Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 12/17/2019 10:11 PM
          Somerset County YMCA Pentathlon - 12/14/2019 to 12/15/2019           
                                    Results                                    
 
Women 18-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannilla, Cara            23 SCYM-NJ                16.61      14.72  
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glisan, Sarah N           22 Penn State Club-58     32.00      30.41  
  2 Cannilla, Cara            23 SCYM-NJ                31.12      32.95  
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannilla, Cara            23 SCYM-NJ              5:13.26    5:11.08  
      34.28   38.07   39.23   38.95   39.84   40.24   40.45   40.02
 
Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannilla, Cara            23 SCYM-NJ             20:33.89   21:17.29  
      35.57   39.53   40.36   40.00   40.89   41.87   42.23   42.33
      43.50   43.17   40.93   42.05   42.74   43.12   43.36   43.27
      43.77   43.54   44.51   43.93   42.26   43.56   44.50   43.37
      44.82   44.71   43.60   42.98   43.38   43.44                
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glisan, Sarah N           22 Penn State Club-58     33.50      32.82  
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glisan, Sarah N           22 Penn State Club-58     40.00      43.70  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glisan, Sarah N           22 Penn State Club-58     33.50      32.36  
  2 Cannilla, Cara            23 SCYM-NJ                32.50      36.42  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glisan, Sarah N           22 Penn State Club-58   1:15.00    1:16.40  
      34.58   41.82                                                
  2 Cannilla, Cara            23 SCYM-NJ              1:20.00    1:26.26  
      39.41   46.85                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hazlett, Katelyn          28 SCYM-NJ                38.00      36.56  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           28 SCYM-NJ              1:50.21    1:44.53  
      50.11   54.42                                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           28 SCYM-NJ              7:51.48    8:11.60  
      48.96                 1:02.26                                
            1:04.64   58.35                                        
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wei, Laurie               25 Lane 4 Swimming-10  21:57.97   20:55.97  
      35.66   39.27   40.52   41.24   41.52   41.80   42.63   42.15
      42.66   42.01   42.07   42.70   43.03   42.97   42.95   43.06
      43.13   42.63   42.33   42.55   41.72   41.91   42.66   42.88
      42.52   42.68   42.73   42.65   41.60   37.74                
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hazlett, Katelyn          28 SCYM-NJ                55.00      45.35  
  2 DeSimone, Daisy           28 SCYM-NJ                58.03      58.78  
 
Women 25-29 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeSimone, Daisy           28 SCYM-NJ                24.38      23.99  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hazlett, Katelyn          28 SCYM-NJ                45.19      45.04  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hazlett, Katelyn          28 SCYM-NJ                55.00      44.25  
  2 DeSimone, Daisy           28 SCYM-NJ              1:06.32    1:00.66  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hazlett, Katelyn          28 SCYM-NJ              1:50.00    1:35.16  
      46.02   49.14                                                
  2 DeSimone, Daisy           28 SCYM-NJ              1:57.37    2:06.87  
    1:05.64 1:01.23                                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bofinger, Sarah           33 Lane 4 Swimming-10     32.40      31.83  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bofinger, Sarah           33 Lane 4 Swimming-10   1:08.74    1:08.57  
      33.19   35.38                                                
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bofinger, Sarah           33 Lane 4 Swimming-10   5:24.46    5:01.99  
      36.97   37.75   38.45   37.96   37.52   37.76   37.90   37.68
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bofinger, Sarah           33 Lane 4 Swimming-10  20:42.36   19:47.93  
      37.44   40.37   39.91   38.33   38.85   38.97   39.50   39.97
      40.13   40.45   40.90   40.90   40.18   39.23   38.90   39.17
      39.53   39.81   39.55   39.92   40.25   39.68   39.99   40.23
      40.05   39.95   40.00   39.77   39.12   36.88                
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bofinger, Sarah           33 Lane 4 Swimming-10   1:15.35    1:20.57  
      37.95   42.62                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bofinger, Sarah           33 Lane 4 Swimming-10   2:52.61    2:54.36  
      38.36   46.63   51.92   37.45                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vietmeier, Angela         38 Excel Swimming-7       35.27      35.23  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steider-Jones, Jennifer   36 UC07-7               1:30.00    1:37.15  
      46.98   50.17                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vietmeier, Angela         38 Excel Swimming-7       42.37      42.12  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steider-Jones, Jennifer   36 UC07-7               1:50.00    1:40.94  
      48.68   52.26                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vietmeier, Angela         38 Excel Swimming-7       50.02      49.70  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steider-Jones, Jennifer   36 UC07-7               2:00.00    2:02.30  
      58.01 1:04.29                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vietmeier, Angela         38 Excel Swimming-7       39.44      39.89  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steider-Jones, Jennifer   36 UC07-7               2:00.00    2:00.08  
      56.90 1:03.18                                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vietmeier, Angela         38 Excel Swimming-7     1:35.02    1:31.74  
      42.76   48.98                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steider-Jones, Jennifer   36 UC07-7               3:30.30    3:50.64  
      58.48   53.86 1:04.78   53.52                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliveira, Angelica        40 SCYM-NJ                39.40      39.40  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            43 SCYM-NJ             23:00.00   21:53.51  
      39.57   42.93   44.12   44.16   44.32   44.38   44.28   44.58
      43.75   44.13   44.11   43.70   44.52   44.63   44.05   44.37
      44.06   44.18   44.44   44.41   43.55   44.05   43.86   43.74
      44.42   43.29   43.56   43.49   42.63   42.23                
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliveira, Angelica        40 SCYM-NJ                55.60      51.79  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            43 SCYM-NJ                42.00      40.27  
  2 Oliveira, Angelica        40 SCYM-NJ                52.73      51.31  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            43 SCYM-NJ              1:30.00    1:30.47  
      42.87   47.60                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            43 SCYM-NJ              3:18.00    3:09.50  
      42.12   47.90   50.25   49.23                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliveira, Angelica        40 SCYM-NJ                53.50      43.28  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            43 SCYM-NJ              1:35.00    1:24.66  
      41.99   42.67                                                
  2 Oliveira, Angelica        40 SCYM-NJ              1:45.24    1:45.43  
      49.68   55.75                                                
 
