Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 5/5/2019 04:58 PM
     Somerset County YMCA Last Chance Masters Meet - 5/4/2019 to 5/5/2019      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7   20:05.81   21:57.49  
      33.97   37.60   38.89   39.74   40.12   40.01   39.86   40.31
      39.79   40.56   40.54   40.42   40.17   40.33   39.45   39.91
      40.06   39.45   39.99   39.54   39.71   40.62   40.60   40.46
      41.17   40.90   40.43   40.83   41.21   41.11   40.44   39.42
      39.88
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7    2:45.00    2:44.68  
      37.74   42.19   43.23   41.52                                
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannilla, Cara            22 Somerset County-7    3:15.00    3:11.71  
      42.01   49.03   50.34   50.33                                
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 Wildwood Crest D-8   1:02.00    1:02.75  
      30.35   32.40                                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 Wildwood Crest D-8   5:40.00    5:52.75  
      30.82   33.70   34.54   35.63   35.34   36.14   36.46   36.91
      36.98   36.23                                                
  2 DeSimone, Daisy           28 Somerset County-7    8:25.60    9:12.45  
      40.92   51.48   54.16   54.69   55.76   59.64 1:00.90 1:02.66
      57.58   54.66                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           28 Somerset County-7      50.46      50.31  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 Wildwood Crest D-8   1:10.00    1:09.28  
      33.80   35.48                                                
 
Women 25-29 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           28 Somerset County-7      23.00      21.28  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hazlett, Katie            27 Somerset County-7      40.62      40.72  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 Wildwood Crest D-8   1:20.00    1:19.15  
      37.56   41.59                                                
  2 Hazlett, Katie            27 Somerset County-7    1:29.82    1:28.68  
      41.36   47.32                                                
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 Wildwood Crest D-8   1:10.00    1:13.18  
      33.58   39.60                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reeve, Marissa            27 Wildwood Crest D-8   2:25.00    2:30.01  
      33.76   38.34   43.04   34.87                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miot, Charline            35 Fins Aquatics Cl-8   2:35.00    2:21.91  
      32.38   35.76   36.77   37.00                                
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miot, Charline            35 Fins Aquatics Cl-8   1:30.00    1:21.47  
      39.08   42.39                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miot, Charline            35 Fins Aquatics Cl-8   3:10.00    2:53.48  
      39.57   43.46   45.05   45.40                                
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            42 Somerset County-7   21:53.47   22:06.99  
      35.92   39.29   40.83   40.66   40.50   40.43   40.37   40.32
      41.01   40.32   40.54   40.47   40.76   40.95   41.00   40.57
      40.93   40.85   40.10   40.47   40.78   40.77   40.29   40.17
      40.43   40.44   40.52   40.18   39.88   39.70   39.79   39.81
      37.94
  2 Stolarski, Megan          41 Somerset County-7   26:00.00   27:01.82  
      37.95   44.05   46.93   49.03   49.18   49.38   49.38   50.03
      49.57   50.20   50.05   50.09   49.80   50.63   50.53   50.17
      49.83   50.11   50.01   50.91   50.93   50.09   49.80   50.21
      50.30   50.23   49.50   49.01   48.27   49.82   49.97   48.22
      47.64
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            42 Somerset County-7    2:58.12    2:48.90  
      38.25   42.19   44.39   44.07                                
 
Women 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Martina          45 Green Wave Maste-7     17.56      14.44  
  2 Green, Amber-Sky          47 Green Wave Maste-7     15.44      15.43  
  3 Guo, Yumei                49 Somerset County-7      23.09      22.25  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Martina          45 Green Wave Maste-7     35.26      34.04  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        48 Garden State Mas-7   1:00.49    1:00.42  
      28.99   31.43                                                
  2 Hayden, Alison            47 Somerset County-7      59.73    1:01.73  
      29.56   32.17                                                
 
Women 45-49 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        48 Garden State Mas-7     14.51      14.94  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                49 Somerset County-7    1:08.83    1:03.09  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            47 Somerset County-7    1:12.00    1:15.59  
      36.91   38.68                                                
 
