Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/15/2015 10:00 PM
                         Masters Meet 2015 - 2/15/2015                         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lange, Kristen M          24 Phoenix Aquatic-6      28.00      28.02  
  2 Mahaney, Melanie A        24 Spring Valley YM-8     28.69      29.05  
  3 Cloer, Amanda             24 Phoenix Aquatic-6      29.00      29.29  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conroy, Ashley N          22 OCY                    57.00      55.76  
      26.81   28.95                                                
  2 Mahaney, Melanie A        24 Spring Valley YM-8   1:03.15    1:03.45  
      30.22   33.23                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bart, Emily               24 South Jersey Aqu-8   2:20.00    2:13.26  
      30.23   33.98   34.64   34.41                                
  2 Teifer, Briana            21 OCY                       NT    2:33.10  
      36.21   40.22   39.45   37.22                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bart, Emily               24 South Jersey Aqu-8   5:46.33    5:48.55  
      31.40   34.37   34.93   35.00   35.08   35.77   35.91   36.02
      36.20   33.87                                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conroy, Ashley N          22 OCY                    29.50      28.89  
  2 Lange, Kristen M          24 Phoenix Aquatic-6      34.00      31.97  
  3 Mahaney, Melanie A        24 Spring Valley YM-8     34.13      34.49  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lange, Kristen M          24 Phoenix Aquatic-6    1:10.90    1:09.49  
      33.77   35.72                                                
  2 Mahaney, Melanie A        24 Spring Valley YM-8   1:14.06    1:15.74  
      36.64   39.10                                                
  3 Teifer, Briana            21 OCY                  1:22.00    1:16.30  
      37.11   39.19                                                
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bart, Emily               24 South Jersey Aqu-8   2:38.93    2:39.39  
      36.67   40.82   40.71   41.19                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cloer, Amanda             24 Phoenix Aquatic-6      30.00      30.94  
  2 Teifer, Briana            21 OCY                    34.00      32.80  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bart, Emily               24 South Jersey Aqu-8   1:09.50    1:07.20  
      31.45   35.75                                                
  2 Lange, Kristen M          24 Phoenix Aquatic-6    1:10.00    1:09.07  
      31.77   37.30                                                
  3 Cloer, Amanda             24 Phoenix Aquatic-6    1:20.00    1:12.31  
      34.33   37.98                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Meghan H          27 South Jersey Aqu-8     30.50      29.66  
  2 Sathapornchaisit, Onnich  25 RBY                    29.00      29.78  
  3 Alsobrooks, Nicole M      27 OCY                    30.30      31.53  
  4 Stein, Patricia D         29 Gloucester Count-7     45.27      38.47  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sathapornchaisit, Onnich  25 RBY                  1:03.00    1:06.69  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Rosendahl, Brie       27 UC07-7               2:10.90    2:14.80  
      30.65   33.37   35.35   35.43                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Rosendahl, Brie       27 UC07-7               5:55.55    6:07.67  
      31.16   34.30   35.69   36.15   37.58   38.41   38.86   39.12
      38.69   37.71                                                
  2 Adams, Kerri E            28 UC07-7               6:58.00    6:53.65  
      34.69   37.72   39.69   42.02   42.77   43.45   43.74   43.68
      43.35   42.54                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alsobrooks, Nicole M      27 OCY                    31.50      31.78  
  2 Warren, Meghan H          27 South Jersey Aqu-8     34.00      33.41  
  3 Sathapornchaisit, Onnich  25 RBY                    33.00      34.81  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sathapornchaisit, Onnich  25 RBY                  1:13.00    1:21.01  
      39.81   41.20                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Meghan H          27 South Jersey Aqu-8   2:33.95    2:35.41  
      36.58   38.81   40.69   39.33                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Rosendahl, Brie       27 UC07-7                 34.90      33.10  
  2 Stein, Patricia D         29 Gloucester Count-7     55.49      50.56  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Von Rosendahl, Brie       27 UC07-7                 27.10      27.86  
  2 Stein, Patricia D         29 Gloucester Count-7     57.13      50.07  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Meghan H          27 South Jersey Aqu-8   1:20.00    1:13.85  
      34.01   39.84                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sathapornchaisit, Onnich  25 RBY                  2:50.00    3:02.45  
      38.97   46.19 1:37.29                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delarosby, Lindsay        31 Hoboken Masters-7      30.00      28.92  
  2 Betts, Jen                34 OCY                    32.00      29.86  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           30 New England Mast-2   1:05.00    1:02.80  
      29.52   33.28                                                
  2 Fleck, Danielle           32 Spring Valley YM-8   1:04.00    1:04.62  
      31.18   33.44                                                
  3 Glaser, Robyn             33 UC07-7               1:05.37    1:04.87  
      30.64   34.23                                                
  4 Henricksen, Erin          31 Jersey Area Mult-7   1:43.00    1:21.22  
      37.57   43.65                                                
  5 Noble, Debra              34 Hoboken Masters-7    1:50.00    1:29.80  
      42.22   47.58                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Noble, Debra              34 Hoboken Masters-7    4:00.00    3:14.08  
      44.72   49.33   51.46   48.57                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleck, Danielle           32 Spring Valley YM-8   7:00.00    6:20.37  
      34.63   37.58   38.24   37.82   38.73   38.82   39.03   39.13
      39.03   37.36                                                
  2 Glaser, Robyn             33 UC07-7               6:25.00    6:20.39  
      34.07   37.14   38.29   38.80   38.86   38.70   38.98   38.88
      38.81   37.86                                                
  3 Kenny, Laura              31 Jersey Area Mult-7   6:45.00    6:27.85  
      35.92   39.77   39.43   39.84   38.94   39.24   38.91   38.68
      39.27   37.85                                                
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                31 Hoboken Masters-7   14:00.00   12:56.61  
      33.02   36.47   37.68   37.99   38.14   38.64   39.14   39.18
      39.43   39.50                   39.00   40.35   40.23   40.14
      40.37   40.02   39.79   38.25                                
  2 Kenny, Laura              31 Jersey Area Mult-7  13:55.00   13:35.93  
      36.70   40.50   41.88   41.35   41.80   40.94   41.81   41.38
      41.64   41.01   40.74   40.80   40.24   41.29   41.43   40.44
      41.98   41.34   40.34   38.32                                
  3 Noble, Debra              34 Hoboken Masters-7   24:00.00   18:15.55  
    2:32.37                                                        
                      54.97   56.38   55.88   55.34   54.87   56.13
      55.89   55.24   53.62   56.19                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Jen                34 OCY                    38.00      34.66  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           30 New England Mast-2   1:12.00    1:08.97  
      33.33   35.64                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                31 Hoboken Masters-7      38.00      37.40  
  2 Glaser, Robyn             33 UC07-7                 37.66      39.28  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henricksen, Erin          31 Jersey Area Mult-7   1:37.39    1:33.73  
      43.33   50.40                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Mingi                31 Hoboken Masters-7      34.00      31.02  
  2 Licata, Marissa           30 New England Mast-2     36.00      31.66  
  3 Delarosby, Lindsay        31 Hoboken Masters-7      38.00      31.92  
  4 Fleck, Danielle           32 Spring Valley YM-8     38.00      36.22  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           30 New England Mast-2   1:15.00    1:09.98  
      32.48   37.50                                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleck, Danielle           32 Spring Valley YM-8   1:15.00    1:16.59  
