Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 4/2/2019 06:35 PM
                 Hawks Masters Spring Splash 2019 - 3/31/2019                  
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         24 Ocean County Ymc-7     26.37      26.70  
  2 Genis, Guadalupe          19 NONE                   33.00      30.63  
  3 Ponce, Amada              21 NONE                   30.00      31.12  
  4 Torres, Renata B          18 NONE                   33.00      32.58  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassetta, Jamie L         19 Total Masters Sw-6   1:08.09    1:07.32  
      31.85   35.47                                                
  2 Genis, Guadalupe          19 NONE                 1:12.00    1:07.40  
      32.25   35.15                                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         24 Ocean County Ymc-7     32.29      32.64  
  2 Ponce, Amada              21 NONE                   39.00      40.11  
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         24 Ocean County Ymc-7   2:45.00    2:38.77  
      34.44   39.69   41.97   42.67                                
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cassetta, Jamie L         19 Total Masters Sw-6   1:18.38    1:22.91  
      36.96   45.95                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Cory              29 Chelsea Piers fi-6     30.43      30.43  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Cory              29 Chelsea Piers fi-6   1:03.82    1:05.10  
      31.59   33.51                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manser, Jamie             28 Somerset County-7      32.13      32.04  
  2 Walsh, Alexis A           26 NONE                   35.00      35.62  
  3 Hazlett, Katie            27 Somerset County-7      40.62      41.61  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manser, Jamie             28 Somerset County-7    1:10.36    1:10.80  
      33.08   37.72                                                
  2 Walsh, Alexis A           26 NONE                 1:12.00    1:15.92  
      35.82   40.10                                                
  3 Hazlett, Katie            27 Somerset County-7    1:30.34    1:29.82  
      42.23   47.59                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hazlett, Katie            27 Somerset County-7    3:10.00    3:22.73  
      43.30   50.53   53.94   54.96                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manser, Jamie             28 Somerset County-7    1:10.00    1:04.80  
      31.09   33.71                                                
  2 Miller, Cory              29 Chelsea Piers fi-6   1:04.63    1:04.86  
      29.90   34.96                                                
  3 Walsh, Alexis A           26 NONE                 1:07.00    1:09.29  
      32.74   36.55                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Cory              29 Chelsea Piers fi-6   2:17.42    2:26.01  
      29.86   36.12   44.07   35.96                                
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stargel, Lauren           31 NONE                 1:55.00    1:34.12  
      44.51   49.61                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stargel, Lauren           31 NONE                 4:00.00    3:25.21  
      44.47   51.67   55.42   53.65                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawicz, Kasia             34 Chelsea Piers fi-6   6:06.07    5:58.38  
      32.20   35.46   36.14   36.77   37.03   36.69   36.48   36.38
      36.03   35.20                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sawicz, Kasia             34 Chelsea Piers fi-6     30.62      30.64  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Jen                38 NONE                   30.13      28.22  
  2 Barrett, Jennifer N       38 NONE                 1:00.00      43.70  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                35 Bearcat Masters-6    2:10.87    2:14.40  
      30.47   34.36   35.28   34.29                                
  2 Segnini, Natalia          37 Life Time Swim N-7   2:38.00    2:37.39  
      34.80   39.34   41.51   41.74                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Jen                38 NONE                   35.05      33.33  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                35 Bearcat Masters-6    1:09.17    1:08.99  
      33.85   35.14                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Jennifer N       38 NONE                 1:30.00      55.16  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segnini, Natalia          37 Life Time Swim N-7   1:30.53    1:26.54  
      39.03   47.51                                                
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segnini, Natalia          37 Life Time Swim N-7   3:20.02    3:17.95  
      42.00   50.89   52.33   52.73                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Jennifer N       38 NONE                 2:30.00    1:51.64  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                35 Bearcat Masters-6    2:23.86    2:30.33  
