.60   45.75                                

  2 Snyder, Sharon M          60 Agua Masters-6       5:00.00    4:53.65  

    1:09.91 1:14.42 1:16.98 1:12.34                                

 

Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jaeger, Joanne            60 Somerset County-7      53.00      53.06  

 

Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   3:42.00    3:40.90  

      52.09   56.05   56.79   55.97                                

  2 Snyder, Sharon M          60 Agua Masters-6       5:00.00    5:07.14  

    1:13.01                 1:19.19 1:17.41                        

 

Women 60-64 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   3:04.81    3:07.29  

      42.21   47.24 1:37.84                                        

  2 Snyder, Sharon M          60 Agua Masters-6       4:30.00    4:53.87  

    1:04.85 1:19.75 1:17.76 1:11.51                                

 

Women 60-64 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   6:18.65    6:21.48  

      40.18   46.25   48.19   47.33   57.67   57.56   42.99   41.31

  2 Snyder, Sharon M          60 Agua Masters-6       9:20.00    9:34.29  

    1:05.33                         1:20.68 1:17.29 1:16.96 1:01.50

      58.95                                                        

 

Women 65-69 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776-8       33.33      33.39  

 

Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McCloskey, Cecilia        68 Swim Fort Lauder-50 22:30.00   22:36.42  

      40.58   43.68   45.62   45.62   45.36   45.70   45.61   45.98

      45.41   45.72   45.35   45.73   45.50   45.70   45.51   45.65

      45.80   45.12   45.02   45.41   45.63   45.58   45.46   45.60

      45.18   45.08   45.21   44.44   45.67   44.50                

 

Women 65-69 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776-8       41.00      42.43  

 

Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776-8       42.00      42.37  

 

Women 65-69 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776-8       39.50      38.04  

 

Women 65-69 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McCloskey, Cecilia        68 Swim Fort Lauder-50  1:23.00    1:22.02  

      36.89   45.13                                                

  2 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776-8     1:30.00    1:29.89  

      42.57   47.32                                                

 

Women 65-69 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McCloskey, Cecilia        68 Swim Fort Lauder-50  2:59.00    3:05.22  

      38.53   44.57   55.63   46.49                                

 

Women 70-74 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jastremski, Janet         70 Colonials 1776-8       40.96      40.47  

 

Women 70-74 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jastremski, Janet         70 Colonials 1776-8     1:35.00    1:35.27  

      45.24   50.03                                                

 

Women 70-74 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jastremski, Janet         70 Colonials 1776-8     3:44.00    3:21.97  

      46.50   50.98   53.04   51.45                                

 

Women 70-74 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jastremski, Janet         70 Colonials 1776-8     7:43.00    7:08.08  

      47.22                                                   56.00

                                      52.55                        

 

Women 70-74 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jastremski, Janet         70 Colonials 1776-8          NT   14:49.79  

 

Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jastremski, Janet         70 Colonials 1776-8    30:20.00   28:24.26  

      48.13   52.96   54.36   54.99   55.30   55.52   55.80   55.92

      55.65   55.72   58.98   58.86   56.54   55.97   57.38   57.71

      59.48   57.94   58.52   58.12   57.64   59.78   57.77   57.43

      57.83   58.68   59.22   58.13   58.17   55.76                

 

Women 75-79 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                75 Agua Masters-6       1:50.00    1:48.35  

      52.35   56.00                                                

 

Women 75-79 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                75 Agua Masters-6       4:00.00    3:40.32  

      50.12   56.63   57.70   55.87                                

 

Women 75-79 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                75 Agua Masters-6       7:30.00    7:29.00  

      51.55   56.16   58.07   56.41   57.57   57.05   57.45   54.74

 

Women 75-79 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                75 Agua Masters-6       1:55.00    1:52.76  

      55.62   57.14                                                

 

Women 75-79 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jane                75 Agua Masters-6       3:58.00    3:59.43  

      58.01 1:01.98 1:01.06   58.38                                

 

Women 80-84 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moeller, Janet H          84 Somerset County-7    5:50.00    4:56.20  

    1:05.92 1:14.47 2:35.81                                        

 

Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moeller, Janet H          84 Somerset County-7    6:30.00    6:19.31  

    1:27.94                 1:41.54 1:32.65                        

 

Women 80-84 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moeller, Janet H          84 Somerset County-7    2:45.00    2:40.19  

    1:14.86 1:25.33                                                

 

Women 80-84 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moeller, Janet H          84 Somerset County-7    6:50.00    5:47.73  

 

Women 85-89 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tsuzuki, Joy              88 Somerset County-7      45.62      54.60  

 

Women 85-89 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Tsuzuki, Joy              88 Somerset County-7    2:00.00    2:06.51  

 

Men 18-24 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Billard, Gautier          24 Agua Masters-6         30.23      30.28  

  2 Somwaru, Marlon           23 Bearcat Masters-6      30.39      31.13  

  3 Chen, Vincent Y           21 Raritan Bay Area-7     42.00      36.27  

 

Men 18-24 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               1:04.70    1:11.29  

      33.07   38.22                                                

 

Men 18-24 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Billard, Gautier          24 Agua Masters-6         45.00      37.90  

  2 Somwaru, Marlon           23 Bearcat Masters-6      39.00      40.18  

  3 Chen, Vincent Y           21 Raritan Bay Area-7     45.00      44.06  

 

Men 18-24 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               1:15.16    1:19.08  

      38.18   40.90                                                

 

Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somwaru, Marlon           23 Bearcat Masters-6      37.80      37.02  

  2 Billard, Gautier          24 Agua Masters-6         45.00      39.70  

  3 Chen, Vincent Y           21 Raritan Bay Area-7     50.00      51.19  

 

Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               1:18.97    1:23.34  

      36.66   46.68                                                

 

Men 18-24 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somwaru, Marlon           23 Bearcat Masters-6      32.65      32.28  

  2 Chen, Vincent Y           21 Raritan Bay Area-7     48.00      44.41  

 

Men 18-24 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               1:09.27    1:16.46  

      34.71   41.75                                                

 

Men 18-24 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somwaru, Marlon           23 Bearcat Masters-6    1:16.00    1:18.06  

      36.72   41.34                                                

  2 Chen, Vincent Y           21 Raritan Bay Area-7   1:33.00    1:38.97  

      45.77   53.20                                                

 -- Billard, Gautier          24 Agua Masters-6       1:25.00         DQ  

      35.92   42.72                                                

 

Men 18-24 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               2:33.06    2:54.66  

      37.60   43.11   49.73   44.22                                

 

Men 25-29 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Port, Jack T              26 Williamsport Are-8     14.50      13.32  

 

Men 25-29 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Guminski, Timothy         25 UC08-8                 27.00      27.89  

  2 King, Dan                 27 UC06-6                 28.02      28.39  

  3 Rattray, Christopher      25 Berkeley (Nj) Aq-7     32.04      28.95  

  4 Port, Jack T              26 Williamsport Are-8     29.50      29.14  

 

Men 25-29 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 King, Dan                 27 UC06-6               1:04.22    1:05.16  

      31.88   33.28                                                

 

Men 25-29 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Port, Jack T              26 Williamsport Are-8   2:25.50    2:22.10  

      32.39   36.00   36.62   37.09                                

  2 King, Dan                 27 UC06-6               2:12.87    2:30.35  

      31.82   36.42   39.65   42.46                                

 

Men 25-29 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 King, Dan                 27 UC06-6               5:30.81    5:18.99  

      34.30   38.75   40.34   42.20   43.28   42.08   38.37   39.67

 

Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 King, Dan                 27 UC06-6              40:12.10   22:02.78  

      33.45   39.65   42.90   44.14   43.77   45.03   46.32   45.67

      45.11   45.72   45.40   45.60   45.83   46.11   45.36   45.94

      46.29   45.78   46.58   45.16   45.27   45.74   43.97   45.67

      44.50   43.90   41.42   42.30   40.37   39.83                

 

Men 25-29 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Port, Jack T              26 Williamsport Are-8     16.00      16.34  

 

Men 25-29 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Guminski, Timothy         25 UC08-8                 32.00      33.20  

  2 Rattray, Christopher      25 Berkeley (Nj) Aq-7     38.76      34.52  

 

Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Guminski, Timothy         25 UC08-8                 32.50      33.87  

  2 Rattray, Christopher      25 Berkeley (Nj) Aq-7     43.02      39.39  

 

Men 25-29 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Guminski, Timothy         25 UC08-8                 13.00      12.50  

  2 Port, Jack T              26 Williamsport Are-8     15.50      13.88  

 

Men 25-29 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Guminski, Timothy         25 UC08-8                 29.42      28.38  

  2 Rattray, Christopher      25 Berkeley (Nj) Aq-7     30.62      29.79  

  3 Port, Jack T              26 Williamsport Are-8     31.50      31.49  

 

Men 25-29 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Guminski, Timothy         25 UC08-8               1:13.50    1:09.33  

      31.51   37.82                                                

  2 Rattray, Christopher      25 Berkeley (Nj) Aq-7   1:28.54    1:16.26  

      33.97   42.29                                                

 

Men 30-34 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7     29.90      28.49  

  2 Lehrer, Michael           31 Raritan Bay Area-7     55.00      45.34  

 

Men 30-34 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7     34.50      32.69  

  2 Lehrer, Michael           31 Raritan Bay Area-7   1:10.00      59.75  

 

Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7     39.00      35.82  

  2 Lehrer, Michael           31 Raritan Bay Area-7     45.00      48.72  

 

Men 30-34 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7     31.00      29.87  

  2 Lehrer, Michael           31 Raritan Bay Area-7     45.00      50.69  

 

Men 30-34 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Pierson, Nick A           32 Berkeley (Nj) Aq-7   1:09.90    1:10.20  

      32.45   37.75                                                

  2 Lehrer, Michael           31 Raritan Bay Area-7   2:10.00    1:50.78  

      53.04   57.74                                                

 

Men 35-39 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Russell, Darian S         36 Raritan Bay Area-7     27.32      25.91  

  2 Stoller, Korey            36 Green Wave Maste-7     28.71      28.86  

 

Men 35-39 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stoller, Korey            36 Green Wave Maste-7   1:02.73    1:03.36  

      30.14   33.22                                                

 

Men 35-39 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stoller, Korey            36 Green Wave Maste-7   2:21.31    2:24.79  

      32.69   35.86   37.94   38.30                                

 

Men 35-39 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stoller, Korey            36 Green Wave Maste-7   6:00.00    5:15.44  

      35.63                   40.15                                

      40.76                   39.51                                

 

Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stoller, Korey            36 Green Wave Maste-7  25:00.00   21:37.09  

      37.56   41.93   42.79   43.69   43.39   43.00   42.90   42.73

      42.93   43.60   43.25   43.30   42.75   43.16   43.81   43.30

      43.51   44.10   43.47   43.71   43.73   44.07   44.05   44.39

      44.29   44.16   44.59   44.03   43.37   41.53                

 

Men 35-39 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sabala, Michael C         38 Chelsea Piers fi-6     29.84      31.19  

  2 Russell, Darian S         36 Raritan Bay Area-7     33.70      33.18  

 

Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Russell, Darian S         36 Raritan Bay Area-7     38.71      37.50  

 

Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sabala, Michael C         38 Chelsea Piers fi-6   2:49.79    2:54.97  

      39.70   44.80   45.32   45.15                                

 

Men 35-39 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Russell, Darian S         36 Raritan Bay Area-7     30.72      29.01  

 

Men 35-39 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Russell, Darian S         36 Raritan Bay Area-7   1:11.16    1:10.63  

      31.97   38.66                                                

 

Men 40-44 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8     13.00      11.47  

 

Men 40-44 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8     26.50      25.67  

  2 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste-7     27.49      28.57  

  3 Liberman, Alex            41 UC08-8                 37.00      29.64  

 

Men 40-44 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8     58.06      57.10  

      27.33   29.77                                                

  2 Wolf, Sasha               42 Somerset County-7    1:12.00    1:13.69  

 

Men 40-44 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8   2:12.28    2:08.01  

      28.67   32.19   33.82   33.33                                

  2 Wolf, Sasha               42 Somerset County-7    2:53.00    2:46.09  

                                               0.24                

 

Men 40-44 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM-8   4:55.00    4:36.76  

      32.12   34.73   34.80   35.11   35.47   35.63   34.84   34.06

  2 Derr, Chris               44 Spring Valley YM-8        NT    4:52.85  

      32.94   35.12   36.00   37.21   37.34   38.37   38.09   37.78

  3 Wolf, Sasha               42 Somerset County-7    6:02.00    6:05.87  

 

Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Bohan, Michael            42 UC07-7              23:00.00   21:49.15  

      34.25   39.95   41.45   41.89   42.49   43.01   43.14   43.29

      44.08   44.48   43.86   44.44   44.48   45.28   44.73   44.77

      45.37   45.29   44.97   45.23   45.45   45.18   45.06   44.35

      44.25   44.27   44.43   44.33   43.66   41.72                

 

Men 40-44 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste-7     37.24      33.24  

  2 Liberman, Alex            41 UC08-8                 42.00      40.21  

 

Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Liberman, Alex            41 UC08-8                 44.00      38.99  

  2 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste-7     40.45      40.42  

 

Men 40-44 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste-7     38.41      33.07  

  2 Liberman, Alex            41 UC08-8                 40.00      35.87  

 

Men 40-44 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste-7   1:15.03    1:14.65  

      35.09   39.56                                                

 -- Liberman, Alex            41 UC08-8               1:33.00         DQ  

      38.73   41.16                                                

 

Men 45-49 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miller, Christopher M     49 UC08-8                 28.19      27.97  

  2 Rojas, Rodrigo            46 Green Wave Maste-7     34.00      31.41  

 

Men 45-49 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jotz, Jeffrey J           48 Berkeley (Nj) Aq-7   1:03.00    1:01.95  

      29.40   32.55                                                

 

Men 45-49 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Charles L          47 Agua Masters-6       4:13.28    3:54.14  

      57.27 1:02.33 1:00.01   54.53                                

 

Men 45-49 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miller, Christopher M     49 UC08-8                 35.95      36.15  

 

Men 45-49 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Charles L          47 Agua Masters-6       5:15.54    5:08.99  

    1:13.62 1:19.63 1:20.42 1:15.32                                

 

Men 45-49 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8     15.90      15.06  

 

Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8     33.80      33.70  

  2 McConnell, Bruce P        49 Somerset County-7      48.00      44.71  

  3 Miller, Christopher M     49 UC08-8                 46.25      44.72  

 

Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jotz, Jeffrey J           48 Berkeley (Nj) Aq-7   1:19.68    1:19.45  

      37.34   42.11                                                

  2 McConnell, Bruce P        49 Somerset County-7    1:50.00    1:53.65  

      53.28 1:00.37                                                

 

Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Charles L          47 Agua Masters-6       4:48.15    5:13.01  

    1:11.97 1:18.49 1:20.90 1:21.65                                

 

Men 45-49 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8     13.50      12.61  

  2 Rojas, Rodrigo            46 Green Wave Maste-7     17.00      14.91  

 

Men 45-49 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8     28.60      29.05  

  2 Miller, Christopher M     49 UC08-8                 33.21      33.03  

  3 Rojas, Rodrigo            46 Green Wave Maste-7     42.00      34.82  

 

Men 45-49 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jotz, Jeffrey J           48 Berkeley (Nj) Aq-7   1:19.90    1:18.30  

      34.97   43.33                                                

 

Men 45-49 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Smith, Charles L          47 Agua Masters-6       4:25.55    4:50.63  

    1:01.40 1:17.04 1:18.65 1:13.54                                

 

Men 45-49 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Miller, Christopher M     49 UC08-8               1:18.92    1:18.22  

      35.55   42.67                                                

  2 McConnell, Bruce P        49 Somerset County-7    1:35.00    1:31.96  

      41.14   50.82                                                

 

Men 45-49 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jotz, Jeffrey J           48 Berkeley (Nj) Aq-7   2:34.33    2:36.77  

      35.29   41.61   43.60   36.27                                

 

Men 45-49 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM-8   5:40.00    5:40.67  

      32.66   38.06   44.87   44.82   48.03   49.78   42.46   39.99

  2 Smith, Charles L          47 Agua Masters-6       8:25.54    9:50.04  

    1:02.99 1:11.17 1:23.38 1:21.93 1:17.84 1:21.45 1:09.44 1:01.84

 

Men 50-54 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kim, Dennis               50 Somerset County-7      30.00      22.41  

 

Men 50-54 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Waldfried, Carlo          50 Maine Masters Sw-2     26.00      26.20  