      35.95   40.64                                                
  2 Kenny, Laura              31 Jersey Area Mult-7   1:28.00    1:20.09  
      38.88   41.21                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           30 New England Mast-2   3:00.00    2:32.77  
      32.57   37.24   47.69   35.27                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       35 Spring Valley YM-8     27.50      27.16  
  2 Smith, Jessica A          36 Spring Valley YM-8     29.00      28.80  
  3 Graf, Jessica R           37 Phoenix Aquatic-6      50.00      33.69  
  4 Reeves, Katie             39 CRAN                   29.00      35.70  
  5 Kraljic, Anne E           36 Garden State Mas-7     39.11      36.33  
  6 Levitt, Amy               38 Phoenix Aquatic-6      50.00      37.36  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       35 Spring Valley YM-8     58.77      59.39  
      28.81   30.58                                                
  2 Smith, Jessica A          36 Spring Valley YM-8   1:03.00    1:02.13  
      30.16   31.97                                                
  3 Hagberg, Meg R            35 Hoboken Masters-7    1:25.00    1:10.46  
      33.84   36.62                                                
  4 Graf, Jessica R           37 Phoenix Aquatic-6    1:20.00    1:16.08  
      35.91   40.17                                                
  5 Levitt, Amy               38 Phoenix Aquatic-6    1:20.00    1:21.40  
      39.96   41.44                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       35 Spring Valley YM-8   2:13.20    2:17.36  
      31.25   34.60   36.13   35.38                                
  2 Smith, Jessica A          36 Spring Valley YM-8   2:20.00    2:19.81  
      32.44   34.98   36.12   36.27                                
  3 Hagberg, Meg R            35 Hoboken Masters-7    3:00.00    2:32.59  
      35.52   38.57   40.00   38.50                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       35 Spring Valley YM-8   6:09.00    6:09.77  
      32.09   35.41   37.79   37.89   38.42   38.51   38.39   38.42
      37.95   34.90                                                
  2 Smith, Jessica A          36 Spring Valley YM-8   6:20.00    6:14.45  
      33.61   35.95   37.32   37.19   38.12   38.22   38.21   38.90
      38.94   37.99                                                
  3 Hagberg, Meg R            35 Hoboken Masters-7    7:30.00    6:44.37  
      36.21   39.14   40.49   41.03   41.64   41.58   41.52   41.45
      41.40   39.91                                                
  4 Byron, Lauren             38 UC07-7               7:40.00    7:10.82  
      38.86   41.17   43.92   44.07   44.22   43.85   43.27   44.19
      43.77   43.50                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagberg, Meg R            35 Hoboken Masters-7   15:00.00   13:53.38  
      39.54   40.50   40.91   41.46   42.10   41.89   42.27   42.17
      42.16                   42.24   42.34   42.43   41.99   42.00
      42.07   41.96   41.43   39.49                                
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klink, Dana               35 OCY                       NT      33.15  
  2 Levitt, Amy               38 Phoenix Aquatic-6      50.00      43.65  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klink, Dana               35 OCY                       NT    1:14.06  
      35.56   38.50                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finotti-Sheppard, Jen A   37 Hoboken Masters-7    2:21.17    2:21.57  
      33.68   35.27   36.50   36.12                                
  2 Smith, Jessica A          36 Spring Valley YM-8   2:45.00    2:47.45  
      39.33   41.71   43.45   42.96                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finotti-Sheppard, Jen A   37 Hoboken Masters-7      38.00      36.89  
  2 Kraljic, Anne E           36 Garden State Mas-7     45.05      43.40  
  3 Reeves, Katie             39 CRAN                   38.00      43.65  
  4 Graf, Jessica R           37 Phoenix Aquatic-6    1:00.00      44.60  
  5 Levitt, Amy               38 Phoenix Aquatic-6    1:00.00      45.21  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bieloski, Stephanie       35 Spring Valley YM-8     29.94      29.68  
  2 Finotti-Sheppard, Jen A   37 Hoboken Masters-7      31.13      29.89  
  3 Klink, Dana               35 OCY                       NT      33.90  
  4 Graf, Jessica R           37 Phoenix Aquatic-6    1:10.00      48.13  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finotti-Sheppard, Jen A   37 Hoboken Masters-7    1:08.57    1:07.01  
      31.17   35.84                                                
  2 Byron, Lauren             38 UC07-7               1:30.00    1:26.81  
      43.34   43.47                                                
  3 Reeves, Katie             39 CRAN                 1:00.38    1:30.18  
      41.87   48.31                                                
  4 Kraljic, Anne E           36 Garden State Mas-7   2:15.00    1:30.51  
      42.34   48.17                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finotti-Sheppard, Jen A   37 Hoboken Masters-7    2:30.00    2:25.64  
      31.04   36.39   44.58   33.63                                
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henion, Theresa A         43 Spring Valley YM-8     30.37      30.44  
  2 Pantalena, Kirsten        41 CRAN                   35.00      36.26  
  3 Markatos, Jacqui F        42 OCY                    42.84      43.56  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      44 Garden State Mas-7   1:01.00    1:02.65  
      29.60   33.05                                                
  2 Henion, Theresa A         43 Spring Valley YM-8   1:08.24    1:08.08  
      31.90   36.18                                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Maribeth           41 Spring Valley YM-8   7:05.00    6:53.93  
      36.18   39.68   41.07   41.71   42.58   43.53   43.77   42.75
      42.49   40.17                                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      44 Garden State Mas-7     30.58      30.58  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      44 Garden State Mas-7   1:06.00    1:06.78  
      31.90   34.88                                                
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      44 Garden State Mas-7   2:23.59    2:26.10  
      33.27   37.24   38.55   37.04                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henion, Theresa A         43 Spring Valley YM-8     39.52      39.60  
  2 Pantalena, Kirsten        41 CRAN                   47.00      44.70  
  3 Markatos, Jacqui F        42 OCY                    55.57      52.20  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henion, Theresa A         43 Spring Valley YM-8   1:25.36    1:26.42  
      41.25   45.17                                                
  2 Pantalena, Kirsten        41 CRAN                 1:32.00    1:32.20  
      43.72   48.48                                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Maribeth           41 Spring Valley YM-8     33.50      33.50  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Maribeth           41 Spring Valley YM-8   1:20.00    1:19.73  
      36.37   43.36                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Maribeth           41 Spring Valley YM-8   1:22.00    1:19.35  
      38.66   40.69                                                
  2 Pantalena, Kirsten        41 CRAN                 1:20.00    1:27.75  
      43.11   44.64                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Michelle L      44 Garden State Mas-7   2:33.43    2:34.53  
      32.84   38.19   47.80   35.70                                
  2 Pantalena, Kirsten        41 CRAN                 2:50.00    3:30.21  
      46.31   58.11   53.71   52.08                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Della Guardia, Jennifer   47 Spring Valley YM-8     27.67      29.41  
  2 Campbell, Shelly          45 UC07-7                 31.53      31.99  
  3 Donnelly, Margaret        48 OCY                    35.80      34.12  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasilakis, Nadine         49 OCY                  2:40.00    2:46.16  
      36.90   40.95   43.26   45.05                                
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monaghan, Ann S           48 Jersey Area Mult-7     30.00      31.37  
  2 Della Guardia, Jennifer   47 Spring Valley YM-8     32.13      33.32  
  3 Campbell, Shelly          45 UC07-7                 35.78      36.41  
  4 Sommer, Lisa              45 Spring Valley YM-8     37.32      38.44  
  5 Donnelly, Margaret        48 OCY                    47.20      38.79  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monaghan, Ann S           48 Jersey Area Mult-7   1:08.00    1:09.83  
      34.64   35.19                                                
