Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 12/13/2016 03:26 PM
                 Somerset County YMCA Pentathlon - 12/10/2016                  
    Hosted by Somerset County YMCA Masters Swim Club, Sanction #: 076-S003     
           Real-Time Results at www.besmarttinc.com and Meet Mobile            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heuser, Verena            20 Somerset County-7      31.50      33.77  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heuser, Verena            20 Somerset County-7    1:11.00    1:12.59  
      33.89   38.70                                                
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heuser, Verena            20 Somerset County-7    1:24.00    1:28.63  
      43.25   45.38                                                
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heuser, Verena            20 Somerset County-7    1:25.00    1:39.66  
      44.53   55.13                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Annie E           29 Life Time Swim N-7     33.47      33.67  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Annie E           29 Life Time Swim N-7   1:19.92    1:14.37  
      35.97   38.40                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Annie E           29 Life Time Swim N-7     37.50      37.01  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Annie E           29 Life Time Swim N-7   3:08.70    2:58.69  
      37.94   45.09   52.78   42.88                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           32 New England Mast-2   2:29.55    2:38.22  
      34.60   39.84   42.08   41.70                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           32 New England Mast-2   2:45.59    2:40.11  
      36.39   39.72   41.95   42.05                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           32 New England Mast-2   3:45.00    3:24.49  
      45.96   51.23   53.60   53.70                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           32 New England Mast-2   3:15.00    3:06.87  
      37.39   45.46   52.45   51.57                                
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Licata, Marissa           32 New England Mast-2   5:59.09    6:06.17  
      36.75   45.43   43.60   43.97   54.87   54.48   43.62   43.45
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn N           35 Somerset County-7      35.52      32.69  
  2 Fairman, Abigail A        39 Red Tide-6             34.86      36.23  
  3 Stolarski, Megan          38 Somerset County-7      40.40      36.25  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn N           35 Somerset County-7    1:08.58    1:10.15  
      33.53   36.62                                                
  2 Fairman, Abigail A        39 Red Tide-6           1:16.75    1:21.93  
      38.12   43.81                                                
  3 Stolarski, Megan          38 Somerset County-7    1:30.30    1:23.73  
      38.83   44.90                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn N           35 Somerset County-7    2:30.80    2:31.54  
      34.50   37.79   39.52   39.73                                
  2 Fairman, Abigail A        39 Red Tide-6           2:49.73    2:46.76  
      37.78   42.09   44.02   42.87                                
  3 Stolarski, Megan          38 Somerset County-7    3:10.10    3:13.02  
      40.67   48.16   52.53   51.66                                
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn N           35 Somerset County-7    5:16.00    5:22.15  
      36.94   39.77   40.56   40.73   40.99   41.22   41.20   40.74
  2 Fairman, Abigail A        39 Red Tide-6           6:02.02    5:47.73  
      38.10   42.45   43.81   44.56   45.26   44.69   44.27   44.59
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Robyn N           35 Somerset County-7   23:57.45   21:40.39  
      37.83   41.23   42.08   42.46   42.81   42.39   42.62   42.93
      43.04   42.99   43.26   43.13   43.20   43.24   43.26   43.52
      43.67   43.72   44.02   44.04   44.00   44.10   44.32   44.58
      44.66   45.03   44.92   44.79   44.40   44.15                
  2 Fairman, Abigail A        39 Red Tide-6          23:06.44   22:18.62  
      40.04   43.77   44.89   44.71   45.23   45.06   45.66   44.67
      45.39   45.33   44.82   45.17   44.89   44.88   44.92   45.22
      44.88   44.69   44.59   44.83   44.70   44.74   44.80   44.85
      44.91   44.71   44.49   44.49   44.47   42.82                
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolarski, Megan          38 Somerset County-7      50.50      41.72  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolarski, Megan          38 Somerset County-7    1:50.50    1:33.73  
      44.50   49.23                                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagy Iuvara, Erica        40 UC06-6                 33.00      31.44  
  2 Hartnett, Laura           41 Somerset County-7      32.32      32.14  
  3 Lui, Wendi                44 Berkeley (Nj) Aq-7     36.35      36.62  
  4 Byron, Lauren             40 Magnolia Masters-25    38.00      38.82  
  5 Selverian, Jennifer       42 Somerset County-7    1:00.00      45.05  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            40 Somerset County-7    1:26.00    1:22.42  
      39.08   43.34                                                
  2 Selverian, Jennifer       42 Somerset County-7    2:00.00    1:41.66  