Women 45-49 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Amber-Sky          47 Green Wave Maste-7     20.00      18.25  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Amber-Sky          47 Green Wave Maste-7     41.32      42.53  
  2 Guo, Yumei                49 Somerset County-7      50.91      54.41  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            47 Somerset County-7    1:19.32    1:20.95  
  2 Guo, Yumei                49 Somerset County-7    1:51.51    1:59.10  
      57.39 1:01.71                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                49 Somerset County-7    4:06.60    4:25.64  
      58.67 3:26.97                                                
 
Women 45-49 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        48 Garden State Mas-7     15.00      13.41  
  2 Freeman, Martina          45 Green Wave Maste-7     25.03      16.59  
  3 Green, Amber-Sky          47 Green Wave Maste-7     20.00      16.87  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        48 Garden State Mas-7     30.19      30.46  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle        48 Garden State Mas-7   1:05.88    1:06.30  
      31.15   35.15                                                
  2 Hayden, Alison            47 Somerset County-7    1:08.34    1:09.26  
      31.82   37.44                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Martina          45 Green Wave Maste-7   1:36.50    1:30.66  
      41.36   49.30                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            47 Somerset County-7    2:27.00    2:34.13  
      32.12   41.83   45.09   35.09                                
 
Women 50-54 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rider, Lynne K            53 Green Wave Maste-7        NT      16.84  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papa, Kelly               50 Somerset County-7      35.00      30.15  
  2 Rider, Lynne K            53 Green Wave Maste-7        NT      39.58  
  3 Kulko, Olga               51 UC07-7               1:03.63      59.70  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papa, Kelly               50 Somerset County-7    1:20.00    1:08.18  
      31.92   36.26                                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oschmann, Trish           51 Central Bucks Fa-8   9:12.58    8:46.48  
      45.53   50.04   52.34   52.67   54.66   54.43   53.94   55.73
      55.28   51.86                                                
 
Women 50-54 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rider, Lynne K            53 Green Wave Maste-7        NT      19.60  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rider, Lynne K            53 Green Wave Maste-7        NT      42.76  
  2 Oschmann, Trish           51 Central Bucks Fa-8     46.86      47.45  
  3 Ciccone, Lisa             52 UC07-7               1:05.98    1:09.89  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Lisa             52 UC07-7               2:22.63    2:31.22  
    1:14.64 1:16.58                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Lisa             52 UC07-7               5:22.25    5:12.92  
    1:13.73 1:19.92 1:19.83 1:19.44                                
 
Women 50-54 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulko, Olga               51 UC07-7                 40.00      34.08  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulko, Olga               51 UC07-7               1:20.00    1:15.78  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Lisa             52 UC07-7               5:12.92    5:10.21  
    1:09.05 1:18.47 1:20.77 1:21.92                                
 
Women 50-54 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kulko, Olga               51 UC07-7                 37.18      35.18  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Lisa             52 UC07-7               2:22.72    2:30.98  
    1:11.81 1:19.17                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Lisa             52 UC07-7               5:17.59    5:15.13  
    1:11.16 1:22.20 1:23.65 1:18.12                                
 
Women 55-59 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Pauline          56 Green Wave Maste-7     19.00      15.19  
  2 Maher, Laurie             55 Somerset County-7      20.20      19.78  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Pauline          56 Green Wave Maste-7     38.81      37.80  
  2 Breslin, Mary             59 Somerset County-7      40.00      39.62  
  3 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste-7     43.04      41.65  
  4 Maher, Laurie             55 Somerset County-7      45.45      44.53  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breslin, Mary             59 Somerset County-7    1:45.00    1:27.80  
      41.90   45.90                                                
  2 Doherty, Pauline          56 Green Wave Maste-7   1:31.04    1:27.91  
      40.70   47.21                                                
  3 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste-7   1:46.46    1:32.53  
  4 Maher, Laurie             55 Somerset County-7    1:41.41    1:39.36  
      45.52   53.84                                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breslin, Mary             59 Somerset County-7    9:10.00    8:33.30  
      43.55   51.14   51.95   52.89   52.00   52.73   53.32   52.18
      53.71   49.83                                                
  2 Tull, Jennifer            55 Green Wave Maste-7   9:11.51    9:20.96  
      46.16   53.76                           57.72 3:47.17        
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michaels, Pippa           57 Somerset County-7   26:30.00   27:41.89  
      44.70   47.16   48.62   49.25   49.22   49.58   49.86   49.93
      49.28   49.59   49.66   50.16   49.86   50.43   50.79   51.51
      50.79   50.57   56.46   50.15   51.11   50.97   51.49   51.10
                      51.46   51.01   51.69   51.72   51.62   51.10
      49.44
 
