Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/22/2019 06:05 PM
                         Masters Meet 2019 - 2/10/2019                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         24 Ocean County Ymc       28.00      26.37  
  2 Ponce, Amada              20 Unattached             31.58      30.89  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannilla, Cara H          22 Somerset County        59.68    1:04.45  
      30.68   33.77                                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Krysta            20 Unattached           5:50.00    5:58.86  
      31.39   34.65   34.99   35.68   36.17   36.88   37.06   37.72
      37.50   36.82                                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Julia         23 Fins Aquatic Clu       32.00      31.38  
  2 Genis, Guadalupe          19 Unattached             42.00      36.48  
  3 McLaughlin, Katie M       19 Unattached           1:40.00      37.02  
  4 Lynam, Samantha M         19 Unattached             45.50      38.80  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         24 Ocean County Ymc       33.50      32.35  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         24 Ocean County Ymc     1:13.00    1:09.14  
      32.29   36.85                                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Krysta            20 Unattached             30.00      29.61  
  2 Coronel, Susy C           20 Unattached             30.75      33.11  
  3 Cannilla, Cara H          22 Somerset County        32.07      33.51  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Julia         23 Fins Aquatic Clu     1:10.00    1:02.11  
      29.25   32.86                                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Julia         23 Fins Aquatic Clu     1:10.00    1:06.27  
      29.93   36.34                                                
  2 Garcia, Krysta            20 Unattached           1:15.00    1:07.19  
      31.11   36.08                                                
  3 Coronel, Susy C           20 Unattached           1:25.40    1:14.85  
      32.93   41.92                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manser, Jamie L           28 Somerset County        28.00      26.56  
  2 DeLusant, Noelle          25 Unattached             28.00      28.42  
  3 Laurita, Anne C           26 Somerset County        31.00      29.11  
  4 Campi, Erin               26 Ocean County Ymc       40.00      30.39  
  5 DeSimone, Daisy           27 Somerset County        38.00      39.91  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLusant, Noelle          25 Unattached             59.96    1:00.60  
      28.47   32.13                                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 WWC                  5:59.00    5:41.55  
      30.54   33.19   33.93   34.63   34.28   35.31   35.21   35.47
      35.43   33.56                                                
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 WWC                 12:15.00   11:39.49  
      30.81   33.30   34.24   34.83   35.15   35.32   35.31   35.61
      35.48   35.37   35.67   35.96   35.74   35.75   35.73   35.36
      35.52   35.13   35.15   34.06                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laurita, Anne C           26 Somerset County        36.00      32.21  
  2 DeSimone, Daisy           27 Somerset County        57.00      51.94  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Amelia A           28 Ocean County Ymc     1:30.69    1:22.89  
      41.10   41.79                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manser, Jamie L           28 Somerset County        34.00      32.12  
  2 Hazlett, Katie            27 Somerset County        55.00      40.62  
  3 DeSimone, Daisy           27 Somerset County        45.00      50.92  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manser, Jamie L           28 Somerset County      1:15.00    1:10.36  
      33.12   37.24                                                
  2 Hazlett, Katie            27 Somerset County      1:50.00    1:30.34  
      42.14   48.20                                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLusant, Noelle          25 Unattached             29.50      29.11  
  2 DeSimone, Daisy           27 Somerset County        55.00      53.75  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Amelia A           28 Ocean County Ymc     1:45.69    1:34.71  
      41.81   52.90                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laurita, Anne C           26 Somerset County      1:15.00    1:11.15  
      31.99   39.16                                                
  2 Vogel, Amelia A           28 Ocean County Ymc     1:45.69    1:30.10  
      39.76   50.34                                                
  3 DeSimone, Daisy           27 Somerset County      1:42.41    1:43.65  
      53.15   50.50                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 WWC                  2:43.00    2:26.46  
      32.49   38.07   42.07   33.83                                
  2 DeLusant, Noelle          25 Unattached           2:30.00    2:28.54  
      30.70   38.69   44.38   34.77                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 de Rouville, Christine    31 Ocean County Ymc       30.00      30.02  
  2 Betts, Allison            32 Ocean County Ymc       35.00      35.84  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Angela          31 Virtua Masters       1:03.87    1:03.57  
      31.01   32.56                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Angela          31 Virtua Masters       2:25.07    2:22.59  
      32.84   36.21   38.02   35.52                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 de Rouville, Christine    31 Ocean County Ymc       39.00      39.39  
  2 Betts, Allison            32 Ocean County Ymc       42.00      43.01  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Angela          31 Virtua Masters       1:11.37    1:11.90  
      33.85   38.05                                                
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Angela          31 Virtua Masters       2:45.00    2:46.88  
      36.94   41.84   44.00   44.10                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espinoza, Ann             36 Cranford Masters       29.00      27.76  
  2 Betts, Jen                38 Ocean County Ymc       31.13      28.60  
  3 Kopistecki, Megan         37 Long Island City       27.60      29.05  
  4 Pletcher, Caitlin         36 Unattached             28.00      29.36  
  5 Beach, Valerie A          36 South Jersey Aqu       32.12      29.95  
  6 Oliveira, Angelica        39 Somerset County        36.00      35.70  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                35 Unattached             59.20    1:00.49  
      29.32   31.17                                                
  2 Betts, Jen                38 Ocean County Ymc     1:05.13    1:02.87  
      30.72   32.15                                                
  3 Pletcher, Caitlin         36 Unattached           1:08.00    1:06.05  
      31.28   34.77                                                
  4 Beach, Valerie A          36 South Jersey Aqu     1:12.64    1:07.60  
      31.92   35.68                                                
  5 Oliveira, Angelica        39 Somerset County      1:23.00    1:20.72  
      37.40   43.32                                                
  6 Farreny, Erin             35 Jersey Area Mast     1:45.00    1:33.25  
      44.39   48.86                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                35 Unattached           2:10.87    2:14.10  
      31.51   34.56   34.47   33.56                                
  2 Farreny, Erin             35 Jersey Area Mast     3:30.00    3:35.08  
      47.05   51.90   58.46   57.67                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Jen                38 Ocean County Ymc       35.31      33.12  
  2 Beach, Valerie A          36 South Jersey Aqu       36.55      34.57  
  3 Oliveira, Angelica        39 Somerset County        51.00      47.99  
  4 Thuer, Rachel             37 Virtua Masters         52.00      48.15  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                35 Unattached           1:10.05    1:09.17  
      34.20   34.97                                                
  2 Thuer, Rachel             37 Virtua Masters       1:40.00    1:46.11  
      50.85   55.26                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thuer, Rachel             37 Virtua Masters       3:30.00    3:43.68  
      51.85   56.83   58.37   56.63                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Valerie A          36 South Jersey Aqu       43.46      41.07  
  2 Oliveira, Angelica        39 Somerset County        48.00      48.13  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farreny, Erin             35 Jersey Area Mast     1:55.00    1:45.19  
      50.45   54.74                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espinoza, Ann             36 Cranford Masters       30.00      28.89  
  2 Kopistecki, Megan         37 Long Island City       30.43      31.13  
  3 Pletcher, Caitlin         36 Unattached             32.00      33.22  
  4 Thuer, Rachel             37 Virtua Masters         50.00      41.01  