      47.89   53.77                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6   2:46.00    2:58.78  
      37.54   44.37   47.84   49.03                                
  2 Selverian, Jennifer       42 Somerset County-7    4:00.00    3:39.52  
      49.99   56.94   56.91   55.68                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagy Iuvara, Erica        40 UC06-6                 35.43      35.56  
  2 Hartnett, Laura           41 Somerset County-7      39.39      40.15  
  3 Lui, Wendi                44 Berkeley (Nj) Aq-7     42.10      45.90  
  4 Byron, Lauren             40 Magnolia Masters-25    48.00      46.45  
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6   3:10.11    3:24.90  
      47.52   52.04   52.93   52.41                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagy Iuvara, Erica        40 UC06-6                 44.00      41.81  
  2 Morchio, Paola            40 Somerset County-7      42.52      42.82  
  3 Hartnett, Laura           41 Somerset County-7      44.44      47.01  
  4 Byron, Lauren             40 Magnolia Masters-25    50.00      50.56  
  5 Lui, Wendi                44 Berkeley (Nj) Aq-7     49.57      53.16  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            40 Somerset County-7    1:28.00    1:34.48  
      44.36   50.12                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6   3:25.00    3:53.86  
      53.67   59.82 1:01.23   59.14                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagy Iuvara, Erica        40 UC06-6                 36.00      35.04  
  2 Hartnett, Laura           41 Somerset County-7      36.36      38.36  
  3 Byron, Lauren             40 Magnolia Masters-25    45.00      42.70  
  4 Lui, Wendi                44 Berkeley (Nj) Aq-7     53.05      47.60  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6   3:20.31    3:40.68  
      46.49   55.13 1:00.32   58.74                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagy Iuvara, Erica        40 UC06-6               1:25.00    1:19.45  
      36.45   43.00                                                
  2 Hartnett, Laura           41 Somerset County-7    1:25.25    1:26.53  
      39.37   47.16                                                
  3 Morchio, Paola            40 Somerset County-7    1:34.00    1:34.53  
      46.25   48.28                                                
  4 Byron, Lauren             40 Magnolia Masters-25  1:35.00    1:36.68  
      47.22   49.46                                                
  5 Lui, Wendi                44 Berkeley (Nj) Aq-7   2:05.00    1:38.34  
      47.11   51.23                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morchio, Paola            40 Somerset County-7    3:18.00    3:19.23  
      47.10   53.65   51.27   47.21                                
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6   6:46.87    7:06.46  
      43.95   55.02   51.45   52.22 1:01.51 1:01.19   52.01   49.11
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              46 Berkeley (Nj) Aq-7     32.00      30.58  
  2 Lemieux, Suzanne          46 Somerset County-7      36.00      33.15  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lemieux, Suzanne          46 Somerset County-7    1:19.00    1:15.49  
      36.62   38.87                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lemieux, Suzanne          46 Somerset County-7    2:48.00    2:56.44  
      38.19   42.51   47.25   48.49                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              46 Berkeley (Nj) Aq-7     37.00      36.25  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              46 Berkeley (Nj) Aq-7     39.00      42.18  
  2 Lemieux, Suzanne          46 Somerset County-7      47.00      46.69  
  3 Guo, Yumei                46 Somerset County-7    2:15.00    1:08.73  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guo, Yumei                46 Somerset County-7    4:15.00    2:28.12  
    1:08.39 1:19.73                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              46 Berkeley (Nj) Aq-7     35.00      34.63  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bigham, Beth              46 Berkeley (Nj) Aq-7   1:20.00    1:17.87  
      35.64   42.23                                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tompkins, Megan E         54 Somerset County-7      38.00      31.01  
  2 Burton, Elizabeth B       51 Somerset County-7      36.54      40.43  
  3 Gyllenhammer, Pauline     50 Somerset County-7      42.29      40.72  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tompkins, Megan E         54 Somerset County-7    1:10.00    1:07.01  
      32.41   34.60                                                
  2 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7   1:10.60    1:11.21  
      33.77   37.44                                                
  3 Burton, Elizabeth B       51 Somerset County-7    1:23.50    1:30.06  
      43.14   46.92                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tompkins, Megan E         54 Somerset County-7    2:42.00    2:28.96  
      34.71   37.03   38.34   38.88                                
  2 Burton, Elizabeth B       51 Somerset County-7    3:10.00    3:23.01  
      46.49   52.85   52.73   50.94                                
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tompkins, Megan E         54 Somerset County-7    6:12.00    5:23.59  
      35.89   39.05   40.19   41.25   41.59   41.97   42.00   41.65