      32.21   38.05   44.29   35.78                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behar Lazarova, Elena     43 Chelsea Piers fi-6     38.00      35.22  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behar Lazarova, Elena     43 Chelsea Piers fi-6   1:20.00    1:19.96  
      37.95   42.01                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behar Lazarova, Elena     43 Chelsea Piers fi-6   1:28.00    1:21.69  
      36.91   44.78                                                
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   1:00.49    1:01.95  
      29.68   32.27                                                
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   1:06.50    1:07.01  
      32.19   34.82                                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7     40.00      39.25  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   1:30.00    1:27.65  
      41.59   46.06                                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7     31.00      30.19  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      48 Garden State Mas-7   1:10.00    1:09.70  
      32.13   37.57                                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        53 Bearcat Masters-6      24.90      25.67  
  2 Centrella, Patricia       54 NONE                   40.00      32.92  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        53 Bearcat Masters-6      54.80      56.21  
      26.79   29.42                                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Noel               54 NONE                   45.00      47.99  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Centrella, Patricia       54 NONE                 3:15.00    2:57.63  
      39.47   44.99   47.34   45.83                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willeboordse, Fall        53 Bearcat Masters-6      32.50      34.27  
  2 Smith, Noel               54 NONE                   52.00      47.30  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elkis-Abuhoff, Deborah    56 Excel Swimming-7       34.12      32.42  
  2 Hiller, Tricia            59 Somerset County-7      33.11      33.73  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County-7    1:13.09    1:12.78  
      34.34   38.44                                                
  2 Elkis-Abuhoff, Deborah    56 Excel Swimming-7     1:15.24    1:13.05  
      35.08   37.97                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County-7    2:40.00    2:43.02  
      34.82   40.58   43.55   44.07                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County-7    6:59.00    7:06.36  
      37.74   41.70   42.99   43.91   44.20   43.68   43.46   43.63
      43.65   41.40                                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            59 Somerset County-7      44.00      40.91  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            58 Raritan Bay Area-7   1:35.58    1:42.20  
      47.42   54.78                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            58 Raritan Bay Area-7   3:22.84    3:26.99  
      47.02   51.73   54.27   53.97                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elkis-Abuhoff, Deborah    56 Excel Swimming-7     1:25.36    1:23.69  
      38.32   45.37                                                
  2 Feygin, Galina            58 Raritan Bay Area-7   1:17.01    1:28.71  
      42.04   46.67                                                
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Francesca        60 Garden State Mas-7   1:20.34    1:19.42  
      38.05   41.37                                                
  2 Lyndon, Meredith          62 Raritan Bay Area-7   1:20.16    1:21.06  
      38.68   42.38                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   2:18.00    2:21.01  
      32.19   35.79   37.24   35.79                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   6:10.00    6:06.29  
      32.99   36.20   37.08   37.23   36.92   37.00   37.73   37.63
      37.59   35.92                                                
  2 Mancuso, Francesca        60 Garden State Mas-7   7:12.07    7:21.10  
      39.20   42.78   44.68   45.17   44.82   44.95   45.01   45.37
      45.10   44.02                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   2:48.00    2:43.31  
      39.05   41.32   41.94   41.00                                
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          62 Raritan Bay Area-7   1:45.51    1:43.69  
      49.12   54.57                                                
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   1:25.00    1:17.97  
      36.66   41.31                                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   1:20.00    1:18.90  
      37.01   41.89                                                
  2 Lyndon, Meredith          62 Raritan Bay Area-7   1:33.42    1:36.15  
      46.85   49.30                                                
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    68 Raritan Bay Area-7     43.33      43.81  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    68 Raritan Bay Area-7   1:40.30    1:43.09  
      49.32   53.77                                                
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Kate             70 Wildwood Crest D-8   1:05.26    1:07.60  