Women 55-59 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breslin, Mary             59 Somerset County-7      26.00      25.22  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breslin, Mary             59 Somerset County-7    1:00.00      57.21  
 
Women 60-64 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          62 Raritan Bay Area-7     17.89      16.82  
  2 Rodriguez, Martha         61 Somerset County-7      25.00      29.38  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magnusson, Lynn           63 Somerset County-7      50.00      43.41  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magnusson, Lynn           63 Somerset County-7    1:45.00    1:35.97  
      45.23   50.74                                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mancuso, Francesca        60 Garden State Mas-7   7:21.10    7:24.65  
      39.44   42.99   44.34   45.21   45.65   45.54   45.57   45.94
      45.70   44.27                                                
 
Women 60-64 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7     18.00      17.34  
  2 Lyndon, Meredith          62 Raritan Bay Area-7     23.00      21.12  
  2 Rodriguez, Martha         61 Somerset County-7      30.00      31.94  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7     35.50      35.92  
  2 Magnusson, Lynn           63 Somerset County-7      55.00      51.14  
 
Women 60-64 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          62 Raritan Bay Area-7     24.00      22.13  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7     43.50      43.69  
  2 Magnusson, Lynn           63 Somerset County-7      55.00      50.41  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7   1:36.00    1:32.20  
      44.41   47.79                                                
  2 Magnusson, Lynn           63 Somerset County-7    2:10.00    1:49.52  
      53.96   55.56                                                
 
Women 60-64 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          62 Raritan Bay Area-7     22.00      20.44  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    64 Garden State Mas-7     35.60      36.64  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            66 Colonials 1776-8       35.10      35.47  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            66 Colonials 1776-8       37.40      39.01  
  2 McCloskey, Cecilia        69 Swim Fort Lauder-50    42.00      40.82  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            66 Colonials 1776-8     1:20.80    1:24.22  
      39.47   44.75                                                
  2 McCloskey, Cecilia        69 Swim Fort Lauder-50  1:28.00    1:27.32  
      41.61   45.71                                                
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolff, Melinda            66 Colonials 1776-8     3:15.00    3:52.34  
      38.33 1:00.09 2:13.92                                        
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hager, Mary H             71 Green Wave Maste-7   1:36.00    1:29.37  
      44.53   44.84                                                
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hager, Mary H             71 Green Wave Maste-7   3:35.00    3:11.56  
      44.00   47.77   49.81   49.98                                
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            84 Somerset County-7      53.00      57.10  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            84 Somerset County-7    1:58.00    2:06.69  
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            84 Somerset County-7    5:20.00    5:17.14  
                            1:18.50                                
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            84 Somerset County-7    1:18.00    1:17.27  
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hyde, Kathleen            86 Somerset County-7    1:15.00    1:11.09  
 
Women 85-89 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              89 Somerset County-7      44.44      52.35  
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              89 Somerset County-7    1:50.50    1:59.67  
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Dan                 27 UC06-6              21:54.89   21:06.54  
      29.69   34.01   35.99   37.23   38.65   39.02   39.16   39.59
      39.71   39.88   39.09   39.45   40.11   40.55   39.74   39.96
      40.33   40.55   39.03   38.69   39.03   39.29   39.16   40.28
      39.50   39.12   38.22   38.87   38.01   38.34   36.31   35.56
      34.42
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wismer, Rich              28 Green Wave Maste-7     35.35      35.95  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wismer, Rich              28 Green Wave Maste-7     30.30      30.08  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wismer, Rich              28 Green Wave Maste-7   1:20.20    1:12.23  
      34.40   37.83                                                
 