  2 Gyllenhammer, Pauline     50 Somerset County-7    7:12.90    6:57.35  
      47.48   52.65   54.42   54.50   54.32   53.37   52.90   47.71
  3 Burton, Elizabeth B       51 Somerset County-7    7:30.00    6:58.05  
      48.30   50.64   53.58   52.78   55.02   54.26   54.66   48.81
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               51 Colonials 1776-8    19:11.91   19:14.35  
      35.75   38.85   38.68   38.30   38.37   38.38   38.05   37.94
      38.87   38.28   38.62   38.58   38.83   39.07   38.28   38.38
      38.60   38.51   38.61   38.54   38.45   38.43   38.58   38.65
      38.90   38.72   38.94   38.82   39.02   38.35                
  2 Burton, Elizabeth B       51 Somerset County-7   33:00.00   29:15.64  
      52.27   54.84   57.26   57.51   58.16   59.48   58.58   57.44
      58.70   58.31   59.83   58.64   59.73   58.93 1:00.78 1:01.62
      59.38   57.50   59.42   59.41   59.06   59.95 1:00.89   58.38
      58.96   58.95   59.89   58.16   58.98   54.63                
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gyllenhammer, Pauline     50 Somerset County-7      54.34      54.35  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7   1:17.70    1:23.30  
      40.58   42.72                                                
  2 Woodring, Lisa D          54 Somerset County-7    1:28.28    1:33.53  
      45.25   48.28                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               51 Colonials 1776-8     2:48.42    2:46.97  
      40.57   41.96   42.32   42.12                                
  2 Woodring, Lisa D          54 Somerset County-7    3:03.03    3:23.95  
      47.07   51.06   53.23   52.59                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gyllenhammer, Pauline     50 Somerset County-7      54.00      58.54  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7   1:30.70    1:34.86  
      43.88   50.98                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               51 Colonials 1776-8     3:08.03    3:06.15  
      43.84   46.95   47.83   47.53                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tompkins, Megan E         54 Somerset County-7      42.00      34.79  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7   1:26.00    1:21.85  
      36.27   45.58                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               51 Colonials 1776-8     2:45.42    2:41.63  
      36.79   41.96   42.50   40.38                                
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodring, Lisa D          54 Somerset County-7    1:28.28    1:29.30  
      41.16   48.14                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Laurie               51 Colonials 1776-8     2:48.42    2:46.16  
      36.46   42.65   48.87   38.18                                
  2 Ditommaso, Laurie A       54 Garden State Mas-7   3:19.60    2:58.26  
      35.80   47.41   53.84   41.21                                
  3 Woodring, Lisa D          54 Somerset County-7    3:02.02    3:19.17  
      42.92   51.48   58.21   46.56                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah R       59 Garden State Mas-7     36.23      33.16  
  2 Ikeda, Jane Y             55 Somerset County-7      39.17      38.10  
  3 Tsuzuki, Lynn             57 Somerset County-7      51.51      44.42  
  4 Begley, Leisa H           57 Somerset County-7    1:10.00      49.15  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah R       59 Garden State Mas-7   1:27.31    1:14.45  
      36.31   38.14                                                
  2 Tsuzuki, Lynn             57 Somerset County-7    1:52.52    1:45.74  
      48.98   56.76                                                
  3 Begley, Leisa H           57 Somerset County-7    2:20.00    1:53.58  
      54.66   58.92                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah R       59 Garden State Mas-7   2:57.27    2:41.57  
      38.53   41.52   41.43   40.09                                
  2 Begley, Leisa H           57 Somerset County-7    4:50.00    4:11.76  
      59.07 1:05.17 1:06.43 1:01.09                                
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah R       59 Garden State Mas-7   6:23.27    5:37.62  
      39.21   43.07   43.17   43.33   42.78   42.49   41.96   41.61
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cipriano, Deborah R       59 Garden State Mas-7  28:45.00   23:02.01  
      39.31   44.14   44.81   44.86   45.37   45.19   45.10   44.57
      44.63   44.91   45.19   44.78   44.99   44.81   45.10   45.16
      45.27   44.56   44.94   44.61   44.48   44.71   44.89   44.59
      44.72   44.82   44.73   44.46 1:29.25   43.06                
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ikeda, Jane Y             55 Somerset County-7      55.30      45.53  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ikeda, Jane Y             55 Somerset County-7    1:04.00      49.42  
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ikeda, Jane Y             55 Somerset County-7      51.00      42.45  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ikeda, Jane Y             55 Somerset County-7    1:40.00    1:34.97  
      44.69   50.28                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7     34.00      34.18  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7   1:15.00    1:12.95  
      35.73   37.22                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7   2:38.21    2:30.48  