  2 Moore, Aaron              53 Berkeley (Nj) Aq-7     29.23      29.22  

  3 Duffy, Paul               54 Somerset County-7      30.90      30.77  

  4 Volker, Jens              53 Garden State Mas-7     36.00      35.35  

  5 Kim, Dennis               50 Somerset County-7    1:00.00      50.81  

 

Men 50-54 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moore, Aaron              53 Berkeley (Nj) Aq-7   1:08.17    1:07.30  

  2 Volker, Jens              53 Garden State Mas-7   1:20.00    1:16.18  

      37.05   39.13                                                

  3 Soisson, Stephen M        50 Somerset County-7    1:30.00    1:21.15  

      38.30   42.85                                                

  4 Kim, Dennis               50 Somerset County-7    2:10.00    1:56.66  

      53.50 1:03.16                                                

 

Men 50-54 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wallace, Andrew S         53 Garden State Mas-7   2:40.00    2:31.87  

      34.61   39.83   41.63   35.80                                

  2 Moore, Aaron              53 Berkeley (Nj) Aq-7   2:33.75    2:32.28  

      36.33   39.90   39.93   36.12                                

  3 Volker, Jens              53 Garden State Mas-7   2:40.00    2:37.59  

      37.90   39.97   40.79   38.93                                

  4 Soisson, Stephen M        50 Somerset County-7    3:15.00    2:59.06  

      37.97   45.65   49.02   46.42                                

  5 Kim, Dennis               50 Somerset County-7    4:20.00    4:25.78  

      58.59 1:03.14 1:11.44 1:12.61                                

 

Men 50-54 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Volker, Jens              53 Garden State Mas-7   5:30.00    5:32.70  

      38.50   42.24   43.03   43.13   42.47   42.18   41.84   39.31

  2 Moore, Aaron              53 Berkeley (Nj) Aq-7   5:29.23    5:33.56  

      38.20   41.84   43.33   43.51   42.14   43.09   42.62   38.83

  3 Kim, Dennis               50 Somerset County-7    9:30.00    9:01.74  

      59.66                                                 1:10.48

                                    1:08.80                        

 

Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Volker, Jens              53 Garden State Mas-7  22:00.00   22:06.43  

      41.03   44.86   44.85   44.92   44.15   44.05   44.41   44.52

      45.22   44.05   44.01   44.14   44.50   44.57   43.88   44.05

      44.51   44.60   44.69   44.74   45.05   44.93   44.84   44.68

      44.33   43.73   43.93   44.41   43.24   41.54                

  2 Moore, Aaron              53 Berkeley (Nj) Aq-7  22:39.14   22:28.59  

      39.61   44.12   43.92   43.70   44.17   44.84   44.52   44.90

      45.03   45.45   46.22   48.08   45.54   46.13   46.18   46.05

      45.56   45.97   44.88   46.45   45.90   45.01   46.00   45.10

      46.16   45.03   45.38   42.52   45.41   40.76                

 

Men 50-54 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Faria, Jose               52 Garden State Mas-7     30.80      30.90  

  2 Moll, Sebastian           54 Red Tide-6             33.50      32.99  

  3 Duffy, Paul               54 Somerset County-7      38.50      38.48  

 

Men 50-54 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Faria, Jose               52 Garden State Mas-7   1:06.37    1:08.67  

      33.60   35.07                                                

  2 Moll, Sebastian           54 Red Tide-6           1:11.00    1:12.01  

      34.95   37.06                                                

 

Men 50-54 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Moll, Sebastian           54 Red Tide-6           2:32.00    2:33.40  

      35.90   37.68   39.88   39.94                                

  2 Wallace, Andrew S         53 Garden State Mas-7   3:00.00    3:08.77  

      44.39   48.35   48.75   47.28                                

 

Men 50-54 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7                 16.04      16.93  

 

Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7                 36.77      36.84  

  2 Duffy, Paul               54 Somerset County-7      39.20      38.64  

  3 Soisson, Stephen M        50 Somerset County-7    1:00.00      54.84  

 

Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Waldfried, Carlo          50 Maine Masters Sw-2   1:20.00    1:15.48  

      35.46   40.02                                                

  2 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7               1:22.50    1:21.19  

      38.65   42.54                                                

 

Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Waldfried, Carlo          50 Maine Masters Sw-2   2:55.00    2:44.99  

      37.29   43.01   42.67   42.02                                

  2 Wallace, Andrew S         53 Garden State Mas-7   3:00.00    3:09.64  

      43.62   48.59   49.49   47.94                                

 

Men 50-54 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Soisson, Stephen M        50 Somerset County-7      35.00      22.07  

 

Men 50-54 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Duffy, Paul               54 Somerset County-7      33.30      32.19  

 

Men 50-54 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wallace, Andrew S         53 Garden State Mas-7   3:00.00    3:07.66  

      40.90   47.87   51.15   47.74                                

 

Men 50-54 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Faria, Jose               52 Garden State Mas-7   1:07.18    1:06.23  

      30.19   36.04                                                

  2 Duffy, Paul               54 Somerset County-7    1:22.90    1:17.64  

      36.95   40.69                                                

  3 Moore, Aaron              53 Berkeley (Nj) Aq-7   1:20.00    1:19.21  

      37.58   41.63                                                

  4 Soisson, Stephen M        50 Somerset County-7    1:40.00    1:40.88  

      50.38   50.50                                                

 -- Waldfried, Carlo          50 Maine Masters Sw-2   1:09.99        DFS  

 

Men 50-54 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Wallace, Andrew S         53 Garden State Mas-7   6:00.00    6:16.42  

