Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 3/2/2020 07:10 PM
                         Masters Meet 2020 - 2/9/2020                          
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Ana A              22 Somerset County        32.00      29.76  
  2 Cannilla, Cara H          23 Somerset County        27.97      29.78  
  3 Myers, Emily J            20 Virtua Masters         38.00      33.72  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Ana A              22 Somerset County      1:02.50    1:04.28  
      30.65   33.63                                                
  2 Myers, Emily J            20 Virtua Masters       1:30.00    1:14.97  
      35.16   39.81                                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Ana A              22 Somerset County        34.00      36.00  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Ana A              22 Somerset County        42.00      38.88  
  2 Myers, Emily J            20 Virtua Masters         52.00      42.97  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Ana A              22 Somerset County        34.00      35.36  
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannilla, Cara H          23 Somerset County      2:31.85    2:52.62  
      36.36   43.86   45.92   46.48                                
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetzel, Alexa             29 Red Bank YMCA          57.00      57.88  
      28.10   29.78                                                
  2 Colasurdo, Alyssa         25 Ocean County Ymc     1:00.00      58.43  
      27.70   30.73                                                
  3 Laurita, Anne C           27 Somerset County      1:10.00    1:04.95  
      30.76   34.19                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szyszko, Darcy            29 Red Bank YMCA          31.34      31.81  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         25 Ocean County Ymc       33.00      32.64  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colasurdo, Alyssa         25 Ocean County Ymc       30.00      28.26  
  2 Szyszko, Darcy            29 Red Bank YMCA          31.23      31.30  
  3 Laurita, Anne C           27 Somerset County        33.00      31.96  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szyszko, Darcy            29 Red Bank YMCA        1:17.22    1:11.91  
      32.47   39.44                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetzel, Alexa             29 Red Bank YMCA        1:04.00    1:06.79  
      30.87   35.92                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Laurita, Anne C           27 Somerset County      2:40.00    2:41.27  
      35.59   41.22   48.24   36.22                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Admas, Hope               33 Ocean County Ymc       30.00      29.77  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Admas, Hope               33 Ocean County Ymc     2:10.00    2:25.20  
      32.29   36.60   38.51   37.80                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Katherine          34 Virtua Masters         35.00      33.74  
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Katherine          34 Virtua Masters       2:45.00    2:42.33  
      37.59   41.54   41.79   41.41                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Admas, Hope               33 Ocean County Ymc       35.00      39.67  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Admas, Hope               33 Ocean County Ymc     1:15.00    1:14.76  
      35.45   39.31                                                
  2 Kelly, Katherine          34 Virtua Masters       1:15.00    1:15.73  
      34.49   41.24                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Jennifer           39 Ocean County Ymc       29.00      28.69  
  2 Barrett, Jennifer         39 Red Bank YMCA          50.00      42.05  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Jennifer           39 Ocean County Ymc       35.00      33.07  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Jennifer         39 Red Bank YMCA        1:00.00      54.33  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espinoza, Ann             37 Cranford Masters       28.89      29.18  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espinoza, Ann             37 Cranford Masters     1:07.85    1:10.38  
      31.23   39.15                                                
  2 Barrett, Jennifer         39 Red Bank YMCA        1:45.00    1:47.99  
      51.39   56.60                                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klink, Dana               40 Ocean County Ymc       35.00      33.73  
  2 Oliveira, Angelica        40 Somerset County        35.70      34.34  
  3 Arrea, Erika              42 Somerset County        40.00      37.51  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            43 Somerset County      1:08.00    1:08.88  
      32.66   36.22                                                
  2 Oliveira, Angelica        40 Somerset County      1:20.72    1:16.80  
      35.77   41.03                                                
  3 Arrea, Erika              42 Somerset County      1:35.00    1:25.42  
      40.50   44.92                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliveira, Angelica        40 Somerset County      2:50.00    2:57.72  
      37.24   44.83   47.96   47.69                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klink, Dana               40 Ocean County Ymc       38.00      35.04  
  2 Arrea, Erika              42 Somerset County        50.00      43.25  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klink, Dana               40 Ocean County Ymc     1:20.00    1:16.68  
      37.00   39.68                                                
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            43 Somerset County      1:16.00    1:23.51  
      39.49   44.02                                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klink, Dana               40 Ocean County Ymc       40.00      36.08  
  2 Oliveira, Angelica        40 Somerset County        41.87      37.98  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guth, Kristen A           48 Somerset County        31.00      29.84  
  2 Ryan, Ellen               45 Somerset County        33.50      34.19  
  3 Fidziukiewicz, Alina      46 Somerset County      1:00.00      51.18  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guth, Kristen A           48 Somerset County      1:12.00    1:09.35  
      31.78   37.57                                                
  2 Ryan, Ellen               45 Somerset County      1:15.00    1:15.18  
      36.06   39.12                                                
  3 Olver, Alison             45 Virtua Masters       1:18.90    1:18.44  
      38.11   40.33                                                