      35.23   38.18   38.96   38.11                                
  2 Olesky, Susan             60 Somerset County-7    3:45.45    3:38.34  
      48.99   57.28   57.43   54.64                                
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7   5:19.50    5:12.77  
      35.91   38.99   39.83   39.84   40.00   40.10   40.15   37.95
  2 Olesky, Susan             60 Somerset County-7    7:50.50    7:18.60  
      48.30   53.40   56.59   55.47   58.33   55.86   56.65   54.00
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steadman Martin, Nancy    62 Garden State Mas-7  20:45.00   20:38.60  
      37.03   40.02   40.67   40.66   40.64   41.23   41.24   41.54
      41.31   42.30   41.56   42.01   41.85   41.48   41.57   41.43
      41.69   41.65   41.68   42.18   41.57   41.66   41.77   42.23
      41.32   41.49   41.16   41.53   41.78   40.35                
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth J       64 Bearcat Masters-6      46.75      47.98  
  2 Klein, Suzanne K          62 Somerset County-7      55.00    1:00.09  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Suzanne K          62 Somerset County-7    2:20.00    2:15.92  
    1:04.23 1:11.69                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merena, Elizabeth J       64 Bearcat Masters-6    3:57.42    3:58.08  
      54.68   59.12 1:04.05 1:00.23                                
  2 Olesky, Susan             60 Somerset County-7    4:04.04    4:00.53  
      54.99 1:02.27 1:02.27 1:01.00                                
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Suzanne K          62 Somerset County-7    2:00.00    2:16.25  
    1:06.26 1:09.99                                                
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles, Barbara B        71 Red Tide-6           1:45.02    1:48.14  
      50.06   58.08                                                
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles, Barbara B        71 Red Tide-6           2:20.00    2:13.32  
    1:04.01 1:09.31                                                
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles, Barbara B        71 Red Tide-6           3:00.00    2:40.94  
    1:16.13 1:24.81                                                
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles, Barbara B        71 Red Tide-6           2:17.81    2:11.55  
    1:00.96 1:10.59                                                
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles, Barbara B        71 Red Tide-6           5:01.32    4:36.08  
    1:02.21 1:13.33 1:23.07   57.47                                
 
Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Garden State Mas-7  35:00.00   38:51.40  
    1:04.61                 2:32.05 3:52.57 1:17.85 1:18.54 1:18.94
    1:17.07 1:18.07 2:37.72 1:19.10 1:17.09                        
                    1:20.15 4:00.17                                
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Joy              86 Somerset County-7    3:59.59    3:37.84  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Jude McCanne L   24 Secaucus Nightha-7     24.95      25.72  
  2 Millard, Jelani           23 Life Time Swim N-7     27.01      25.98  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sanchez, Jude McCanne L   24 Secaucus Nightha-7     57.15      57.22  
      26.82   30.40                                                
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, Jelani           23 Life Time Swim N-7     28.67      28.91  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, Jelani           23 Life Time Swim N-7   1:04.95    1:04.48  
      30.03   34.45                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milone, James             25 Lakeland Hills F-7   1:06.67    1:09.05  
      31.88   37.17                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milone, James             25 Lakeland Hills F-7   2:29.17    2:33.35  
      34.23   39.29   40.65   39.18                                
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milone, James             25 Lakeland Hills F-7   5:20.77    5:20.61  
      33.85   38.96   42.98   42.14   45.39   46.90   35.59   34.80
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoke, James N             30 Berkeley (Nj) Aq-7   2:29.00    2:31.27  
      34.99   37.99   39.53   38.76                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoke, James N             30 Berkeley (Nj) Aq-7   3:10.00    3:10.66  
      42.21   47.46   50.17   50.82                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schrider, Daniel R        31 UC07-7                 31.00      32.45  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schrider, Daniel R        31 UC07-7               1:07.50    1:11.76  
      33.46   38.30                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoke, James N             30 Berkeley (Nj) Aq-7   3:10.00    3:07.91  
      42.56   47.25   49.36   48.74                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schrider, Daniel R        31 UC07-7                 29.00      29.28  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schrider, Daniel R        31 UC07-7               1:03.00    1:04.71  
      30.81   33.90                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoke, James N             30 Berkeley (Nj) Aq-7   3:00.00    3:07.50  
      40.47   48.39   48.64   50.00                                