  5 Oliveira, Angelica        39 Somerset County        48.00      41.87  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espinoza, Ann             36 Cranford Masters     1:10.00    1:03.52  
      29.78   33.74                                                
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                35 Unattached           2:36.09    2:32.38  
      33.43   37.94   40.26   40.75                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espinoza, Ann             36 Cranford Masters     1:15.00    1:07.85  
      30.17   37.68                                                
  2 Kopistecki, Megan         37 Long Island City     1:09.35    1:10.66  
      32.49   38.17                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                35 Unattached           2:23.86    2:27.94  
      32.52   37.91   43.23   34.28                                
  2 Thuer, Rachel             37 Virtua Masters       3:20.00    3:34.25  
      43.51   57.89 1:02.50   50.35                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braine, Kristi            40 Cranford Masters       29.36      29.40  
  2 Bulicki, Robyn C          41 South Jersey Aqu       34.76      30.62  
  3 Ryan, Ellen M             44 Somerset County        32.51      33.13  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braine, Kristi            40 Cranford Masters     1:05.52    1:04.08  
      30.04   34.04                                                
  2 Bulicki, Robyn C          41 South Jersey Aqu     1:14.28    1:08.47  
      32.57   35.90                                                
  3 Ryan, Ellen M             44 Somerset County      1:13.20    1:12.36  
      34.86   37.50                                                
  4 Olver, Alison             44 Virtua Masters       1:30.00    1:17.43  
      38.23   39.20                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             44 Somerset County      2:38.33    2:35.10  
      34.76   38.61   40.97   40.76                                
  2 Olver, Alison             44 Virtua Masters       3:15.00    3:03.47  
      43.16   45.27   48.55   46.49                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            42 Somerset County      6:40.00    6:39.63  
      34.60   39.16   40.97   41.16   41.09   41.11   41.04   41.06
      39.59   39.85                                                
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zappile, Tina             42 South Jersey Aqu     1:25.00    1:20.34  
      38.87   41.47                                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            42 Somerset County        37.05      37.81  
  2 Bulicki, Robyn C          41 South Jersey Aqu       44.82      43.15  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            42 Somerset County      1:21.07    1:21.11  
      37.94   43.17                                                
  2 Zappile, Tina             42 South Jersey Aqu     1:40.00    1:28.79  
      42.07   46.72                                                
  3 Olver, Alison             44 Virtua Masters       1:35.00    1:33.75  
      44.11   49.64                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            42 Somerset County      2:58.20    3:03.22  
      40.95   46.62   48.61   47.04                                
  2 Olver, Alison             44 Virtua Masters       3:20.00    3:29.69  
      46.57   54.61 1:48.51                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braine, Kristi            40 Cranford Masters       31.70      32.39  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braine, Kristi            40 Cranford Masters     1:11.00    1:11.40  
      32.85   38.55                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zappile, Tina             42 South Jersey Aqu     2:59.00    2:54.34  
      38.15   45.09   49.80   41.30                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dineva, Galina            49 Ocean County Ymc       33.50      31.24  
  2 DeVito, Laura             46 Somerset County        32.31      32.81  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            47 Somerset County        59.80    1:00.28  
      29.04   31.24                                                
  2 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas     1:02.00    1:00.49  
      28.94   31.55                                                
  3 Dineva, Galina            49 Ocean County Ymc     1:14.75    1:07.45  
      32.80   34.65                                                
  4 Desimini, Laura           47 Unattached           1:20.00    1:09.30  
      33.31   35.99                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            47 Somerset County      2:05.97    2:10.25  
      30.07   32.91   33.93   33.34                                
  2 Dineva, Galina            49 Ocean County Ymc     2:44.50    2:32.11  
      35.37   38.29   39.58   38.87                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            47 Somerset County      5:40.00    5:43.19  
      30.92   33.85   34.87   34.84   34.97   35.17   35.08   34.81
      34.70   33.98                                                
  2 Green, Amber-sky          47 Green Wave Maste     7:00.00    6:54.59  
      37.56   40.83   41.54   41.59   42.19   42.68   42.57   42.96
      42.74   39.93                                                
  3 DeVito, Laura             46 Somerset County      7:15.00    7:26.98  
      36.53   42.89   45.08   45.48   46.41   46.43   46.73   46.37
      46.40   44.66                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Amber-sky          47 Green Wave Maste    15:00.00   13:58.82  
      37.20   40.00   41.11   41.87   41.69   41.86   42.06   42.46
      42.39   42.14   43.12   42.77   42.75   43.54   42.66   42.99
      42.56   42.52   42.50   40.63                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                48 Somerset County      1:20.00    1:08.83  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas     1:06.00    1:07.55  
      32.34   35.21                                                
  2 Desimini, Laura           47 Unattached           1:30.00    1:19.66  
      38.75   40.91                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas     2:23.00    2:28.39  
      34.31   38.06   39.13   36.89                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Amber-sky          47 Green Wave Maste       39.00      41.79  
  2 Guo, Yumei                48 Somerset County        50.91      52.37  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Kelly              47 Somerset County      1:55.00    1:49.82  
      51.13   58.69                                                
  2 Guo, Yumei                48 Somerset County      1:51.51    1:56.01  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            47 Somerset County      3:20.00    2:50.48  
      39.78   44.42   43.47   42.81                                
  2 Young, Kelly              47 Somerset County      4:00.00    4:10.17  
      51.28 1:05.49 1:08.92 1:04.48                                
  3 Guo, Yumei                48 Somerset County      4:06.00    4:10.67  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            47 Somerset County      1:05.80    1:08.34  
      31.93   36.41                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas     2:32.00    2:32.73  
      33.64   38.47   39.86   40.76                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeVito, Laura             46 Somerset County      1:26.51    1:27.49  
      41.83   45.66                                                
  2 Green, Amber-sky          47 Green Wave Maste     1:30.00    1:29.61  
      44.93   44.68                                                
  3 Young, Kelly              47 Somerset County      2:15.00    1:49.68  
      53.42   56.26                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas     2:32.00    2:31.61  
      32.55   37.47   46.29   35.30                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Casey, Liz                53 Ocean City Swim        40.00      32.01  
  2 Gallagher, Laura          50 Ocean City Swim      1:00.00      35.66  
  3 Vollbrechthausen, Lucila  51 Somerset County        47.43      40.43  
  4 McCoy, Marjory            54 Virtua Masters       1:10.00      48.84  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Centrella, Patricia       53 Unattached           1:25.00    1:11.84  
      34.36   37.48                                                
  2 Casey, Liz                53 Ocean City Swim      1:15.00    1:13.86  
      35.96   37.90                                                
  3 McCoy, Marjory            54 Virtua Masters       2:15.00    1:52.95  
      53.33   59.62                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Centrella, Patricia       53 Unattached           3:00.00    2:40.29  
      35.46   39.85   42.57   42.41                                
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oschmann, Patricia        51 Central Bucks YM    18:00.00   19:37.64  
    1:38.81   51.17   55.31   58.19   58.15   58.02   58.10   57.45
    1:54.56                   56.19   55.90   55.75   57.40   57.99
      57.26   58.19   57.12   54.30                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Centrella, Patricia       53 Unattached             45.00      37.45  
  2 Gallagher, Laura          50 Ocean City Swim      1:00.00      41.13  