      38.51   43.63   51.15   51.41   50.14   53.86   45.12   42.60

 

Men 55-59 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koresh, John              55 Colonials 1776-8       14.00      13.38  

  2 Hoefele, Peter            57 Somerset County-7      18.00      17.22  

 

Men 55-59 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koresh, John              55 Colonials 1776-8       30.00      29.53  

  2 Duffy, Shawn              55 Somerset County-7      31.00      29.64  

  3 Matz, Michael S           57 Colonials 1776-8       31.31      31.86  

  4 Alali, Ahmed              55 Agua Masters-6         40.00      34.99  

  5 Hoefele, Peter            57 Somerset County-7      45.00      40.82  

  6 Hamanaka, Atsushi         59 Raritan Bay Area-7     40.00      42.60  

  7 Zhang, Peter              55 Somerset County-7    1:15.00      51.90  

 

Men 55-59 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Duffy, Shawn              55 Somerset County-7    1:10.00    1:08.30  

      32.80   35.50                                                

  2 Reilly, Jeff M            57 Colonials 1776-8     1:07.77    1:10.45  

      34.63   35.82                                                

  3 Alali, Ahmed              55 Agua Masters-6       1:35.00    1:24.00  

      38.27   45.73                                                

  4 Hoefele, Peter            57 Somerset County-7    1:40.00    1:38.03  

      45.22   52.81                                                

 

Men 55-59 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Duffy, Shawn              55 Somerset County-7    2:35.00    2:32.77  

      33.93   37.85   39.70   41.29                                

  2 Hoefele, Peter            57 Somerset County-7    3:35.00    3:36.73  

      47.64   53.52   57.04   58.53                                

  3 Zhang, Peter              55 Somerset County-7    6:00.00    4:31.53  

      57.85 1:05.25 1:11.59 1:16.84                                

 

Men 55-59 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Curry, Robert             55 Somerset County-7         NT    2:33.07  

 

Men 55-59 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Curry, Robert             55 Somerset County-7         NT    5:11.02  

 

Men 55-59 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Duffy, Shawn              55 Somerset County-7    5:30.00    5:25.25  

      34.37   38.18   40.16   40.87   42.09   43.10   43.24   43.24

  2 Zhang, Peter              55 Somerset County-7   12:00.00    9:11.82  

      55.08                                                 1:14.04

                    2:25.90                                        

 

Men 55-59 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Curry, Robert             55 Somerset County-7         NT   10:27.54  

 

Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Curry, Robert             55 Somerset County-7   19:47.62   19:44.42  

      35.34   38.89   39.25   39.59   39.82   39.30   39.43   39.40

      39.35   39.53   39.43   39.41   39.63   39.89   39.52   39.76

      40.03   39.91   39.86   39.86   40.17   40.17   39.85   39.81

      40.14   40.33   39.71   39.77   39.32   37.95                

 

Men 55-59 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Hoefele, Peter            57 Somerset County-7      35.00      25.57  

 

Men 55-59 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koresh, John              55 Colonials 1776-8       38.00      36.26  

  2 Matz, Michael S           57 Colonials 1776-8       36.18      36.80  

  3 Sharp, Eugene P           59 Somerset County-7      40.92      39.63  

  4 Hamanaka, Atsushi         59 Raritan Bay Area-7   1:00.00      58.23  

  5 Hoefele, Peter            57 Somerset County-7    1:10.00    1:01.18  

 

Men 55-59 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Reilly, Jeff M            57 Colonials 1776-8     1:26.66    1:38.73  

      49.99   48.74                                                

 

Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koresh, John              55 Colonials 1776-8       42.00      42.68  

  2 Matz, Michael S           57 Colonials 1776-8       42.74      43.17  

  3 Hamanaka, Atsushi         59 Raritan Bay Area-7     50.00      55.84  

 

Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Reilly, Jeff M            57 Colonials 1776-8     1:25.55    1:31.24  

      43.80   47.44                                                

 

Men 55-59 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sharp, Eugene P           59 Somerset County-7      16.50      15.30  

 

Men 55-59 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koresh, John              55 Colonials 1776-8       34.00      32.74  

  2 Matz, Michael S           57 Colonials 1776-8       33.58      35.08  

  3 Sharp, Eugene P           59 Somerset County-7      36.55      36.25  

  4 Alali, Ahmed              55 Agua Masters-6         50.00      43.92  

  5 Hamanaka, Atsushi         59 Raritan Bay Area-7     50.00      54.07  

 

Men 55-59 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Reilly, Jeff M            57 Colonials 1776-8     1:12.22    1:16.52  

      35.74   40.78                                                

 

Men 55-59 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Koresh, John              55 Colonials 1776-8     1:30.00    1:19.89  

      37.31   42.58                                                

  2 Matz, Michael S           57 Colonials 1776-8     1:20.74    1:21.55  

      36.94   44.61                                                

  3 Sharp, Eugene P           59 Somerset County-7    1:32.23    1:27.64  

      41.02   46.62                                                

  4 Hamanaka, Atsushi         59 Raritan Bay Area-7   2:00.00    1:55.32  

      52.13 1:03.19                                                

 

Men 55-59 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Reilly, Jeff M            57 Colonials 1776-8     2:42.22    2:53.31  

      35.45   49.82   49.81   38.23                                

 

Men 60-64 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Flournoy, Thomas          60 UC08-8                 15.50      15.10  

  2 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area-7     19.35      17.43  

 

Men 60-64 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Oxley, Gregory            60 Landshark Master-8     28.50      26.66  