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoke, James N             30 Berkeley (Nj) Aq-7   6:10.00    6:08.83  
      39.07   46.87   48.89   51.10   49.93   51.51   40.74   40.72
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Brian J            37 Berkeley (Nj) Aq-7     27.00      26.32  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Brian J            37 Berkeley (Nj) Aq-7     59.50      58.17  
      28.17   30.00                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Brian J            37 Berkeley (Nj) Aq-7   2:06.50    2:12.89  
      31.22   33.95   34.63   33.09                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenn, Brian J            37 Berkeley (Nj) Aq-7     29.00      28.83  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            40 UC07-7                 28.44      28.78  
  2 Wolf, Sasha               40 Somerset County-7      34.34      33.78  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            40 UC07-7               1:05.52    1:05.10  
      30.66   34.44                                                
  2 Wolf, Sasha               40 Somerset County-7    1:21.21    1:14.92  
      36.49   38.43                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Sasha               40 Somerset County-7    3:10.10    2:55.10  
      39.74   44.86   46.45   44.05                                
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Sasha               40 Somerset County-7    6:25.25    6:06.54  
      40.59 1:33.01                                   47.43   42.46
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Sasha               40 Somerset County-7   24:12.12   25:11.13  
      45.24   49.51   51.28   50.52   50.34   50.63   50.81   50.65
      51.21   51.02   51.02 1:41.16   50.40   50.44   50.12   50.65
      54.33   51.18   50.74   50.62   50.22   49.72   50.72   50.98
      49.92   51.20   49.88   50.38   46.24                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            40 UC07-7                 34.78      34.70  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Michael            40 UC07-7                 32.35      32.13  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               46 UC07-7                 30.00      32.26  
  2 Jacques, Patrick          46 Red Bank YMCA-7        50.00      35.16  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Max               46 UC07-7               1:05.00    1:13.71  
      34.97   38.74                                                
 -- Jacques, Patrick          46 Red Bank YMCA-7      4:00.00         DQ  
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacques, Patrick          46 Red Bank YMCA-7      7:00.00    3:47.15  
      44.91   54.44 2:07.80                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacques, Patrick          46 Red Bank YMCA-7      1:00.00      52.77  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Howard, Max               46 UC07-7                 40.00         DQ  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             50 Garden State Mas-7     28.00      27.57  
  2 Yeomans, Scott            52 Garden State Mas-7     28.00      28.66  
  3 Moore, Aaron T            51 Berkeley (Nj) Aq-7     30.00      29.23  
  4 Wallace, Andrew S         51 Garden State Mas-7     33.00      29.73  
  5 Esser, John P             53 Red Bank YMCA-7        31.00      31.29  
  6 Grierson, Douglas J       52 Somerset County-7      32.00      31.45  
  7 Pressler, Lee             53 Somerset County-7      42.00      38.23  
  8 Von Schondorf, Philip     53 Red Bank YMCA-7        50.00      40.13  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            52 Garden State Mas-7   1:02.00    1:02.32  
      30.56   31.76                                                
  2 Moore, Aaron T            51 Berkeley (Nj) Aq-7   1:17.00    1:08.17  
      31.95   36.22                                                
  3 Hall, John L              52 UC07-7               1:08.00    1:09.37  
      33.22   36.15                                                
  4 Grierson, Douglas J       52 Somerset County-7    1:12.00    1:10.51  
      32.73   37.78                                                
  5 Pressler, Lee             53 Somerset County-7    1:30.00    1:24.15  
      39.41   44.74                                                
  6 Von Schondorf, Philip     53 Red Bank YMCA-7      1:50.00    1:31.19  
      42.96   48.23                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            52 Garden State Mas-7   2:10.00    2:12.59  
      31.43   34.02   34.26   32.88                                
  2 Hall, John L              52 UC07-7               2:28.00    2:32.72  
      35.25   37.67   39.65   40.15                                
  3 Moore, Aaron T            51 Berkeley (Nj) Aq-7   3:00.00    2:33.75  
      35.30   39.38   40.41   38.66                                
  4 Grierson, Douglas J       52 Somerset County-7    2:45.00    2:47.13  
      36.44   42.15   43.66   44.88                                
  5 Pressler, Lee             53 Somerset County-7    3:10.00    3:06.38  
      41.90   47.02   50.00   47.46                                
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            52 Garden State Mas-7   4:40.00    4:41.59  
      32.26   35.40   35.79   35.97   35.81   35.91   36.01   34.44
  2 Moore, Aaron T            51 Berkeley (Nj) Aq-7   6:40.00    5:29.23  