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyde, Kathleen            86 NONE                 6:00.00    6:22.22  
    1:26.17 1:39.80 1:38.12 1:38.13                                
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              89 Somerset County-7    1:46.84    1:56.20  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pazos, Enzo               24 Chelsea Piers fi-6     21.54      21.87  
  2 Hicks, Jeffrey            24 NONE                   24.00      23.22  
  3 Yanovsky, David           18 UC07-7                 26.51      27.28  
  4 Hrabal, Thomas J          24 NONE                   28.00      28.01  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pazos, Enzo               24 Chelsea Piers fi-6     48.00      48.67  
      23.35   25.32                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Hao               24 Ocean County Ymc-7   1:57.83    1:59.60  
      26.26   29.71   31.44   32.19                                
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Hao               24 Ocean County Ymc-7   1:01.13      58.89  
      28.06   30.83                                                
  2 Proulx, James             24 NONE                 1:10.00    1:06.30  
      31.76   34.54                                                
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hrabal, Thomas J          24 NONE                 2:29.55    2:36.32  
      37.43   39.66   40.06   39.17                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanovsky, David           18 UC07-7                 32.44      32.00  
  2 Proulx, James             24 NONE                   36.00      34.14  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Hao               24 Ocean County Ymc-7   1:07.88    1:07.40  
      30.84   36.56                                                
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               2:40.60    2:37.60  
      34.44   39.71   41.18   42.27                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pazos, Enzo               24 Chelsea Piers fi-6     23.10      23.58  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pazos, Enzo               24 Chelsea Piers fi-6     50.85      52.46  
      24.45   28.01                                                
  2 Ramos, German R           22 UC07-7                 58.46      59.61  
      27.11   32.50                                                
  3 Villacis, Kevin           23 NONE                 1:05.00    1:01.30  
      28.56   32.74                                                
  4 Hinostroza, Bruno A       19 NONE                 1:09.00    1:07.73  
      30.70   37.03                                                
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, German R           22 UC07-7               2:35.72    2:42.90  
      30.92   37.00   44.99   49.99                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hicks, Jeffrey            24 NONE                 1:03.00    1:01.33  
      27.90   33.43                                                
  2 Villacis, Kevin           23 NONE                 1:05.00    1:05.14  
      28.63   36.51                                                
  3 Proulx, James             24 NONE                 1:15.00    1:06.59  
      29.79   36.80                                                
  4 Hinostroza, Bruno A       19 NONE                 1:12.00    1:07.36  
      30.58   36.78                                                
  5 Hrabal, Thomas J          24 NONE                 1:07.52    1:10.18  
      32.58   37.60                                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanovsky, David           18 UC07-7               2:20.00    2:27.85  
      30.87   37.61   42.06   37.31                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tutzauer, Gene P          25 NONE                   24.50      24.28  
  2 St. Vincent, Thomas P     25 Ridgefield Aquat-5     23.34      24.46  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 27 UC06-6               2:07.43    2:10.12  
      28.90   32.81   34.29   34.12                                
  2 Maykow, Bradley A         28 NONE                 2:29.99    2:15.24  
      30.76   33.09   35.81   35.58                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 27 UC06-6               6:07.28    5:58.00  
      29.80   34.29   35.56   37.00   37.63   38.00   36.96   37.11
      36.24   35.41                                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 27 UC06-6                 31.44      32.97  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maykow, Bradley A         28 NONE                 1:15.99    1:08.72  
      33.50   35.22                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ranalli, Stephen          25 NONE                   30.00      32.68  
  2 Ramirez, Manny            29 NONE                   33.31      32.92  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric           27 Berkeley (Nj) Aq-7     59.53    1:00.79  
      28.25   32.54                                                
  2 Ramirez, Manny            29 NONE                 1:20.00    1:14.35  
      34.72   39.63                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric           27 Berkeley (Nj) Aq-7   2:10.00    2:13.80  