  4 Guo, Yumei                49 Somerset County      2:20.00    2:01.88  
      54.20 1:07.68                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Ellen               45 Somerset County      2:38.00    2:43.16  
      35.05   39.91   43.54   44.66                                
  2 Olver, Alison             45 Virtua Masters       2:53.00    2:54.63  
      39.62   44.57   46.48   43.96                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Alison             45 Virtua Masters       8:05.00    7:45.75  
      41.77   46.25   47.12   46.50   48.39   47.08   47.68   48.66
      47.26   45.04                                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      49 Garden State Mas       31.00      31.94  
  2 Guo, Yumei                49 Somerset County      1:50.00    1:00.92  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      49 Garden State Mas     1:10.00    1:07.36  
      32.44   34.92                                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      49 Garden State Mas       40.00      40.85  
  2 Guo, Yumei                49 Somerset County      1:20.00      51.39  
  3 Fidziukiewicz, Alina      46 Somerset County      1:20.00    1:06.55  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Alison             45 Virtua Masters       1:35.00    1:37.10  
      45.83   51.27                                                
  2 Guo, Yumei                49 Somerset County      2:20.00    1:54.75  
      55.69   59.06                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olver, Alison             45 Virtua Masters       3:25.00    3:32.00  
      47.47   53.96   56.08   54.49                                
  2 Guo, Yumei                49 Somerset County      4:30.00    4:06.44  
      55.24 1:01.03 1:05.58 1:04.59                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      49 Garden State Mas       31.00      33.05  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      49 Garden State Mas     2:40.00    2:41.40  
      34.17   39.31   49.91   38.01                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papa, Kelly A             51 Somerset County        30.50      30.77  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papa, Kelly A             51 Somerset County      1:09.00    1:08.85  
      32.44   36.41                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papa, Kelly A             51 Somerset County      2:32.00    2:37.35  
      34.53   39.52   41.31   41.99                                
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraley, Heide J           50 Virtua Masters      19:10.00   15:45.24  
      38.90   42.81   45.15   46.35   46.51   46.77   47.63   48.35
      48.04   47.77   47.90   48.49   50.05   49.15   49.24   49.04
      49.61   48.67   48.22   46.59                                
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fraley, Heide J           50 Virtua Masters       1:47.02    1:38.43  
      48.58   49.85                                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            59 Somerset County        35.00      35.72  
  2 Doppler, Linda J          58 Virtua Masters         39.45      36.13  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doppler, Linda J          58 Virtua Masters       1:30.00    1:22.89  
      39.23   43.66                                                
  2 McCoy, Marjory            55 Virtua Masters       2:11.00    2:09.97  
      55.73 1:14.24                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doppler, Linda J          58 Virtua Masters       3:28.00    3:14.03  
      45.56   48.49   49.70   50.28                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            59 Somerset County        45.00      42.98  
  2 Doppler, Linda J          58 Virtua Masters         48.00      49.62  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaffer, Robyn K         57 Maryland Masters     1:31.55    1:34.57  
      44.68   49.89                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaffer, Robyn K         57 Maryland Masters     3:21.53    3:23.71  
      46.85   50.78   52.80   53.28                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Godfrey, Kathy            59 Somerset County      1:45.00    1:29.80  
      41.01   48.79                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            60 Somerset County        35.00      33.44  
  2 Lockhart, Susan           64 Somerset County      1:00.00      52.45  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            60 Somerset County      1:15.00    1:11.60  
      34.24   37.36                                                
  2 Lockhart, Susan           64 Somerset County      2:00.00    1:51.42  
      53.07   58.35                                                
  3 Shortino, Ann L           60 Excel Swimming       1:53.85    2:08.58  
      58.57 1:10.01                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            60 Somerset County      2:45.00    2:36.14  
      36.46   39.44   40.67   39.57                                
  2 Lampe, Betty              64 Unattached Delaw     3:10.00    3:01.79  
      41.64   47.32   47.15   45.68                                
  3 Lockhart, Susan           64 Somerset County      4:00.00    3:59.98  
      57.30   59.66 1:02.41 1:00.61                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            60 Somerset County      7:10.00    6:49.05  
      36.69   40.14   41.39   42.19   41.66   41.57   41.91   42.02
      42.12   39.36                                                
  2 Breslin, Mary L           60 Somerset County      8:30.00    8:25.50  
                      50.93   51.51                   51.89   52.93
      52.29   49.19                                                
  3 Lockhart, Susan           64 Somerset County     10:00.00   10:08.10  
    1:00.11                 1:01.17 1:02.18 1:01.72 1:01.38 1:00.79
    1:00.13   57.31                                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiller, Tricia            60 Somerset County        45.00      41.25  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breslin, Mary L           60 Somerset County        50.00      50.55  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              64 Unattached Delaw     1:45.00    1:43.37  
      49.35   54.02                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              64 Unattached Delaw     3:50.00    3:41.80  
      50.66   57.12   57.31   56.71                                
  2 Breslin, Mary L           60 Somerset County      4:00.00    3:59.40  
      52.36 1:01.26 1:04.03 1:01.75                                
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              64 Unattached Delaw       44.00      41.33  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              64 Unattached Delaw     1:40.00    1:35.84  