      36.92   41.64   42.05   42.17   42.45   42.53   41.81   39.66
  3 Grierson, Douglas J       52 Somerset County-7    6:00.00    6:05.15  
      39.69   43.63   45.47   47.39   48.30   47.50   47.55   45.62
  4 Pressler, Lee             53 Somerset County-7    6:20.00    6:24.24  
      41.66   45.80   49.00   49.45   49.73   49.88   49.53   49.19
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeomans, Scott            52 Garden State Mas-7  19:30.00   19:26.00  
      36.48   38.94   38.78   38.45   38.39   38.57   38.35   38.45
      38.46   38.65   38.76   38.95   38.89   39.39   39.37   39.14
      39.10   39.43   39.56   39.37   39.70   39.38   39.32   39.17
      39.24   39.18   39.22   39.33   38.92   37.06                
  2 Moore, Aaron T            51 Berkeley (Nj) Aq-7  24:00.00   22:39.14  
      40.56   43.96   45.42   44.98   44.68   44.90   45.16   44.00
      44.85   45.66   45.14   46.07   45.22   45.72   44.30   46.11
      45.56   45.89   45.74   46.22   45.68   46.29   46.58   46.87
      45.69   48.93   45.66   46.24   44.18   42.88                
  3 Pressler, Lee             53 Somerset County-7   25:00.00   25:27.16  
      45.84   48.68   50.39   50.88   50.98   51.31   51.51   51.58
      51.01   51.39   51.94   50.94   50.93   50.82   51.28   51.12
      50.27   50.68   51.60   51.14   51.29   51.78   51.34   51.90
      51.35   51.24   51.58   50.69   51.37   50.33                
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             50 Garden State Mas-7     32.00      31.95  
  2 Wallace, Andrew S         51 Garden State Mas-7     36.00      38.37  
  3 Von Schondorf, Philip     53 Red Bank YMCA-7      1:20.00      48.46  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew S         51 Garden State Mas-7     36.00      37.35  
  2 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7       41.00      42.43  
  3 Esser, John P             53 Red Bank YMCA-7        43.00      42.59  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7     1:30.00    1:34.79  
      45.30   49.49                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             50 Garden State Mas-7     30.00      30.03  
  2 Wallace, Andrew S         51 Garden State Mas-7     36.00      33.47  
  3 Esser, John P             53 Red Bank YMCA-7        35.00      35.21  
  4 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7       36.00      38.28  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Andrew S         51 Garden State Mas-7   1:15.00    1:14.75  
      35.42   39.33                                                
  2 Esser, John P             53 Red Bank YMCA-7      1:18.00    1:20.21  
      36.81   43.40                                                
  3 Hall, John L              52 UC07-7               1:20.00    1:27.77  
      40.48   47.29                                                
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faria, Jose J             50 Garden State Mas-7   5:30.00    5:21.86  
      35.54   41.82   42.73   42.36   44.53   44.49   36.54   33.85
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tsuzuki, Ed M             58 Somerset County-7      28.28      28.12  
  2 Reilly, Jeff M            55 Colonials 1776-8       31.10      31.55  
  3 Higgins, Brian J          58 Somerset County-7      36.00      36.28  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            55 Colonials 1776-8     1:07.70    1:06.32  
      32.27   34.05                                                
  2 Tsuzuki, Ed M             58 Somerset County-7    1:06.06    1:06.88  
      32.86   34.02                                                
  3 Higgins, Brian J          58 Somerset County-7    1:23.00    1:24.82  
      39.21   45.61                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            55 Colonials 1776-8     2:26.60    2:24.80  
      33.87   36.87   37.46   36.60                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            55 Colonials 1776-8     4:57.70    4:59.81  
      36.22   38.34   38.20   37.96   37.75   37.65   37.23   36.46
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Jeff M            55 Colonials 1776-8    20:05.55   20:07.13  
      39.20   41.52   41.37   41.32   41.10   40.97   40.89   40.89
      40.90   40.51   40.58   40.39   40.32   40.17   39.86   39.83
      40.34   40.11   40.46   40.08   40.05   39.97   40.03   40.00
      40.00   40.06   39.83   39.29   39.13   37.96                
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higgins, Brian J          58 Somerset County-7      48.00      46.88  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             58 Garden State Mas-7     34.00      34.00  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             58 Garden State Mas-7   1:15.00    1:16.07  
      34.92   41.15                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Benn W             58 Garden State Mas-7     32.00      32.02  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7     33.71      35.00  
  2 Fontana, Michael R        62 Somerset County-7      37.76      38.28  
  3 Schubert, Richard O       64 Garden State Mas-7     45.00      40.16  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7   1:26.26    1:17.97  
      36.64   41.33                                                
  2 Schubert, Richard O       64 Garden State Mas-7   1:45.00    1:28.62  
      42.21   46.41                                                
  3 Burkardt, Tom H           61 Berkeley (Nj) Aq-7   1:18.00    1:31.13  