      29.09   32.99   35.37   36.35                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ranalli, Stephen          25 NONE                   26.00      27.18  
  2 King, Dan                 27 UC06-6                 42.53      29.14  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Vincent, Thomas P     25 Ridgefield Aquat-5     57.25      59.40  
      27.14   32.26                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tutzauer, Gene P          25 NONE                 1:02.00    1:01.01  
      27.78   33.23                                                
  2 Ranalli, Stephen          25 NONE                 1:15.00    1:03.41  
      28.69   34.72                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric           27 Berkeley (Nj) Aq-7   2:00.09    2:02.97  
      26.65   31.66   35.15   29.51                                
  2 Tutzauer, Gene P          25 NONE                 2:10.00    2:14.59  
      27.92   33.72   40.00   32.95                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christie, Andrew          32 Chelsea Piers fi-6     27.00      28.13  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christie, Andrew          32 Chelsea Piers fi-6     35.00      38.20  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christie, Andrew          32 Chelsea Piers fi-6     30.00      30.08  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 Berkeley (Nj) Aq-7   1:00.13      59.74  
      27.23   32.51                                                
  2 Christie, Andrew          32 Chelsea Piers fi-6   1:10.00    1:11.37  
      31.18   40.19                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 Berkeley (Nj) Aq-7   2:21.69    2:24.97  
      30.77   36.87   38.47   38.86                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 Berkeley (Nj) Aq-7   1:02.92    1:05.55  
      31.42   34.13                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           38 Red Bank YMCA-7        23.00      22.22  
  2 Abreu, Jesus              35 Chelsea Piers fi-6     25.10      22.71  
  3 Larson, Erik              35 NONE                   28.00      25.40  
  4 Ulyanenko, Sergia         36 NONE                      NT      25.60  
  5 Sabala, Michael           38 Chelsea Piers fi-6     23.65      25.77  
  6 DeRita, Philip            35 Red Bank YMCA-7        35.99      31.72  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abreu, Jesus              35 Chelsea Piers fi-6     58.80      51.61  
      24.63   26.98                                                
  2 Farrell, Chris            35 UC07-7                 54.50      53.13  
      25.80   27.33                                                
  3 Sabala, Michael           38 Chelsea Piers fi-6     52.92      54.81  
      26.25   28.56                                                
  4 Drury, Dan                38 NONE                   56.00      55.77  
      26.57   29.20                                                
  5 Ulyanenko, Sergia         36 NONE                      NT      56.71  
      27.45   29.26                                                
  6 DeRita, Philip            35 Red Bank YMCA-7      1:12.99    1:10.78  
      33.46   37.32                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Chris            35 UC07-7               1:58.50    1:55.09  
      26.85   28.32   29.65   30.27                                
  2 Sabala, Michael           38 Chelsea Piers fi-6   1:55.86    2:03.73  
      27.86   30.85   32.44   32.58                                
  3 Ulyanenko, Sergia         36 NONE                      NT    2:06.32  
      29.09   31.96   32.87   32.40                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Chris            35 UC07-7               5:15.00    5:11.36  
      28.25   30.86   31.60   31.78   31.79   31.66   31.45   31.65
      31.61   30.71                                                
  2 Sabala, Michael           38 Chelsea Piers fi-6   5:19.44    5:40.11  
      29.95   32.36   33.42   34.21   34.40   35.29   35.39   35.90
      35.41   33.78                                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           38 Red Bank YMCA-7        26.00      26.83  
  2 Larson, Erik              35 NONE                   32.00      30.86  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                38 NONE                 2:12.00    2:14.58  
      31.16   32.99   34.72   35.71                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ulyanenko, Sergia         36 NONE                      NT      31.44  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ulyanenko, Sergia         36 NONE                      NT    1:13.29  
      35.48   37.81                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           38 Red Bank YMCA-7        26.00      24.62  
  2 Abreu, Jesus              35 Chelsea Piers fi-6     28.00      25.44  
  3 Sabala, Michael           38 Chelsea Piers fi-6     25.93      27.47  
  4 Larson, Erik              35 NONE                   30.00      29.27  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                38 NONE                 2:16.00    2:28.38  
      30.51   35.61   39.31   42.95                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                38 NONE                 1:02.00    1:03.69  