Women 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             45 SCYM-NJ                20.00      17.06  
  2 Guo, Yumei                49 SCYM-NJ                27.34      23.68  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             45 SCYM-NJ                36.25      37.35  
  2 Guo, Yumei                49 SCYM-NJ              1:15.00      56.31  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             45 SCYM-NJ              1:21.31    1:21.85  
      39.18   42.67                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            48 SCYM-NJ              2:23.78    2:23.76  
      32.77   35.99   37.49   37.51                                
  2 Ryan, Ellen M             45 SCYM-NJ              2:56.83    2:56.27  
      39.38   44.13   46.70   46.06                                
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            48 SCYM-NJ              5:00.00    5:00.30  
      33.68   37.06   37.77   38.26   38.19   38.49   38.61   38.24
  2 Ryan, Ellen M             45 SCYM-NJ              6:30.00    6:02.95  
      40.70   44.70   46.56   47.56   47.31   47.36   46.57   42.19
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen M             45 SCYM-NJ             28:00.00   24:00.89  
      40.92   45.00   47.40   47.93   47.89   47.89   47.97   47.95
      48.49   48.48   48.57   48.79   48.59   48.85   48.42   48.28
      48.34   48.47   48.71   48.84   49.07   48.94   49.29   49.48
      49.73   48.57   48.76   48.91   48.48   43.88                
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                49 SCYM-NJ              1:30.00    1:09.70  
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            48 SCYM-NJ              3:00.00    2:53.75  
      41.83   44.40   44.28   43.24                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                49 SCYM-NJ                58.11      58.10  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                49 SCYM-NJ              2:10.84    2:09.63  
    1:01.03 1:08.60                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            48 SCYM-NJ              3:06.73    3:09.62  
      44.08   48.38   49.42   47.74                                
  2 Guo, Yumei                49 SCYM-NJ              4:37.18    4:35.97  
    1:02.24                         1:10.28                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            48 SCYM-NJ              2:48.03    2:50.91  
      36.93   43.10   45.03   45.85                                
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayden, Alison            48 SCYM-NJ              5:44.43    5:45.63  
      36.36   41.40   46.28   45.65   49.53   50.47   38.92   37.02
 
Women 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         54 Raritan Bay Area-7     30.00      16.84  
  2 Patla, Christie           51 UC07-7                 30.00      19.91  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libano, Miren U           50 UC07-7                 34.32      39.76  
  2 Patla, Christie           51 UC07-7               1:00.00      45.06  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patla, Christie           51 UC07-7               1:30.00    1:38.24  
 
Women 50-54 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         54 Raritan Bay Area-7     30.00      20.50  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Susan O         53 Club Tribe-12          32.00      31.83  
  2 Libano, Miren U           50 UC07-7                 41.50      50.18  
 
Women 50-54 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         54 Raritan Bay Area-7     30.00      23.39  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libano, Miren U           50 UC07-7                 44.90      48.51  
 
Women 50-54 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         54 Raritan Bay Area-7     30.00      19.09  
  2 Patla, Christie           51 UC07-7                 30.00      24.21  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libano, Miren U           50 UC07-7                 50.00      48.28  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Libano, Miren U           50 UC07-7               2:00.00    1:41.89  
      50.17   51.72                                                
  2 Patla, Christie           51 UC07-7               1:40.00    2:03.08  
    1:03.05 1:00.03                                                
 
Women 55-59 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maher, Laurie             56 SCYM-NJ                21.21      20.22  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ray, Michelle             55 SCYM-NJ              1:00.00      42.38  
  2 Poore, Beth               59 GSM-NJ                 58.00      45.21  
  3 Maher, Laurie             56 SCYM-NJ                45.49      49.34  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ray, Michelle             55 SCYM-NJ              2:20.20    1:39.09  
      46.44   52.65                                                
  2 Poore, Beth               59 GSM-NJ               1:54.00    1:43.99  
      49.19   54.80                                                
  3 Maher, Laurie             56 SCYM-NJ              1:50.50    1:54.64  
      50.51 1:04.13                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poore, Beth               59 GSM-NJ               3:48.00    3:41.07  
      50.84   56.36   57.10   56.77                                
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poore, Beth               59 GSM-NJ               7:42.00    7:27.70  
      48.14                   56.62                   57.18        
              57.39   56.06                                        
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saucy, Stephanie          56 Colonials 1776-8    20:37.14   20:50.86  
      37.14   40.59   41.29   41.66   41.95   41.90   41.51   41.37
      41.15   41.15   41.16   42.03   41.71   41.72   41.63   41.50
      42.06   41.61   42.45   41.98   41.76   42.01   42.65   42.14
      42.37   43.12   42.59   43.15   42.44   41.07                
  2 Poore, Beth               59 GSM-NJ              28:48.00   29:28.89  
      49.30 1:01.35   57.85   59.05   58.69   59.56 1:00.48 1:01.60
      59.32   59.47   59.21   58.69   59.35   59.25 1:00.07   59.31
      58.83   59.04   59.74   59.72   59.42   59.96   58.83   57.95
      58.81 1:00.03   58.29   59.69 1:56.03                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ray, Michelle             55 SCYM-NJ              1:12.12      51.33  
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saucy, Stephanie          56 Colonials 1776-8     2:46.25    2:46.04  
      40.02   41.82   42.65   41.55                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ray, Michelle             55 SCYM-NJ              1:14.90      54.61  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ray, Michelle             55 SCYM-NJ              2:40.40    2:06.22  
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saucy, Stephanie          56 Colonials 1776-8     2:52.77    2:52.46  
      36.81   44.44   51.45   39.76                                
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saucy, Stephanie          56 Colonials 1776-8     6:07.68    6:07.85  
      38.20   44.63   47.24   46.17   52.48   55.17   42.84   41.12
  2 Kalibat, Rebecca          56 GSM-NJ               6:19.39    6:21.29  
      39.27   49.02   50.05   48.84   51.55   53.49   44.98   44.09
 