  3 Vollbrechthausen, Lucila  51 Somerset County        49.00      45.82  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Centrella, Patricia       53 Unattached           1:40.00    1:21.65  
      39.42   42.23                                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Casey, Liz                53 Ocean City Swim        59.00      40.21  
  2 Vollbrechthausen, Lucila  51 Somerset County      1:15.00      56.14  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vollbrechthausen, Lucila  51 Somerset County      1:15.00      48.23  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallagher, Laura          50 Ocean City Swim      1:30.00    1:28.95  
      41.14   47.81                                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County        35.00      33.11  
  2 Breslin, Mary             59 Somerset County        40.68      40.66  
  3 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste       47.48      42.67  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County      1:15.00    1:13.09  
      34.64   38.45                                                
  2 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste     1:46.46    1:33.64  
      41.62   52.02                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County      2:43.00    2:39.53  
      36.38   40.46   41.75   40.94                                
  2 Ikeda, Jane               57 Somerset County      2:48.00    2:52.73  
      39.86   43.30   44.86   44.71                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County      7:02.00    6:58.92  
      38.29   41.17   43.20   43.20   43.16   43.14   43.19   42.71
      41.95   38.91                                                
  2 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste    10:00.00    9:11.51  
      47.05   53.72   56.52   55.36   55.64   56.95   57.30   58.28
      57.67   53.02                                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County     14:10.00   13:56.25  
      36.30   40.18   41.77   42.75   42.76   42.26   42.12   42.70
      42.47   42.68   42.71   42.73   42.62   42.46   42.20   42.34
      42.07   42.14   41.31   39.68                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            58 Somerset County        45.00      40.51  
  2 Breslin, Mary             59 Somerset County        52.71      51.34  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            58 Somerset County      1:45.00    1:27.41  
      41.87   45.54                                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breslin, Mary             59 Somerset County        51.27      49.80  
  2 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste     1:00.00      55.87  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breslin, Mary             59 Somerset County      1:53.78    1:47.28  
      49.68   57.60                                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ikeda, Jane               57 Somerset County        40.30      39.03  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            58 Somerset County      1:40.00    1:27.84  
      40.87   46.97                                                
  2 Breslin, Mary             59 Somerset County      1:53.70    1:50.30  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ikeda, Jane               57 Somerset County      3:10.00    3:10.54  
      41.21   49.35   53.91   46.07                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              63 Unattached Delaw       40.00      39.15  
  2 Lockhart, Susan           63 Somerset County      1:50.00      47.68  
  3 Shortino, Ann L           60 XCL                    49.69      49.77  
  4 Clements, Cindy B         64 Virtua Masters         48.20      53.37  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas     1:06.50    1:04.36  
      31.20   33.16                                                
  2 Lockhart, Susan           63 Somerset County      2:00.00    1:43.29  
      50.29   53.00                                                
  3 Shortino, Ann L           60 XCL                  1:59.84    1:53.85  
      54.02   59.83                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              63 Unattached Delaw     3:05.00    3:00.47  
      41.47   45.94   47.34   45.72                                
  2 Lockhart, Susan           63 Somerset County      4:00.00    3:42.97  
      53.57   58.27   57.60   53.53                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas     6:10.00    6:04.52  
      32.71   35.69   37.03   36.89   36.80   36.93   37.12   37.61
      37.72   36.02                                                
  2 Lampe, Betty              63 Unattached Delaw     8:00.00    7:42.70  
      41.67   45.93   46.90   47.32   47.09   47.07   47.37   47.27
      46.78   45.30                                                
  3 Lockhart, Susan           63 Somerset County     10:00.00    9:20.38  
      50.47   56.17   56.03   58.34   57.51   56.40   56.20   57.54
      58.11   53.61                                                
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas    12:30.00   12:24.42  
      33.03   35.86   37.45   37.09   36.96   36.91   37.20   37.49
      37.16   37.33   37.47   37.79   37.73   37.81   38.09   37.73
      38.36   38.18   38.60   36.18                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shortino, Ann L           60 XCL                    56.66      56.03  
  2 Lockhart, Susan           63 Somerset County      1:05.00    1:01.94  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas     1:15.00    1:16.39  
      36.94   39.45                                                
  2 Jaeger, Joanne            61 Somerset County      2:00.00    1:39.32  
      48.41   50.91                                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clements, Cindy B         64 Virtua Masters       1:10.00    1:00.63  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              63 Unattached Delaw       45.00      41.75  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              63 Unattached Delaw     1:45.00    1:38.24  
      46.22   52.02                                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaeger, Joanne            61 Somerset County      1:45.00    1:33.39  
      44.82   48.57                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas     2:52.00    2:47.09  
      36.05   42.17   52.49   36.38                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776         29.82      29.37  
  2 Merena, Elizabeth         66 Chelsea Piers          33.40      33.71  
  3 Freeman-Patterson, Sue    67 Raritan Bay Area       37.66      37.33  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776       1:07.16    1:05.37  
      31.98   33.39                                                
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776         36.84      35.13  
  2 Freeman-Patterson, Sue    67 Raritan Bay Area       42.66      43.33  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            65 Colonials 1776         38.14      37.82  
  2 Merena, Elizabeth         66 Chelsea Piers          41.85      42.83  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth         66 Chelsea Piers        1:31.33    1:33.38  
      46.40   46.98                                                
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bittle, Janice            72 Virtua Masters       1:03.00      49.74  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bittle, Janice            72 Virtua Masters       2:05.00    1:51.99  
      52.76   59.23                                                
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bittle, Janice            72 Virtua Masters       1:05.00      55.16  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassidy, Michael          22 Unattached             22.69      22.68  
  2 Hicks, Jeffrey            24 Ocean County Ymc       24.00      23.92  
  3 Highet, Jason W           18 Unattached New J       23.60      23.95  
  4 Villacis, Peter           23 Unattached             25.60      24.53  
  5 Ramos, German             22 Ocean County Ymc       23.63      24.91  
  6 Rivero, Michael A         23 Unattached             26.00      25.16  
  7 Torres, Andrew            20 Unattached             35.00      28.51  
  8 Eila, Isaiah              19 Unattached             29.00      29.86  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassidy, Michael          22 Unattached             49.69      49.30  
      23.49   25.81                                                
  2 Nguyen, Joseph            24 Ocean County Ymc       51.99      51.78  
      24.75   27.03                                                
  3 Villacis, Kevin           23 Unattached             55.00      53.33  
      25.42   27.91                                                
  4 Highet, Jason W           18 Unattached New J       53.39      53.54  
      25.82   27.72                                                
  5 Ramos, German             22 Ocean County Ymc       52.75      54.68  
      26.03   28.65                                                
  6 Yanovsky, David           18 Unattached New J       58.29      59.43  
      28.02   31.41                                                
  7 Hrabal, Thomas J          24 Ocean County Ymc     1:02.86    1:01.36  
