Licensed to New Jersey LMSC - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 9/16/2016 09:25 PM
           NEW JERSEY SENIOR OLYMPICS 2016 - 9/10/2016 to 9/11/2016            
      www.besmarttinc.com for meet results and more, Sanction #: 072-R004      
                                    Results                                    
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         51 METUCHEN, NJ              NT      30.80  
  2 Inverso, Kim              51 UPPER DARBY, PA           NT      40.55  
  3 Bell, Patty               54 UNION, NJ                 NT      46.88  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Patty               54 UNION, NJ                 NT    1:50.37  
      52.14   58.23                                                
  2 Ditullio, Caroline        54 CRANFORD, NJ              NT    1:51.11  
      49.18 1:01.93                                                
  3 Nicholls, Victoria        50 CHESAPEAKE, VA            NT    1:58.56  
      55.55 1:03.01                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inverso, Kim              51 UPPER DARBY, PA           NT    3:30.95  
      45.91                   56.67                                
  2 Bell, Patty               54 UNION, NJ                 NT    3:53.13  
      51.61   58.00 1:03.69   59.83                                
  3 Nicholls, Victoria        50 CHESAPEAKE, VA            NT    4:12.62  
      55.93 1:03.84 1:06.43 1:06.42                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ditullio, Caroline        54 CRANFORD, NJ              NT   11:24.79  
      54.56 1:05.88 1:09.64 1:12.55 1:11.70 1:11.17 1:11.43 1:10.86
    1:09.91 1:07.09                                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         51 METUCHEN, NJ              NT      36.57  
  2 Bell, Patty               54 UNION, NJ                 NT      54.78  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholls, Victoria        50 CHESAPEAKE, VA            NT    2:13.91  
    1:04.62 1:09.29                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholls, Victoria        50 CHESAPEAKE, VA            NT    4:51.05  
    1:08.87 1:13.57 2:28.61                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         51 METUCHEN, NJ              NT      44.03  
  2 Shepard, Pamela           51 CHERRY HILL, NJ           NT      48.43  
  3 Bell, Patty               54 UNION, NJ                 NT    1:12.68  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholls, Victoria        50 CHESAPEAKE, VA            NT    2:52.57  
    1:22.03 1:30.54                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepard, Pamela           51 CHERRY HILL, NJ           NT    3:48.72  
      53.64   58.69   59.70   56.69                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria         51 METUCHEN, NJ              NT      36.22  
  2 Inverso, Kim              51 UPPER DARBY, PA           NT      49.31  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholls, Victoria        50 CHESAPEAKE, VA            NT    2:43.17  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shepard, Pamela           51 CHERRY HILL, NJ           NT    1:46.03  
      55.41   50.62                                                
  2 Bell, Patty               54 UNION, NJ                 NT    2:08.84  
    1:01.09 1:07.75                                                
  3 Nicholls, Victoria        50 CHESAPEAKE, VA            NT    2:21.49  
    1:09.64 1:11.85                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholls, Victoria        50 CHESAPEAKE, VA            NT    5:02.04  
                    1:30.89 1:00.65                                
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Rosemarie         58 BRIARWOOD, NY             NT      59.43  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack, Sally               59 COLONIA, NJ               NT    1:28.97  
      43.71   45.26                                                
  2 Rivera, Rosemarie         58 BRIARWOOD, NY             NT    2:19.68  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack, Sally               59 COLONIA, NJ               NT    8:29.16  
      45.35   50.06   50.92   51.33   52.15   52.33   52.78   52.47
      52.49   49.28                                                
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zottoli, Diane            59 OLD BRIDGE, NJ            NT    2:10.33  
    1:04.01 1:06.32                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zottoli, Diane            59 OLD BRIDGE, NJ            NT    4:49.09  
    1:09.01 1:14.19 1:14.26 1:11.63                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Zottoli, Diane            59 OLD BRIDGE, NJ            NT         DQ  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            55 MONROE, NJ                NT    1:40.61  
      46.48   54.13                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            55 MONROE, NJ                NT    3:37.55  
      49.91   54.83   56.62   56.19                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            55 MONROE, NJ                NT      42.52  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feygin, Galina            55 MONROE, NJ                NT    1:34.09  
      42.42   51.67                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Elaine             62 IRVINGTON, NJ             NT      47.65  
  2 Jiao, Joy Yuling          62 EDISON, NJ                NT      59.10  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Elaine             62 IRVINGTON, NJ             NT    1:55.16  
      53.49 1:01.67                                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 PENNSVILLE, NJ            NT    7:44.64  
      42.22   45.88   47.88   47.22   47.28   47.05   47.29   47.25
      47.04   45.53                                                
