Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 11/14/2016 10:44 PM
             EEX 5th Masters Meet at TCNJ - 11/5/2016 to 11/6/2016             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Amanda             21 Spring Valley YM-8   1:21.61      38.20  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Amanda             21 Spring Valley YM-8   1:25.10      42.86  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Amanda             21 Spring Valley YM-8   2:28.22    1:42.74  
      48.46   54.28                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galayda, Judy             27 UC07-7                 29.59      27.67  
  2 Curinnaia, Valeriya       29 Match Point Nyc-6      33.00      30.34  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galayda, Judy             27 UC07-7               1:20.59    1:16.76  
      35.71   41.05                                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galayda, Judy             27 UC07-7               1:14.59    1:10.17  
      33.56   36.61                                                
  2 Curinnaia, Valeriya       29 Match Point Nyc-6    1:23.00    1:17.38  
      36.08   41.30                                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moorby, Kristen E         31 Greater Philadel-8     27.39      27.31  
  2 Whitty, Jackie L          33 Garden State Mas-7     29.95      29.55  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moorby, Kristen E         31 Greater Philadel-8   1:02.51    1:00.53  
      28.74   31.79                                                
  2 Maikner, Maureen M        30 Allentown YMCA M-8   1:10.00    1:03.53  
      30.67   32.86                                                
  3 Kenny, Laura              33 Jersey Area Mast-7   1:09.00    1:07.17  
      32.96   34.21                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moorby, Kristen E         31 Greater Philadel-8   2:15.00    2:16.35  
      29.96   33.71   36.08   36.60                                
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kenny, Laura              33 Jersey Area Mast-7  22:30.00   22:03.93  
      36.02   40.89   39.72   39.89   40.35   40.55   40.37   40.60
      40.20   40.45   39.85   40.36   39.83   40.26   40.24   40.29
      40.36   40.58   39.85   40.19   40.35   40.08   39.89   40.36
      40.92   40.47   40.49   40.71   40.63   40.20   40.49   40.47
      38.02
  2 Gardner, Meghan L         32 Fins Aquatics Cl-8  27:30.53   28:28.97  
      41.69   46.40   48.17   49.10   50.68   52.05   52.41   52.26
      52.77   51.66   52.96   53.44   52.41   52.25   53.25   54.08
      52.13   52.32   54.31   51.92   50.55   52.94   52.92   53.93
      51.54   52.57   52.20   52.93   52.37   52.29   52.02   53.70
      52.75
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitty, Jackie L          33 Garden State Mas-7     32.50      32.02  
  2 Moorby, Kristen E         31 Greater Philadel-8     33.01      32.38  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maikner, Maureen M        30 Allentown YMCA M-8   1:25.51    1:15.57  
      36.38   39.19                                                
  2 Fuller, Miranda           32 UC08-8               1:25.50    1:22.20  
      40.11   42.09                                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devlin, Erin E            30 Berkeley (Nj) Aq-7     35.13      33.86  
  2 Maikner, Maureen M        30 Allentown YMCA M-8     36.13      34.52  
  3 Moorby, Kristen E         31 Greater Philadel-8     40.00      38.12  
  4 Kenny, Laura              33 Jersey Area Mast-7     40.50      39.24  
  5 Fuller, Miranda           32 UC08-8                 44.20      40.75  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maikner, Maureen M        30 Allentown YMCA M-8     30.22      29.70  
  2 Devlin, Erin E            30 Berkeley (Nj) Aq-7     32.31      30.11  
  3 Moorby, Kristen E         31 Greater Philadel-8     35.00      30.24  
  4 Kenny, Laura              33 Jersey Area Mast-7     37.00      37.16  
  5 Fuller, Miranda           32 UC08-8                 40.87      37.44  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moorby, Kristen E         31 Greater Philadel-8   1:15.00    1:09.56  
      31.20   38.36                                                
  2 Whitty, Jackie L          33 Garden State Mas-7   1:11.50    1:11.33  
      32.39   38.94                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devlin, Erin E            30 Berkeley (Nj) Aq-7   2:29.13    2:39.25  
    2:39.45                                                        
  2 Kenny, Laura              33 Jersey Area Mast-7   2:53.00    2:50.07  
      37.62   46.01   48.59   37.85                                
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitty, Jackie L          33 Garden State Mas-7   5:30.00    5:25.76  