      28.60   32.76                                                
  8 Torres, Andrew            20 Unattached             59.00    1:04.38  
      29.66   34.72                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassidy, Michael          22 Unattached           1:51.69    1:53.56  
      26.14   28.20   29.20   30.02                                
  2 Nguyen, Joseph            24 Ocean County Ymc     1:59.99    1:58.48  
      26.07   29.45   31.07   31.89                                
  3 Yanovsky, David           18 Unattached New J     2:11.07    2:22.38  
      32.12   37.03   37.87   35.36                                
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Highet, Jason W           18 Unattached New J       28.00      28.06  
  2 Yanovsky, David           18 Unattached New J       30.28      33.14  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Highet, Jason W           18 Unattached New J       59.18      59.12  
      28.88   30.24                                                
  2 Hrabal, Thomas J          24 Ocean County Ymc     1:09.78    1:10.55  
      34.56   35.99                                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Highet, Jason W           18 Unattached New J       33.00      32.43  
  2 Al Hajjar, Sam            20 Unattached             37.00      33.54  
  3 Bechtle, Zachary          24 Unattached             38.00      35.27  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hrabal, Thomas J          24 Ocean County Ymc     1:16.38    1:21.03  
      37.91   43.12                                                
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanovsky, David           18 Unattached New J     2:40.60    2:40.72  
      36.35   41.44   41.28   41.65                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Villacis, Peter           23 Unattached             29.00      28.80  
  2 Yanovsky, David           18 Unattached New J       28.40      29.83  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Joseph            24 Ocean County Ymc       57.99      56.00  
      26.04   29.96                                                
  2 Ramos, German             22 Ocean County Ymc       58.46    1:01.61  
      27.45   34.16                                                
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, German             22 Ocean County Ymc     2:35.72    2:38.29  
      32.26   38.81   43.06   44.16                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hicks, Jeffrey            24 Ocean County Ymc     1:05.00    1:00.73  
      28.44   32.29                                                
  2 Rivero, Michael A         23 Unattached           1:10.00    1:04.98  
      30.33   34.65                                                
  3 Bechtle, Zachary          24 Unattached           1:20.00    1:09.13  
      32.78   36.35                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Brian             27 Unattached             21.70      21.70  
  2 de Rouville, William      27 Ocean County Ymc       23.00      22.95  
  3 Mahana, Kevin G           27 Unattached                NT      23.28  
  4 Newman, Robert            25 Ocean County Ymc       24.24      24.59  
  5 Rattray, Christopher J    25 Berkeley Aquatic       26.05      25.21  
  6 Barnish, Alexander        25 Virtua Masters         30.00      26.43  
  7 Kravchuk, Maksym          26 Unattached             26.00      27.00  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molloy, Brian             27 Unattached             48.50      47.31  
      22.56   24.75                                                
  2 Matthews, Corey           26 Ocean County Ymc       51.11      50.57  
      24.28   26.29                                                
  3 Mahana, Kevin G           27 Unattached                NT      52.04  
      25.28   26.76                                                
  4 Tutzauer, Gene P          25 Ocean County Ymc       51.99      52.29  
      25.10   27.19                                                
  5 Rattray, Christopher J    25 Berkeley Aquatic     1:00.00      55.38  
      26.28   29.10                                                
  6 Barnish, Alexander        25 Virtua Masters       1:00.00    1:01.18  
      28.34   32.84                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           26 Ocean County Ymc     1:53.98    1:54.01  
      26.01   28.72   29.50   29.78                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tutzauer, Gene P          25 Ocean County Ymc     5:04.99    5:10.30  
      28.35   30.04   30.33   31.44   30.37   31.28   31.83   32.25
      32.61   31.80                                                
  2 Matthews, Corey           26 Ocean County Ymc     5:09.99    5:17.96  
      28.96   31.01   31.28   32.20   32.30   32.22   32.54   32.31
      33.22   31.92                                                
  3 Kravchuk, Maksym          26 Unattached           6:30.00    6:16.63  
      30.21   34.58   37.90   38.45   39.39   39.17   39.90   40.08
      39.81   37.14                                                
  4 Vogel, Raymond P          27 Ocean County Ymc     6:55.43    6:43.47  
      35.52   39.38   40.13   40.69   40.76   41.60   41.55   41.53
      41.84   40.47                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Raymond P          27 Ocean County Ymc    15:00.00   13:58.26  
      37.45   40.80   42.88   42.05   43.22   43.05   42.58   42.75
      42.97   42.14   42.30   42.37   42.49   42.30   42.65   42.05
      41.83   41.45   40.74   40.19                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnish, Alexander        25 Virtua Masters         35.00      33.41  
  2 De La Torre, Adalid       25 Unattached             37.59      36.04  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maier, Richard            28 Unattached             28.50      29.49  
  2 Mahana, Kevin G           27 Unattached                NT      29.72  
  3 de Rouville, William      27 Ocean County Ymc       30.00      30.37  
  4 Newman, Robert            25 Ocean County Ymc       33.33      31.27  
  5 Kravchuk, Maksym          26 Unattached             30.00      31.42  
  6 Ramirez, Manny            28 Unattached             33.93      33.31  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maier, Richard            28 Unattached           1:05.00    1:08.50  
      31.85   36.65                                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, Jelani           25 Unattached New J       24.88      25.65  
  2 Rattray, Christopher J    25 Berkeley Aquatic       27.83      26.36  
  3 Kravchuk, Maksym          26 Unattached             30.00      28.90  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, Jelani           25 Unattached New J       55.74      59.22  
      25.58   33.64                                                
  2 Rattray, Christopher J    25 Berkeley Aquatic     1:00.00    1:00.09  
      27.39   32.70                                                
  3 Vogel, Raymond P          27 Ocean County Ymc     1:15.00    1:19.55  
      36.23   43.32                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Robert            25 Ocean County Ymc     1:15.00    1:03.69  
      30.64   33.05                                                
  2 Ramirez, Manny            28 Unattached           1:29.00    1:08.55  
      31.83   36.72                                                
  3 De La Torre, Adalid       25 Unattached           1:34.99    1:20.37  
      37.61   42.76                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tutzauer, Gene P          25 Ocean County Ymc     2:08.99    2:10.28  
      28.18   32.06   39.38   30.66                                
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Colin           30 Long Island City       55.00      52.78  
      25.70   27.08                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Colin           30 Long Island City     2:00.00    1:58.31  
      27.29   29.52   30.83   30.67                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Colin           30 Long Island City     6:00.00    5:37.09  
      29.28   33.01   34.03   35.06   35.17   34.64   34.45   35.06
      34.25   32.14                                                
  2 Wong, Jason               34 Long Island City     7:00.00    6:26.61  
      32.19   35.34   36.87   37.99   40.14   39.50   40.92   41.06
      41.50   41.10                                                
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Colin           30 Long Island City     1:15.00    1:02.28  
      30.13   32.15                                                
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Jason               34 Long Island City     1:12.58    1:14.70  
      35.82   38.88                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             32 Cranford Masters     2:35.00    2:33.27  
      35.24   39.46   39.99   38.58                                
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             32 Berkeley Aquatic     1:00.00    1:00.13  
      27.35   32.78                                                
  2 Wong, Jason               34 Long Island City     1:06.95    1:04.81  
      30.75   34.06                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             32 Cranford Masters     2:20.00    2:16.20  