  2 Della Guardia, Jennifer   47 Spring Valley YM-8   1:08.91    1:12.14  
      34.72   37.42                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monaghan, Ann S           48 Jersey Area Mult-7   2:30.00    2:33.15  
      35.79   39.11   39.63   38.62                                
  2 Della Guardia, Jennifer   47 Spring Valley YM-8   2:31.25    2:38.41  
      36.79   39.73   41.56   40.33                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasilakis, Nadine         49 OCY                    39.00      40.95  
  2 Sommer, Lisa              45 Spring Valley YM-8     39.00      41.38  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sommer, Lisa              45 Spring Valley YM-8   1:26.12    1:29.50  
      42.07   47.43                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasilakis, Nadine         49 OCY                  3:15.00    3:07.73  
      43.41   47.66   47.91   48.75                                
  2 Sommer, Lisa              45 Spring Valley YM-8   3:15.00    3:10.78  
      43.28   48.08   50.53   48.89                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Della Guardia, Jennifer   47 Spring Valley YM-8     30.41      32.39  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monaghan, Ann S           48 Jersey Area Mult-7   1:09.00    1:09.34  
      32.59   36.75                                                
  2 Campbell, Shelly          45 UC07-7               1:23.00    1:25.11  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Patti A             52 CRAN                   46.00      44.75  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Patti A             52 CRAN                 2:10.00    1:42.87  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          51 PAM                  2:30.00    2:27.62  
      33.83   37.23   37.69   38.87                                
  2 Murphy, Barbara           50 WFY                  3:45.00    3:06.75  
      41.59   47.39   50.51   47.26                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          51 PAM                  6:30.00    6:32.63  
      34.64   38.35   39.58   40.02   39.72   39.96   39.95   39.62
      40.79   40.00                                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        50 Phoenix Aquatic-6      34.00      34.41  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        50 Phoenix Aquatic-6    1:13.50    1:11.81  
      35.25   36.56                                                
  2 Murphy, Barbara           50 WFY                  1:59.00    1:43.35  
      50.42   52.93                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vigneron, Cathleen        50 Phoenix Aquatic-6    2:37.00    2:33.22  
      36.37   38.92   39.54   38.39                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ge, Lan                   52 CRAN                   50.00      44.35  
  2 Bell, Patti A             52 CRAN                 1:07.36    1:06.75  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ge, Lan                   52 CRAN                 1:40.00    1:33.46  
      46.48   46.98                                                
  2 Murphy, Barbara           50 WFY                  1:59.00    1:47.63  
      53.57   54.06                                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ge, Lan                   52 CRAN                 1:40.00    1:31.31  
      48.45   42.86                                                
  2 Murphy, Barbara           50 WFY                  1:55.00    1:38.03  
      47.83   50.20                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca          51 PAM                  2:50.00    2:44.88  
      37.62   44.25   46.60   36.41                                
  2 Murphy, Barbara           50 WFY                  3:58.00    3:33.04  
      48.28   54.14 1:00.87   49.75                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine M     58 Spring Valley YM-8     32.78      34.66  
  2 Lyndon, Meredith          58 Raritan Bay Area-7     35.90      35.60  
  3 Jacobs, Annamae           57 Colonials 1776-8       41.94      43.53  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine M     58 Spring Valley YM-8   1:11.97    1:16.58  
      35.97   40.61                                                
  2 Molloy, Mary L            56 Garden State Mas-7   1:25.00    1:20.52  
      38.24   42.28                                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine M     58 Spring Valley YM-8   7:00.97    7:15.79  
      37.69   41.68   43.24   43.77   44.35   44.54   44.79   45.40
      45.58   44.75                                                
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          58 Raritan Bay Area-7   1:45.51    1:47.70  
      51.72   55.98                                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine M     58 Spring Valley YM-8     33.89      34.12  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keisling, Christine M     58 Spring Valley YM-8   1:22.78    1:30.30  
      40.43   49.87                                                
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Annamae           57 Colonials 1776-8     4:02.14    3:56.64  
      50.50 1:03.72 1:02.60   59.82                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          58 Raritan Bay Area-7   1:35.32    1:33.60  
      44.35   49.25                                                
  2 Jacobs, Annamae           57 Colonials 1776-8     1:47.44    1:46.76  
      53.41   53.35                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobs, Annamae           57 Colonials 1776-8     3:51.42    3:44.68  
      52.58   58.81 1:02.71   50.58                                
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weill, Wendy P            62 Garden State Mas-7   1:45.00    1:35.22  
      45.37   49.85                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleeman, Sally A          61 CRAN                 3:29.44    3:06.65  
      43.49   47.07   48.50   47.59                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    60 Garden State Mas-7   5:58.00    5:59.43  
      32.65   35.17   36.06   36.43   36.36   36.72   37.18   36.87
      36.81   35.18                                                
  2 Weill, Wendy P            62 Garden State Mas-7  11:00.00    9:15.51  
      50.85   53.99   56.24   56.38   57.77   56.71   56.63   56.44
    1:50.50                                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    60 Garden State Mas-7  12:25.00   12:11.82  
      32.49   35.41   36.27   36.46   36.38   36.53   36.66   36.69
      37.01   36.71   37.57   37.30   37.06   37.28   37.33   37.28
      37.27   37.49   36.71   35.92                                
  2 Weill, Wendy P            62 Garden State Mas-7  22:00.00   19:58.17  
    1:49.05                 1:01.23 1:01.37 1:01.34 1:01.79 1:02.09
    1:00.81 1:03.11 1:01.93 1:00.44 1:02.54 1:00.27 1:01.27 1:00.05
      59.31   57.46   58.38   57.08                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    60 Garden State Mas-7     36.36      34.91  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    60 Garden State Mas-7   1:20.00    1:15.05  
      37.08   37.97                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    60 Garden State Mas-7   2:45.00    2:38.03  
      37.65   39.96   40.95   39.47                                
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleeman, Sally A          61 CRAN                 1:48.53    1:45.80  
      50.01   55.79                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleeman, Sally A          61 CRAN                 3:57.75    3:44.02  
      50.88   57.66   58.92   56.56                                
 
Women 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          80 Garden State Mas-7  23:00.00   22:08.68  
                           19:11.44                                
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          80 Garden State Mas-7     58.00    1:02.27  
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          80 Garden State Mas-7     59.00      59.07  
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          80 Garden State Mas-7   4:30.00    4:42.08  
    1:08.33 1:10.76 2:22.99                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 de Rouville, William R    23 OCY                    22.50      22.24  
  2 Trasky, Randall           19 OCY                       NT      23.15  
  3 Perez, Paco               21 UC06-6                 22.50      23.16  
  4 Crowell, Denny            19 OCY                    22.40      23.26  
  5 Brink, Brian              21 UC06-6                 24.80      23.43  
  6 Gong, Andrew              22 Jersey Area Mult-7     21.88      23.52  
  7 Maier, Richard            24 Garden State Mas-7     25.00      23.72  
  8 Luo, DongBo               21 UC06-6                 24.00      25.23  