      33.31   40.10   41.36   40.83   47.63   47.90   38.03   36.60
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Maribeth A          37 UC08-8                 30.54      29.60  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stabinsky, Mary           39 UC08-8               1:11.98    1:14.07  
      34.76   39.31                                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Maribeth A          37 UC08-8               6:18.00    6:09.21  
      33.67   36.43   37.16   37.50   37.92   37.71   37.73   37.89
      37.27   35.93                                                
  2 Braine, Kristi M          37 Berkeley (Nj) Aq-7   8:00.00    6:41.33  
      35.24   38.72   39.38   40.69   41.08   41.37   41.52   41.64
      41.50   40.19                                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Maribeth A          37 UC08-8              22:37.00   20:56.87  
      34.81   38.27   39.06   38.83   38.62   38.59   38.12   38.73
      38.22   38.60   38.19   37.94   37.82   38.85   38.17   38.17
      37.96   37.91   37.99   37.95   34.28   41.06   38.13   38.24
      38.04   38.13   38.10   38.05   39.20   38.49   38.21   37.85
      36.29
  2 Stabinsky, Mary           39 UC08-8              22:45.88   22:51.50  
      36.84   41.85   42.39   42.04   41.66   40.61   40.61   40.83
      41.29   41.29   41.48   41.58   40.98   41.23   42.06   42.15
      41.54   42.41   41.41   41.41   41.42   41.75   41.97   41.93
      42.30   41.70   41.52   42.37   42.00   42.30   43.61   42.72
      40.25
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         36 Garden State Mas-7   1:06.44    1:10.08  
      34.17   35.91                                                
  2 Stabinsky, Mary           39 UC08-8               1:26.91    1:25.58  
      41.53   44.05                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         36 Garden State Mas-7     35.33      35.33  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         36 Garden State Mas-7   2:42.91    2:47.59  
      37.23   42.20   43.86   44.30                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McMeen, Lyndsay C         36 Garden State Mas-7     30.40      32.79  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braine, Kristi M          37 Berkeley (Nj) Aq-7   1:15.00    1:11.96  
      32.96   39.00                                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Maribeth A          37 UC08-8               1:13.87    1:12.50  
      34.04   38.46                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Maribeth A          37 UC08-8               2:43.79    2:36.39  
      36.00   40.77   45.57   34.05                                
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lui, Wendi                44 Berkeley (Nj) Aq-7   1:10.00    1:16.74  
      34.93   41.81                                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lui, Wendi                44 Berkeley (Nj) Aq-7     40.00      46.12  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7     28.00      29.68  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Patti A             54 Berkeley (Nj) Aq-7   1:50.37    1:43.54  
      50.17   53.37                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newman, Donna L           51 UC07-7               2:45.00    2:36.45  
      34.22   39.11   41.47   41.65                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        53 Garden State Mas-7   6:30.00    6:21.73  
      34.60   36.71   38.50   38.41   39.39   38.78   38.38   38.66
      39.45   38.85                                                
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Patti A             54 Berkeley (Nj) Aq-7  42:00.00   34:38.45  
      55.11   59.44 1:01.46 1:03.47 2:07.72 1:01.40 1:03.32 1:03.91
    1:03.12 1:05.40 1:01.89 1:03.17 1:03.70 1:03.99 1:04.03 1:03.48
    1:03.69 1:04.40 1:02.93 1:04.10 1:03.34 1:02.98 1:03.48 1:04.76
    1:04.68 1:03.84 1:04.45 1:01.17 1:03.04 1:02.25 1:03.88 1:00.85
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7     33.00      34.98  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7   1:25.00    1:23.85  
      39.04   44.81                                                
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7   1:10.00    1:13.88  
      33.88   40.00                                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7   1:10.00    1:12.65  
      34.16   38.49                                                
  2 Newman, Donna L           51 UC07-7               2:00.00    1:22.93  
      39.74   43.19                                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalibat, Rebecca B        53 Garden State Mas-7   6:00.00    5:53.20  
      39.31   45.88   45.96   46.59   47.66   49.11   39.74   38.95
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         55 Colonials 1776-8     1:08.82    1:10.61  