      43.53   47.60                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 Garden State Mas-7   2:27.00    2:28.67  
      34.48   37.94   38.31   37.94                                
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7   3:05.05    3:01.11  
      39.60   46.43   49.25   45.83                                
  3 Schubert, Richard O       64 Garden State Mas-7   3:40.00    3:16.84  
      44.81   49.49   52.26   50.28                                
  4 Burkardt, Tom H           61 Berkeley (Nj) Aq-7   3:00.00    3:26.44  
      44.18   50.76 1:51.50                                        
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 Garden State Mas-7   5:12.00    5:13.25  
      36.07   38.95   39.87   40.11   40.22   39.92   39.70   38.41
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7   6:48.48    6:29.00  
      43.52   50.17   51.92   52.59   49.62   47.15   47.96   46.07
  3 Schubert, Richard O       64 Garden State Mas-7   7:30.00    6:55.95  
      44.70   49.43   52.05   53.04   53.51   54.23   54.61   54.38
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7  26:01.01   25:48.40  
      45.59   50.46   51.34   51.16   51.00   50.83   50.66   51.13
      51.17   51.39   52.68   51.87   52.52   52.99   53.17   50.89
      50.91   51.41   51.52   52.26   53.32   53.10   53.87   54.01
      53.26   52.15   52.13   50.78   51.50   49.33                
  2 Schubert, Richard O       64 Garden State Mas-7  29:00.00   27:40.12  
      47.03   52.12   53.49   54.73   55.23   55.16   55.62   57.46
      55.90   55.60   55.32   55.38   55.75   55.69   55.20   55.56
      56.11   55.75   56.23   55.97   55.59   55.57   56.09   55.86
      55.61   56.69   56.26   56.17   57.53   55.45                
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 Garden State Mas-7   1:18.00    1:19.22  
      38.70   40.52                                                
  2 Burkardt, Tom H           61 Berkeley (Nj) Aq-7   1:30.00    2:08.66  
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 Garden State Mas-7   2:50.00    2:49.90  
      39.44   43.03   44.16   43.27                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7      46.00      44.87  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7    1:44.00    1:44.33  
      48.86   55.47                                                
 -- Burkardt, Tom H           61 Berkeley (Nj) Aq-7   1:40.00         DQ  
    1:00.17 1:06.15                                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eichhorn, Scott           62 Somerset County-7    1:35.00    1:36.62  
  2 Burkardt, Tom H           61 Berkeley (Nj) Aq-7   1:30.00    1:55.02  
      55.10   59.92                                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7     33.00      32.73  
  2 Allred, David F           66 Garden State Mas-7     34.00      33.46  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7     43.00      40.85  
  2 Allred, David F           66 Garden State Mas-7     43.10      45.22  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7     44.00      43.29  
  2 Allred, David F           66 Garden State Mas-7     49.00      49.21  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohan, Richard P          65 Berkeley (Nj) Aq-7   1:30.00    1:29.53  
      43.09   46.44                                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence B       69 Garden State Mas-7     36.04      38.06  
  2 Allred, David F           66 Garden State Mas-7     39.60      39.92  
  3 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7     47.00      40.66  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence B       69 Garden State Mas-7   1:34.02    1:35.96  
      44.13   51.83                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Seidman, Lawrence B       69 Garden State Mas-7   3:45.25        DNF  
      50.00 1:02.63 1:12.04                                        
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7   1:35.00    1:27.97  
      41.82   46.15                                                
  2 Allred, David F           66 Garden State Mas-7   1:36.50    1:31.77  
      42.50   49.27                                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph S        71 Colonials 1776-8       31.38      32.42  
  2 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7     33.00      32.70  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amundsen, Joseph S        71 Colonials 1776-8     1:11.00    1:12.86  
      34.56   38.30                                                
  2 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7   1:12.00    1:13.45  
      36.21   37.24                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7   2:41.00    2:42.56  
      37.17   40.82   43.13   41.44                                
  2 Amundsen, Joseph S        71 Colonials 1776-8     2:51.00    2:49.52  
      38.71   41.96   44.31   44.54                                
  3 Hopkins, Bob              74 Garden State Mas-7   2:55.00    3:16.00  
      45.38   49.62   51.31   49.69                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7     37.00      38.84  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7   1:25.00    1:29.70  
      44.68   45.02                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              74 Garden State Mas-7   3:21.00    3:54.14  
      55.88 2:00.48   57.78                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              74 Garden State Mas-7   3:57.00    3:59.14  