Women 60-64 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            60 SCYM-NJ                17.50      17.31  
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah         62 GSM-NJ                 35.27      33.32  
  2 Hiller, Tricia            60 SCYM-NJ                38.00      37.36  
  3 Hood, Patricia B          64 Colonials 1776-8       44.40      43.01  
  4 Breslin, Mary             60 SCYM-NJ                45.00      44.00  
  5 Magnusson, Lynn           64 SCYM-NJ                47.00      46.40  
  6 Begley, Leisa             60 SCYM-NJ                49.15      50.85  
  7 Lockhart, Susan           64 SCYM-NJ                55.00      56.65  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah         62 GSM-NJ               1:18.27    1:14.26  
      36.01   38.25                                                
  2 Hiller, Tricia            60 SCYM-NJ              1:23.00    1:21.21  
      38.53   42.68                                                
  3 Breslin, Mary             60 SCYM-NJ              1:50.00    1:38.87  
      46.26   52.61                                                
  4 Magnusson, Lynn           64 SCYM-NJ              1:50.00    1:44.12  
  5 Begley, Leisa             60 SCYM-NJ              1:49.71    1:53.39  
      55.82   57.57                                                
  6 Lockhart, Susan           64 SCYM-NJ              1:55.00    1:58.22  
      57.72 1:00.50                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah         62 GSM-NJ               2:55.27    2:41.62  
      37.04   41.19   42.04   41.35                                
  2 Hiller, Tricia            60 SCYM-NJ              3:05.00    2:57.13  
      39.42   44.42   47.02   46.27                                
  3 Breslin, Mary             60 SCYM-NJ              3:45.00    3:35.10  
      47.29   54.54 1:53.27                                        
  4 Begley, Leisa             60 SCYM-NJ              3:55.97    4:05.41  
      56.63 1:03.47 1:04.97 1:00.34                                
  5 Lockhart, Susan           64 SCYM-NJ              4:05.00    4:07.53  
      58.36 1:04.51 1:03.08 1:01.58                                
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            60 SCYM-NJ              6:10.00    6:03.25  
      40.17   45.20   46.48   47.44   47.13   46.44   45.33   45.06
  2 Breslin, Mary             60 SCYM-NJ              8:00.00    7:28.54  
      47.47                 5:45.91                                
  3 Lockhart, Susan           64 SCYM-NJ              9:00.00    8:24.56  
      57.43                 1:03.97                 1:04.01        
            1:04.24 1:01.82                                        
  4 Begley, Leisa             60 SCYM-NJ              8:22.11    8:33.49  
      57.69                 1:05.91                 1:06.04        
            1:06.03 1:00.43                                        
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            60 SCYM-NJ             24:10.00   23:49.14  
      41.72   46.03   46.41   47.76   48.37   48.29   48.22   48.40
      48.38   48.32   48.48   48.87   48.35   47.78   47.91   48.13
      47.97   48.17   47.98   48.33   47.55   48.21   48.27   47.92
      48.01   48.27   47.59   47.48   47.43   44.54                
  2 Breslin, Mary             60 SCYM-NJ             34:00.00   29:41.76  
      49.41   56.65   58.92   59.82                                
              58.88 1:00.40   59.61   59.87   59.26   59.25 1:00.20
                      58.86 1:00.71 1:01.05 1:01.11                
    1:01.29 1:00.45 1:01.09 1:00.69                 1:00.17 1:00.71
    2:54.99
 
Women 60-64 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Begley, Leisa             60 SCYM-NJ                27.56      27.94  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magnusson, Lynn           64 SCYM-NJ                56.00      54.35  
  2 Begley, Leisa             60 SCYM-NJ              1:02.63    1:00.47  
  3 Hood, Patricia B          64 Colonials 1776-8     1:05.00    1:01.04  
  4 Lockhart, Susan           64 SCYM-NJ              1:10.00    1:09.87  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Susan           64 SCYM-NJ              2:45.00    2:33.91  
 