      44.66   51.18                                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Breslin, Mary L           60 Somerset County      1:50.00    1:47.20  
      51.31   55.89                                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clements, Cindy B         65 Virtua Masters         48.00      48.72  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 Garden State Mas     1:05.00    1:05.91  
      31.86   34.05                                                
  2 Clements, Cindy B         65 Virtua Masters       2:15.00    1:47.72  
      50.41   57.31                                                
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 Garden State Mas     6:06.00    6:04.07  
      33.48   36.44   37.08   37.13   36.65   36.33   36.31   37.40
      37.18   36.07                                                
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 Garden State Mas    12:30.50   12:26.57  
      33.64   36.66   37.66   37.51   37.02   36.88   37.10   37.17
      37.41   36.93   38.12   38.20   37.90   37.90   38.07   38.31
      37.83   37.97   38.31   35.98                                
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 Garden State Mas     1:15.50    1:16.74  
      37.93   38.81                                                
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clements, Cindy B         65 Virtua Masters       1:00.63    1:00.54  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clements, Cindy B         65 Virtua Masters       2:50.00    2:12.33  
    1:02.46 1:09.87                                                
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    65 Garden State Mas     3:06.50    3:13.31  
      45.43   48.85   49.22   49.81                                
 
Women 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              90 Somerset County      2:22.22    1:57.99  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dispoto, Cole             22 Ocean County Ymc       28.88      24.58  
  2 Ordonez, Samuel           23 Unattached             25.00      25.09  
  3 DiBenedetto, Nick         22 Unattached             26.94      25.81  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dispoto, Cole             22 Ocean County Ymc     1:00.88      52.64  
      25.23   27.41                                                
  2 Ramos, German J           23 Ocean County Ymc       52.99      53.69  
      25.76   27.93                                                
  3 DiBenedetto, Nick         22 Unattached             58.38      55.82  
      26.77   29.05                                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Dan                23 Ocean County Ymc     5:00.00    4:57.11  
      26.83   28.58   29.79   30.26   30.28   30.28   30.16   30.00
      31.35   29.58                                                
  2 Yanovsky, David           19 Unattached New J     5:59.31    6:42.80  
      30.78   35.69   37.72   40.25   42.35   42.50   44.35   43.57
      43.79   41.80                                                
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Dan                23 Ocean County Ymc     2:08.00    2:05.38  
      28.31   31.51   32.63   32.93                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanovsky, David           19 Unattached New J       32.00      31.56  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Villacis, Kevin           24 Unattached             26.00      26.18  
  2 Ordonez, Samuel           23 Unattached             27.00      29.31  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, German J           23 Ocean County Ymc     1:00.00      57.65  
      26.40   31.25                                                
  2 Villacis, Kevin           24 Unattached           1:00.00    1:01.37  
  3 DiBenedetto, Nick         22 Unattached           1:04.82    1:01.92  
      28.70   33.22                                                
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, German J           23 Ocean County Ymc     2:34.96    2:29.36  
      34.13   39.67   39.54   36.02                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Dan                23 Ocean County Ymc       59.00      54.81  
      25.07   29.74                                                
  2 Yanovsky, David           19 Unattached New J     1:08.11    1:06.46  
      30.56   35.90                                                
  3 Dispoto, Cole             22 Ocean County Ymc     1:20.88    1:09.33  
      31.44   37.89                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           27 Ocean County Ymc       23.42      23.63  
  2 Hicks, Jeffrey            25 Ocean County Ymc       23.00      23.77  
  3 Newman, Robert W          26 Ocean County Ymc       24.00      24.17  
  4 St. Vincent, Thomas P     25 Connecticut Mast       24.00      24.48  
  5 Szyszko, Blase            29 Red Bank YMCA          24.00      25.11  
  6 Colasurdo, Anthony        26 Ocean County Ymc       25.00      25.20  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seffrin, Rick             26 Greater Phila Aq       54.00      51.59  
      25.01   26.58                                                
  2 Matthews, Corey           27 Ocean County Ymc       50.57      51.67  
      24.27   27.40                                                
  3 Nguyen, Joseph            25 Ocean County Ymc       50.99      52.03  
      24.45   27.58                                                
  4 Colasurdo, Anthony        26 Ocean County Ymc       55.00      54.87  
      25.88   28.99                                                
  5 Ramirez, Manny            29 Unattached New J       59.08      56.70  
      27.05   29.65                                                
  6 Madore, Andy              25 Ocean County Ymc       58.00      57.05  
      27.06   29.99                                                
  7 Hrabal, Thomas            25 Ocean County Ymc     1:01.36    1:00.11  
      28.29   31.82                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           27 Ocean County Ymc     1:53.98    1:54.33  
      26.93   28.95   29.86   28.59                                
  2 Tutzauer, Gene P          26 Ocean County Ymc     1:54.99    1:54.46  
      26.48   29.06   29.73   29.19                                
  3 St. Vincent, Thomas P     25 Connecticut Mast     1:57.00    1:55.76  
      26.70   29.21   29.86   29.99                                
  4 Seffrin, Rick             26 Greater Phila Aq     1:56.00    1:58.87  
      26.83   29.70   31.06   31.28                                
  5 Nguyen, Joseph            25 Ocean County Ymc     1:59.99    2:21.60  
      30.06   34.48   38.45   38.61                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tutzauer, Gene P          26 Ocean County Ymc     5:04.99    5:07.95  