      30.01   33.59   34.83   37.77                                
  2 Kerr, Michael             32 Berkeley Aquatic     2:15.00    2:21.69  
      30.21   35.81   36.75   38.92                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             32 Cranford Masters     1:02.48    1:00.87  
      27.62   33.25                                                
  2 Kerr, Michael             32 Berkeley Aquatic     1:05.00    1:02.92  
      30.06   32.86                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Ronald          39 Long Island City       49.30      41.68  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                38 Unattached             54.99      55.63  
      26.67   28.96                                                
  2 Stoller, Korey N          35 Green Wave Maste       56.55      57.26  
      28.02   29.24                                                
  3 McElroy, Matthew          37 Unattached           1:15.00    1:11.65  
      34.23   37.42                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoller, Korey N          35 Green Wave Maste     2:07.39    2:10.18  
      29.55   32.40   34.07   34.16                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoller, Korey N          35 Green Wave Maste     6:00.61    6:01.79  
      31.29   34.30   35.96   36.81   36.89   37.93   37.69   37.60
      37.60   35.72                                                
  2 McElroy, Matthew          37 Unattached           7:15.00    7:07.51  
      36.91   41.84   42.72   43.02   43.83   43.76   43.81   44.36
      43.46   43.80                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Chris            35 Unattached          10:50.00   10:31.83  
      29.05   31.49   31.89   31.95   31.63   31.56   31.72   31.37
      31.75   31.71   31.81   31.77   31.75   31.94   31.77   31.88
      31.98   31.88   31.79   31.14                                
  2 Stoller, Korey N          35 Green Wave Maste    13:00.00   12:33.48  
      31.78   33.82   35.36   36.10   36.78   37.31   37.43   37.83
      38.04   38.62   38.74   39.09   39.22   39.06   39.62   39.26
      39.84   39.87   39.01   36.70                                
  3 Haynes, Brian             38 Virtua Masters      16:30.00   14:59.06  
      35.91   40.63   42.70   44.03   44.24   44.77   45.18   46.62
      45.35   45.64   46.99   45.92   46.86   46.95   47.59   46.07
      47.15   47.41   46.61   42.44                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             38 Virtua Masters         38.36      39.86  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                38 Unattached           1:01.99    1:02.31  
      30.28   32.03                                                
  2 Haynes, Brian             38 Virtua Masters       1:31.44    1:32.77  
      44.33   48.44                                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Ronald          39 Long Island City     1:20.20    1:02.81  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                38 Unattached             26.99      27.29  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                38 Unattached             59.99    1:02.95  
      28.53   34.42                                                
  2 McElroy, Matthew          37 Unattached           1:25.00    1:25.74  
      39.38   46.36                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             38 Virtua Masters       1:16.00    1:25.73  
      39.58   46.15                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             38 Virtua Masters       2:30.00    3:10.72  
      41.38   48.62   55.33   45.39                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            40 Ocean County Ymc       23.00      22.91  
  2 Starkey, William          40 Unattached             40.00      28.09  
  3 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim        30.00      28.88  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            40 Ocean County Ymc       51.00      51.09  
      24.38   26.71                                                
  2 Stull, Eric               44 Spring Valley YM       51.50      52.31  
      25.09   27.22                                                
  3 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste       57.98      56.50  
      27.30   29.20                                                
  4 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim      1:05.00    1:03.83  
      30.14   33.69                                                
  5 Starkey, William          40 Unattached           1:20.00    1:04.74  
      30.93   33.81                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM     1:57.00    2:00.35  
      26.72   30.38   32.20   31.05                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stull, Eric               44 Spring Valley YM     5:30.00    5:37.72  
      30.15   33.08   33.15   33.50   33.82   34.22   34.50   35.07
      35.35   34.88                                                
  2 Mancinelli, Marc D        40 South Jersey Aqu     8:00.00    7:37.66  
      40.07   43.25   45.76                   47.40                
    2:19.29                                                        
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            40 Ocean County Ymc       27.00      27.00  
  2 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste       28.00      29.60  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rettig, Yoav              42 Unattached             38.00      29.32  
  2 Betts, Michael            40 Ocean County Ymc       34.00      30.72  
  3 Wargo, Paul               41 Somerset County        32.50      31.25  
  4 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim        35.00      35.00  
  5 Mancinelli, Marc D        40 South Jersey Aqu       43.85      42.61  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wargo, Paul               41 Somerset County      1:12.00    1:09.61  
      32.92   36.69                                                
  2 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim      1:25.00    1:17.82  
      36.92   40.90                                                
  3 Mancinelli, Marc D        40 South Jersey Aqu     1:34.25    1:32.44  
      44.11   48.33                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wargo, Paul               41 Somerset County      2:45.00    2:39.79  
      36.76   40.08   41.80   41.15                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rettig, Yoav              42 Unattached             34.00      26.36  
  2 Starkey, William          40 Unattached             42.00      31.33  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Lars               43 South Jersey Aqu     1:45.00    1:25.01  
      39.10   45.91                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Lars               43 South Jersey Aqu     3:30.00    3:25.09  
      40.02   47.69   57.93   59.45                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuman, Chris             44 Ocean City Swim      1:19.00    1:16.52  
      36.92   39.60                                                
  2 Mancinelli, Marc D        40 South Jersey Aqu     1:42.00    1:28.92  
      45.97   42.95                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Lars               43 South Jersey Aqu     3:30.00    3:09.05  
      38.28   53.07   56.07   41.63                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM       24.00      23.91  
  2 Howard, Max               48 Unattached New J       30.00      29.82  
  3 Carey, Timothy M          48 Virtua Masters         37.11      31.78  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           49 Cranford Masters       56.27      55.90  
      26.73   29.17                                                
  2 Howard, Max               48 Unattached New J     1:08.00    1:06.76  
      30.94   35.82                                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           49 Cranford Masters     5:25.68    5:30.12  
      30.65   32.49   32.75   32.89   33.52   33.67   33.40   33.25
      33.93   33.57                                                
  2 Carey, Timothy M          48 Virtua Masters      10:22.00    9:22.08  
      42.22   51.55   55.14                   57.78   58.57 1:00.29
    1:00.46   56.46                                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM       31.00      30.04  
  2 Carey, Timothy M          48 Virtua Masters       1:20.00      46.77  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM       30.00      29.65  
  2 Jotz, Jeffrey J           49 Cranford Masters       33.00      32.31  
  3 McConnell, Bruce          49 Somerset County        41.00      42.03  
  4 Carey, Timothy M          48 Virtua Masters       1:05.00      49.91  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Bruce          49 Somerset County      1:40.00    1:31.97  
      43.96   48.01                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Bruce          49 Somerset County      3:55.00    3:26.50  
      44.51   53.11   55.76   53.12                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         47 Spring Valley YM       26.00      25.47  
  2 Howard, Max               48 Unattached New J       33.00      32.23  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McConnell, Bruce          49 Somerset County      1:24.00    1:20.89  