      56.18 1:01.10 1:02.01   59.85                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              74 Garden State Mas-7   4:49.00    4:48.89  
      58.74 1:18.89 1:21.05 1:10.21                                
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hopkins, Bob              74 Garden State Mas-7   8:26.00    7:53.93  
      55.75 1:07.26 2:05.24                 1:03.77   52.10   45.54
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7     42.00      38.66  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7     56.00    1:04.22  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7     44.00      52.42  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7     50.00      50.71  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7   1:40.00    1:56.68  
      58.12   58.56                                                
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8       55.00      54.95  
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     4:45.00    4:48.31  
    1:04.83 1:15.67 1:17.53 1:10.28                                
 
Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8    44:00.00   40:35.23  
    1:10.86 1:20.49 1:21.21 1:20.90 1:20.70 1:20.33 1:20.23 1:21.73
    1:21.22 1:23.89 1:19.97 1:20.17 1:21.92 1:23.42 1:21.46 1:21.14
    1:23.99 1:23.19 1:22.44 1:22.35 1:22.93 1:21.05 1:22.43 1:22.98
    1:22.78 1:22.24 1:22.38 1:21.67 1:21.79 1:13.37                
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     5:45.00    5:47.48  
                    1:29.80 1:28.06                                
 
Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     3:00.00         DQ  
    1:24.86 1:29.40                                                
 
Men 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kiell, Paul J             86 Berkeley (Nj) Aq-7   8:30.22         DQ  
    1:00.75 1:03.21 1:03.00 1:04.14 1:04.67 1:05.06 1:04.03 1:02.86
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:12.12    2:16.35  
     1) Heuser, Verena W20              2) Morchio, Paola W40             
     3) Glaser, Robyn N W35             4) Hartnett, Laura W41            
       34.16    37.16    32.64    32.39                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:32.32    2:43.95  
     1) Heuser, Verena W20              2) Morchio, Paola W40             
     3) Glaser, Robyn N W35             4) Burton, Elizabeth B W51        
       41.62    43.27    37.59    41.47                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:21.21    2:18.28  
     1) Burton, Elizabeth B W51         2) Stolarski, Megan W38           
     3) Lemieux, Suzanne W46            4) Tompkins, Megan E W54          
       40.56    34.58    33.07    30.07                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:48.48    2:45.13  
     1) Stolarski, Megan W38            2) Lemieux, Suzanne W46           
     3) Tompkins, Megan E W54           4) Tsuzuki, Lynn W57              
       42.07    44.58    33.06    45.42                                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               3:15.15    3:08.03  
     1) Olesky, Susan W60               2) Selverian, Jennifer W42        
     3) Begley, Leisa H W57             4) Klein, Suzanne K W62           
       45.88    45.65    48.66    47.84                                    
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:05.05    2:12.88  
     1) Wolf, Sasha M40                 2) Grierson, Douglas J M52        
     3) Pressler, Lee M53               4) Tsuzuki, Ed M M58              
       33.55    34.63    36.68    28.02                                    
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                       2:23.00    2:17.30  
     1) Seidman, Lawrence B M69         2) Katz, Jerry A M78              
     3) Zakim, Jack S M71               4) Wein, Arthur M M66             
       33.62    37.81    32.90    32.97                                    
 
Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                       2:43.00    2:46.56  
     1) Zakim, Jack S M71               2) Wein, Arthur M M66             
     3) Seidman, Lawrence B M69         4) Katz, Jerry A M78              
       43.09    44.14    40.79    38.54                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                            NT    2:12.18  
     1) Cipriano, Deborah R W59         2) Ditommaso, Laurie A W54        
     3) Hopkins, Bob M74                4) Faria, Jose J M50              
       33.56    33.44    37.79    27.39                                    
  2 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:20.20    2:24.17  
     1) Eichhorn, Scott M62             2) Woodring, Lisa D W54           
     3) Ikeda, Jane Y W55               4) Higgins, Brian J M58           
       37.12    33.87    37.94    35.24                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                            NT    2:32.03  
     1) Faria, Jose J M50               2) Hopkins, Bob M74               
     3) Ditommaso, Laurie A W54         4) Cipriano, Deborah R W59        
       32.31    50.94    35.19    33.59                                    
  1 Somerset County YMCA Masters-7  'A'               2:36.36    2:39.39  
     1) Woodring, Lisa D W54            2) Eichhorn, Scott M62            
     3) Tsuzuki, Ed M M58               4) Ikeda, Jane Y W55              
       43.19    43.13    34.76    38.31