      35.07   35.54                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         55 Colonials 1776-8     2:55.93    2:59.22  
      42.48   45.50   46.25   44.99                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Vibeke L         55 Colonials 1776-8     2:33.58    2:35.11  
      35.37   38.15   45.82   35.77                                
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craffey, Joan P           63 Bearcat Masters-6   22:59.12   22:42.70  
      37.80   40.66   41.49   41.96   41.70   41.35   41.38   41.87
      41.21   41.61   41.48   41.68   41.98   41.97   41.90   41.55
      41.74   41.42   41.41   41.60   41.28   41.72   41.58   41.75
      41.68   41.55   41.76   41.37   41.30   40.73   40.91   40.37
      38.94
  2 Lampe, Betty              60 Spring Valley YM-8  28:00.00   25:52.19  
      43.27   45.95   47.09   48.17   47.69   48.39   48.04   47.24
      48.14   46.81   47.40   46.71   47.10   47.35   46.71   46.81
      47.13   46.58   46.74   47.12   46.46   46.67   47.19   47.74
      46.20   48.45   47.16   47.71   47.83   47.37   46.93   46.92
      45.12
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              60 Spring Valley YM-8   1:50.00    1:48.16  
      51.84   56.32                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              60 Spring Valley YM-8   3:40.00    3:40.82  
      51.67   56.69   57.16   55.30                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              60 Spring Valley YM-8   3:40.00    3:40.51  
      50.05   54.49   58.76   57.21                                
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              60 Spring Valley YM-8   1:43.00    1:38.31  
      45.02   53.29                                                
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              60 Spring Valley YM-8   7:20.00    7:04.11  
      45.30   53.10   59.72   57.52   57.95   57.97   46.78   45.77
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          81 Garden State Mas-7   2:25.00    2:17.63  
    1:05.15 1:12.48                                                
 
Women 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          81 Garden State Mas-7  10:00.00   10:36.06  
    1:08.76 1:40.26 1:22.31 1:16.37 1:26.43 1:26.19 1:08.18 1:07.56
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kukharskyi, Sergii        27 Match Point Nyc-6      22.50      23.28  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         25 Berkeley (Nj) Aq-7     49.43      50.62  
      24.25   26.37                                                
  2 Lehrer, Michael           28 Raritan Bay Area-7   1:35.00    1:35.90  
      44.26   51.64                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hager, Sean N             28 UC07-7               2:10.00    2:02.44  
      27.87   29.60   31.79   33.18                                
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         25 Berkeley (Nj) Aq-7     56.50      57.73  
      27.78   29.95                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           28 Raritan Bay Area-7     43.54      43.49  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kukharskyi, Sergii        27 Match Point Nyc-6      58.50    1:00.43  
      29.45   30.98                                                
  2 Hager, Sean N             28 UC07-7               1:12.00    1:11.59  
      33.75   37.84                                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           28 Raritan Bay Area-7     46.50      45.57  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kukharskyi, Sergii        27 Match Point Nyc-6      56.00      56.82  
      27.71   29.11                                                
  2 Hager, Sean N             28 UC07-7               1:09.00    1:02.52  
      28.79   33.73                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric R         25 Berkeley (Nj) Aq-7   1:58.90    2:00.70  
    2:00.70                                                        
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             30 UC07-7                 58.00      59.27  
      28.27   31.00                                                
  2 Hoke, James N             30 Drew Masters Swi-7   1:02.00    1:03.85  
      30.31   33.54                                                
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoke, James N             30 Drew Masters Swi-7  20:59.00   20:22.34  
      32.76   35.03   35.94   36.72   37.25   36.79   37.38   36.80
      37.34   37.71   36.82   37.99   37.53   37.76   37.53   37.45
      36.88   37.34   37.44   36.84   37.46   37.14   37.92   37.89
      37.31   37.30   37.69   37.61   37.56   37.25   37.23   36.93
      35.75
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vlashchenko, Sergey       32 Match Point Nyc-6      26.99      27.92  