      38.79   42.10                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           49 Cranford Masters     2:20.79    2:20.50  
      31.10   37.26   39.05   33.09                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Judge, Dan                50 Freehold Old Bri       24.00      23.03  
  2 Panitch, Ken              53 Virtua Masters         40.00      38.22  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             52 Garden State Mas       56.00      54.24  
      26.18   28.06                                                
  2 Kosakowski, William J     51 Somerset County      1:01.00    1:01.58  
      29.12   32.46                                                
  3 Heinz, Michael B          53 Virtua Masters       1:30.00    1:16.41  
      33.61   42.80                                                
  4 Panitch, Ken              53 Virtua Masters       1:35.00    1:21.65  
      36.98   44.67                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeffrey            52 Spring Valley YM     1:58.00    2:02.83  
      27.63   30.89   32.00   32.31                                
  2 Heinz, Michael B          53 Virtua Masters       2:13.00    2:16.41  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitch, Ken              53 Virtua Masters       9:30.00    9:38.36  
      41.94   49.24   55.74 1:00.46 1:03.00 1:01.09 1:01.71 1:03.82
    1:02.18   59.18                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeffrey            52 Spring Valley YM       27.50      28.62  
  2 Faria, Jose J             52 Garden State Mas       28.50      29.19  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeffrey            52 Spring Valley YM       58.00    1:00.41  
      29.58   30.83                                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           53 Unattached             31.00      33.21  
  2 Panitch, Ken              53 Virtua Masters         50.00      44.51  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           53 Unattached           1:12.00    1:14.09  
      35.51   38.58                                                
  2 Panitch, Ken              53 Virtua Masters            NT    1:39.00  
      44.82   54.18                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Paul               54 Somerset County        29.50      29.01  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeffrey            52 Spring Valley YM       57.00      58.69  
      27.35   31.34                                                
  2 Faria, Jose J             52 Garden State Mas     1:02.00    1:00.59  
      27.88   32.71                                                
  3 Duffy, Paul               54 Somerset County      1:05.10    1:06.32  
      30.39   35.93                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Paul               54 Somerset County      2:30.50    2:43.26  
      32.71   39.08   42.47   49.00                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeffrey            52 Spring Valley YM       58.00    1:00.67  
      27.63   33.04                                                
  2 Wallace, Andrew           53 Unattached           1:08.00    1:09.07  
      33.71   35.36                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew           53 Unattached           2:25.00    2:33.26  
      32.05   43.71   42.56   34.94                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           57 Colonials 1776         27.88      28.09  
  2 Esser, John P             55 Red Bank YMCA          28.00      28.38  
  3 Reilly, Jeff              57 Colonials 1776         28.88      28.53  
  4 Magee, John K             56 Virtua Masters         48.00      38.83  
  5 Alexander, Geoff          55 Virtua Masters         55.00      44.00  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           57 Colonials 1776       1:02.24    1:01.84  
      29.47   32.37                                                
  2 Reilly, Jeff              57 Colonials 1776         59.11    1:01.86  
      30.30   31.56                                                
  3 Jankewicz, Joseph         58 Red Bank YMCA        1:06.00    1:05.83  
      31.40   34.43                                                
  4 Magee, John K             56 Virtua Masters       1:58.00    1:34.87  
      45.03   49.84                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergen, Doug              55 Club Tribe           2:10.00    2:18.65  
      33.19   34.91   35.66   34.89                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jankewicz, Joseph         58 Red Bank YMCA        6:15.00    6:31.07  
      35.04   38.19   38.76   39.60   39.65   39.63   40.16   40.24
      40.24   39.56                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              57 Colonials 1776      11:30.00   11:50.03  
      33.84   36.33   36.04   35.75   35.87   35.52   35.62   35.87
      35.77   35.55   35.78   35.64   35.38   35.38   35.37   36.07
      35.60   35.48   35.47   33.70                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           57 Colonials 1776         32.64      32.99  
  2 Esser, John P             55 Red Bank YMCA          35.00      34.35  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jankewicz, Joseph         58 Red Bank YMCA        1:12.00    1:10.17  
      35.15   35.02                                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esser, John P             55 Red Bank YMCA          38.50      38.73  
  2 Magee, John K             56 Virtua Masters       1:02.00      53.18  
  3 Alexander, Geoff          55 Virtua Masters       1:25.00    1:18.08  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergen, Doug              55 Club Tribe             26.00      28.37  
  2 Reilly, Jeff              57 Colonials 1776         31.11      29.89  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergen, Doug              55 Club Tribe           1:01.00    1:03.99  
      30.35   33.64                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergen, Doug              55 Club Tribe           2:21.00    2:36.27  
      35.54   35.96   39.97   44.80                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esser, John P             55 Red Bank YMCA        1:12.00    1:12.50  
      33.71   38.79                                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             60 Somerset County        25.89      25.63  
  2 Winistorfer, Glenn        62 Virtua Masters         31.80      29.47  
  3 Burns, Robert A           62 The Atlantic Clu       29.00      29.66  
  4 Kunkel, Stephen           64 Central Bucks YM       32.51      32.36  
  5 Schott, Robert E          60 Cranford Masters       33.00      32.93  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             60 Somerset County        59.59      59.01  
      28.69   30.32                                                
  2 Winistorfer, Glenn        62 Virtua Masters       1:14.00    1:09.02  
      31.98   37.04                                                
  3 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area     1:17.00    1:16.51  
      35.85   40.66                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, David           63 Somerset County      2:45.00    2:41.73  
      35.98   41.14   44.53   40.08                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             60 Somerset County      6:30.30    6:23.43  
      33.52   37.11   38.92   38.92   39.30   39.70   39.53   39.51
      39.54   37.38                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher E     62 Peddie Aquatic A    11:50.00   11:49.43  
      32.07   35.34   35.90   35.93   36.51   36.33   36.50   36.14
      35.95   36.16   36.29   36.32   36.06   35.93   35.43   36.22
      35.25   34.97   33.73   32.40                                
  2 Burkardt, Tom             63 Somerset County     17:30.00   16:31.33  
                              50.48   51.78   51.95   48.86   50.36
      51.81   50.17   50.31   50.12   50.27   49.71   50.18   50.59
      49.97   49.93   49.30   45.62                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area       38.82      38.58  
  2 Winistorfer, Glenn        62 Virtua Masters         40.00      45.58  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area     1:25.05    1:28.38  
      42.74   45.64                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             60 Somerset County        37.07      36.85  
  2 Treen, Dave               60 VMST                   40.00      39.17  
  3 Burns, Robert A           62 The Atlantic Clu       33.00      39.47  
  4 Schott, Robert E          60 Cranford Masters       42.00      41.57  
  5 Kunkel, Stephen           64 Central Bucks YM       40.00      44.26  
  6 Weinstein, Mark           62 Raritan Bay Area       46.00      44.32  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave               60 VMST                 1:30.00    1:25.85  
      40.59   45.26                                                
  2 Kunkel, Stephen           64 Central Bucks YM     1:30.00    1:33.52  
      45.58   47.94                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave               60 VMST                 3:13.00    3:05.60  
      43.60   46.16   49.08   46.76                                
  2 Kunkel, Stephen           64 Central Bucks YM     3:20.00    3:26.39  
      47.12   53.10   54.13   52.04                                