      27.66   30.48   30.59   31.11   31.13   31.11   30.95   31.92
      31.75   31.25                                                
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proulx, James T           25 Ocean County Ymc     1:06.30    1:09.54  
      33.22   36.32                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hrabal, Thomas            25 Ocean County Ymc     2:36.32    2:32.67  
      36.33   38.48   38.90   38.96                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szyszko, Blase            29 Red Bank YMCA          28.00      28.99  
  2 Madore, Andy              25 Ocean County Ymc       31.00      30.90  
  3 Newman, Robert W          26 Ocean County Ymc       32.00      31.35  
  4 Ranalli, Stephen          26 Ocean County Ymc       35.00      32.95  
  5 Proulx, James T           25 Ocean County Ymc       34.14      35.36  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szyszko, Blase            29 Red Bank YMCA        1:02.00    1:04.45  
      30.02   34.43                                                
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramirez, Manny            29 Unattached New J     2:57.99    2:37.74  
      34.18   38.90   42.36   42.30                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madore, Andy              25 Ocean County Ymc       27.99      26.88  
  2 St. Vincent, Thomas P     25 Connecticut Mast       26.50      27.17  
  3 Ranalli, Stephen          26 Ocean County Ymc       28.00      27.88  
  4 Ramirez, Manny            29 Unattached New J       30.25      28.98  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seffrin, Rick             26 Greater Phila Aq       57.57      56.25  
      26.10   30.15                                                
  2 Nguyen, Joseph            25 Ocean County Ymc       55.99      58.02  
      26.11   31.91                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szyszko, Blase            29 Red Bank YMCA          58.00      57.92  
      28.82   29.10                                                
  2 Seffrin, Rick             26 Greater Phila Aq       58.00    1:01.61  
      28.51   33.10                                                
  3 Hicks, Jeffrey            25 Ocean County Ymc     1:03.00    1:02.55  
      28.38   34.17                                                
  4 Newman, Robert W          26 Ocean County Ymc     1:05.00    1:03.45  
      30.15   33.30                                                
  5 Ranalli, Stephen          26 Ocean County Ymc     1:06.00    1:04.50  
      29.14   35.36                                                
  6 Proulx, James T           25 Ocean County Ymc     1:06.59    1:05.11  
      29.59   35.52                                                
  7 Colasurdo, Anthony        26 Ocean County Ymc     1:05.00    1:10.36  
      31.54   38.82                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tutzauer, Gene P          26 Ocean County Ymc     2:08.99    2:08.64  
      27.78   31.60   38.72   30.54                                
  2 Hrabal, Thomas            25 Ocean County Ymc     2:37.76    2:33.60  
      32.88   39.92   46.21   34.59                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coronato, Joseph          34 Ocean County Ymc       22.50      22.69  
  2 Fralinger, Matthew        30 Virtua Masters         28.00      25.38  
  3 Rowe, Tim                 30 Virtua Masters         25.25      26.57  
  4 Bloomer, Nick             30 Berkeley Aquatic       35.00      33.18  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coronato, Joseph          34 Ocean County Ymc       49.00      50.96  
      24.39   26.57                                                
  2 Rowe, Tim                 30 Virtua Masters         57.00      56.62  
      27.12   29.50                                                
  3 Fralinger, Matthew        30 Virtua Masters       1:05.00      56.69  
      27.35   29.34                                                
  4 Bloomer, Nick             30 Berkeley Aquatic     1:15.00    1:15.04  
      36.14   38.90                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 Berkeley Aquatic     2:07.00    2:03.64  
      29.41   31.77   31.86   30.60                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fralinger, Matthew        30 Virtua Masters         32.00      29.73  
  2 Bloomer, Nick             30 Berkeley Aquatic       50.00      43.11  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fralinger, Matthew        30 Virtua Masters       1:10.00    1:04.81  
      30.75   34.06                                                
  2 Bloomer, Nick             30 Berkeley Aquatic     1:30.00    1:34.58  
      44.12   50.46                                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fralinger, Matthew        30 Virtua Masters         30.00      26.44  
  2 Rowe, Tim                 30 Virtua Masters         25.25      27.24  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 Berkeley Aquatic       59.90      59.13  
      27.69   31.44                                                
  2 Rowe, Tim                 30 Virtua Masters       1:03.00    1:12.20  
      31.17   41.03                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rowe, Tim                 30 Virtua Masters       2:25.00    2:46.72  
      35.41   41.40   44.82   45.09                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             33 Berkeley Aquatic     1:02.90    1:03.41  
      30.10   33.31                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           39 Red Bank YMCA          22.22      22.68  
  2 Abdrakhmanov, Russ        36 Virtua Masters         40.00      29.35  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                39 Unattached             56.00      57.07  
      27.29   29.78                                                
  2 Wong, Jason M             35 Long Island City     1:00.00    1:00.41  
      28.50   31.91                                                
  3 Abdrakhmanov, Russ        36 Virtua Masters       1:30.00    1:05.82  
      30.07   35.75                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abdrakhmanov, Russ        36 Virtua Masters       3:00.00    2:39.04  
      33.30   39.26   43.34   43.14                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrell, Chris            36 Garden State Mas     5:15.00    5:21.56  
      28.89   31.33   31.58   31.84   32.20   32.49   33.05   33.38
      33.76   33.04                                                
  2 Richard Angulo, Jorge     36 Somerset County      5:24.00    5:30.20  
      28.23   30.97   32.00   33.03   33.59   33.98   34.47   35.31
      34.61   34.01                                                
  3 Abdrakhmanov, Russ        36 Virtua Masters       8:00.00    7:31.97  