      28.80   34.89                                                
  2 Larson, Erik              35 NONE                 1:10.00    1:06.30  
      29.45   36.85                                                
  3 DeRita, Philip            35 Red Bank YMCA-7      1:30.99    1:21.71  
      37.88   43.83                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            40 NONE                   22.99      23.12  
  2 Starkey, William J        40 NONE                   28.00      27.33  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Maurice J          42 NONE                 1:06.00      59.30  
      28.57   30.73                                                
  2 Starkey, William J        40 NONE                 1:04.00    1:06.67  
      32.32   34.35                                                
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Maurice J          42 NONE                 1:08.00    1:09.27  
      33.61   35.66                                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            40 NONE                   31.00      30.76  
  2 Weiss, Adam               44 Excel Swimming-7       32.92      33.57  
  3 Starkey, William J        40 NONE                   40.00      36.39  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Adam               44 Excel Swimming-7     1:12.00    1:14.33  
      35.73   38.60                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Starkey, William J        40 NONE                   32.00      32.94  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            40 NONE                   57.50      56.76  
      26.82   29.94                                                
  2 Weiss, Adam               44 Excel Swimming-7     1:05.00    1:05.66  
      31.18   34.48                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            40 NONE                   59.99      57.96  
      25.88   32.08                                                
  2 Weiss, Adam               44 Excel Swimming-7     1:04.39    1:05.00  
      30.25   34.75                                                
  3 Betts, Maurice J          42 NONE                 1:08.00    1:11.51  
      29.81   41.70                                                
  4 Starkey, William J        40 NONE                 1:15.00    1:14.17  
      32.99   41.18                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               48 UC07-7                 30.00      29.74  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             49 Berkeley (Nj) Aq-7     56.00      56.46  
      27.19   29.27                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             49 Berkeley (Nj) Aq-7   2:02.00    2:04.54  
      27.96   31.13   32.41   33.04                                
  2 Amendola, Federico        46 NONE                 2:10.00    2:05.37  
      29.38   31.42   32.14   32.43                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amendola, Federico        46 NONE                 5:45.00    5:42.77  
      30.42   33.80   34.06   35.03   35.35   35.64   35.41   35.39
      34.49   33.18                                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             49 Berkeley (Nj) Aq-7     32.31      32.81  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               48 UC07-7                 33.00      32.83  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amendola, Federico        46 NONE                 1:05.00    1:04.01  
      29.56   34.45                                                
  2 Howard, Max               48 UC07-7               1:20.00    1:15.50  
      34.49   41.01                                                
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amendola, Federico        46 NONE                 2:25.00    2:21.02  
      31.65   36.29   37.33   35.75                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amendola, Federico        46 NONE                 1:05.00    1:05.02  
      29.54   35.48                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amendola, Federico        46 NONE                 2:22.00    2:27.02  
      30.46   39.22   44.44   32.90                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schore, David             51 Excel Swimming-7       26.43      26.82  
  2 Duffy, Paul               54 Somerset County-7      26.43      26.95  
  3 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7                 28.00      27.75  
  4 Gold, Jeffrey M           51 Berkeley (Nj) Aq-7     27.50      29.06  
  5 Craig, David              50 UC07-7                 28.00      30.02  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Paul               54 Somerset County-7    1:00.66      59.34  
      28.11   31.23                                                
  2 Schore, David             51 Excel Swimming-7       57.99      59.97  
      28.03   31.94                                                
  3 Craig, David              50 UC07-7               1:03.00    1:05.63  
      32.24   33.39                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               52 Garden State Mas-7   2:02.00    2:01.08  
      28.03   30.48   31.42   31.15                                