  3 Lockhart, David           63 Somerset County      6:00.00    4:03.15  
      58.53 1:01.27 1:03.47   59.88                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winistorfer, Glenn        62 Virtua Masters         38.80      33.82  
  2 Burns, Robert A           62 The Atlantic Clu       31.00      37.27  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schott, Robert E          60 Cranford Masters     2:15.00    1:47.52  
      46.78 1:00.74                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kunkel, Stephen           64 Central Bucks YM     1:25.00    1:24.64  
      40.76   43.88                                                
  2 Schott, Robert E          60 Cranford Masters     1:25.00    1:30.08  
      46.56   43.52                                                
  3 Lockhart, David           63 Somerset County      2:10.00    1:42.45  
      52.48   49.97                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, David           63 Somerset County      6:00.00    3:43.41  
      48.65 1:03.31 1:06.27   45.18                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert M           65 Ocean City Swim        29.00      29.63  
  2 Sullivan, James F         68 Somerset County        30.14      31.31  
  3 Levine, Steven            66 Berkeley Aquatic       31.31      32.39  
  4 Restrepo, David           66 Virtua Masters         36.22      34.26  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert M           65 Ocean City Swim      1:07.00    1:07.50  
      31.64   35.86                                                
  2 Sullivan, James F         68 Somerset County      1:06.35    1:10.14  
      33.81   36.33                                                
  3 Restrepo, David           66 Virtua Masters       1:14.58    1:14.58  
      34.18   40.40                                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               66 Garden State Mas     6:27.42    6:18.98  
      35.55   38.13   38.57   38.29   38.31   38.58   38.81   38.22
      37.98   36.54                                                
  2 Levine, Steven            66 Berkeley Aquatic     7:33.33    7:26.50  
      37.24   45.67   47.28   46.44   47.06   44.18   45.23   45.32
      45.06   43.02                                                
  3 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas     7:36.36    7:31.36  
      42.08   46.49   46.77   46.77   46.23   46.36   45.01   45.23
      44.64   41.78                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               66 Garden State Mas    15:07.24   12:57.76  
      36.46   37.82   38.90   39.03   38.46   39.57   39.44   39.87
      39.76   39.90   40.07   39.22   39.39   39.23   39.48   39.56
      39.02   38.81   37.49   36.28                                
  2 Levine, Steven            66 Berkeley Aquatic    15:51.51   15:56.30  
      42.30   48.98   50.54   51.23   47.34   47.34   46.99   47.02
      46.36   48.54   47.37   48.88   48.35   49.00   49.35   48.09
      48.03   47.13   47.92   45.54                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         67 Colonials 1776         33.50      30.29  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Geoffrey A         67 Colonials 1776       1:09.50    1:07.68  
      33.45   34.23                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas       40.02      40.34  
  2 Restrepo, David           66 Virtua Masters         44.69      42.69  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas     1:33.32    1:32.30  
      43.67   48.63                                                
  2 Restrepo, David           66 Virtua Masters       1:31.79    1:34.79  
      43.82   50.97                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert M           65 Ocean City Swim        33.00      33.98  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert M           65 Ocean City Swim      2:00.00    1:35.77  
      41.37   54.40                                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James F         68 Somerset County      1:20.22    1:21.33  
      39.55   41.78                                                
  2 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas     1:29.72    1:27.81  
      44.20   43.61                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas     3:11.25    3:11.77  
      45.26   50.34   51.30   44.87                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cashel, Robert            70 Garden State Mas       31.10      30.64  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichle, Bill             71 Cranford Masters     1:18.60    1:11.85  
      34.40   37.45                                                
  2 Wallace, Richard J        71 Freehold Old Bri     1:11.00    1:14.60  
      35.94   38.66                                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        71 Freehold Old Bri     7:25.00    7:43.56  
      40.12   47.10   48.85   48.90   48.10   47.29   48.41   47.97
      46.99   39.83                                                
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        71 Freehold Old Bri    15:45.00   16:00.80  
      41.57   47.39   49.21   49.64   49.39   48.55   49.29   48.60
      49.61   49.08   49.33   49.52   49.74   48.78   49.22   49.06
      48.07   48.32   46.36   40.07                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cashel, Robert            70 Garden State Mas       32.00      34.81  
  2 Reichle, Bill             71 Cranford Masters       39.75      35.34  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whelpley, James H         79 Somerset County        50.00      56.12  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whelpley, James H         79 Somerset County      1:20.00    1:38.72  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whelpley, James H         79 Somerset County      3:00.00    3:56.60  
    1:48.59 2:08.01                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whelpley, James H         79 Somerset County      1:20.00    1:46.18  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             80 Somerset County        35.50      36.74  
  2 Gladfelter, David D       82 Colonials 1776         58.00      51.85  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             80 Somerset County      1:28.00    1:27.90  
      40.77   47.13                                                
  2 Gladfelter, David D       82 Colonials 1776       2:00.00    2:00.15  
      58.30 1:01.85                                                
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             80 Somerset County      3:10.00    3:24.38  
      45.33   50.39   53.34   55.32                                
  2 Gladfelter, David D       82 Colonials 1776       4:30.00    4:35.35  
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       82 Colonials 1776      12:30.00   12:01.63  
    1:02.24 1:14.30 1:15.98 1:15.65 1:14.30 1:14.04 1:13.51 1:15.25
    1:11.27 1:05.09                                                
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       82 Colonials 1776      24:30.00   24:26.74  
    1:00.88 1:10.62 1:15.25                 1:14.76 1:14.59        
                            1:15.06 1:16.24                 1:13.30
    1:15.38 1:12.93 2:16.54                                        
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             80 Somerset County        50.20      52.31  
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             80 Somerset County        50.00      58.16  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergen, Lee               85 Ocean City Swim      1:26.00    1:23.43  
      38.06   45.37                                                
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergen, Lee               85 Ocean City Swim      3:25.00    3:32.18  
      44.78   47.61   56.38 1:03.41                                
 
Men 85-89 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul               88 Somerset County     20:30.00   22:47.92  
    1:00.37                         1:09.73 1:09.25 1:09.03 1:08.75
    1:09.87 1:09.67 1:09.63 1:09.43 1:09.40 1:09.11 1:10.47 1:08.06
    1:08.89 1:08.36 1:08.52 1:07.74                                
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters  'A'                      NT   X1:57.45  
     1) Manser, Jamie L W28             2) Cannilla, Cara H W22           
     3) Ryan, Ellen M W44               4) Hayden, Alison W47             
       27.05    28.81    33.63    27.96                                    
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:05.05   X2:08.96  
     1) Cannilla, Cara H W22            2) Manser, Jamie L W28            
     3) Hayden, Alison W47              4) Ryan, Ellen M W44              
       34.39    31.56    30.53    32.48                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters  'B'                      NT   X2:42.72  
     1) DeVito, Laura W46               2) Hazlett, Katie W27             
     3) Guo, Yumei W48                  4) DeSimone, Daisy W27            
       33.97                      33.73                                    
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:45.45   X2:47.72  
     1) Vollbrechthausen, Lucila W51    2) Hazlett, Katie W27             
     3) Oliveira, Angelica W39          4) DeSimone, Daisy W27            