  2 Tsuzuki, Ed M             60 Somerset County-7      28.82      28.94  

  3 Meade, Thomas             61 Landshark Master-8     30.00      29.16  

  4 Israel, Marc              60 Somerset County-7      35.97      33.21  

  5 Lockhart, David M         63 Somerset County-7      40.00      35.06  

  6 Flournoy, Thomas          60 UC08-8                 33.30      35.57  

  7 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7     31.90      36.01  

  8 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     45.00      36.41  

  9 Burkardt, Tom H           63 Somerset County-7      40.21      38.45  

 10 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area-7     38.73      38.58  

 11 DeSimone, David           63 Somerset County-7      31.00      40.71  

 

Men 60-64 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Meade, Thomas             61 Landshark Master-8   1:06.50    1:04.89  

      30.85   34.04                                                

  2 Tsuzuki, Ed M             60 Somerset County-7    1:09.09    1:08.70  

      33.32   35.38                                                

  3 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7   1:06.00    1:09.87  

      33.14   36.73                                                

  4 Israel, Marc              60 Somerset County-7    1:12.92    1:12.97  

      35.33   37.64                                                

  5 Lockhart, David M         63 Somerset County-7    1:30.00    1:19.82  

      38.09   41.73                                                

  6 Flournoy, Thomas          60 UC08-8               1:17.70    1:23.89  

      38.48   45.41                                                

  7 DeSimone, David           63 Somerset County-7    1:27.22    1:29.49  

      40.61   48.88                                                

 

Men 60-64 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Israel, Marc              60 Somerset County-7    2:39.68    2:40.02  

      37.00   39.41   40.76   42.85                                

  2 Lockhart, David M         63 Somerset County-7    3:30.00    3:06.66  

      46.99   46.79   48.84   44.04                                

  3 Flournoy, Thomas          60 UC08-8               3:00.00    3:11.72  

      40.01                   51.68   52.24                        

 

Men 60-64 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Israel, Marc              60 Somerset County-7    5:36.29    5:37.86  

      39.52                   42.82                                

      43.12                   41.69                                

  2 Lockhart, David M         63 Somerset County-7    8:00.00    6:24.22  

      40.72                                                   50.94

                                      44.58                        

  3 Flournoy, Thomas          60 UC08-8               6:20.00    6:53.11  

      42.67   50.61   53.01   54.61   53.92   54.91   53.66   49.72

 

Men 60-64 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Israel, Marc              60 Somerset County-7         NT   11:44.25  

 

Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Gibson, Christopher E     62 Peddie Aquatic A-7  19:45.00   19:43.63  

      35.70   39.70   39.94   40.30   39.88   39.61   39.64   39.50

      39.68   40.43   40.08   39.52   40.25   39.56   39.87   39.69

      40.30   40.12   39.85   39.72   40.44   39.70   39.97   40.21

      39.12   39.87   38.35   38.41   37.81   36.41                

  2 Chambers, John B          63 Chelsea Piers fi-6  20:30.00   19:50.92  

      35.87   39.43   40.42   40.03   40.22   39.99   39.88   40.03

      40.04   40.06   39.91   40.19   40.11   40.08   40.11   39.95

      39.86   39.89   39.91   39.85   39.78   39.80   39.88   39.76

      39.62   39.72   39.46   39.84   39.39   37.84                

  3 Israel, Marc              60 Somerset County-7   22:13.39   22:06.19  

      40.18   43.56   44.64   44.26   44.85   44.42   44.49   44.45

      44.42   44.62   44.02   44.23   43.84   44.16   43.93   44.18

      44.15   44.40   44.39   44.34   44.25   44.88   44.88   44.47

      44.76   44.79   44.58   44.53   44.39   43.13                

  4 Lockhart, David M         63 Somerset County-7   30:00.00   27:22.06  

      50.15   52.83   53.75   55.52   55.82   55.89   55.36   54.40

      55.57   56.00   54.51   55.16   55.34   56.04   56.47   55.39

      55.69   54.98   55.14   55.28   55.35   54.71   55.13   55.04

      54.52   54.72   54.45   54.55   53.05   51.25                

  5 Flournoy, Thomas          60 UC08-8              24:00.00   27:26.39  

      49.53   53.54   56.84   57.37   56.90   56.97   56.27   56.53

      56.07   55.52   56.36   55.99   55.92   56.08   56.04   55.95

      56.03   56.04   55.48   54.78   55.02   55.33   53.92   54.62

      53.89   52.57   52.88   53.23   52.52   48.20                

 

Men 60-64 25 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area-7     21.50      19.82  

 

Men 60-64 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area-7     43.12      43.28  

  2 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     50.00      51.58  

  3 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7     46.00      54.34  

  4 Burkardt, Tom H           63 Somerset County-7      58.36      57.57  

 

Men 60-64 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7   1:19.22    1:18.33  

      38.08   40.25                                                

 

Men 60-64 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Sjovall, Bill             63 Somerset County-7      19.00      19.20  

  2 DeSimone, David           63 Somerset County-7      20.75      20.29  

  3 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area-7     25.35      22.07  

 

Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Oxley, Gregory            60 Landshark Master-8     32.92      32.75  

  2 Doyle, Benn W             60 Berkeley (Nj) Aq-7     34.20      34.53  

  3 Sjovall, Bill             63 Somerset County-7         NT      40.49  

  4 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7     44.50      50.43  

  5 DeSimone, David           63 Somerset County-7      42.00      50.50  

  6 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area-7     50.71      52.02  

  7 Burkardt, Tom H           63 Somerset County-7    1:05.00      58.29  

  8 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     55.00      59.02  

 

Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Doyle, Benn W             60 Berkeley (Nj) Aq-7   1:15.90    1:16.57  