  2 Hoke, James N             30 Drew Masters Swi-7     39.00      36.77  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vlashchenko, Sergey       32 Match Point Nyc-6    2:12.00    2:16.44  
      29.94   33.92   35.63   36.95                                
  2 Hoke, James N             30 Drew Masters Swi-7   2:50.00    3:04.70  
      38.74   46.05   49.45   50.46                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerr, Michael             30 UC07-7               2:45.00    2:36.41  
      33.73   42.31   43.09   37.28                                
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krapaney, Dmitry          38 Match Point Nyc-6    1:00.00    1:00.38  
      28.76   31.62                                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krapaney, Dmitry          38 Match Point Nyc-6      35.00      34.44  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krapaney, Dmitry          38 Match Point Nyc-6      30.00      30.45  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Jonathan T         42 UC08-8                 31.32      30.64  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Jonathan T         42 UC08-8               1:15.00    1:12.54  
      34.61   37.93                                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Jonathan T         42 UC08-8                 37.24      38.72  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Jonathan T         42 UC08-8               1:30.00    1:28.64  
      42.74   45.90                                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Jonathan T         42 UC08-8                 41.34      41.62  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            42 Colonials 1776-8     1:06.00    1:13.85  
      35.03   38.82                                                
  2 Moore, Jonathan T         42 UC08-8               1:30.00    1:31.95  
      43.61   48.34                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Jonathan T         42 UC08-8                 35.94      36.66  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            42 Colonials 1776-8     1:00.00    1:06.14  
      30.38   35.76                                                
  2 Moore, Jonathan T         42 UC08-8               1:23.00    1:20.75  
      36.69   44.06                                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reuter, Adam K            42 Colonials 1776-8     5:15.00    5:21.82  
      37.36   43.90   40.12   38.94   44.89   42.60   37.57   36.44
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Joseph A          46 UC07-7                 30.00      27.25  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7               2:17.56    2:19.70  
      31.34   34.99   37.69   35.68                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7                 32.42      32.76  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7               1:13.30    1:13.33  
      35.30   38.03                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7               2:50.18    2:48.59  
      38.20   42.96   44.75   42.68                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ritter, Joseph A          46 UC07-7               1:18.00    1:09.63  
      32.71   36.92                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        50 Colonials 1776-8       23.10      23.22  
  2 Sartorio, Tom             50 Berkeley (Nj) Aq-7     29.00      26.96  
  3 Soloway, Stephen          53 Greater Philadel-8     32.03      32.20  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        50 Colonials 1776-8          NT      53.74  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halfacre, Michael I       50 UC07-7                 53.50      52.73  
      24.79   27.94                                                
  2 Faria, Jose J             50 Garden State Mas-7     56.00      55.21  
      26.35   28.86                                                
  3 Murphy, Matthew G         54 Garden State Mas-7     59.50    1:00.62  
      28.68   31.94                                                
  4 Soloway, Stephen          53 Greater Philadel-8   1:08.24    1:09.76  
      32.86   36.90                                                
  5 Vivanco, Maurice J        50 Berkeley (Nj) Aq-7   1:19.54    1:27.67  
      39.46   48.21                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew G         54 Garden State Mas-7   2:11.00    2:12.61  
                    1:09.85                                        
  2 Soloway, Stephen          53 Greater Philadel-8   2:31.07    2:33.31  
      35.73   38.85   40.90   37.83                                
  3 Hiltabiddle, Steve        50 Colonials 1776-8     2:10.00    2:51.09  