      34.97   42.05   43.92   48.03   47.37   47.32   48.00   47.97
      48.13   44.21                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             39 Virtua Masters      14:59.06   14:40.55  
      35.38   39.63   41.50   42.98   43.46   44.31   45.15   44.74
      45.31   45.37   44.99   44.72   45.09   44.78   45.31   45.04
      43.75   43.92   42.67   52.45                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           39 Red Bank YMCA          26.87      26.48  
  2 Richard Angulo, Jorge     36 Somerset County        28.00      28.70  
  3 Drury, Dan                39 Unattached             29.00      30.44  
  4 Haynes, Brian             39 Virtua Masters         38.36      40.51  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard Angulo, Jorge     36 Somerset County      1:02.00    1:11.45  
      34.60   36.85                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             39 Virtua Masters       3:21.00    3:14.05  
      45.80   49.54   50.14   48.57                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                39 Unattached             27.50      29.34  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Jason M             35 Long Island City     1:04.68    1:04.36  
      30.77   33.59                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drury, Dan                39 Unattached           2:35.00    2:47.95  
      33.10   40.56   46.13   48.16                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parkinson, Jeff           39 Red Bank YMCA          58.09      57.20  
      25.67   31.53                                                
  2 Drury, Dan                39 Unattached           1:04.00    1:06.60  
      30.32   36.28                                                
  3 Haynes, Brian             39 Virtua Masters       1:25.73    1:26.59  
      39.81   46.78                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, Brian             39 Virtua Masters       3:10.72    3:07.51  
      41.22   49.14   53.95   43.20                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            41 Ocean County Ymc       23.00      23.25  
  2 Escorriola, Alejandro     42 Somerset County        39.00      31.72  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escorriola, Alejandro     42 Somerset County      1:30.00    1:13.75  
      34.25   39.50                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wargo, Paul               42 Somerset County      2:15.00    2:16.24  
      30.31   33.58   35.78   36.57                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escorriola, Alejandro     42 Somerset County        50.00      48.63  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            41 Ocean County Ymc     1:12.00    1:10.45  
      32.96   37.49                                                
  2 Wargo, Paul               42 Somerset County      1:09.61    1:10.50  
      33.18   37.32                                                
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            41 Ocean County Ymc       57.00      57.08  
      26.81   30.27                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            41 Ocean County Ymc       57.99      57.83  
      26.57   31.26                                                
  2 Escorriola, Alejandro     42 Somerset County      1:55.00    1:39.79  
      48.66   51.13                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wargo, Paul               42 Somerset County      2:30.00    2:34.02  
      31.99   42.33   44.26   35.44                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               49 Unattached New J       30.00      30.30  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stull, Eric               45 Spring Valley YM       52.00      51.66  
      24.54   27.12                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruberto, Joe              49 Garden State Mas     2:12.45    2:08.97  
      30.10   32.12   33.41   33.34                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stull, Eric               45 Spring Valley YM     5:27.00    5:43.98  
      30.14   32.92   33.43   33.48   34.07   34.95   35.48   36.50
      36.70   36.31                                                
  2 Ruberto, Joe              49 Garden State Mas     6:15.23    6:05.36  
      33.56   35.80   36.66   37.42   37.30   37.47   37.11   37.27
      37.50   35.27                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               49 Unattached New J       32.00      31.58  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               49 Unattached New J     1:12.00    1:12.45  
      32.57   39.88                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruberto, Joe              49 Garden State Mas     1:09.59    1:10.40  
      32.04   38.36                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Judge, Dan                51 Red Bank YMCA          24.00      23.71  
  2 Koloski, Steven M         54 Virtua Masters         30.50      28.97  
  3 Diaczynsky, Thomas        54 Virtua Masters         35.00      29.70  
  4 Panitch, Ken              54 Virtua Masters         40.00      39.06  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diaczynsky, Thomas        54 Virtua Masters       1:30.00    1:06.32  
      32.77   33.55                                                
  2 Panitch, Ken              54 Virtua Masters       1:25.00    1:29.45  
      38.85   50.60                                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitch, Ken              54 Virtua Masters       9:00.00    9:46.43  
      45.70   53.33                   58.82 1:01.17 1:02.84 1:02.86
    1:03.75   59.24                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koloski, Steven M         54 Virtua Masters         34.50      33.69  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diaczynsky, Thomas        54 Virtua Masters         45.00      39.06  
  2 Panitch, Ken              54 Virtua Masters         45.00      43.78  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diaczynsky, Thomas        54 Virtua Masters       2:15.00    1:26.73  
      41.01   45.72                                                
  2 Panitch, Ken              54 Virtua Masters       1:45.00    1:40.45  
      45.34   55.11                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Koloski, Steven M         54 Virtua Masters       1:15.00         DQ  
      33.08   39.45                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esser, John P             56 Red Bank YMCA          28.00      28.64  
  2 Brandt, Michael           58 Somerset County        35.00      30.23  
  3 Zhang, Peter              56 Somerset County        57.00      46.49  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          55 Jersey Area Mast       53.00      52.27  