  2 Duffy, Paul               54 Somerset County-7    2:12.33    2:14.59  
      28.67   33.35   35.95   36.62                                
  3 Craig, David              50 UC07-7               2:30.00    2:31.49  
      32.97   37.75   41.14   39.63                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Paul               54 Somerset County-7    6:10.00    6:23.04  
      33.15   36.32   37.17   38.02   38.87   39.32   39.88   40.52
      40.30   39.49                                                
  2 Craig, David              50 UC07-7                    NT    7:10.19  
      36.63   41.45   44.20   44.80   44.38   45.39   45.25   44.25
      43.18   40.66                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold, Jeffrey M           51 Berkeley (Nj) Aq-7     35.00      35.66  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               52 Garden State Mas-7     33.00      32.43  
  2 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7                 33.00      33.65  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               52 Garden State Mas-7   1:12.91    1:13.45  
      35.28   38.17                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7                 31.26      31.71  
  2 Heinz, Mike               53 UC07-7                 40.00      39.55  
  3 Gold, Jeffrey M           51 Berkeley (Nj) Aq-7     31.50      42.69  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gold, Jeffrey M           51 Berkeley (Nj) Aq-7   1:15.00    1:18.74  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           57 Garden State Mas-7     27.50      27.60  
  2 Sarett, Todd              55 NONE                   28.00      27.95  
  3 Esser, John P             55 Red Bank YMCA-7        28.30      28.33  
  4 Kramer, Eric              58 Excel Swimming-7       27.00      29.19  
  5 Martin, Michael           58 Wildwood Crest D-8     33.99      35.91  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarett, Todd              55 NONE                 1:02.00    1:03.50  
      30.24   33.26                                                
  2 Kramer, Eric              58 Excel Swimming-7     1:02.00    1:04.44  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           57 Garden State Mas-7   2:15.50    2:13.77  
      30.36   33.70   34.57   35.14                                
  2 Balve, Franz              58 NONE                 2:30.00    2:20.22  
      31.32   34.81   37.03   37.06                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esser, John P             55 Red Bank YMCA-7        34.50      34.31  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarett, Todd              55 NONE                   35.00      35.73  
  2 Murphy, Matthew           57 Garden State Mas-7     37.50      36.46  
  3 Cataldo, Keith            56 Excel Swimming-7       37.00      37.51  
  4 Martin, Michael           58 Wildwood Crest D-8     37.99      37.88  
  5 Esser, John P             55 Red Bank YMCA-7        38.75      38.30  
  6 Kramer, Eric              58 Excel Swimming-7       37.00      38.77  
  7 Payor, James              55 Red Bank YMCA-7           NT      39.36  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            56 Excel Swimming-7     1:22.00    1:22.41  
      38.19   44.22                                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Payor, James              55 Red Bank YMCA-7           NT      39.73  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew           57 Garden State Mas-7   1:12.00    1:09.03  
      31.08   37.95                                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esser, John P             55 Red Bank YMCA-7      1:12.50    1:12.44  
      33.27   39.17                                                
  2 Cataldo, Keith            56 Excel Swimming-7     1:15.00    1:17.16  
      36.02   41.14                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balve, Franz              58 NONE                 3:00.00    2:49.84  
      34.26   43.39   53.92   38.27                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed               60 Somerset County-7      25.99      26.13  
  2 Winistorfer, Glenn        62 UC07-7                 29.47      29.34  
  3 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     32.00      32.37  
  4 Burns, David G            62 NONE                   35.00      33.14  
  5 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7     36.75      38.42  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed               60 Somerset County-7      59.59    1:01.41  
      29.56   31.85                                                
  2 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7   1:02.00    1:02.67  
      29.88   32.79                                                
  3 Winistorfer, Glenn        62 UC07-7               1:09.02    1:09.78  
      32.54   37.24                                                
  4 Burns, David G            62 NONE                 1:11.00    1:12.96  
      34.65   38.31                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7   2:48.00    2:46.03  
      35.27   41.58   45.61   43.57                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7     38.58      37.60  
  2 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     44.89      45.63  