Women 60-64 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magnusson, Lynn           64 SCYM-NJ                28.00      25.46  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hood, Patricia B          64 Colonials 1776-8       54.42      53.40  
  2 Magnusson, Lynn           64 SCYM-NJ                55.00      55.26  
  3 Breslin, Mary             60 SCYM-NJ                56.92      57.38  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magnusson, Lynn           64 SCYM-NJ              2:00.00    2:03.44  
      58.65 1:04.79                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hood, Patricia B          64 Colonials 1776-8     1:45.00    1:02.52  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hood, Patricia B          64 Colonials 1776-8     2:04.00    1:58.92  
    1:03.41   55.51                                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 GSM-NJ                 35.00      33.82  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 GSM-NJ               1:14.00    1:14.23  
      35.52   38.71                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 GSM-NJ               2:35.00    2:37.83  
      36.00   40.49   41.34   40.00                                
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 GSM-NJ               5:28.00    5:21.66  
      36.11   39.66   41.32   41.26   41.02   41.62   40.90   39.77
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 GSM-NJ              20:50.00   20:40.41  
      35.68   39.47   40.17   40.71   40.67   40.98   41.41   41.30
      41.33   41.34   41.79   41.83   41.66   41.94   41.83   42.04
      41.92   41.91   41.86   42.57   42.28   41.98   42.00   42.23
      42.23   41.72   42.37   41.52   41.78   39.89                
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth         67 Chelsea Piers fi-6     47.47      48.60  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth         67 Chelsea Piers fi-6   1:47.75    1:50.38  
      50.50   59.88                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth         67 Chelsea Piers fi-6   4:04.00    4:02.24  
      55.56 1:02.08 1:04.62   59.98                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6       3:37.33    3:41.32  
      51.44   55.71   57.61   56.56                                
 
Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6      28:26.28   29:59.32  
      52.55   57.42   59.00   58.98   58.83   59.84   59.55 1:00.25
      59.88   59.42   59.84 1:00.78   59.72 1:00.16 1:00.62   59.97
      59.25 1:00.31 1:01.45 1:01.04 1:00.51 1:00.72 1:00.61 1:00.70
    1:00.43 1:01.01 1:02.34 1:01.48 1:02.40 1:00.26                
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6       3:46.33    3:59.71  
      59.69 1:00.28 1:00.78   58.96                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6            NT    5:16.36  
    1:12.78 1:21.42 1:23.81 1:18.35                                
 
Women 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                76 Agua Masters-6       9:30.00    9:42.00  
    1:20.86 1:28.49 1:05.35 1:05.64 1:22.28 1:22.93   59.18   57.27
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          85 SCYM-NJ              1:07.00    1:02.28  
 
Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          85 SCYM-NJ              1:18.00    1:07.37  
 
Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          85 SCYM-NJ              1:17.50    1:19.52  
 
Women 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          85 SCYM-NJ              1:18.00    1:27.37  
 
Women 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          85 SCYM-NJ              2:57.00    2:38.88  
 
Men 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Port, Jack                27 Williamsport Are-8     13.32      13.75  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zappile, Christopher J    27 UC07-7                 27.00      28.10  
  2 Port, Jack                27 Williamsport Are-8     29.14      29.39  
  3 Wismer, Richard           29 Green Wave Maste-7     31.00      32.78  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Port, Jack                27 Williamsport Are-8   1:05.69    1:06.46  
      31.42   35.04                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Port, Jack                27 Williamsport Are-8   2:22.10    2:20.92  
      32.01   36.04   37.26   35.61                                
 
Men 25-29 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Port, Jack                27 Williamsport Are-8     16.34      17.22  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guminski, Timothy         26 UC08-8                 33.20      31.01  
  2 Zappile, Christopher J    27 UC07-7                 35.00      34.20  
  3 Wismer, Richard           29 Green Wave Maste-7     38.00      37.10  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guminski, Timothy         26 UC08-8               1:10.00    1:08.97  
      33.13   35.84                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guminski, Timothy         26 UC08-8                 33.87      34.05  
  2 Zappile, Christopher J    27 UC07-7                 30.80      34.17  
  3 Wismer, Richard           29 Green Wave Maste-7     38.00      40.44  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guminski, Timothy         26 UC08-8               1:10.00    1:12.83  
      33.73   39.10                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guminski, Timothy         26 UC08-8               2:35.00    2:37.74  
      33.68   40.25   42.23   41.58                                
 
Men 25-29 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Port, Jack                27 Williamsport Are-8     13.88      14.26  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zappile, Christopher J    27 UC07-7                 30.00      31.64  
  2 Wismer, Richard           29 Green Wave Maste-7     34.00      36.54  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zappile, Christopher J    27 UC07-7               1:03.00    1:11.87  
      34.16   37.71                                                
  2 Wismer, Richard           29 Green Wave Maste-7   1:25.00    1:20.80  
      38.49   42.31                                                
 
Men 30-34 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloomer, Nick             30 BERK-NJ                16.00      16.34  
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloomer, Nick             30 BERK-NJ                35.00      36.69  
  2 Lehrer, Michael           32 Raritan Bay Area-7     45.34      44.22  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 BERK-NJ              1:06.00    1:02.72  
      30.22   32.50                                                
  2 Bloomer, Nick             30 BERK-NJ              1:15.00    1:25.66  
      41.44   44.22                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             33 BERK-NJ              3:00.00    2:37.32  
      34.74   39.59   41.37   41.62                                
 
Men 30-34 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bloomer, Nick             30 BERK-NJ                30.00        DFS  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           32 Raritan Bay Area-7     59.75      56.25  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 BERK-NJ              1:17.00    1:18.94  
      38.78   40.16                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             33 BERK-NJ              3:10.00    2:52.71  
      41.18   44.20   43.85   43.48                                
  2 Escamilla, David          31 Bearcat Masters-6    3:01.76    2:59.54  
      42.00   45.38   47.00   45.16                                
 