      36.04   40.53                                                

  2 Sjovall, Bill             63 Somerset County-7    1:36.36    1:28.46  

      41.76   46.70                                                

  3 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7   1:41.00    1:36.93  

      46.88   50.05                                                

  4 DeSimone, David           63 Somerset County-7    1:40.00    1:53.50  

      53.28 1:00.22                                                

 

Men 60-64 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Meade, Thomas             61 Landshark Master-8     32.50      32.04  

  2 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7     42.00      48.13  

  3 Burkardt, Tom H           63 Somerset County-7    1:05.00      49.15  

  4 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     50.00      49.69  

 

Men 60-64 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7   1:19.00    1:17.71  

      35.51   42.20                                                

 

Men 60-64 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Oxley, Gregory            60 Landshark Master-8   1:11.00    1:06.42  

      31.43   34.99                                                

  2 Doyle, Benn W             60 Berkeley (Nj) Aq-7   1:11.50    1:11.35  

      33.34   38.01                                                

  3 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7   1:19.50    1:41.48  

  4 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7   2:10.00    1:45.37  

      51.34   54.03                                                

  5 Burkardt, Tom H           63 Somerset County-7    2:00.00    1:49.74  

      52.43   57.31                                                

 

Men 60-64 200 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Niemi, Ken                63 Garden State Mas-7   2:50.00    2:54.75  

      36.30   44.64   55.01   38.80                                

 

Men 65-69 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fey, Michael S            68 UC07-7                 30.20      30.68  

  2 Ryan, James               66 Garden State Mas-7     33.47      33.74  

  3 Jones, Robert             67 Colonials 1776-8       34.00      34.47  

  4 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7     55.00      46.64  

 

Men 65-69 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ryan, James               66 Garden State Mas-7   1:13.83    1:16.82  

      37.86   38.96                                                

  2 Sullivan, James F         68 Somerset County-7    1:15.30    1:18.58  

      38.27   40.31                                                

 

Men 65-69 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ryan, James               66 Garden State Mas-7   2:40.70    2:41.68  

      38.51   40.34   41.65   41.18                                

 

Men 65-69 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ryan, James               66 Garden State Mas-7   5:34.35    5:30.71  

      38.39                   41.27                                

      42.46                   42.41                                

 

Men 65-69 800 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ryan, James               66 Garden State Mas-7        NT   11:45.56  

 

Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Ryan, James               66 Garden State Mas-7  21:42.48   22:00.32  

      41.76   44.18   44.75   44.35   44.23   44.33   44.53   44.69

      44.49   44.00   44.03   44.31   44.29   44.36   43.42   43.84

      44.07   44.24   44.22   43.68   44.41   43.73   43.96   44.21

      43.42   43.90   44.10   43.96   43.93   42.93                

 

Men 65-69 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fey, Michael S            68 UC07-7                 38.00      36.08  

  2 Jones, Robert             67 Colonials 1776-8       44.00      42.44  

  3 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7   1:00.00      53.40  

 

Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fey, Michael S            68 UC07-7                 40.00      40.69  

  2 Jones, Robert             67 Colonials 1776-8       46.00      44.09  

 

Men 65-69 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Fey, Michael S            68 UC07-7                 16.00         DQ  

 

Men 65-69 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fey, Michael S            68 UC07-7                 34.50      34.31  

  2 Jones, Robert             67 Colonials 1776-8       35.68      35.66  

  3 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7   1:20.00    1:04.98  

 

Men 65-69 100 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Jones, Robert             67 Colonials 1776-8     1:27.00    1:20.35  

      38.16   42.19                                                

 

Men 65-69 100 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Fey, Michael S            68 UC07-7               1:20.00    1:17.95  

      37.03   40.92                                                

  2 Jones, Robert             67 Colonials 1776-8     1:27.00    1:27.52  

      39.68   47.84                                                

  3 Sullivan, James F         68 Somerset County-7    1:30.22    1:27.95  

      42.33   45.62                                                

 -- Slavin, David             68 Green Wave Maste-7   2:20.00         DQ  

      59.80 1:06.87                                                

 

Men 70-74 25 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Amundsen, Joseph S        73 Colonials 1776-8       14.63      14.72  

 

Men 70-74 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Amundsen, Joseph S        73 Colonials 1776-8       32.42      33.75  

  2 McElroy, Frank            70 Garden State Mas-7     39.00      34.00  

 

Men 70-74 100 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McElroy, Frank            70 Garden State Mas-7   1:13.41    1:10.43  

      34.71   35.72                                                

 

Men 70-74 200 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McElroy, Frank            70 Garden State Mas-7   2:50.00    2:46.54  

      39.64                   42.77   41.73                        

  2 Kolonkowski, Bob          70 Agua Masters-6       3:10.32    3:31.36  

      49.11   55.04   54.25   52.96                                

 

Men 70-74 400 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McElroy, Frank            70 Garden State Mas-7   5:34.27    5:20.11  

      37.58                   40.86                                

      40.90                   38.85                                

 

Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 McElroy, Frank            70 Garden State Mas-7  22:00.00   21:39.85  

      40.21   43.17   44.37   44.73   44.77   44.39   44.37   44.58

      44.21   43.85   43.81   43.67   44.02   44.02   43.48   43.42

      43.58   43.87   43.80   43.40   43.37   43.27   43.31   43.16

      42.81   42.90   42.51   42.02   41.06   39.72                

  2 Bernstein, Rich           72 Agua Masters-6      23:00.00   23:14.61  

      42.34   46.82   46.46   46.37   46.50   47.32   47.36   46.76

      47.62   46.93   46.42   46.04   46.89   46.28   46.41   47.14

      46.78   47.31   46.10   47.56   46.14   47.70   46.70   46.34

      46.13   46.24   46.44   46.41   46.07   45.03                

 