Men 35-39 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Dbrickashaw     35 Green Wave Maste-7     25.25      18.22  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           38 Red Bank YMCA-7        22.22      22.56  
  2 Capers, Andrew            36 Team New York Aq-6     24.50      24.12  
  3 Ferguson, Dbrickashaw     35 Green Wave Maste-7     58.58      42.37  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capers, Andrew            36 Team New York Aq-6     55.00      54.05  
      25.83   28.22                                                
  2 McElroy, Matthew B        37 Wildwood Crest D-8   1:13.06    1:14.43  
      34.78   39.65                                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Matthew B        37 Wildwood Crest D-8   7:18.26    7:14.06  
      38.69   42.35   43.49   44.86   44.12   44.37   44.10   44.90
      44.72   42.46                                                
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Matthew             36 UC08-8              18:35.00   20:17.43  
      31.37   34.79   35.87   36.19   36.15   36.53   36.12   36.57
      36.61   36.69   37.13   36.59   36.43   36.61   36.68   36.67
      36.95   37.19   37.34   37.55   37.52   37.38   37.45   37.99
      37.95   37.57   38.18   38.18   37.77   37.97   38.35   37.90
      37.19
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           38 Red Bank YMCA-7        26.83      26.55  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Matthew B        37 Wildwood Crest D-8   1:50.00    1:31.06  
 
Men 35-39 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Dbrickashaw     35 Green Wave Maste-7     28.25      24.03  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voloshin, Igor            38 Lakeland Hills F-7     31.99      29.58  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Matthew B        37 Wildwood Crest D-8   1:40.00    1:32.73  
      43.28   49.45                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voloshin, Igor            38 Lakeland Hills F-7     29.99      25.77  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Matthew B        37 Wildwood Crest D-8   1:25.08    1:25.07  
      38.88   46.19                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           38 Red Bank YMCA-7        58.00      58.09  
      26.19   31.90                                                
  2 Voloshin, Igor            38 Lakeland Hills F-7   1:04.99      59.04  
      27.73   31.31                                                
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste-7     56.50      56.10  
      27.11   28.99                                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste-7     35.45      35.76  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Marcus           43 Green Wave Maste-7     32.56      28.79  
 
Men 45-49 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               48 UC07-7                 13.00      11.96  
  2 Civitano, Len             48 UC07-7                 15.00      13.37  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         48 Spring Valley YM-8     24.00      23.83  
  2 Rojas, Rodrigo            47 Green Wave Maste-7     28.54      27.37  
  3 Howard, Max               48 UC07-7                 30.00      30.50  
  4 Civitano, Len             48 UC07-7                 31.00      30.62  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rojas, Rodrigo            47 Green Wave Maste-7   1:00.87      59.80  
      28.70   31.10                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         48 Spring Valley YM-8     25.50      25.39  
  2 Rojas, Rodrigo            47 Green Wave Maste-7     29.60      29.48  
  3 Howard, Max               48 UC07-7                 33.00      32.46  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         48 Spring Valley YM-8   1:00.00      58.97  
      27.74   31.23                                                
  2 Howard, Max               48 UC07-7               1:18.00    1:13.97  
      34.11   39.86                                                
 
Men 50-54 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abad, Marlon              54 Green Wave Maste-7   1:30.00      19.06  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               53 Spring Valley YM-8     23.00      23.77  
  2 Abad, Marlon              54 Green Wave Maste-7   4:00.00      45.05  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francois, Jean Eric       52 Berkeley (Nj) Aq-7   6:44.00    7:04.39  
      36.14   40.51   42.31   43.99                   44.33   42.99
      44.22 1:26.03                                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Otto, Christian           51 UC06-6              35:00.00   35:12.62  
      47.37   58.24 1:02.05 1:03.35                                
    1:05.79 1:06.88 1:03.15 1:06.17 1:05.35 1:04.89                
            1:05.71                 1:06.06 1:05.46 1:06.60 1:05.66
      59.03
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               53 Spring Valley YM-8     26.80      27.06  
 