Men 30-34 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bloomer, Nick             30 BERK-NJ                30.00      23.38  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           32 Raritan Bay Area-7     48.72      46.61  
  2 Bloomer, Nick             30 BERK-NJ              1:00.00      51.32  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 BERK-NJ              1:25.00    1:18.98  
      37.51   41.47                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             33 BERK-NJ              3:15.00    3:06.13  
      42.97   47.81   48.12   47.23                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           32 Raritan Bay Area-7     50.69      49.13  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 BERK-NJ              1:15.00    1:08.93  
      31.89   37.04                                                
  2 Escamilla, David          31 Bearcat Masters-6    1:11.63    1:12.71  
      34.13   38.58                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             33 BERK-NJ              2:44.00    2:32.66  
      33.86   38.61   39.24   40.95                                
  2 Escamilla, David          31 Bearcat Masters-6    3:00.06    2:50.04  
      35.34   40.70   45.17   48.83                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           32 Raritan Bay Area-7   1:50.78    1:46.58  
      51.08   55.50                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 BERK-NJ              2:56.00    2:40.13  
      33.77   42.72   45.70   37.94                                
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escamilla, David          31 Bearcat Masters-6    6:29.86    6:19.37  
      36.33   41.06   49.76   49.37   56.31   56.87 1:29.67        
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Robert          37 UC07-7                    NT      28.26  
  2 Cavin, Sean               39 Jersey Area Mast-7     30.00      30.74  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Robert          37 UC07-7               1:12.00    1:02.74  
      29.65   33.09                                                
  2 Cavin, Sean               39 Jersey Area Mast-7   1:18.00    1:09.06  
      32.92   36.14                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cavin, Sean               39 Jersey Area Mast-7   2:40.00    2:32.16  
      34.34   38.74   40.72   38.36                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoller, Korey            37 Green Wave Maste-7   5:15.44    5:07.82  
      34.66   37.66   39.28   39.28   39.17   39.40   38.98   39.39
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Marcus           44 Green Wave Maste-7     28.57      28.54  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Marcus           44 Green Wave Maste-7     40.42      38.88  
 
Men 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               49 UC07-7                 15.00      14.87  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stull, Eric               45 Spring Valley YM-8     25.67      26.14  
  2 Rojas, Rodrigo            47 Green Wave Maste-7     32.00      29.70  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stull, Eric               45 Spring Valley YM-8   1:00.00      57.84  
      27.68   30.16                                                
  2 Jotz, Jeffrey             49 BERK-NJ              1:02.00    1:03.47  
      30.16   33.31                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rojas, Rodrigo            47 Green Wave Maste-7   2:25.00    2:21.22  
      32.29   34.86   36.74   37.33                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rojas, Rodrigo            47 Green Wave Maste-7   5:16.00    5:00.69  
      34.21   37.24   37.80   37.84   38.33   38.42   38.76   38.09
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             49 BERK-NJ             19:45.00   19:01.97  
      35.60   38.15   38.21   38.04   38.12   37.87   38.38   38.45
      38.00   38.48   38.45   38.33   38.45   38.63   38.19   38.50
      38.75   38.21   38.18   38.00   37.61   37.85   37.61   38.01
      38.73   38.28   38.18   38.26   37.95   36.50                
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             49 BERK-NJ              1:18.79    1:17.28  
      38.33   38.95                                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         48 Spring Valley YM-8     34.00      33.55  
  2 Stull, Eric               45 Spring Valley YM-8     34.50      34.97  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         48 Spring Valley YM-8   1:18.00    1:16.50  
      35.11   41.39                                                
  2 Jotz, Jeffrey             49 BERK-NJ              1:20.00    1:20.66  
      37.98   42.68                                                
 
Men 45-49 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               49 UC07-7                 16.00      15.76  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         48 Spring Valley YM-8     29.00      28.59  
  2 Stull, Eric               45 Spring Valley YM-8     29.50      28.92  
  3 Rojas, Rodrigo            47 Green Wave Maste-7     34.82      32.18  
  4 Howard, Max               49 UC07-7                 36.00      35.55  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             49 BERK-NJ              1:19.00    1:22.11  
      37.87   44.24                                                
  2 Howard, Max               49 UC07-7               1:20.00    1:23.68  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey             49 BERK-NJ              2:37.00    2:36.47  
      35.57   41.22   43.05   36.63                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Christopher       50 UC08-8                 27.97      27.30  
  2 Faria, Jose               53 GSM-NJ                 28.00      27.64  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frazier, Matthew E        54 SCYM-NJ                   NT    5:56.49  
      41.82   43.37   44.22   44.84   45.70   45.78   46.29   44.47
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               53 GSM-NJ              20:15.99   21:18.18  
      34.15   40.10   41.79   42.85   42.14   42.95   43.21   43.69
      44.82   43.71   44.70   44.02   43.71   44.60   43.50   44.07
      41.76   44.06   45.60   45.76   43.74   44.59   43.36   43.98
      43.91   40.05   39.29   40.87   39.96   37.24                
  2 Otto, Christian           51 UC06-6              32:18.89   36:05.43  
      53.47                                         1:13.48 1:13.47
    1:11.08 1:12.25                                                
    1:12.19 1:14.98 1:13.60 1:16.63 1:13.30 1:16.05 1:13.02 1:15.20
    1:10.72 1:14.65 1:13.74                         1:12.25 4:46.86
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               53 GSM-NJ                 31.00      31.46  
  2 Miller, Christopher       50 UC08-8                 35.95      35.38  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               53 GSM-NJ                 36.00      36.39  
  2 Miller, Christopher       50 UC08-8                 44.72      42.98  
 