  2 Jiao, Joy Yuling          62 EDISON, NJ                NT   11:09.78  
    1:01.95 1:07.43 1:07.05 1:07.65 1:08.97 1:08.64 1:06.57 1:08.69
    1:09.50 1:03.33                                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          60 AVENEL, NJ                NT      52.26  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          60 AVENEL, NJ                NT    1:48.31  
      52.44   55.87                                                
  2 Jiao, Joy Yuling          62 EDISON, NJ                NT    2:16.29  
    1:05.84 1:10.45                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 PENNSVILLE, NJ            NT    3:37.78  
      50.98   55.02   56.68   55.10                                
  2 Lyndon, Meredith          60 AVENEL, NJ                NT    3:55.15  
      55.11   59.26 1:01.81   58.97                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jiao, Joy Yuling          62 EDISON, NJ                NT      55.00  
  2 Davis, Elaine             62 IRVINGTON, NJ             NT    1:16.11  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          60 AVENEL, NJ                NT    1:52.67  
      53.64   59.03                                                
  2 Jiao, Joy Yuling          62 EDISON, NJ                NT    2:04.42  
      59.26 1:05.16                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 PENNSVILLE, NJ            NT    3:40.86  
      50.15   56.02   58.06   56.63                                
  2 Lyndon, Meredith          60 AVENEL, NJ                NT    4:04.92  
      55.49 1:02.19 1:03.86 1:03.38                                
 -- Jiao, Joy Yuling          62 EDISON, NJ                NT         DQ  
      57.66 1:03.87 1:04.26   59.22                                
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 PENNSVILLE, NJ            NT    3:41.56  
      46.25   56.00   59.86   59.45                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 PENNSVILLE, NJ            NT    3:21.44  
      44.82   56.77   56.04   43.81                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Sue            65 WOODBRIDGE, NJ            NT      37.91  
  2 Crowe, Amy                66 MACUNGIE, PA              NT      44.60  
  3 Guyvijitr, Wilawun        66 UNNY                      NT      50.71  
 -- Ryan, Patricia            66 GARWOOD, NJ               NT        DNF  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Sue            65 WOODBRIDGE, NJ            NT    1:29.78  
      42.28   47.50                                                
  2 Crowe, Amy                66 MACUNGIE, PA              NT    1:43.26  
      47.68   55.58                                                
  3 Guyvijitr, Wilawun        66 UNNY                      NT    2:10.14  
      58.56 1:11.58                                                
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Sue            65 WOODBRIDGE, NJ            NT      47.08  
  2 Crowe, Amy                66 MACUNGIE, PA              NT      54.86  
  3 Guyvijitr, Wilawun        66 UNNY                      NT    1:16.02  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Sue            65 WOODBRIDGE, NJ            NT    1:40.10  
      49.23   50.87                                                
  2 Crowe, Amy                66 MACUNGIE, PA              NT    2:06.00  
    1:00.35 1:05.65                                                
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crowe, Amy                66 MACUNGIE, PA              NT      53.65  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crowe, Amy                66 MACUNGIE, PA              NT    2:02.19  
      56.74 1:05.45                                                
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crowe, Amy                66 MACUNGIE, PA              NT    4:17.51  
      58.83 1:07.15 1:07.72 1:03.81                                
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara           70 CHARLESTON, WV            NT      44.48  
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 NEW YORK CITY, NY         NT    3:20.36  
      47.16   51.14   51.70   50.36                                
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 NEW YORK CITY, NY         NT    8:30.91  
      47.25   50.54   51.53   51.20   51.71   51.53   51.70   52.37
      52.37   50.71                                                
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 NEW YORK CITY, NY         NT      49.11  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 NEW YORK CITY, NY         NT    1:40.00  
      49.49   50.51                                                
  2 Warren, Barbara           70 CHARLESTON, WV            NT    2:12.65  
    1:02.48 1:10.17                                                
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 NEW YORK CITY, NY         NT    3:29.56  
      49.54   52.76   54.13   53.13                                
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Barbara           70 CHARLESTON, WV            NT    1:12.46  
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 NEW YORK CITY, NY         NT    4:15.72  
    1:12.99   57.93 1:12.75   52.05                                
  2 Warren, Barbara           70 CHARLESTON, WV            NT    5:01.95  
    1:12.15 1:21.31 1:22.67 1:05.82                                
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara        75 LIVINGSTON, NJ            NT      53.00  
  2 Smith, Ann                77 CHICAGO, IL               NT    1:15.27  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara        75 LIVINGSTON, NJ            NT    1:59.32  
      53.66 1:05.66                                                
  2 Smith, Ann                77 CHICAGO, IL               NT    2:52.80  
    1:20.85 1:31.95                                                