Men 50-54 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7                 16.00      15.34  
  2 Abad, Marlon              54 Green Wave Maste-7   1:30.00      22.25  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               53 Spring Valley YM-8     31.00      31.34  
  2 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7                 33.00      33.37  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francois, Jean Eric       52 Berkeley (Nj) Aq-7   1:23.00    1:23.31  
      40.24   43.07                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               53 Spring Valley YM-8     24.70      25.44  
  2 Francois, Jean Eric       52 Berkeley (Nj) Aq-7     33.30      33.89  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francois, Jean Eric       52 Berkeley (Nj) Aq-7   1:22.00    1:19.03  
      36.98   42.05                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Jeff               53 Spring Valley YM-8     57.50      59.35  
      26.82   32.53                                                
  2 Haftkowycz, Mark          51 UC07-7               1:10.00    1:10.66  
      34.25   36.41                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            55 Garden State Mas-7   1:59.90    2:00.15  
      28.59   30.23   30.95   30.38                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            55 Garden State Mas-7   5:24.90    5:25.70  
      30.05   32.28   32.74   33.21   33.31   33.11   33.31   33.11
      32.79   31.79                                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           57 Colonials 1776-8       32.39      32.95  
  2 Sharp, Eugene             59 Somerset County-7      36.50      34.25  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           57 Colonials 1776-8     1:10.88    1:12.35  
      35.67   36.68                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            55 Garden State Mas-7   2:19.90    2:20.39  
      33.81   35.48   35.84   35.26                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharp, Eugene             59 Somerset County-7      33.15      32.53  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           57 Colonials 1776-8     1:10.79    1:11.50  
      32.33   39.17                                                
  2 Sharp, Eugene             59 Somerset County-7    1:20.11    1:17.03  
      34.88   42.15                                                
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curry, Robert             56 Somerset County-7    5:25.41    5:21.53  
      32.07   37.61   44.04   41.17   48.59   47.41   36.55   34.09
 
Men 60-64 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biester, Gary P           60 UC06-6                 13.25      12.97  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biester, Gary P           60 UC06-6                 28.50      28.79  
  2 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7     34.62      34.43  
  3 DeSimone, David           63 Somerset County-7      33.42      34.66  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         62 Jersey Area Mast-7   1:04.00    1:04.29  
      31.41   32.88                                                
  2 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7   1:16.51    1:14.37  
      34.70   39.67                                                
  3 Burkardt, Tom             63 Somerset County-7    1:17.00    1:16.87  
      36.50   40.37                                                
  4 DeSimone, David           63 Somerset County-7    1:17.23    1:18.19  
      37.05   41.14                                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         62 Jersey Area Mast-7   6:10.00    6:24.80  
      36.12   37.99   39.01   39.76   39.59   39.20   39.46   38.93
      38.82   35.92                                                
  2 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7   7:49.00    7:41.62  
      37.20   43.62                                                
    1:32.42                                                        
  3 DeSimone, David           63 Somerset County-7    8:00.31    8:19.86  
      40.00   44.67   48.14   51.68   53.38   53.18   54.21   53.09
      52.60   48.91                                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Kip               63 Peddie Aquatic A-7  19:45.00   19:50.24  
      32.12   35.79   36.39   36.77   36.52   36.93   36.86   36.68
      36.54   36.75   36.43   36.01   36.39   37.01   36.81   36.50
      36.65   36.61   36.27   36.73   36.34   36.17   36.38   36.12
      36.41   35.98   36.06   35.18   35.65   35.82   35.59   34.71
      33.07
  2 Burkardt, Tom             63 Somerset County-7   30:00.00   29:13.89  
      45.12   49.04   52.35   52.51                           54.01
      53.46   54.09   53.82   53.84   53.42   53.09                
              53.81   53.68   54.69   54.26                   54.63
                                                      52.92   52.59
      48.13
 
Men 60-64 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7     14.50      15.53  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7     32.00      32.26  
  2 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7     37.60      37.82  
  3 Burkardt, Tom             63 Somerset County-7      49.00      51.11  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7   1:08.06    1:10.18  
      34.78   35.40                                                
  2 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7   1:28.38    1:32.25  
      43.76   48.49                                                
  3 Burkardt, Tom             63 Somerset County-7    1:45.00    1:54.15  
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7   2:28.34    2:33.05  
      34.67   38.35   40.03   40.00                                
 