  9 Lowery, Rya               21 UC08-8                 24.90      25.45  
 10 Walker, Matthew S         19 South Jersey Aqu-8     27.31      26.80  
 11 Nicksch, Chris            24 MALT                   28.00      29.16  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 de Rouville, William R    23 OCY                    49.50      49.42  
      22.82   26.60                                                
  2 Smith, Mike N             24 UC07-7                 52.00      50.99  
      24.63   26.36                                                
  3 Crowell, Denny            19 OCY                    50.50      51.70  
      24.25   27.45                                                
  4 Gong, Andrew              22 Jersey Area Mult-7     50.21      52.03  
      25.06   26.97                                                
  5 Millard, Jelani           21 Life Time Fitnes-7     54.98      54.77  
      26.64   28.13                                                
  6 Brink, Brian              21 UC06-6                 54.50      57.30  
      26.30   31.00                                                
  7 Walker, Matthew S         19 South Jersey Aqu-8   1:07.77    1:01.08  
      30.23   30.85                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Mike N             24 UC07-7               1:53.00    1:54.34  
      26.56   28.55   29.25   29.98                                
  2 Carpenter, Alex           23 MALT                 1:59.95    1:58.42  
      27.50   29.84   30.83   30.25                                
  3 Matthews, Corey           22 OCY                  1:59.50    2:00.92  
      27.28   30.34   31.44   31.86                                
  4 Nicksch, Chris            24 MALT                 2:20.00    2:21.60  
      31.31   35.70   37.18   37.41                                
  5 Walker, Matthew S         19 South Jersey Aqu-8   2:20.00    2:25.26  
      32.44   35.02   38.24   39.56                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthews, Corey           22 OCY                  5:28.00    5:37.83  
      29.23   31.81   32.92   34.21   34.89   34.83   35.22   35.67
      35.28   33.77                                                
  2 Nicksch, Chris            24 MALT                 5:50.00    6:13.22  
      32.60   34.77   37.21   38.16   38.47   38.95   38.66        
              37.22                                                
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luo, DongBo               21 UC06-6                 24.00      27.84  
  2 Perez, Paco               21 UC06-6                 28.30      27.99  
  3 Lowery, Rya               21 UC08-8                 28.50      29.16  
  4 Brink, Brian              21 UC06-6                 26.80      32.45  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maier, Richard            24 Garden State Mas-7     28.00      27.41  
  2 Crowell, Denny            19 OCY                    32.00      31.32  
  3 Gong, Andrew              22 Jersey Area Mult-7     31.56      31.37  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maier, Richard            24 Garden State Mas-7   1:02.00    1:00.33  
      27.43   32.90                                                
  2 Gong, Andrew              22 Jersey Area Mult-7   1:15.55    1:12.39  
      33.67   38.72                                                
  3 Hrabal, Thomas J          20 OCY                  1:13.80    1:16.38  
      35.97   40.41                                                
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hrabal, Thomas J          20 OCY                  2:40.27    2:51.50  
      38.58   43.83   44.12   44.97                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez, Paco               21 UC06-6                 27.40      25.49  
  2 Smith, Mike N             24 UC07-7                 25.00      25.81  
  3 Luo, DongBo               21 UC06-6                 27.60      25.89  
  4 Matthews, Corey           22 OCY                    27.00      26.63  
  5 Millard, Jelani           21 Life Time Fitnes-7     25.86      26.74  
  6 Lowery, Rya               21 UC08-8                 27.50      26.75  
  7 Brink, Brian              21 UC06-6                 25.80      26.77  
  8 Crowell, Denny            19 OCY                    27.00      26.98  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trasky, Randall           19 OCY                       NT      55.73  
      25.47   30.26                                                
  2 Carpenter, Alex           23 MALT                 1:00.34      56.86  
      26.73   30.13                                                
  3 Millard, Jelani           21 Life Time Fitnes-7     57.46      58.82  
      26.55   32.27                                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hrabal, Thomas J          20 OCY                  1:07.56    1:07.52  
      31.06   36.46                                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schafer, Joe R            26 UC07-7                 26.00      24.00  
  2 White, Matthew            28 UC07-7                 25.00      25.44  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Matthew            28 UC07-7                 56.00      56.97  
      27.33   29.64                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       29 Jersey Area Mult-7   1:52.00    1:50.55  
      25.69   28.59   28.86   27.41                                
  2 White, Matthew            28 UC07-7               2:05.00    2:12.48  
      30.05   32.92   34.52   34.99                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       29 Jersey Area Mult-7   5:05.00    5:01.01  
      26.36   29.52   30.12   30.59   30.87   31.25   31.57   31.49
      29.88   29.36                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farreny, Kristopher       29 Jersey Area Mult-7  10:45.00   10:26.98  
      27.73   30.84   30.98   31.39   31.31   31.27   31.57   31.56
      31.99   31.71   31.80   32.04   32.11   32.13   32.49   31.20
      32.14   32.47   30.92   29.33                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dougherty, David J      29 CRAN                   30.00      29.02  
  2 Henninger, Rich           29 OCY                    32.00      29.34  
  3 White, Matthew            28 UC07-7                 29.00      31.68  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henninger, Rich           29 OCY                    35.00      32.51  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dougherty, David J      29 CRAN                 1:08.00    1:04.28  
      29.55   34.73                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henninger, Rich           29 OCY                  1:05.00    1:02.17  
      28.09   34.08                                                
  2 O'Dougherty, David J      29 CRAN                 1:10.00    1:04.00  
      29.15   34.85                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quest, Brendan            30 UC06-6                 24.63      24.21  
  2 Fisch, Mark               32 Peddie Aquatic A-7     24.99      25.23  
  3 Falconi, Pedro            31 MALT                   30.18      25.72  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coler, Matthew            34 Spring Valley YM-8     54.09      52.38  
      25.50   26.88                                                
  2 Quest, Brendan            30 UC06-6               1:01.15      54.34  
      25.62   28.72                                                
  3 Smith, Aaron              33 Peddie Aquatic A-7     54.12      55.65  
      27.34   28.31                                                
  4 Fisch, Mark               32 Peddie Aquatic A-7     59.99    1:00.40  
      30.91   29.49                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coler, Matthew            34 Spring Valley YM-8   1:58.00    1:59.36  
      27.56   30.06   31.32   30.42                                
  2 Quest, Brendan            30 UC06-6               2:10.15    2:05.84  
      30.06   31.84   31.92   32.02                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Aaron              33 Peddie Aquatic A-7   5:19.81    5:20.08  
      30.38   32.08   32.01   32.05   32.35   32.67   32.44   32.38
      32.23   31.49                                                
  2 Coler, Matthew            34 Spring Valley YM-8   5:37.00    5:33.32  
      29.35   32.33   33.28   33.19   34.14   34.30   34.51   34.98
      35.00   32.24                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quest, Brendan            30 UC06-6              13:05.15   12:22.97  
      32.36   35.02   35.11   35.82   36.27   36.62   36.84   36.86
      38.06   37.90   37.76   38.19   38.35   37.96   38.23   38.97
      38.84   38.78   38.59   36.44                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falconi, Pedro            31 MALT                   39.28      33.90  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falconi, Pedro            31 MALT                 1:35.88    1:20.33  