Men 70-74 200 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          70 Agua Masters-6       3:14.50    3:57.00  

      54.69 1:01.62 1:01.59   59.10                                

 

Men 70-74 25 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Amundsen, Joseph S        73 Colonials 1776-8       19.00     X22.44  

 

Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          70 Agua Masters-6       4:42.47    4:51.99  

    1:07.72 1:16.03 1:16.14 1:12.10                                

 

Men 70-74 25 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Amundsen, Joseph S        73 Colonials 1776-8       16.00      15.63  

 

Men 70-74 200 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          70 Agua Masters-6       3:22.65    3:59.01  

      54.96 1:01.24 1:02.03 1:00.78                                

  2 Bernstein, Rich           72 Agua Masters-6       4:30.63    4:21.51  

      58.06 1:04.79 1:08.13 1:10.53                                

 

Men 70-74 400 SC Meter IM

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Kolonkowski, Bob          70 Agua Masters-6       7:41.83    8:21.58  

      53.83 1:03.11 1:02.14 1:02.52 1:15.39 1:17.91   52.74   53.94

 

Men 75-79 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whelpley, James           79 Somerset County-7      51.97      55.77  

 

Men 75-79 50 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whelpley, James           79 Somerset County-7    1:45.00    1:38.88  

 

Men 75-79 100 SC Meter Backstroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Whelpley, James           79 Somerset County-7    3:20.00         DQ  

    1:51.77 2:09.00                                                

 

Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Whelpley, James           79 Somerset County-7    1:42.61    1:58.04  

 

Men 80-84 50 SC Meter Freestyle

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jerry A             80 Somerset County-7      38.85      41.10  

 

Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jerry A             80 Somerset County-7      54.39      58.02  

 

Men 80-84 50 SC Meter Butterfly

===============================================================================

    Name                     Age Club                    Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Katz, Jerry A             80 Somerset County-7      53.28    1:05.83  

 

Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somerset County YMCA Masters-7  'E'               2:30.00    2:43.30  

     1) Westervelt, Jacqueline M W27    2) Young, Kelly W47               

     3) Truncale, Kate W40              4) Morgan, Adele M W52            

       38.93    47.86    40.72    35.79                                    

 

Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:30.30    2:33.65  

     1) Stolarski, Megan W40            2) Morchio, Paola S W42           

     3) Hayden, Alison S W47            4) Ryan, Ellen M W44              

       41.37    41.88    33.49    36.91                                    

 

Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somerset County YMCA Masters-7  'C'               2:40.40    2:59.50  

     1) Breslin, Mary W59               2) Begley, Leisa W59              

     3) Vollbrechthausen, Lucila W51    4) Oliveira, Angelica W39         

     1:02.65    32.07  1:24.78                                             

 

Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somerset County YMCA Masters-7  'F'               2:20.00    2:08.41  

     1) McConnell, Bruce P M49          2) Soisson, Stephen M M50         

     3) Duffy, Paul M54                 4) Duffy, Shawn M55               

       34.34    35.53    29.79    28.75                                    

  2 Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                      2:45.00    2:40.05  

     1) Lehrer, Michael M31             2) Norek, Francis M62             

     3) Weinstein, Mark M62             4) Lehrer, Elliott M63            

       54.86    29.58    20.54    55.07                                    

 

Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

 -- Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                           NT         DQ  

     1) Weinstein, Mark M62             2) Lehrer, Michael M31            

     3) Norek, Francis M62              4) Lehrer, Elliott M63            

       45.79    50.26    50.73    37.62                                    

 

Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somerset County YMCA Masters-7  'D'               2:20.20    2:26.99  

     1) Sharp, Eugene P M59             2) Burkardt, Tom H M63            

     3) DeSimone, David M63             4) Sullivan, James F M68          

       34.48    37.96    38.75    35.80                                    

 

Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:10.10    2:07.80  

     1) Morchio, Paola S W42            2) Wolf, Sasha M42                

     3) Cannilla, Cara W22              4) Tsuzuki, Ed M M60              

       35.76    32.61    30.75    28.68                                    

 

Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Green Wave Masters Swimming-7  'A'                2:49.00    2:30.52  

     1) Smith, Erin W37                 2) Rojas, Rodrigo M46             

     3) Stoller, Korey M36              4) Freeman, Martina W45           

       41.15    38.92    32.62    37.83                                    

 

Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Colonials 1776-8  'A'                             2:30.32    2:20.58  

     1) Amundsen, Joseph S M73          2) Jastremski, Janet W70          

     3) Hug, Laurie W53                 4) Jones, Robert M67              

       32.93    41.12    32.56    33.97                                    

  2 Somerset County YMCA Masters-7  'B'               2:48.00    2:56.89  

     1) Lockhart, Susan W63             2) Katz, Jerry A M80              

     3) Hoefele, Peter M57              4) Jaeger, Joanne W60             

       53.81    39.68    41.02    42.38                                    

 

Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Colonials 1776-8  'A'                             2:30.32    2:27.57  

     1) Matz, Michael S M57             2) Wolff, Melinda W65             

     3) Jones, Robert M67               4) Saucy, Stephanie A W55         

       38.12    43.34    34.48    31.63                                    

 

Mixed 320-359 200 SC Meter Medley Relay

===============================================================================

    Club                                                 Seed     Finals        

===============================================================================

  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               6:30.00    5:31.51  

     1) Tsuzuki, Joy W88                2) Katz, Jerry A M80              

     3) Moeller, Janet H W84            4) Whelpley, James M79            

                                           59.72