Men 60-64 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biester, Gary P           60 UC06-6                 16.33      15.47  
  2 DeSimone, David           63 Somerset County-7      18.32      18.53  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               60 Berkeley (Nj) Aq-7     32.08      31.25  
  2 Biester, Gary P           60 UC06-6                 35.90      35.11  
  3 DeSimone, David           63 Somerset County-7      42.07      43.97  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               60 Berkeley (Nj) Aq-7   1:10.59    1:09.87  
      32.31   37.56                                                
  2 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7   1:35.00    1:40.54  
      46.96   53.58                                                
  3 Burkardt, Tom             63 Somerset County-7    2:00.00    1:54.91  
      55.04   59.87                                                
 -- DeSimone, David           63 Somerset County-7    1:36.83         DQ  
      47.99   53.34                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn               60 Berkeley (Nj) Aq-7   2:39.90    2:33.21  
      33.42   38.07   39.68   42.04                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis            62 Raritan Bay Area-7   1:24.50    1:33.42  
      46.09   47.33                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 Garden State Mas-7   2:31.00    2:36.03  
      31.65   38.60   50.59   35.19                                
 
Men 65-69 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7     14.14      14.25  
  2 Knutsen, Jim              67 Green Wave Maste-7     17.00      16.94  
  3 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7     17.16      17.34  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7     31.88      29.84  
  2 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7     38.27      40.09  
  3 Knutsen, Jim              67 Green Wave Maste-7     40.00      40.40  
  4 Faughnan, Greg            69 Green Wave Maste-7     46.51      46.39  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7   1:14.14    1:12.84  
      33.85   38.99                                                
  2 Knutsen, Jim              67 Green Wave Maste-7   1:50.00    1:37.69  
      46.49   51.20                                                
  3 Faughnan, Greg            69 Green Wave Maste-7   1:51.68    1:55.64  
      51.94 1:03.70                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               66 Garden State Mas-7   2:30.21    2:26.84  
      34.49   36.96   38.40   36.99                                
  2 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7   2:45.35    2:46.49  
      36.40   42.18   44.93   42.98                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               66 Garden State Mas-7   6:20.78    6:24.16  
      35.82   37.97   39.15                   39.11   38.71   38.58
      39.19   37.02                                                
  2 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7   7:25.25    7:33.87  
                                                      43.18   44.13
      43.69   42.35                                                
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               66 Garden State Mas-7  21:50.00   21:58.19  
      35.49   37.94   38.82   39.24   39.45   39.23   39.78   40.06
      39.62   39.85   39.88   39.63   40.13   40.20   40.88   40.21
      40.20   40.64   40.67   40.66   40.51   40.44   40.73   41.09
      40.43   41.00   41.11   40.55   40.44   40.28   40.55   40.24
      38.24
  2 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas-7  25:29.16   25:46.48  
      42.60   46.92   47.72   47.81   47.76   47.73   47.63   47.28
      47.93   47.94   47.50   47.21   47.55   47.36   47.27   47.26
      47.49   47.37   47.68   47.11   46.84   46.69   47.21   46.81
      46.52   46.52   46.64   46.06   46.24   46.39   46.03   45.75
      43.66
  3 Levine, Steven            66 Berkeley (Nj) Aq-7  26:00.00   26:01.53  
                                              48.94                
                      46.45   46.17   46.92   45.99   46.71   47.22
      46.95   45.61   48.52   46.12                   46.59 1:34.95
  4 Allen, Fred H             68 UC07-7              28:40.93   30:26.59  
      46.72   51.76   53.50   54.85   55.74   56.03   57.66   57.94
      57.61   57.31   57.50   56.02   56.71   57.36   55.98   56.18
      56.44   56.49   55.90   56.35   56.46   56.18   55.64   55.01
      56.10   55.79   56.80   56.42   55.39   54.88   54.78   53.23
      45.86
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7     48.64      47.06  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Bob W            69 UC07-7               1:57.39    2:07.38  
    1:04.20 1:03.18                                                
 