Men 50-54 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              54 GSM-NJ                 14.00      15.86  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose               53 GSM-NJ                 30.03      29.59  
  2 Miller, Christopher       50 UC08-8                 33.03      32.74  
  3 Volker, Jens              54 GSM-NJ                 36.00      35.71  
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              54 GSM-NJ               3:00.00    2:56.79  
      40.41   44.49   47.20   44.69                                
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Jerome          54 District Of Colu-10  1:02.00    1:02.57  
      29.11   33.46                                                
  2 Faria, Jose               53 GSM-NJ               1:07.00    1:08.33  
      31.74   36.59                                                
  3 Miller, Christopher       50 UC08-8               1:18.22    1:17.66  
      35.14   42.52                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Jerome          54 District Of Colu-10  2:18.00    2:17.64  
      30.13   35.70   39.64   32.17                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William            55 Jersey Area Mast-7     26.50      26.17  
  2 Miners, Don               59 UC07-7                 31.00      31.46  
  3 Matz, Michael S           58 Colonials 1776-8       31.86      32.19  
  4 Soloway, Stephen          56 UC08-8                 33.16      35.54  
  5 Alali, Ahmed              56 Agua Masters-6         37.00      36.01  
  6 Zhang, Peter              56 SCYM-NJ                51.90      53.31  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miners, Don               59 UC07-7               1:04.00    1:08.27  
      32.86   35.41                                                
  2 Soloway, Stephen          56 UC08-8               1:10.86    1:16.84  
      37.00   39.84                                                
  3 Alali, Ahmed              56 Agua Masters-6       1:30.00    1:22.47  
      38.54   43.93                                                
  4 Zhang, Peter              56 SCYM-NJ              2:20.00    2:00.93  
      53.62 1:07.31                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miners, Don               59 UC07-7               2:25.00    2:31.62  
      32.55   36.58   39.83   42.66                                
  2 Soloway, Stephen          56 UC08-8               2:37.54    2:51.87  
      39.36   44.51   45.48   42.52                                
  3 Zhang, Peter              56 SCYM-NJ              4:31.53    4:38.70  
      52.52 1:08.02 1:20.02 1:18.14                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloway, Stephen          56 UC08-8               7:11.50    6:12.00  
      39.25   44.76   47.07   48.32   47.64   47.94   48.61   48.41
  2 Zhang, Peter              56 SCYM-NJ              9:11.82    9:20.18  
      53.14                 1:12.21                 1:15.24        
            1:15.22 1:13.13                                        
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloway, Stephen          56 UC08-8              23:32.70   24:37.73  
      41.59   45.29   47.44   48.30   48.62   48.69   48.28   48.80
      49.58   49.93   50.11   49.06   50.34   51.20   50.36   50.75
      50.04   50.76   49.46   50.57   50.41   50.10   50.30   50.32
      50.25   50.09   50.05   50.08   50.60   46.36                
  2 Zhang, Peter              56 SCYM-NJ             40:30.00   41:20.24  
      55.55 1:08.94 1:13.45 1:20.80                 1:25.39 1:21.86
    1:19.97 1:22.28                 1:25.41 1:23.00 1:22.17 1:24.49
                    1:27.63 1:25.75 1:26.62 1:24.22                
    1:22.59 1:25.10 1:25.84 1:27.45                 1:23.87 1:25.93
    4:20.71
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William            55 Jersey Area Mast-7     31.50      30.63  
  2 Matz, Michael S           58 Colonials 1776-8       36.55      36.88  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           58 Colonials 1776-8       43.17      44.62  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William            55 Jersey Area Mast-7     28.80      28.48  
  2 Matz, Michael S           58 Colonials 1776-8       34.31      34.62  
  3 Alali, Ahmed              56 Agua Masters-6         45.00      40.56  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           58 Colonials 1776-8     1:20.24    1:22.60  
      37.15   45.45                                                
  2 Miners, Don               59 UC07-7               1:22.00    1:29.27  
      42.83   46.44                                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 GSM-NJ                 31.00      32.22  
  2 Lehrer, Elliott           64 Raritan Bay Area-7     36.41      36.13  
  3 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7     38.58      37.77  
  4 Burkardt, Tom             64 SCYM-NJ                38.45      38.51  
  5 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7     40.00      42.11  
  6 Goran, Steven             61 Team New York Aq-6     54.82    1:29.18  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Larry A            63 Raritan Bay Area-7   1:20.00    1:29.41  
      43.47   45.94                                                
  2 Goran, Steven             61 Team New York Aq-6   2:08.82    3:22.93  
    1:38.67 1:44.26                                                
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sokolow, Steven           63 Agua Masters-6       7:00.00    6:00.40  
      41.29   45.23   46.76   46.57   45.90   45.30   45.45   43.90
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, David           64 SCYM-NJ             27:22.06   26:52.54  
      47.94   50.82   53.49   54.32   54.21   53.68   53.80   53.33
      54.06   54.99   52.54   54.16   55.13   54.91   54.56   53.96
      54.99   54.87   54.94   54.32   54.51   54.28   53.95   55.67
      54.83   53.69   54.19   54.15   53.62   48.63                
 
Men 60-64 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7     19.82      20.00  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 GSM-NJ                 34.00      36.14  
  2 Sharp, Eugene             60 SCYM-NJ                38.80      40.05  
  3 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7     43.28      44.96  
  4 Lehrer, Elliott           64 Raritan Bay Area-7     51.58      50.13  
  5 Norek, Francis            63 Raritan Bay Area-7     54.10      52.41  
  6 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7     57.00      58.76  
  7 Burkardt, Tom             64 SCYM-NJ                58.00    1:00.12  
  8 Goran, Steven             61 Team New York Aq-6   1:26.43    1:42.03  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sokolow, Steven           63 Agua Masters-6       1:45.00    1:32.93  
      44.67   48.26                                                
  2 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7   1:34.00    1:39.02  
      47.17   51.85                                                
  3 Cohen, Larry A            63 Raritan Bay Area-7   1:45.00    1:45.63  
      52.22   53.41                                                
 