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Ann                77 CHICAGO, IL               NT    6:11.51  
    1:23.73 1:32.71 1:37.48 1:37.59                                
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Ann                77 CHICAGO, IL               NT   16:43.56  
    1:24.79 1:32.93 1:39.23                 1:45.69 1:41.26 1:46.55
    3:31.79                                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Ann                77 CHICAGO, IL               NT    1:44.44  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara        75 LIVINGSTON, NJ            NT      55.96  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara        75 LIVINGSTON, NJ            NT    2:21.43  
    1:01.30 1:20.13                                                
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara        75 LIVINGSTON, NJ            NT    4:58.19  
    1:05.87 1:17.01 1:20.83 1:14.48                                
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara        75 LIVINGSTON, NJ            NT    1:01.51  
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara        75 LIVINGSTON, NJ            NT    2:37.05  
    1:10.99 1:26.06                                                
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara        75 LIVINGSTON, NJ            NT    4:53.76  
    1:14.70 1:10.90 1:21.10 1:07.06                                
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            82 MARTINSVILLE, NJ          NT      49.38  
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane              80 WAYNE, NJ            5:42.23    5:30.68  
    1:15.98 1:28.47 1:30.03 1:16.20                                
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane              80 WAYNE, NJ           13:34.93   15:23.87  
    1:22.44 4:48.40                         1:34.87 1:34.74 1:33.75
    1:30.98 1:24.55                                                
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            82 MARTINSVILLE, NJ          NT    1:03.12  
  2 Fisher, Jane              80 WAYNE, NJ            1:09.90    1:11.94  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane              80 WAYNE, NJ            2:23.94    2:54.13  
    1:20.55 1:33.58                                                
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane              80 WAYNE, NJ            5:36.65    6:08.77  
    3:00.36 3:08.41                                                
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            82 MARTINSVILLE, NJ          NT    1:04.28  
  2 Fisher, Jane              80 WAYNE, NJ            1:03.58    1:21.96  
 
Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            82 MARTINSVILLE, NJ          NT    2:58.01  
    1:17.85 1:40.16                                                
  2 Fisher, Jane              80 WAYNE, NJ            2:38.60    3:20.05  
    1:39.02 1:41.03                                                
 
Women 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Jane              80 WAYNE, NJ            5:34.59    6:54.22  
    1:38.78 1:51.31 1:48.26 1:35.87                                
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            82 MARTINSVILLE, NJ          NT    2:15.24  
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet            82 MARTINSVILLE, NJ          NT    5:00.51  
    1:13.46 1:13.51 1:28.83 1:04.71                                
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            85 WYNNEWOOD, PA             NT      53.97  
  2 Froeder, Rosemarie        86 TENAFLY, NJ               NT    1:10.95  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        86 TENAFLY, NJ               NT    2:39.46  
    1:12.66 1:26.80                                                
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        86 TENAFLY, NJ               NT    5:50.81  
    1:15.92                 1:28.50                                
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        86 TENAFLY, NJ               NT    1:09.50  
 
Women 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        86 TENAFLY, NJ               NT    2:42.35  
    1:14.48 1:27.87                                                
 
Women 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Froeder, Rosemarie        86 TENAFLY, NJ               NT    5:50.46  
    1:15.35 1:30.59 1:34.82 1:29.70                                
 
Women 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            85 WYNNEWOOD, PA             NT    2:27.84  
    1:10.05 1:17.79                                                
 
Women 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waldbaum, Joan            85 WYNNEWOOD, PA             NT    1:08.64  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              51 HIGHLAND PARK, NJ         NT    6:14.40  
      35.12   38.32   37.93   38.55   37.85   37.59   37.70   37.89
      37.37   36.08                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              51 HIGHLAND PARK, NJ         NT      31.41  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              51 HIGHLAND PARK, NJ         NT    1:09.80  
      32.83   36.97                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              51 HIGHLAND PARK, NJ         NT    2:35.00  
      34.38   39.82   41.29   39.51                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chebotarev, Viktor        59 PITMAN, NJ                NT      26.88  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            56 ROSELLE PARK, NJ          NT    1:27.14  
      42.70   44.44                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            56 ROSELLE PARK, NJ          NT    3:06.31  