     1:02.58    23.49    41.50    40.15                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters  'A'                      NT   X2:36.03  
     1) Oliveira, Angelica W39          2) Breslin, Mary W59              
     3) Ikeda, Jane W57                 4) Vollbrechthausen, Lucila W51   
       48.17    41.64  1:06.46                                             
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:50.50   X2:53.51  
     1) Ikeda, Jane W57                 2) Guo, Yumei W48                 
     3) DeVito, Laura W46               4) Young, Kelly W47               
       24.54  1:17.72    31.66    39.59                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Long Island City YMCA  'A'                        2:15.00   X2:18.21  
     1) Wong, Jason M34                 2) Kravchuk, Maksym M26           
     3) Kopistecki, Megan W37           4) Gonzalez, Ronald M39           
       34.50    31.42  1:12.29                                             
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ocean County YMCA  'A'                                 NT    1:45.74  
     1) Colasurdo, Alyssa W24           2) Newman, Robert M25             
     3) de Rouville, Christine W31      4) Tutzauer, Gene P M25           
       26.99    30.08    24.32    24.35                                    
  2 Unattached  'B'                                        NT    2:03.06  
     1) Eila, Isaiah M19                2) Lynam, Samantha M W19          
     3) McLaughlin, Katie M W19         4) Al Hajjar, Sam M20             
       30.14    32.91    31.86    28.15                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ocean County YMCA  'A'                                 NT    1:57.39  
     1) de Rouville, William M27        2) Colasurdo, Alyssa W24          
     3) Hicks, Jeffrey M24              4) de Rouville, Christine W31     
       29.92    31.67    25.68    30.12                                    
  2 Unattached  'B'                                        NT    2:03.16  
     1) Villacis, Kevin M23             2) Rivero, Michael A M23          
     3) Ponce, Amada W20                4) Coronel, Susy C W20            
       33.73    39.21    25.58    24.64                                    
  3 Unattached  'A'                                        NT    2:15.66  
     1) Lynam, Samantha M W19           2) Al Hajjar, Sam M20             
     3) Torres, Andrew M20              4) McLaughlin, Katie M W19        
       39.28    33.55    31.44    31.39                                    
  4 Ocean County YMCA  'B'                                 NT    2:24.59  
     1) Vogel, Amelia A W28             2) Betts, Allison W32             
     3) Vogel, Raymond P M27            4) Hrabal, Thomas J M24           
       39.91    41.80    34.81    28.07                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ocean County YMCA  'A'                                 NT    1:47.40  
     1) Betts, Michael M40              2) Betts, Jen W38                 
     3) Dineva, Galina W49              4) Matthews, Corey M26            
       23.18    28.19    38.94    17.09                                    
  2 Somerset County YMCA Masters  'A'                      NT    1:58.88  
     1) Sullivan, James F M68           2) Morchio, Paola W42             
     3) Laurita, Anne C W26             4) Tsuzuki, Ed M M60              
  3 Virtua Masters  'A'                               2:00.40    2:08.25  
     1) Campbell, Angela W31            2) Thuer, Rachel W37              
     3) Haynes, Brian M38               4) Barnish, Alexander M25         
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cranford Masters  'A'                             2:13.00    1:59.63  
     1) Espinoza, Ann W36               2) Pierson, Nick M32              
     3) Braine, Kristi W40              4) Jotz, Jeffrey J M49            
       30.79    31.45    31.70    25.69                                    
  2 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:11.11    2:15.66  
     1) Sullivan, James F M68           2) Morchio, Paola W42             
     3) Laurita, Anne C W26             4) Tsuzuki, Ed M M60              
       39.64    38.71    31.19    26.12                                    
  3 Virtua Masters  'A'                               2:28.20    2:18.15  
     1) Haynes, Brian M38               2) Olver, Alison W44              
     3) Campbell, Angela W31            4) Barnish, Alexander M25         
       39.15    48.84    24.30    25.86                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'B'                      NT    2:08.60  
     1) Wargo, Paul M41                 2) McConnell, Bruce M49           
     3) Jaeger, Joanne W61              4) Godfrey, Kathy W58             
       26.53    29.88    37.92    34.27                                    
  2 Green Wave Masters Swimming  'A'                  2:30.00    2:14.13  
     1) Freeman, Marcus M43             2) Tull, Jennifer W55             
     3) Green, Amber-sky W47            4) Stoller, Korey N M35           
       26.59    44.00    34.84    28.70                                    
  3 South Jersey Aquatics Club Mas  'A'                    NT    2:17.92  
     1) Zappile, Tina W42               2) Mancinelli, Marc D M40         
     3) Beach, Valerie A W36            4) Brown, Lars M43                
       32.80    33.31  1:11.81                                             
  4 Virtua Masters  'A'                               3:38.00    2:42.92  
     1) Olver, Alison W44               2) McCoy, Marjory W54             
     3) Magee, John K M56               4) Heinz, Michael B M53           
       35.31    53.25    33.74    40.62                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Jersey Aquatics Club Mas  'A'                    NT    2:22.13  
     1) Beach, Valerie A W36            2) Mancinelli, Marc D M40         
     3) Brown, Lars M43                 4) Bulicki, Robyn C W41           
       34.66  1:16.55    30.92                                             
  2 Green Wave Masters Swimming  'A'                  2:50.00    2:25.81  
     1) Freeman, Marcus M43             2) Green, Amber-sky W47           
     3) Stoller, Korey N M35            4) Tull, Jennifer W55             
       30.27    42.58    30.17    42.79                                    
  3 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:50.50    2:51.96  
     1) Lockhart, Susan W63             2) Wargo, Paul M41                
     3) Lockhart, David M63             4) Hiller, Tricia W59             
     1:04.52    31.50    43.59    32.35                                    
  4 Virtua Masters  'A'                               3:30.00    2:59.63  
     1) Carey, Timothy M M48            2) Panitch, Ken M53               
     3) Thuer, Rachel W37               4) McCoy, Marjory W54             
       45.85    44.34    41.48    47.96                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'A'                      NT    2:19.85  
     1) Lockhart, Susan W63             2) Duffy, Paul M54                
     3) Lockhart, David M63             4) Hiller, Tricia W59             
                         31.65    33.99                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:35.35    2:34.47  
     1) McConnell, Bruce M49            2) Jaeger, Joanne W61             
     3) Duffy, Paul M54                 4) Breslin, Mary W59              
       38.01    45.37    29.40    41.69                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virtua Masters  'A'                               3:00.10    2:50.14  
     1) Restrepo, David M66             2) Clements, Cindy B W64          
     3) Bittle, Janice W72              4) Winistorfer, Glenn M62         
       36.12    55.31    49.31    29.40                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virtua Masters  'A'                               3:20.00    2:56.13  
     1) Bittle, Janice W72              2) Restrepo, David M66            
     3) Winistorfer, Glenn M62          4) Clements, Cindy B W64          
       54.05    41.40  1:20.68                                             
 
                    Combined Team Scores - Through Event 18                    
 
  1. Somerset County YMCA Masters        657   2. Unattached                          400
  3. Virtua Masters                      310   4. Ocean County YMCA                   301
  5. Cranford Masters                    146   6. Garden State Masters                143
  7. South Jersey Aquatics Club Mas      112   8. Colonials 1776                      108
  9. Green Wave Masters Swimming         100   9. Ocean City Swim Club                100
 11. Spring Valley YMCA                   82  12. Unattached New Jersey                79
 13. Long Island City YMCA                73  14. Berkeley Aquatic Club                45
 15. Red Bank YMCA                        42  16. Unattached Delaware Valley           33
 17. Central Bucks YMCA                   29  18. Raritan Bay Area YMCA Masters        28
 18. Club Tribe                           28  20. Freehold Old Bridge YMCA             26
 21. Wildwood Crest Masters               21  21. Fins Aquatic Club                    21
 23. Virginia Masters Swim Team           19  24. Chelsea Piers                        17
 25. Excel                                15  26. The Atlantic Club                    13
 26. Jersey Area Masters                  13  28. Peddie Aquatic Assoc                  7