Men 60-64 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area-7     22.07      22.58  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 GSM-NJ                 44.00      44.58  
  2 Sharp, Eugene             60 SCYM-NJ                43.60      46.14  
  3 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7     52.00      54.60  
  4 Burkardt, Tom             64 SCYM-NJ                58.29      58.51  
  5 Lehrer, Elliott           64 Raritan Bay Area-7     59.02    1:01.21  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sokolow, Steven           63 Agua Masters-6       2:15.00    1:40.67  
      48.48   52.19                                                
  2 Cohen, Larry A            63 Raritan Bay Area-7   1:55.00    2:10.27  
      59.57 1:10.70                                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 GSM-NJ                 33.00      34.31  
  2 Burkardt, Tom             64 SCYM-NJ                49.15      48.13  
  3 Lehrer, Elliott           64 Raritan Bay Area-7     49.69      48.20  
  4 Norek, Francis            63 Raritan Bay Area-7     49.10      50.14  
  5 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7     53.00      52.42  
 -- Goran, Steven             61 Team New York Aq-6   1:11.23         DQ  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Cohen, Larry A            63 Raritan Bay Area-7   1:35.00        DNF  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                64 GSM-NJ               1:18.00    1:20.89  
      35.61   45.28                                                
  2 Sharp, Eugene             60 SCYM-NJ              1:27.00    1:25.14  
      38.88   46.26                                                
  3 Sokolow, Steven           63 Agua Masters-6       1:55.00    1:32.08  
      43.51   48.57                                                
  4 Norek, Francis            63 Raritan Bay Area-7   1:39.90    1:42.36  
      49.61   52.75                                                
  5 Lehrer, Elliott           64 Raritan Bay Area-7   1:45.37    1:49.37  
      49.55   59.82                                                
  6 Burkardt, Tom             64 SCYM-NJ              1:50.00    1:50.21  
      54.23   55.98                                                
  7 Hamanaka, Atsushi         60 Raritan Bay Area-7   1:52.00    1:51.49  
      52.78   58.71                                                
  8 Goran, Steven             61 Team New York Aq-6   2:21.85    3:41.62  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sokolow, Steven           63 Agua Masters-6       3:45.00    3:17.24  
      43.42   50.37   56.72   46.73                                
 -- Cohen, Larry A            63 Raritan Bay Area-7   3:30.00        DNF  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David             69 GSM-NJ                 33.46      33.24  
  2 Ryan, James               67 GSM-NJ                 34.01      35.03  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               67 GSM-NJ               1:16.82    1:17.12  
      37.68   39.44                                                
  2 Jones, Robert             68 Colonials 1776-8     1:26.00    1:21.85  
      38.60   43.25                                                
  3 Van Horn, Larry           65 GSM-NJ               1:26.00    1:32.51  
      44.68   47.83                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               67 GSM-NJ               2:41.94    2:42.47  
      38.75   41.12   41.38   41.22                                
  2 Schubert, Richard         67 GSM-NJ               3:16.84    3:18.14  
      44.83   50.01   51.76   51.54                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               67 GSM-NJ               5:49.90    5:37.68  
      39.35   41.83   43.07   43.32   42.70   43.19   42.48   41.74
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               67 GSM-NJ              22:17.15   22:00.03  
      41.99   43.00   43.20   44.78   44.82   44.86   44.27   44.48
      45.22   44.17   44.09   43.66   42.97   43.72   44.19   44.36
      44.35   44.32   44.65   44.70   44.34   44.44   44.81   44.92
      44.03   44.22   43.88   43.37   43.15   41.07                
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David             69 GSM-NJ                 44.00      44.99  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert             68 Colonials 1776-8     1:27.40    1:34.40  
      46.30   48.10                                                
  2 Van Horn, Larry           65 GSM-NJ               1:37.00    1:42.78  
      51.02   51.76                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         67 GSM-NJ               3:27.75    3:35.87  
      50.40   54.21   56.13   55.13                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               67 GSM-NJ                 44.20      47.74  
  2 Allred, David             69 GSM-NJ                 49.21      50.41  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert             68 Colonials 1776-8     1:36.40    1:43.36  
      48.40   54.96                                                
  2 Van Horn, Larry           65 GSM-NJ               1:43.00    1:47.30  
      51.50   55.80                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         67 GSM-NJ               4:10.00    3:58.93  
      53.49   59.77 1:03.53 1:02.14                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David             69 GSM-NJ                 40.00      41.46  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert             68 Colonials 1776-8     1:20.35    1:22.26  
      38.95   43.31                                                
  2 Van Horn, Larry           65 GSM-NJ               1:47.00    2:00.18  
      58.27 1:01.91                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         67 GSM-NJ               4:20.00    4:12.88  
      52.34 1:05.63 1:08.47 1:06.44                                
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allred, David             69 GSM-NJ               1:33.00    1:36.37  
      44.68   51.69                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Robert             68 Colonials 1776-8     3:16.87    3:24.80  
      40.11   55.45 1:00.55   48.69                                
  2 Van Horn, Larry           65 GSM-NJ               3:35.00    3:43.40  
      57.36   57.29 1:00.36   48.39                                
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         67 GSM-NJ               7:35.00    7:33.81  
      49.70   59.68   56.47   55.07 1:05.62 1:03.77   52.47   51.03
 