      25.82   27.92 1:04.95   52.40                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Matthew G         54 Garden State Mas-7   6:15.00    5:59.42  
      32.67   33.61                                                
      35.78                                                        
  2 Soloway, Stephen          53 Greater Philadel-8        NT    6:49.41  
      37.43   40.09   41.22   41.82   42.38   41.63   41.84   41.86
      42.15   38.99                                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             50 Garden State Mas-7  20:30.00   20:42.90  
      33.71   36.78   37.26   37.96   38.19   37.69   38.27   38.38
      38.98   38.96   39.64   39.56   37.56   37.78   38.63   38.03
      37.67   37.23   37.55   37.60   38.89   38.57   38.21   38.69
      38.09   37.94   37.78   38.93   37.90   37.60   35.50   35.16
      32.21
  2 Soloway, Stephen          53 Greater Philadel-8  23:00.00   24:03.75  
      40.76   43.56   44.32   44.93   44.74   44.96   44.92   44.32
      44.91   44.50   44.47   44.70   43.75   43.70   43.50   44.21
      44.33   43.95   43.87   43.22   42.56   42.96   42.87   43.94
      43.90   43.68   43.69   44.51   43.47   43.98   44.24   42.51
      39.82
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        50 Colonials 1776-8       28.50      29.10  
  2 Sartorio, Tom             50 Berkeley (Nj) Aq-7     34.00      32.30  
  3 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7       40.00      40.40  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          52 Jersey Area Mast-7     35.50      33.03  
  2 Soloway, Stephen          53 Greater Philadel-8        NT      40.10  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7     1:20.00    1:23.14  
      39.27   43.87                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Segal, William N          52 Jersey Area Mast-7     25.80      25.87  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        50 Colonials 1776-8          NT      25.47  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menninger, John R         52 Garden State Mas-7   1:13.00    1:07.15  
      30.69   36.46                                                
  2 Hiltabiddle, Steve        50 Colonials 1776-8       56.00    1:12.89  
      25.47   47.42                                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve        50 Colonials 1776-8       59.00    1:00.55  
  2 Menninger, John R         52 Garden State Mas-7   1:13.00    1:07.00  
      31.35   35.65                                                
  3 Murphy, Matthew G         54 Garden State Mas-7   1:10.00    1:08.42  
      31.09   37.33                                                
  4 Sartorio, Tom             50 Berkeley (Nj) Aq-7   1:20.00    1:08.66  
      31.63   37.03                                                
  5 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7     1:15.00    1:16.32  
      36.80   39.52                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             50 Garden State Mas-7   2:16.02    2:16.25  
      29.00   34.81   39.53   32.91                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-6      26.00      26.86  
  2 Valori, Mario             56 Greater Philadel-8     29.99      28.79  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-6      58.00    1:01.07  
      29.77   31.30                                                
  2 Valori, Mario             56 Greater Philadel-8   1:05.99    1:03.39  
      30.03   33.36                                                
  3 Lavitt, Michael O         58 Garden State Mas-7   1:20.26    1:30.66  
      43.69   46.97                                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schall, James E           55 UC08-8              22:46.90   23:13.75  
      37.65   40.15   41.41   42.14   41.94   41.83   42.25   41.94
      41.44   43.31   42.32                   42.36   41.56   42.99
      41.69   42.17   43.34   42.56   42.43   42.30   42.93   42.22
      43.44   43.39   43.15   42.45   43.50   43.73   42.77 1:24.67
  2 Lavitt, Michael O         58 Garden State Mas-7  30:44.21   31:31.26  
      48.72   57.31   58.10   59.79   59.45   58.74   57.76   57.03
      57.95   59.43   56.94   57.02   57.26   59.04   57.48   59.46
      58.64   58.06   56.00   56.27   59.05   58.21   57.04   55.59
      57.14   57.02   58.53   54.99   54.35   53.60   58.09   54.45
    1:02.75
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valori, Mario             56 Greater Philadel-8     36.99      33.32  
  2 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-6      34.00      34.85  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valori, Mario             56 Greater Philadel-8   1:19.99    1:14.33  
      35.91   38.42                                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-6      36.00      34.34  
  2 Valori, Mario             56 Greater Philadel-8     40.99      39.74  