  3 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7     50.00      53.33  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7   1:10.00    1:12.76  
      35.18   37.58                                                
  2 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7   1:28.38    1:28.52  
      42.16   46.36                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave               60 Virginia Masters-12    41.00      39.56  
  2 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7     44.32      43.28  
  3 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7     48.43      48.93  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7   1:31.00    1:25.74  
      40.51   45.23                                                
  2 Treen, Dave               60 Virginia Masters-12  1:28.00    1:27.10  
      41.95   45.15                                                
  3 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7   1:46.04    1:52.76  
      52.13 1:00.63                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave               60 Virginia Masters-12  3:10.00    3:09.75  
      43.68   48.75   49.81   47.51                                
  2 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7   3:34.49    3:40.69  
      47.90   55.87   59.34   57.58                                
  3 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7   3:52.63    4:00.95  
      54.68   59.90 1:03.26 1:03.11                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winistorfer, Glenn        62 UC07-7                 33.82      35.04  
  2 Lehrer, Elliott           63 Raritan Bay Area-7     44.41      44.06  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7   1:14.35    1:10.86  
      32.76   38.10                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7   1:40.01    1:39.39  
      47.79   51.60                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7   3:20.00    3:24.32  
      45.75   57.35   59.32   41.90                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fey, Michael S            68 UC07-7                 27.77      27.69  
  2 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7     31.31      33.35  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7   1:11.63    1:14.87  
      34.35   40.52                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         67 Garden State Mas-7   3:00.00    2:50.61  
      38.81   42.75   45.28   43.77                                
  2 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7   2:51.51    2:51.87  
      36.88   43.63   46.29   45.07                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7   7:25.25    8:08.25  
      42.38   49.95   51.87   50.39   51.62   50.34   48.91   49.42
      46.88   46.49                                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fey, Michael S            68 UC07-7                 32.67      32.80  
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         67 Garden State Mas-7   3:15.00    3:09.34  
      45.16   46.94   48.75   48.49                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fey, Michael S            68 UC07-7                 36.80      36.49  
  2 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas-7     38.79      40.87  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas-7   1:26.33    1:32.81  
      43.31   49.50                                                
  2 Schubert, Richard         67 Garden State Mas-7   1:40.00    1:38.64  
      47.26   51.38                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas-7   3:17.75    3:24.26  
      45.72   52.59   53.97   51.98                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fey, Michael S            68 UC07-7                 30.60      30.39  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         67 Garden State Mas-7   1:45.00    1:42.70  
      46.42   56.28                                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas-7   1:23.12    1:29.12  
      43.04   46.08                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas-7   3:07.64    3:14.05  
      47.84   49.18   52.84   44.19                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               70 Garden State Mas-7     30.60      30.81  
  2 Becker, Paul              70 Wildwood Crest D-8     40.00      36.01  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adjemian, Haroutioun      70 NONE                 4:40.00    4:25.09  
      59.70 1:07.00 1:07.87 1:10.52                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adjemian, Haroutioun      70 NONE                10:00.00   11:28.53  
      56.65 1:06.36 1:09.04 1:11.90 1:09.12 1:11.43 1:11.62 1:12.52
    1:10.78 1:09.11                                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Paul              70 Wildwood Crest D-8     50.00      48.51  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert             74 UC07-7                 59.00      55.93  
  2 Becker, Paul              70 Wildwood Crest D-8   1:00.00      59.63  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert             74 UC07-7               2:10.00    2:10.10  