      24.84   27.43                                                
  2 Matz, Michael S           58 Colonials 1776       1:01.84    1:01.52  
      29.19   32.33                                                
  3 Soloway, Stephen          56 Greater Phila Aq     1:10.90    1:08.26  
      32.88   35.38                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Soloway, Stephen          56 Greater Phila Aq     2:37.54    2:30.35  
      34.39   37.31   40.10   38.55                                
  2 Zhang, Peter              56 Somerset County      4:00.00    3:58.02  
      49.33   57.69 2:11.00                                        
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              58 Colonials 1776       5:44.44    5:58.35  
      34.42   36.69   36.62   36.47   36.34   36.06   35.79   35.40
      35.62   34.94                                                
  2 Soloway, Stephen          56 Greater Phila Aq     7:11.50    6:39.97  
      35.21   37.57   39.90   41.36   40.97   40.94   41.47   41.91
      41.49   39.15                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              58 Colonials 1776      11:33.33   12:06.41  
      34.82   36.89   37.15   36.89   36.69   36.88   36.31   36.42
      36.50   36.55   36.39   36.48   36.40   36.89   36.38   36.52
      36.07   36.00   35.95   34.23                                
  2 Zhang, Peter              56 Somerset County     26:00.00   21:55.83  
      49.71   57.52 1:03.14 1:06.53 1:05.92 1:06.74 1:06.82 1:09.65
    1:07.31 1:07.74 1:09.11 1:08.58 1:08.40 1:07.99 1:08.02 1:06.91
    1:06.74 1:07.19 1:07.07 1:04.74                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          55 Jersey Area Mast       28.50      27.90  
  2 Matz, Michael S           58 Colonials 1776         32.99      33.08  
  3 Esser, John P             56 Red Bank YMCA          35.00      34.16  
  4 Brandt, Michael           58 Somerset County        35.00      36.49  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matz, Michael S           58 Colonials 1776         38.63      38.47  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff              58 Colonials 1776         29.29      31.21  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          55 Jersey Area Mast       58.50      57.06  
      26.87   30.19                                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esser, John P             56 Red Bank YMCA        1:13.00    1:13.02  
      34.48   38.54                                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed               61 Somerset County        26.26      25.71  
  2 Valori, Mario             60 Greater Phila Aq       28.79      29.75  
  3 Winistorfer, Glenn        63 Virtua Masters         29.34      29.79  
  4 Burns, Robert A           63 The Atlantic Clu       28.00      29.93  
  5 Flournoy, Tom             61 Unattached             30.00      31.71  
  6 Lehrer, Elliott           64 Raritan Bay Area       31.73      32.68  
  7 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area       33.24      34.81  
  8 Burkardt, Thomas          64 Somerset County        36.00      35.31  
  9 Hamanaka, Atsushi         61 Raritan Bay Area       38.00      36.61  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed               61 Somerset County      1:02.02    1:00.57  
      29.24   31.33                                                
  2 Winistorfer, Glenn        63 Virtua Masters       1:09.78    1:07.12  
      30.70   36.42                                                
  3 Flournoy, Tom             61 Unattached           1:12.00    1:13.17  
      33.98   39.19                                                
  4 Norek, Francis            63 Raritan Bay Area     1:15.23    1:13.78  
      34.59   39.19                                                
  5 Burkardt, Thomas          64 Somerset County      1:16.00    1:17.15  
      37.24   39.91                                                
  6 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area     1:15.09    1:18.47  
      37.31   41.16                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Francis            63 Raritan Bay Area     2:44.86    2:47.82  
      36.29   43.10   46.01   42.42                                
  2 Flournoy, Tom             61 Unattached           2:50.00    2:48.02  
      36.18   42.36   45.03   44.45                                
  3 Winistorfer, Glenn        63 Virtua Masters       3:03.00    2:54.41  
    1:21.38   47.28   45.75                                        
  4 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area     2:45.00    2:58.26  
      39.72   44.37   47.70   46.47                                
  5 Lehrer, Elliott           64 Raritan Bay Area     3:01.00    3:00.86  
      37.36   44.55   49.54   49.41                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valori, Mario             60 Greater Phila Aq       32.50      35.72  
  2 Korzen, Marek             64 Unattached             40.00      39.98  
  3 Weinstein, Mark           63 Raritan Bay Area       39.37      41.14  
  4 Winistorfer, Glenn        63 Virtua Masters         45.58      43.30  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharp, Eugene P           60 Somerset County      1:22.00    1:21.07  
      40.88   40.19                                                
  2 Korzen, Marek             64 Unattached           1:21.00    1:24.70  
      41.75   42.95                                                
  3 Norek, Francis            63 Raritan Bay Area     1:43.19    1:41.21  
      50.51   50.70                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Robert A           63 The Atlantic Clu       38.00      40.31  
  2 Treen, Dave               61 Virginia Masters       41.00      40.88  
  3 Hamanaka, Atsushi         61 Raritan Bay Area       48.50      47.95  
  4 Burkardt, Thomas          64 Somerset County        51.00      52.85  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave               61 Virginia Masters     1:27.00    1:27.96  
      41.12   46.84                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave               61 Virginia Masters     3:10.00    3:10.30  
      43.17   48.22   49.80   49.11                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sharp, Eugene P           60 Somerset County        32.50      31.47  
  2 Tsuzuki, Ed               61 Somerset County        33.33      33.54  
  3 Korzen, Marek             64 Unattached             37.00      34.79  
  4 Winistorfer, Glenn        63 Virtua Masters         35.04      36.66  
  5 Lehrer, Elliott           64 Raritan Bay Area       42.10      43.25  
  6 Burkardt, Thomas          64 Somerset County        48.00      44.41  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         61 Raritan Bay Area     1:39.00    1:38.27  