Men 65-69 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7     25.00      22.25  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7     50.88      49.81  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slavin, David             68 Green Wave Maste-7   1:51.64    1:58.24  
      52.25 1:05.99                                                
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           65 Garden State Mas-7   6:37.71    7:32.06  
      46.97   55.61   52.27   54.36 1:12.64 1:04.96   54.61   50.64
 
Men 70-74 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joe             73 Colonials 1776-8       13.52      13.40  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joe             73 Colonials 1776-8       28.87      29.71  
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        71 Garden State Mas-7  28:00.00   29:09.18  
      43.76   50.47   52.21   52.59   52.28   53.19   53.64   54.03
      53.07   53.88   53.56   54.53   53.75   53.73   53.63   53.74
      53.34   54.32   53.41   53.97   54.16   53.50   54.29   54.05
      53.93   54.28   54.75   54.08   53.64   54.00   52.61   52.44
      46.35
 
Men 70-74 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joe             73 Colonials 1776-8       19.65      19.90  
 
Men 70-74 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joe             73 Colonials 1776-8       15.47      15.81  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joe             73 Colonials 1776-8       38.00      36.52  
 
Men 75-79 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Fitz R       77 UC07-7                 23.09      24.88  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               75 Garden State Mas-7     27.55      27.77  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Fitz R       77 UC07-7               2:42.74    2:35.95  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Fitz R       77 UC07-7               3:09.33    3:19.18  
    1:38.09 1:41.09                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               75 Garden State Mas-7     35.85      36.36  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Fitzpatrick, Fitz R       77 UC07-7               3:59.74         DQ  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               75 Garden State Mas-7     29.74      30.10  
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         83 Colonials 1776-8    43:00.00   40:30.53  
    1:00.17 1:11.08 1:13.60 1:15.63 1:14.54 1:13.92 1:13.63        
            1:14.46 1:15.28 1:13.86                         1:14.93
    1:14.35 1:15.42 1:14.74 1:13.62 1:16.23 1:13.67 1:15.93 1:14.56
    1:14.51 1:15.34 1:15.28 1:13.09 1:14.31 1:13.76 1:13.10 1:12.46
    1:06.71
 
Men 85-89 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hays, James D             85 UC06-6                 17.19      18.53  
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hays, James D             85 UC06-6                 41.56      43.97  
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul               88 Somerset County-7      50.00      51.27  
  2 Hays, James D             85 UC06-6                 48.98      53.94  
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green Wave Masters Swimming-7  'A'                     NT    2:07.92  
     1) Freeman, Marcus M43             2) Ferguson, Dbrickashaw M35      
     3) Wismer, Rich M28                4) Rojas, Rodrigo M47             
       26.09    45.84    28.11    27.88                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green Wave Masters Swimming-7  'A'                     NT    2:19.62  
     1) Freeman, Marcus M43             2) Green, Amber-Sky W47           
     3) Wismer, Rich M28                4) Freeman, Martina W45           
       30.90                      27.91                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'                    NT    2:23.97  
     1) Guo, Yumei W49                  2) Burkardt, Tom M63              
     3) Papa, Kelly W50                 4) Sharp, Eugene M59              
       50.43    34.63    29.49    29.42                                    
  2 Green Wave Masters Swimming-7  'A'                     NT    2:27.25  
     1) Green, Amber-Sky W47            2) Doherty, Pauline W56           
     3) Rider, Lynne K W53              4) Freeman, Martina W45           
       35.56    38.75    40.25    32.69                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green Wave Masters Swimming-7  'A'                     NT    2:44.68  
     1) Slavin, David M68               2) Rider, Lynne K W53             
     3) Rojas, Rodrigo M47              4) Tull, Jennifer W55             
       50.34    45.45    28.91    39.98                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green Wave Masters Swimming-7  'A'                     NT    2:44.49  
     1) Slavin, David M68               2) Hager, Mary H W71              
     3) Tull, Jennifer W55              4) Knutsen, Jim M67               
       42.06    40.17    42.13    40.13                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Garden State Masters-7  'A'                            NT   X2:30.83  
     1) Niemi, Ken M64                  2)                                
       39.97    48.87    30.25    31.74