      37.93   42.40                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falconi, Pedro            31 MALT                 2:55.48    2:56.64  
      37.66   43.27   47.35   48.36                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falconi, Pedro            31 MALT                 1:28.78    1:07.29  
      30.96   36.33                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            36 OCY                    23.50      22.61  
  2 Fiene, Jonathan P         36 UC08-8                 22.92      22.90  
  3 Fisch, Robert J           35 Peddie Aquatic A-7     24.18      24.98  
  4 Barry, Shaun P            38 Colonials 1776-8       25.67      25.13  
  5 Rettig, Yoav              38 UC07-7                 24.10      25.29  
  6 Weinstein, Daniel L       38 Spring Valley YM-8     25.50      25.82  
  7 Betts, Mo                 38 OCY                    27.00      27.47  
  8 Kroyer, Christian J       36 CRAN                   31.00      30.41  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            36 OCY                    52.50      50.40  
      24.35   26.05                                                
  2 Fiene, Jonathan P         36 UC08-8                 52.12      52.18  
      24.89   27.29                                                
  3 Fisch, Robert J           35 Peddie Aquatic A-7     54.40      56.16  
      27.43   28.73                                                
  4 Weinstein, Daniel L       38 Spring Valley YM-8     58.50      57.96  
      27.69   30.27                                                
  5 Betts, Mo                 38 OCY                  1:07.00      59.60  
      29.73   29.87                                                
  6 Kroyer, Christian J       36 CRAN                 1:15.00    1:08.08  
      32.98   35.10                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fiene, Jonathan P         36 UC08-8               1:54.37    1:57.28  
      26.91   30.05   30.48   29.84                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boris, Joe J              35 Spring Valley YM-8   5:32.79    5:46.28  
      29.67   33.63   35.06   35.77   35.75   36.09   35.95   36.01
      35.20   33.15                                                
  2 Fisch, Robert J           35 Peddie Aquatic A-7   5:39.99    5:47.27  
      30.91   33.87   34.33   34.40   34.63   35.44   36.07   36.32
      36.47   34.83                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boris, Joe J              35 Spring Valley YM-8  11:36.14   11:53.82  
      30.96   33.87   35.03   35.38   36.02   35.84   36.19   36.34
      36.30   36.00   36.77   36.54   36.52   36.54   36.68   36.46
      36.51   36.53   35.49   33.85                                
  2 Kroyer, Christian J       36 CRAN                14:30.00   13:36.91  
      35.66   38.95   41.04   40.86   40.93   41.19   41.30   41.65
      41.86   41.88   41.90   41.43   41.88   41.07   41.34   40.86
      41.71   41.52   41.23   38.65                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            36 OCY                    28.50      26.78  
  2 Betts, Mo                 38 OCY                    28.00      30.98  
  3 Petro, Jonathan           36 OCY                    34.00      32.04  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Mo                 38 OCY                  1:15.00    1:10.16  
      35.15   35.01                                                
  2 Petro, Jonathan           36 OCY                  1:13.40    1:13.18  
      34.71   38.47                                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Betts, Michael            36 OCY                    34.50      30.23  
  2 Barry, Shaun P            38 Colonials 1776-8       34.33      31.73  
  3 Rettig, Yoav              38 UC07-7                 32.00      32.00  
  4 Weinstein, Daniel L       38 Spring Valley YM-8     33.00      32.96  
  5 Boris, Joe J              35 Spring Valley YM-8     35.00      35.09  
  6 Kroyer, Christian J       36 CRAN                   45.00      40.00  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Shaun P            38 Colonials 1776-8     1:12.00    1:10.05  
      32.71   37.34                                                
  2 Boris, Joe J              35 Spring Valley YM-8   1:13.14    1:15.64  
      35.58   40.06                                                
  3 Weinstein, Daniel L       38 Spring Valley YM-8   1:15.00    1:19.60  
      37.38   42.22                                                
  4 Kroyer, Christian J       36 CRAN                 1:30.00    1:24.65  
      41.06   43.59                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Daniel L       38 Spring Valley YM-8     29.00      31.29  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petro, Jonathan           36 OCY                  1:11.00    1:09.81  
      31.63   38.18                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boris, Joe J              35 Spring Valley YM-8   2:22.31    2:25.76  
      32.88   40.40   41.21   31.27                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             43 Spring Valley YM-8     22.85      23.02  
  2 Sangmeister, Gary         43 Spring Valley YM-8     23.99      23.70  
  3 Pyhel, Brian J            44 Peddie Aquatic A-7     27.00      26.91  
  4 Kohl, Mark                43 Spring Valley YM-8     27.65      27.23  
  5 Kraljic, Frank A          41 Garden State Mas-7     30.00      30.09  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             43 Spring Valley YM-8     51.00      50.76  
      24.34   26.42                                                
  2 Chevres, Larry D          44 Jersey Area Mult-7     54.54      53.69  
      25.78   27.91                                                
  3 Pyhel, Brian J            44 Peddie Aquatic A-7   1:06.00      59.37  
      28.81   30.56                                                
  4 Kraljic, Frank A          41 Garden State Mas-7   1:04.00    1:05.26  
      30.22   35.04                                                
  5 Rao, Arun S               43 Peddie Aquatic A-7   1:38.00    1:13.85  
      37.69   36.16                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, Chris               40 Spring Valley YM-8   2:10.00    2:15.38  
      32.36   34.62   35.48   32.92                                
  2 Pyhel, Brian J            44 Peddie Aquatic A-7   2:30.00    2:21.60  
      32.71   35.37   37.59   35.93                                
  3 Rao, Arun S               43 Peddie Aquatic A-7   3:10.00    2:41.47  
      38.25   39.85   42.43   40.94                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               43 Spring Valley YM-8   5:25.00    5:33.96  
      30.10   32.52   33.35   33.57   33.85   34.56   35.10   34.83
      33.70   32.38                                                
  2 Kohl, Mark                43 Spring Valley YM-8   6:20.00    6:31.17  
      33.39   37.98   38.62   40.46   40.06   40.83   41.02   41.06
      40.21   37.54                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               43 Spring Valley YM-8  11:30.00   11:36.22  
      30.78   32.88   33.55   34.21   34.58   34.81   34.68   35.03
      35.10   34.90   35.25   35.23   35.46   35.55   35.84   35.95
      36.26   36.17   35.60   34.39                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               43 Spring Valley YM-8     30.54      30.89  
  2 Sangmeister, Gary         43 Spring Valley YM-8     31.50      32.05  
  3 Gross, Jeremy             43 Spring Valley YM-8     29.00      32.23  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chevres, Larry D          44 Jersey Area Mult-7     58.63    1:00.25  
      29.94   30.31                                                
  2 Imbemba, Gene             44 OCY                  1:05.00    1:02.16  
      30.09   32.07                                                
  3 Derr, Chris               40 Spring Valley YM-8   1:25.00    1:25.84  
      41.70   44.14                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chevres, Larry D          44 Jersey Area Mult-7   2:09.51    2:10.08  
      31.44   32.90   32.94   32.80                                
  2 Imbemba, Gene             44 OCY                  2:15.00    2:22.96  
      30.92   34.26   38.95   38.83                                
  3 Harrop, Jim               43 Spring Valley YM-8   2:26.11    2:34.72  
      37.30   37.71   39.60   40.11                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         43 Spring Valley YM-8     30.70      31.08  
  2 Gross, Jeremy             43 Spring Valley YM-8     32.50      32.46  
  3 Kraljic, Frank A          41 Garden State Mas-7     38.00      36.64  
  4 Rao, Arun S               43 Peddie Aquatic A-7     45.00      44.17  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         43 Spring Valley YM-8   1:09.00    1:10.42  