    1:02.66 1:07.44                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert             74 UC07-7               4:30.00    4:44.92  
    1:05.70 1:12.56 1:13.53 1:13.13                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               70 Garden State Mas-7     33.00      35.39  
  2 Seidman, Lawrence         71 Garden State Mas-7     35.89      35.61  
  3 Becker, Paul              70 Wildwood Crest D-8   1:00.00      55.03  
  4 Gamer, Robert             74 UC07-7                 59.00      56.55  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence         71 Garden State Mas-7   1:26.89    1:30.64  
      41.47   49.17                                                
  2 Gamer, Robert             74 UC07-7               2:30.00    2:25.68  
    1:09.40 1:16.28                                                
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Becker, Paul              70 Wildwood Crest D-8   2:00.00    1:50.30  
      52.48   57.82                                                
  2 Hansen, Stan              72 Team New York Aq-6   2:05.00    2:03.15  
      55.85 1:07.30                                                
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6  'A'                     NT    1:39.96  
     1) Abreu, Jesus M35                2) Miller, Cory W29               
     3) Sawicz, Kasia W34               4) Pazos, Enzo M24                
       23.76    26.46    28.68    21.06                                    
  2 Ocean County YMCA-7  'A'                               NT    1:40.35  
     1) Tutzauer, Gene P M25            2) Colasurdo, Alyssa W24          
     3) Ramos, German R M22             4) Nguyen, Hao M24                
       24.37    26.11    25.24    24.63                                    
 -- Uc07-7  'A'                                            NT   X1:37.30  
     1) Proulx, James M24               2) Ranalli, Stephen M25           
     3) Ulyanenko, Sergia M36           4) Hicks, Jeffrey M24             
       25.52    24.28    24.89    22.61                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6  'A'                     NT    2:03.86  
     1) Behar Lazarova, Elena W43       2) Sabala, Michael M38            
     3) Christie, Andrew M32            4) Miller, Cory W29               
       35.00    31.61    29.64    27.61                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'                    NT    1:54.85  
     1) Tsuzuki, Ed M60                 2) Manser, Jamie W28              
     3) Hazlett, Katie W27              4) Duffy, Paul M54                
       26.44    27.21    34.37    26.83                                    
 -- Red Bank YMCA-7  'A'                                   NT         DQ  
     1) Barrett, Jennifer N W38         2) Betts, Maurice J M42           
     3) Walsh, Alexis A W26             4) Parkinson, Jeff M38            
       43.17    19.76    23.59    24.57                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wildwood Crest Dolphins Master-8  'A'                  NT    2:47.01  
     1) Gibbons, Kate W70               2) Martin, Michael M58            
     3) Ranalli, Stephen M25            4) Smith, Noel W54                
                         25.93    36.03                                    
 -- Red Bank YMCA-7  'A'                                   NT   X2:07.96  
     1) Betts, Maurice J M42            2) Walsh, Alexis A W26            
     3) Burns, David G M62              4) Balve, Franz M58               
       29.79    34.62    35.70    27.85                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Red Bank YMCA-7  'A'                                   NT   X2:00.65  
     1) Burns, David G M62              2) Balve, Franz M58               
     3) DeRita, Philip M35              4) Esser, John P M55              
       33.25    28.82    31.50    27.08                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                           NT    2:22.15  
     1) Freeman-Patterson, Sue W68      2) Lyndon, Meredith W62           
     3) Weinstein, Mark M63             4) Lehrer, Elliott M63            
       38.99    36.37    33.68    33.11                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                           NT    2:44.98  
     1) Weinstein, Mark M63             2) Hamanaka, Atsushi M60          
     3) Norek, Francis M62              4) Lehrer, Elliott M63            
       39.27    53.74    38.29    33.68                                    
 
                    Combined Team Scores - Through Event 17                    
 
  1. NO Number                           452   2. Garden State Masters                247
  3. Uc07                                184   4. Chelsea Piers Fitness Ny/Bk         180
  5. Raritan Bay Area YMCA               153   6. Somerset County YMCA Masters        128
  7. Berkeley (Nj) Aquatic Masters       108   8. Excel Swimming                       78
  9. Wildwood Crest Dolphins Master       54   9. Red Bank YMCA                        54
 11. Ocean County YMCA                    52  12. Bearcat Masters                      42
 13. Uc06                                 26  14. Life Time Swim New Jersey            19
 14. Virginia Masters Swim Team           19  16. Total Masters Swimming               14
 17. Ridgefield Aquatic Club Master       12  18. Team New York Aquatics                5