      48.12   50.15                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Korzen, Marek             64 Unattached           3:00.00    3:01.70  
      38.46   46.96   54.12   42.16                                
  2 Norek, Francis            63 Raritan Bay Area     3:28.27    3:20.29  
      45.24   54.86   58.29   41.90                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert             66 Ocean City Swim        28.00      29.47  
  2 Levine, Steven            67 Berkeley Aquatic       34.55      32.21  
  3 Restrepo, David           67 Virtua Masters         35.20      33.85  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert             66 Ocean City Swim      1:07.00    1:07.66  
      32.27   35.39                                                
  2 Restrepo, David           67 Virtua Masters       1:15.25    1:15.21  
      34.56   40.65                                                
  3 Van Horn, Larry           66 Garden State Mas     1:16.97    1:17.19  
      37.29   39.90                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            67 Berkeley Aquatic     3:05.55    2:59.26  
      41.25   48.62   48.53   40.86                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven            67 Berkeley Aquatic     7:55.09    7:54.27  
      43.31   48.37   47.60   49.64   49.19   48.70   49.46   46.60
      46.46   44.94                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newsome, Thomas C         68 Ocean County Ymc    16:00.00   15:08.24  
      39.77   42.63   45.26   46.26   45.71   46.00   45.87   46.48
      46.22   46.56   46.13   46.41   46.00   46.34   46.62   45.73
      45.45   45.97   45.54   43.29                                
  2 Levine, Steven            67 Berkeley Aquatic    15:59.55   16:31.38  
      41.09   49.23   50.00   51.26   50.18   50.64   50.80   48.94
      49.24   50.88   52.01   50.24   50.06   49.89   51.20   51.11
      49.60   49.34   49.38   46.29                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newsome, Thomas C         68 Ocean County Ymc       46.00      43.40  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           66 Garden State Mas     1:26.80    1:30.00  
      44.67   45.33                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           66 Garden State Mas       40.32      40.00  
  2 Restrepo, David           67 Virtua Masters         43.11      41.83  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           66 Garden State Mas     1:32.30    1:33.50  
      45.01   48.49                                                
  2 Restrepo, David           67 Virtua Masters       1:35.15    1:34.36  
      44.49   49.87                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Horn, Larry           66 Garden State Mas     3:24.26    3:24.76  
      46.49   53.67   53.61   50.99                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert             66 Ocean City Swim        32.00      32.87  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert             66 Ocean City Swim      1:32.00    1:31.22  
      39.20   52.02                                                
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        72 Garden State Mas    17:00.00   17:44.88  
      45.74   51.00   53.35   53.24   53.81   53.28   53.48   54.17
      54.26   54.69   54.81   53.98   53.89   54.06   53.91   54.07
      54.38   53.72   53.23   51.81                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belinsky, Chuick E        70 Unattached New J       38.00      41.40  
  2 Hansen, Stan C            73 Unattached Metro       50.00      47.63  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Stan C            73 Unattached Metro     1:45.00    1:40.87  
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Stan C            73 Unattached Metro     3:40.00    3:35.00  
      52.16                   55.06                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belinsky, Chuick E        70 Unattached New J       46.00      46.53  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belinsky, Chuick E        70 Unattached New J       35.22      34.56  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hansen, Stan C            73 Unattached Metro     2:05.00    1:58.91  
      54.50 1:04.41                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert C           75 Unattached New J       56.31      55.31  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert C           75 Unattached New J     2:13.69    2:04.16  
      59.42 1:04.74                                                
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gamer, Robert C           75 Unattached New J     4:46.00    4:38.56  
    1:03.57 1:12.67 2:22.32                                        
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whelpley, James H         80 Somerset County        56.00    1:01.10  
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       83 Colonials 1776      12:20.00   12:52.35  
    1:05.81 1:18.76 1:18.40 1:19.80 1:19.78 2:42.06 3:47.74        
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       83 Colonials 1776      24:45.00   25:48.89  
                    1:18.43 1:18.77 1:19.23                        
    1:19.61                                 1:17.70                
            3:40.63                                                
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whelpley, James H         80 Somerset County      1:38.00    1:46.96  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whelpley, James H         80 Somerset County      1:46.00    1:56.48  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       83 Colonials 1776       2:30.00    2:39.13  
    1:19.36 1:19.77                                                
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       83 Colonials 1776       4:55.00    5:24.96  
    1:27.43                 2:40.73                                
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters  'B'                 3:20.20   X3:09.93  
     1) Fidziukiewicz, Alina W46        2) Arrea, Erika W42               
     3) Lockhart, Susan W64             4) Guo, Yumei W49                 
       50.74    24.06    26.47  1:28.66                                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:20.20   X2:43.41  
     1) Ryan, Ellen W45                 2) Guo, Yumei W49                 
     3) Oliveira, Angelica W40          4) Arrea, Erika W42               
       26.65    20.27    43.70  1:12.79                                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ocean County YMCA  'A'                            1:45.00   X1:36.83  
     1) Dispoto, Cole M22               2) Newman, Robert W M26           
     3) Tutzauer, Gene P M26            4) Matthews, Corey M27            
       24.78    23.56    24.33    24.16                                    