      32.72   37.70                                                
  2 Kraljic, Frank A          41 Garden State Mas-7   1:21.00    1:20.22  
      37.95   42.27                                                
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kohl, Mark                43 Spring Valley YM-8   3:20.00    3:07.03  
      42.94   49.62   49.36   45.11                                
  2 Derr, Chris               40 Spring Valley YM-8   2:57.58    3:07.81  
      42.59   46.98   48.68   49.56                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Jeremy             43 Spring Valley YM-8     24.90      25.54  
  2 Kohl, Mark                43 Spring Valley YM-8     29.00      28.80  
  3 Pyhel, Brian J            44 Peddie Aquatic A-7     48.00      32.63  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrop, Jim               43 Spring Valley YM-8   1:04.48    1:09.52  
      32.67   36.85                                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangmeister, Gary         43 Spring Valley YM-8   2:30.00    1:02.18  
      29.03   33.15                                                
  2 Henkel, Lenny             40 OCY                  1:08.00    1:08.61  
      33.59   35.02                                                
  3 Derr, Chris               40 Spring Valley YM-8   2:30.00    1:21.09  
      37.91   43.18                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, Chris               40 Spring Valley YM-8   2:43.15    2:34.41  
      33.48   43.97   45.55   31.41                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Judge, Daniel             46 NJRC                   23.00      22.84  
  2 Komp, Tom                 45 Spring Valley YM-8     26.39      26.23  
  3 Haftkowycz, Mark          47 UC07-7                 27.80      27.53  
  4 Iorizzo, Craig            46 Phoenix Aquatic-6      27.58      27.54  
  5 Haberle, James            45 Spring Valley YM-8     28.00      29.83  
  6 Pickul, George J          46 South Jersey Aqu-8     30.17      30.26  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Judge, Daniel             46 NJRC                   52.00      51.00  
      24.04   26.96                                                
  2 Rees, Greg                45 Spring Valley YM-8     51.25      51.55  
      24.78   26.77                                                
  3 Komp, Tom                 45 Spring Valley YM-8     58.80      58.19  
      27.87   30.32                                                
  4 Iorizzo, Craig            46 Phoenix Aquatic-6      57.85      58.32  
      28.18   30.14                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             48 Garden State Mas-7   2:04.00    2:05.02  
      29.02   31.70   33.12   31.18                                
  2 Iorizzo, Craig            46 Phoenix Aquatic-6    2:09.32    2:07.74  
      29.31   31.61   33.68   33.14                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pickul, George J          46 South Jersey Aqu-8   6:41.10    6:36.85  
      34.01   37.69   38.60   40.16   40.71   40.63   41.00   41.29
      41.69   41.07                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chebotarev, Oleg          46 Jersey Area Mult-7  10:45.00   10:48.12  
      28.98   30.92   31.38   31.62   31.69   32.01   32.22   32.21
      32.75   32.80   32.86   32.83   33.18   33.38   33.53   33.49
      33.22   33.44   33.41   32.20                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                45 Spring Valley YM-8     26.45      26.44  
  2 Faria, Jose J             48 Garden State Mas-7     29.00      28.99  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                45 Spring Valley YM-8     57.75      58.18  
      28.13   30.05                                                
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chebotarev, Oleg          46 Jersey Area Mult-7   2:10.00    2:14.23  
      31.50   33.31   34.76   34.66                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          47 UC07-7                 33.52      34.49  
  2 Komp, Tom                 45 Spring Valley YM-8     42.05      39.31  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haberle, James            45 Spring Valley YM-8   1:20.00    1:24.76  
      40.78   43.98                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          47 UC07-7                 32.73      31.93  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Greg                45 Spring Valley YM-8     55.10      56.29  
      26.61   29.68                                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             48 Garden State Mas-7   1:01.00    1:00.73  
      29.02   31.71                                                
  2 Pickul, George J          46 South Jersey Aqu-8   1:15.18    1:15.04  
      35.68   39.36                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             48 Garden State Mas-7   2:16.00    2:16.20  
      28.96   34.64   40.03   32.57                                
  2 Pickul, George J          46 South Jersey Aqu-8   2:54.23    2:45.83  
      36.00   43.44   50.75   35.64                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGuire, James W          50 Spring Valley YM-8     25.00      25.08  
  2 Gamble, Tommy B           50 Spring Valley YM-8     30.00      28.90  
  3 Renaud, Ronald J          51 OCY                    45.00      33.68  
  4 Scanlon, Patrick R        53 Berkeley (Nj) Aq-7     34.00      35.17  
  5 Zhou, Benjamin F          54 CRAN                   50.00      37.60  
  6 Ross, Dave R              51 UC07-7                 49.00      44.96  
  7 Swezey, Dan               54 UC08-8                 53.20      53.71  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Prizito, Albert L      51 Gloucester Count-7   1:05.00      57.78  
      28.37   29.41                                                
  2 Gamble, Tommy B           50 Spring Valley YM-8   1:05.00    1:04.41  
      32.19   32.22                                                
  3 Villane, Michael          50 UC07-7               1:10.00    1:06.85  
      32.42   34.43                                                
  4 Renaud, Ronald J          51 OCY                  1:30.00    1:18.05  
      37.30   40.75                                                
  5 Scanlon, Patrick R        53 Berkeley (Nj) Aq-7   1:18.46    1:19.24  
      36.77   42.47                                                
  6 Zhou, Benjamin F          54 CRAN                 1:40.00    1:21.28  
      37.35   43.93                                                
  7 Swezey, Dan               54 UC08-8               1:25.10    2:06.62  
      53.47 1:13.15                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            50 Garden State Mas-7   2:00.00    2:01.22  
      28.54   30.97   31.16   30.55                                
  2 Gamble, Tommy B           50 Spring Valley YM-8   2:30.00    2:35.09  
      35.51   39.48   41.34   38.76                                
  3 Zhou, Benjamin F          54 CRAN                 3:30.00    3:05.84  
      39.54   45.95   49.72   50.63                                
  4 Renaud, Ronald J          51 OCY                  3:00.00    3:14.40  
      39.74   47.68   55.56   51.42                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            50 Garden State Mas-7   5:24.00    5:27.87  
      30.04   32.53   33.57   33.23   33.34   33.29   33.17   33.25
      33.33   32.12                                                
  2 Villane, Michael          50 UC07-7               7:50.00    7:25.62  
      37.82   42.98   44.90   46.19   47.25   46.09   45.90   46.07
      47.56   40.86                                                
  3 Zhou, Benjamin F          54 CRAN                 9:00.00    8:45.28  
      39.79   48.60   52.95   52.93   54.90   55.69   57.24   56.92
    1:46.26                                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig             50 Jersey Area Mult-7  12:30.50   12:21.79  
      32.24   36.28   36.80   36.99   36.49   36.91   37.43   36.89
      37.36   37.20   37.72   37.91   38.13   38.08   38.29   38.07
      38.54   38.28   37.40   34.78                                
  2 Zhou, Benjamin F          54 CRAN                18:30.00   17:49.72  
      53.36   55.46   55.01   55.08   54.80   55.44   53.86   55.29
      55.44   54.75   54.58   52.22                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swezey, Dan               54 UC08-8               1:10.15    1:21.62  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Prizito, Albert L      51 Gloucester Count-7   1:13.00    1:06.87  
      33.01   33.86                                                
  2 Scanlon, Patrick R        53 Berkeley (Nj) Aq-7   1:30.00    1:54.31  
      55.46   58.85                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Prizito, Albert L      51 Gloucester Count-7   2:40.00    2:24.94  