  3 Schall, James E           55 UC08-8                 40.74      41.67  
  4 Lavitt, Michael O         58 Garden State Mas-7     48.01      49.74  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schall, James E           55 UC08-8               3:06.62    2:57.80  
      39.83   45.48   46.70   45.79                                
 -- Lavitt, Michael O         58 Garden State Mas-7   3:47.23        DNF  
      52.47   59.68   59.35                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-6      31.50      31.75  
  2 Valori, Mario             56 Greater Philadel-8     37.99      35.31  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kopot, Valeri             57 Match Point Nyc-6    1:15.00    1:10.76  
      34.31   36.45                                                
  2 Valori, Mario             56 Greater Philadel-8   1:24.99    1:13.82  
      33.72   40.10                                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7      30.00      33.01  
  2 Fontana, Michael R        62 Somerset County-7      35.00      34.36  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         60 Jersey Area Mast-7   1:02.00    1:04.85  
      31.26   33.59                                                
  2 Henry, Robert M           63 Garden State Mas-7   1:05.00    1:07.17  
      31.88   35.29                                                
  3 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7    1:16.00    1:13.15  
      34.69   38.46                                                
  4 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7   1:17.56    1:19.55  
      37.10   42.45                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7    2:40.00    2:43.28  
      35.89   41.21   43.88   42.30                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         60 Jersey Area Mast-7  23:06.00   21:34.48  
      35.02   37.97   38.93   39.43   39.77   39.78   39.93   39.45
      39.81   40.08   39.49   39.36   39.16   39.19   39.35   39.12
      39.16   38.81   39.34   39.34   39.09   39.48   39.71   39.43
      39.35   39.62   40.31   39.84   39.41   39.34   39.20   39.55
      37.66
  2 Cooper, James N           61 UC08-8              21:50.00   21:56.95  
      34.82   38.45   39.33   39.68   40.09   40.15   40.23   40.56
      40.40   40.41   40.74   40.63   40.58   40.71   40.25   40.58
      40.43   39.78   40.33   40.58   40.53   39.26   38.86   39.63
      39.72   39.63   39.98   39.81   40.38   40.21   40.71   40.67
      38.83
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7   1:44.72    1:48.02  
      50.93   57.09                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conlan, Michael J         60 Jersey Area Mast-7     38.00      39.31  
  2 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7      44.00      39.40  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7    4:40.00    1:30.44  
      42.82   47.62                                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert M           63 Garden State Mas-7     32.00      33.60  
  2 Conlan, Michael J         60 Jersey Area Mast-7     35.00      39.23  
  3 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7     48.42      52.48  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Robert M           63 Garden State Mas-7   3:00.00    3:21.07  
      35.30   50.92 1:04.27   50.58                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, William H        67 Greater Philadel-8     34.38      34.13  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, William H        67 Greater Philadel-8   1:18.57    1:19.93  
      36.60   43.33                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, William H        67 Greater Philadel-8   3:00.15    3:00.79  
      39.21   44.56   49.55   47.47                                
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        68 Garden State Mas-7  24:45.00   24:38.59  
      39.37   43.83   44.52   45.67   45.57   45.18   46.02   45.60
      46.18   45.35   45.69   46.24   45.92   45.60   45.60   45.55
      45.45   45.36   45.46   45.31   45.15   45.14   44.68   44.80
      44.71   44.75   44.20   43.38   43.74   43.91   44.74   44.88
      41.04
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Robert W         67 UC07-7               2:03.45    2:05.18  
    1:03.36 1:01.82                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, William H        67 Greater Philadel-8     45.92      48.10  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAdams, Robert W         67 UC07-7               1:01.72    1:07.03  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7   1:23.00    1:22.04  
      39.39   42.65                                                
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7     48.00      49.14  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7     42.00      45.48