Men 70-74 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               74 GSM-NJ                 17.00      14.47  
  2 Koellhoffer, Thomas J     70 UC07-7                 16.00      17.66  
  3 Faughnan, Greg            70 Green Wave Maste-7     30.00      23.54  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               74 GSM-NJ                 34.00      32.45  
  2 Koellhoffer, Thomas J     70 UC07-7                 36.00      41.96  
  3 Hansen, Stan              73 Team New York Aq-6     50.00      50.42  
  4 Faughnan, Greg            70 Green Wave Maste-7   1:00.00      51.75  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               74 GSM-NJ               1:16.00    1:14.37  
      36.33   38.04                                                
  2 Koellhoffer, Thomas J     70 UC07-7               1:25.00    1:34.55  
      44.71   49.84                                                
  3 Faughnan, Greg            70 Green Wave Maste-7   2:30.00    2:08.16  
    1:00.62 1:07.54                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            71 GSM-NJ               2:48.00    2:35.68  
      37.05   39.60   39.96   39.07                                
  2 Zakim, Jack               74 GSM-NJ               2:48.00    2:45.83  
      38.69   43.20   42.68   41.26                                
 
Men 70-74 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               74 GSM-NJ                 19.00      18.35  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack               74 GSM-NJ                 39.00      40.33  
  2 Koellhoffer, Thomas J     70 UC07-7                 38.00      53.77  
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            71 GSM-NJ               3:35.00    3:17.93  
      48.69   49.56   51.15   48.53                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Stan              73 Team New York Aq-6   1:05.00    1:07.63  
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            71 GSM-NJ               4:00.00    3:42.43  
      51.77   57.08   57.40   56.18                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence         72 GSM-NJ                 41.56      40.09  
  2 Hansen, Stan              73 Team New York Aq-6   1:05.00    1:18.23  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence         72 GSM-NJ               1:48.02    1:50.05  
      45.99 1:04.06                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            71 GSM-NJ               3:45.00    3:29.84  
      46.14   54.51   55.37   53.82                                
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Stan              73 Team New York Aq-6   2:05.00    2:13.32  
    1:00.40 1:12.92                                                
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Frank            71 GSM-NJ               7:00.00    6:42.78  
      43.76   50.94   54.84   52.72   57.77   57.72   43.30   41.73
 
Men 75-79 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Chris R      77 UC07-7                 31.00      31.00  
 
Men 75-79 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Chris R      77 UC07-7               1:07.00      39.78  
 
Men 75-79 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Chris R      77 UC07-7               1:20.00      55.90  
 
Men 75-79 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Chris R      77 UC07-7               1:55.00      57.22  
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         83 Colonials 1776-8       55.00      58.72  
  2 Whelpley, James H         80 SCYM-NJ                55.77      58.92  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, E Dieter      82 BERK-NJ              2:15.00    1:47.28  
      50.52   56.76                                                
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         83 Colonials 1776-8     1:02.00    1:03.63  
  2 Whelpley, James H         80 SCYM-NJ              1:38.88    1:56.53  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, E Dieter      82 BERK-NJ              2:30.00    2:09.22  
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         83 Colonials 1776-8     1:25.00    1:22.97  
  2 Whelpley, James H         80 SCYM-NJ              1:58.04    2:01.54  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, E Dieter      82 BERK-NJ              2:25.00    2:29.80  
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         83 Colonials 1776-8     1:20.00    1:25.75  
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunderlich, E Dieter      82 BERK-NJ              2:30.00    2:11.60  
    1:04.27 1:07.33                                                
  2 Gladfelter, David         83 Colonials 1776-8     2:40.00    2:30.64  
 
Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartner, Norman G         85 GSM-NJ                 41.64      42.45  
  2 Demas, Nickolas P         89 GSM-NJ                 50.00      49.45  
 
Men 85-89 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartner, Norman G         85 GSM-NJ                 25.22      23.37  
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartner, Norman G         85 GSM-NJ                 53.00      53.50  
 
Men 85-89 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartner, Norman G         85 GSM-NJ                 25.43      26.32  
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green Wave Masters Swimming-7  'A'                2:15.00    2:23.84  
     1) Rojas, Rodrigo M47              2) Faughnan, Greg M70             
     3) Wismer, Richard M29             4) Freeman, Marcus M44            
       30.40    52.17    32.86    28.41                                    
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Green Wave Masters Swimming-7  'A'                     NT    2:45.79  
     1) Freeman, Marcus M44             2) Wismer, Richard M29            
     3) Rojas, Rodrigo M47              4) Faughnan, Greg M70             
       35.42    50.59    25.20    54.58                                    
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                      2:31.00    2:31.60  
     1) Cohen, Larry A M63              2) Weinstein, Mark M63            
     3) Norek, Francis M63              4) Lehrer, Michael M32            
       39.47    37.46    36.61    38.06                                    
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                      3:11.00    3:08.50  
     1) Weinstein, Mark M63             2) Hamanaka, Atsushi M60          
     3) Lehrer, Michael M32             4) Cohen, Larry A M63             
       45.66    53.33    51.58    37.93                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Uc07-7  'A'                                            NT   X3:05.01  
     1) Steider-Jones, Jennifer W36     2) Patla, Christie W51            
     3) Miners, Don M59                 4) Koellhoffer, Thomas J M70      
       46.61  1:03.46    33.90    41.04