      35.01   36.64   37.19   36.10                                
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubert, Craig             50 Jersey Area Mult-7   1:13.50    1:12.22  
      34.21   38.01                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGuire, James W          50 Spring Valley YM-8     27.00      27.19  
  2 Di Prizito, Albert L      51 Gloucester Count-7     35.00      28.45  
  3 Gamble, Tommy B           50 Spring Valley YM-8     31.00      31.34  
  4 Scanlon, Patrick R        53 Berkeley (Nj) Aq-7     50.00      36.60  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGuire, James W          50 Spring Valley YM-8   1:02.00    1:06.08  
      31.07   35.01                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Prizito, Albert L      51 Gloucester Count-7   2:40.00    2:28.37  
      31.06   38.56   44.61   34.14                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borchers, Ron             55 Garden State Mas-7     25.00      25.90  
  2 Recchia, Michael          56 CRAN                   28.50      28.79  
  3 Marsa, David              57 NJRC                      NT      31.17  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borchers, Ron             55 Garden State Mas-7     57.00      54.85  
      26.64   28.21                                                
  2 Ruthrauff, William F      57 Garden State Mas-7     57.95      59.58  
      28.51   31.07                                                
  3 Marsa, David              57 NJRC                 1:12.29    1:08.95  
      34.08   34.87                                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher E     58 Peddie Aquatic A-7   5:35.00    5:37.83  
      30.80   33.84   34.94   34.52   35.17   35.20   34.24   33.90
      33.84   31.38                                                
  2 Marsa, David              57 NJRC                 7:28.59    7:45.41  
      38.80   43.69   46.83   48.99   48.02   49.01   49.54        
              40.76                                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruthrauff, William F      57 Garden State Mas-7     32.00      32.32  
  2 Recchia, Michael          56 CRAN                   45.00      37.14  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruthrauff, William F      57 Garden State Mas-7   1:08.00    1:08.48  
      33.79   34.69                                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave               56 UC07-7                 39.50      40.08  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Recchia, Michael          56 CRAN                 1:30.00    1:25.78  
      40.95   44.83                                                
  2 Treen, Dave               56 UC07-7               1:31.00    1:26.35  
      41.63   44.72                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treen, Dave               56 UC07-7               3:14.00    3:06.87  
      42.98   48.22   48.61   47.06                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Ron E            64 Ranger Aquatics-7      35.00      29.05  
  2 Hall, Brooks              60 Spring Valley YM-8     32.00      38.58  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilbert, Ron E            64 Ranger Aquatics-7    1:20.00    1:07.77  
      33.27   34.50                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               62 Garden State Mas-7   2:29.52    2:18.20  
      31.97   34.71   35.80   35.72                                
  2 Gilbert, Ron E            64 Ranger Aquatics-7    2:50.00    2:37.36  
      36.31   39.09   41.74   40.22                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               62 Garden State Mas-7   6:06.66    6:02.49  
      33.63   35.91   35.86   36.75   37.03   37.31   37.34   37.03
      36.48   35.15                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, James               62 Garden State Mas-7  12:37.39   12:28.81  
      33.97   35.92   37.02   37.01   37.29   37.53   37.48   38.08
      37.92   37.77   38.29   38.14   38.24   38.19   38.26   38.37
      38.18   37.77   37.34   36.04                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fagan, Brian P            63 Garden State Mas-7     41.73      41.03  
  2 Hall, Brooks              60 Spring Valley YM-8     45.00      46.89  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fagan, Brian P            63 Garden State Mas-7   1:30.69    1:31.67  
      45.08   46.59                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fagan, Brian P            63 Garden State Mas-7   3:12.14    3:18.48  
      47.79   50.17   50.58   49.94                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Dave             62 Garden State Mas-7     36.00      35.87  
  2 Fagan, Brian P            63 Garden State Mas-7     39.77      41.12  
  3 Gondek, Paul C            62 UC08-8                 41.00      41.41  
  4 Hall, Brooks              60 Spring Valley YM-8     41.00      44.91  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Dave             62 Garden State Mas-7   1:21.00    1:20.19  
      37.70   42.49                                                
  2 Gondek, Paul C            62 UC08-8               1:26.00    1:30.70  
      42.71   47.99                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Casanova, Andre P         63 UC07-7               3:18.61    3:16.83  
      46.73   48.93   52.19   48.98                                
  2 Gondek, Paul C            62 UC08-8               3:12.00    3:16.85  
      43.16   50.45   51.40   51.84                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Brooks              60 Spring Valley YM-8     45.00      47.11  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fagan, Brian P            63 Garden State Mas-7   1:21.88    1:21.28  
      40.48   40.80                                                
  2 Casanova, Andre P         63 UC07-7               1:29.45    1:28.86  
      42.88   45.98                                                
  3 Gondek, Paul C            62 UC08-8               1:25.00    1:29.33  
      43.84   45.49                                                
  4 Hall, Brooks              60 Spring Valley YM-8   1:29.00    1:40.88  
      49.27   51.61                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               66 Garden State Mas-7     28.00      28.76  
  2 Zakim, Jack S             69 Garden State Mas-7     29.50      28.82  
  3 Reichle, Bill             67 CRAN                   30.12      29.59  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             69 Garden State Mas-7   1:03.50    1:03.57  
      30.85   32.72                                                
  2 Reichle, Bill             67 CRAN                 1:06.25    1:04.54  
      30.79   33.75                                                
  3 Eyring, Edward J          65 CRAN                 1:20.00    1:17.05  
      37.60   39.45                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             69 Garden State Mas-7   2:20.50    2:20.62  
      33.19   35.92   36.54   34.97                                
  2 Reichle, Bill             67 CRAN                 2:34.89    2:29.86  
      36.19   38.41   38.71   36.55                                
  3 Eyring, Edward J          65 CRAN                 2:45.00    2:53.74  
      39.76   42.64   46.00   45.34                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        67 Garden State Mas-7  14:30.00   15:05.84  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               66 Garden State Mas-7     34.70      34.63  
  2 Eyring, Edward J          65 CRAN                   55.00      51.42  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             69 Garden State Mas-7   1:16.50    1:15.86  
      37.97   37.89                                                
  2 McAdams, Robert W         65 UC07-7               1:57.39    2:04.51  
    1:00.35 1:04.16                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Robert W         65 UC07-7               6:30.00    6:42.19  
    1:40.83 1:39.86 1:44.78 1:36.72                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichle, Bill             67 CRAN                   33.41      32.32  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cashel, Bob               66 Garden State Mas-7   1:16.00    1:16.82  
      35.36   41.46                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               70 Garden State Mas-7     25.97      26.95  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               70 Garden State Mas-7     59.90    1:04.24  
      31.14   33.10                                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               70 Garden State Mas-7     34.20      34.85  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       78 Colonials 1776-8     1:50.00    1:47.04  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       78 Colonials 1776-8     4:00.00    4:08.94  