 -- Ocean County YMCA  'B'                            1:40.00   X1:37.32  
     1) Ramos, German J M23             2) Ramirez, Manny M29             
     3) Seffrin, Rick M26               4) Nguyen, Joseph M25             
       24.92    24.39    24.55    23.46                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ocean County YMCA  'A'                            1:50.00   X1:36.96  
     1) Hicks, Jeffrey M25              2) Proulx, James T M25            
     3) Ranalli, Stephen M26            4) Madore, Andy M25               
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ocean County YMCA  'A'                            2:00.00   X1:49.72  
     1) Proulx, James T M25             2) Madore, Andy M25               
     3) Ranalli, Stephen M26            4) Hicks, Jeffrey M25             
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Raritan Bay Area YMCA Masters  'A'                2:21.00   X2:07.51  
     1) Weinstein, Mark M63             2) Hamanaka, Atsushi M61          
     3) Lehrer, Elliott M64             4) Norek, Francis M63             
       35.94    38.20    37.57    15.80                                    
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Raritan Bay Area YMCA Masters  'A'                2:45.00   X2:42.53  
     1) Weinstein, Mark M63             2) Hamanaka, Atsushi M61          
     3) Norek, Francis M63              4) Lehrer, Elliott M64            
       40.50    47.44    41.44    33.15                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virtua Masters  'A'                               1:59.50    1:55.16  
     1) Fralinger, Matthew M30          2) Kelly, Katherine W34           
     3) Myers, Emily J W20              4) Rowe, Tim M30                  
       24.33    31.17    32.49    27.17                                    
  2 Somerset County YMCA Masters  'A'                 1:50.50    2:02.63  
     1) Wargo, Paul M42                 2) Cannilla, Cara H W23           
     3) Oliveira, Angelica W40          4) Escorriola, Alejandro M42      
       27.74    29.41    34.19    31.29                                    
  3 Unattached  'A'                                   2:12.00    2:17.53  
     1) Korzen, Aniela W64              2) Cohen, Caitlyn W23             
     3) Korzen, Marek M64               4) Flournoy, Tom M61              
       38.11    34.83    32.82    31.77                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virtua Masters  'A'                               2:10.35    2:00.64  
     1) Kelly, Katherine W34            2) Fralinger, Matthew M30         
     3) Rowe, Tim M30                   4) Myers, Emily J W20             
       33.55    28.00    27.06    32.03                                    
  2 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:08.08    2:13.46  
     1) White, Ana A W22                2) Wargo, Paul M42                
     3) Cannilla, Cara H W23            4) Escorriola, Alejandro M42      
       34.58    33.25    33.72    31.91                                    
  3 Unattached  'A'                                   2:24.00    2:32.70  
     1) Korzen, Marek M64               2) Korzen, Aniela W64             
     3) Cohen, Caitlyn W23              4) Flournoy, Tom M61              
       39.17    43.95    39.63    29.95                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:04.04    1:51.41  
     1) Richard Angulo, Jorge M36       2) Tsuzuki, Ed M61                
     3) Laurita, Anne C W27             4) Papa, Kelly A W51              
       26.04    25.44    29.52    30.41                                    
  2 Red Bank YMCA  'A'                                2:25.00    2:01.81  
     1) Barrett, Jennifer W39           2) Szyszko, Blase M29             
     3) Esser, John P M56               4) Hetzel, Alexa W29              
       41.89    24.15    28.37    27.40                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Red Bank YMCA  'A'                                1:55.00    1:54.29  
     1) Parkinson, Jeff M39             2) Hetzel, Alexa W29              
     3) Szyszko, Darcy W29              4) Szyszko, Blase M29             
       27.12    33.22    29.87    24.08                                    
  2 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:00.00    2:34.52  
     1) Richard Angulo, Jorge M36       2) Fidziukiewicz, Alina W46       
     3) Laurita, Anne C W27             4) Tsuzuki, Ed M61                
       31.18                      26.98                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virtua Masters  'A'                               2:42.80    2:11.23  
     1) Olver, Alison W45               2) Fraley, Heide J W50            
     3) Haynes, Brian M39               4) Koloski, Steven M M54          
       36.17    33.99    32.82    28.25                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virtua Masters  'B'                               2:33.50    2:31.60  
     1) Haynes, Brian M39               2) Olver, Alison W45              
     3) Koloski, Steven M M54           4) Fraley, Heide J W50            
       34.45    16.10    28.21  1:12.84                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:10.10    2:04.95  
     1) Sharp, Eugene P M60             2) Brandt, Michael M58            
     3) Ryan, Ellen W45                 4) Guth, Kristen A W48            
       30.09    29.11    35.98    29.77                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'A'                 3:12.12    2:22.87  
     1) Brandt, Michael M58             2) Guth, Kristen A W48            
     3) Sharp, Eugene P M60             4) Papa, Kelly A W51              
       36.88    42.61    32.83    30.55                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virtua Masters  'A'                               2:31.30    2:28.46  
     1) Winistorfer, Glenn M63          2) Clements, Cindy B W65          
     3) Doppler, Linda J W58            4) Restrepo, David M67            
       31.11    15.91    44.06    57.38                                    
  2 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:42.42    2:34.90  
     1) Hiller, Tricia W60              2) Burkardt, Thomas M64           
     3) Breslin, Mary L W60             4) Zhang, Peter M56               
       33.54    34.50    40.22    46.64                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters  'A'                 2:42.42    3:05.61  
     1) Burkardt, Thomas M64            2) Breslin, Mary L W60            
     3) Godfrey, Kathy W59              4) Zhang, Peter M56               
       51.88    49.73    47.71    36.29                                    
  2 Virtua Masters  'A'                               3:25.02    3:16.60  
     1) Clements, Cindy B W65           2) Restrepo, David M67            
     3) Winistorfer, Glenn M63          4) McCoy, Marjory W55             
     1:01.46    17.85    23.63  1:33.66