                    1:05.52 1:00.78                                
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       78 Colonials 1776-8    24:00.00   22:23.08  
    2:06.23                 1:09.82                         1:08.38
    1:10.17 1:06.17 1:07.07 1:06.94 1:08.11 1:06.33 1:06.41 1:06.64
    1:06.85 1:05.01 2:11.01                                        
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       78 Colonials 1776-8     2:15.00    2:13.90  
    1:05.61 1:08.29                                                
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       78 Colonials 1776-8     2:30.00    2:23.98  
    1:10.30 1:13.68                                                
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                 1:43.24    1:47.87  
     1) Mahaney, Melanie A W24          2) Fleck, Danielle W32            
     3) Sangmeister, Gary M43           4) Coler, Matthew M34             
       29.22    30.43    23.70    24.52                                    
  2 Ocy  'A'                                               NT    1:51.20  
     1) Conroy, Ashley N W22            2) Maier, Richard M24             
     3) Donnelly, Margaret W48          4) de Rouville, William R M23     
       24.14    30.29    38.53    18.24                                    
  3 South Jersey Aquatics Club Mas-8  'A'             1:58.30    1:52.49  
     1) Bart, Emily W24                 2) Pickul, George J M46           
     3) Warren, Meghan H W27            4) Walker, Matthew S M19          
       28.24    29.26    29.05    25.94                                    
  4 Ocy  'B'                                               NT    1:52.77  
     1) Betts, Jen W34                  2) Henninger, Rich M29            
     3) Hrabal, Thomas J M20            4) Alsobrooks, Nicole M W27       
       27.48    32.47    28.93    23.89                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ocy  'A'                                               NT    1:55.96  
     1) Crowell, Denny M19              2) Conroy, Ashley N W22           
     3) de Rouville, William R M23      4) Teifer, Briana W21             
       46.20    20.01    28.11    21.64                                    
  2 South Jersey Aquatics Club Mas-8  'A'             2:11.70    2:06.63  
     1) Warren, Meghan H W27            2) Bart, Emily W24                
     3) Pickul, George J M46            4) Walker, Matthew S M19          
       34.18    33.82    32.60    26.03                                    
  3 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                 2:01.24    2:07.73  
     1) Mahaney, Melanie A W24          2) Weinstein, Daniel L M38        
     3) Coler, Matthew M34              4) Fleck, Danielle W32            
       34.31    32.48    38.55    22.39                                    
  4 Jersey Area Multisport-7  'A'                          NT    2:13.04  
     1) Henricksen, Erin W31            2) Gong, Andrew M22               
     3) Farreny, Kristopher M29         4) Kenny, Laura W31               
       43.56    31.13    27.08    31.27                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cran  'A'                                         2:01.64    2:10.73  
     1) Reeves, Katie W39               2) Kroyer, Christian J M36        
     3) Pantalena, Kirsten W41          4) O'Dougherty, David J M29       
       36.14    29.58    38.03    26.98                                    
 -- Hoboken Masters-7  'A'                                 NT   X1:56.11  
     1) Kim, Mingi W31                  2) Hagberg, Meg R W35             
     3) Delarosby, Lindsay W31          4) Finotti-Sheppard, Jen A W37    
       28.44    32.18    28.22    27.27                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ocy  'B'                                               NT    2:12.73  
     1) Alsobrooks, Nicole M W27        2) Betts, Jen W34                 
     3) Betts, Michael M36              4) Betts, Mo M38                  
       34.91    41.77    25.81    30.24                                    
  2 Ocy  'A'                                               NT    2:18.43  
     1) Markatos, Jacqui F W42          2) Vasilakis, Nadine W49          
     3) Imbemba, Gene M44               4) Henninger, Rich M29            
       29.94    40.09    25.88    42.52                                    
  3 Cran  'A'                                         2:32.20    2:20.24  
     1) Reeves, Katie W39               2) Pantalena, Kirsten W41         
     3) O'Dougherty, David J M29        4) Kroyer, Christian J M36        
       41.04    41.52    27.53    30.15                                    
 -- Hoboken Masters-7  'A'                                 NT   X2:11.84  
     1) Finotti-Sheppard, Jen A W37     2) Delarosby, Lindsay W31         
     3) Kim, Mingi W31                  4) Hagberg, Meg R W35             
       31.01    38.32    30.73    31.78                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                 1:44.35    1:43.92  
     1) Smith, Jessica A W36            2) Bieloski, Stephanie W35        
     3) Rees, Greg M45                  4) Gross, Jeremy M43              
       29.95    27.13    23.46    23.38                                    
  2 Peddie Aquatic Association-7  'A'                      NT    1:44.58  
     1) Fisch, Robert J M35             2) Pyhel, Brian J M44             
     3) Gibson, Christopher E M58       4) Smith, Aaron M33               
       25.54    26.79    27.08    25.17                                    
  3 Spring Valley YMCA Masters-8  'B'                 1:51.87    1:57.27  
     1) Henion, Theresa A W43           2) Baker, Maribeth W41            
     3) Gamble, Tommy B M50             4) Harrop, Jim M43                
       31.19    31.24    29.66    25.18                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jersey Area Multisport-7  'A'                     1:48.00    1:58.73  
     1) Monaghan, Ann S W48             2) Hubert, Craig M50              
     3) Chevres, Larry D M44            4) Chebotarev, Oleg M46           
       32.40    33.62    27.00    25.71                                    
  2 Spring Valley YMCA Masters-8  'B'                 1:56.41    1:59.00  
     1) Smith, Jessica A W36            2) Sangmeister, Gary M43          
     3) Gross, Jeremy M43               4) Bieloski, Stephanie W35        
       36.49    30.50    25.11    26.90                                    
  3 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                 2:10.09    2:13.60  
     1) Harrop, Jim M43                 2) Henion, Theresa A W43          
     3) Baker, Maribeth W41             4) Boris, Joe J M35               
       32.44    40.24    33.75    27.17                                    
  4 Ocy  'A'                                               NT    2:13.93  
     1) Klink, Dana W35                 2) Kraljic, Anne E W36            
     3) Petro, Jonathan M36             4) Kraljic, Frank A M41           
       33.84    41.54    30.07    28.48                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                 2:02.46    1:59.61  
     1) Della Guardia, Jennifer W47     2) Keisling, Christine M W58      
     3) McGuire, James W M50            4) Komp, Tom M45                  
       29.30    35.96    27.56    26.79                                    
  2 Cran  'A'                                         2:23.84    2:20.79  
     1) Kleeman, Sally A W61            2) Ge, Lan W52                    
     3) Eyring, Edward J M65            4) Recchia, Michael M56           
       38.87    37.89    35.54    28.49                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spring Valley YMCA Masters-8  'A'                 2:05.37    2:09.04  
     1) Della Guardia, Jennifer W47     2) Sommer, Lisa W45               
     3) McGuire, James W M50            4) Komp, Tom M45                  
       32.96    40.34    28.03    27.71                                    
  2 Cran  'A'                                         2:40.16    2:39.08  
     1) Kleeman, Sally A W61            2) Ge, Lan W52                    
     3) Scanlon, Patrick R M53          4) Recchia, Michael M56           
       47.00    45.17    37.61    29.30                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                       2:05.00    2:03.12  
     1) Steadman Martin, Nancy W60      2) Pierson, Dave M62              
     3) Borchers, Ron M55               4) Molloy, Mary L W56             
       30.10    31.35    36.48    25.19                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                       2:18.50    2:18.35  
     1) Steadman Martin, Nancy W60      2) Pierson, Dave M62              
     3) Borchers, Ron M55               4) Molloy, Mary L W56             
       36.60    35.33    29.33    37.09