      42.97   47.52   48.69   47.13                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            56 ROSELLE PARK, NJ          NT    8:33.38  
      46.49   51.42   52.83   52.96   52.82   52.94   52.73   53.43
      51.72   46.04                                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chebotarev, Viktor        59 PITMAN, NJ                NT      30.00  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            56 ROSELLE PARK, NJ          NT    1:43.83  
      51.11   52.72                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            56 ROSELLE PARK, NJ          NT    3:51.57  
      53.72   59.62   59.65   58.58                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chebotarev, Viktor        59 PITMAN, NJ                NT      33.95  
  2 Samaranayake, Tilak       59 MIDDLESEX, NJ             NT      43.47  
  3 Hamanaka, Atsushi         57 PARLIN, NJ                NT      48.95  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samaranayake, Tilak       59 MIDDLESEX, NJ             NT    1:35.19  
      43.67   51.52                                                
  2 Hamanaka, Atsushi         57 PARLIN, NJ                NT    1:46.46  
      49.45   57.01                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin            56 ROSELLE PARK, NJ          NT    3:33.24  
      49.75   54.11   56.46   52.92                                
  2 Samaranayake, Tilak       59 MIDDLESEX, NJ             NT    3:52.50  
      50.43   56.26 1:01.92 1:03.89                                
  3 Hamanaka, Atsushi         57 PARLIN, NJ                NT    3:52.63  
      52.07   58.71 1:00.89 1:00.96                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chebotarev, Viktor        59 PITMAN, NJ                NT      29.75  
  2 Hamanaka, Atsushi         57 PARLIN, NJ                NT      44.75  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         57 PARLIN, NJ                NT    1:49.21  
      54.33   54.88                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         57 PARLIN, NJ                NT    4:02.80  
      51.47 1:13.70 1:01.45   56.18                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 HIGHLAND PARK, NJ         NT      28.35  
  2 Norek, Frank              60 SAYREVILLE, NJ            NT      31.86  
  3 Weinstein, Mark           60 MANALAPAN, NJ          34.00      32.31  
  4 Lehrer, Elliott           61 OLD BRIDGE, NJ            NT      32.59  
  5 Schubert, Richard         64 BYRAM, NJ              37.00      33.10  
  6 Engstrom, Harold          63 WOODBRIDGE, NJ            NT      33.70  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 HIGHLAND PARK, NJ         NT    1:03.88  
      30.22   33.66                                                
  2 Weinstein, Mark           60 MANALAPAN, NJ        1:18.00    1:14.09  
      34.82   39.27                                                
  3 Norek, Frank              60 SAYREVILLE, NJ            NT    1:14.56  
      35.02   39.54                                                
  4 Lehrer, Elliott           61 OLD BRIDGE, NJ            NT    1:16.29  
      35.47   40.82                                                
  5 Cohen, Larry              60 MATAWAN, NJ               NT    1:16.45  
      37.15   39.30                                                
  6 Engstrom, Harold          63 WOODBRIDGE, NJ            NT    1:23.09  
      39.19   43.90                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 HIGHLAND PARK, NJ         NT    2:16.59  
      30.61   34.33   35.55   36.10                                
  2 Schubert, Richard         64 BYRAM, NJ            2:47.00    2:46.35  
      37.68   42.33   43.34   43.00                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         64 BYRAM, NJ            7:40.00    7:28.79  
      40.12   43.65   45.54   46.09   46.08   45.93   45.92   46.23
      45.67   43.56                                                
  2 Engstrom, Harold          63 WOODBRIDGE, NJ            NT    9:38.99  
      46.51   51.51   56.42   59.28 1:00.01 1:01.09 1:00.69 1:00.82
    1:02.82   59.84                                                
  3 Nolan, Lawrence           60 BAYVILLE, NJ              NT   10:05.65  
      51.81   56.77 1:00.92 1:01.55 1:01.49 1:02.81 1:03.45 1:03.84
    1:01.93 1:01.08                                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weinstein, Mark           60 MANALAPAN, NJ          40.00      36.11  
  2 Cohen, Larry              60 MATAWAN, NJ               NT      40.04  
  3 Blackburne, Tom           64 Unattached             51.00      40.22  
  4 Lehrer, Elliott           61 OLD BRIDGE, NJ            NT      44.89  
  5 Norek, Frank              60 SAYREVILLE, NJ            NT      47.25  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 HIGHLAND PARK, NJ         NT    1:11.11  
      34.67   36.44                                                
  2 Weinstein, Mark           60 MANALAPAN, NJ        1:26.00    1:23.89  
      39.89   44.00                                                
  3 Lehrer, Elliott           61 OLD BRIDGE, NJ            NT    1:42.61  
      47.89   54.72                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Larry              60 MATAWAN, NJ               NT    3:32.18  
  2 Swiger, Ralph             60 LEESBURG, VA              NT    3:51.04  
      55.88   58.56   59.18   57.42                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blackburne, Tom           64 Unattached             40.76      40.35  
  2 Schubert, Richard         64 BYRAM, NJ              45.00      42.43  
  3 Weinstein, Mark           60 MANALAPAN, NJ          45.00      43.71  
  4 Nolan, Lawrence           60 BAYVILLE, NJ              NT      48.10  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             60 LEESBURG, VA              NT    1:39.93  
      46.29   53.64                                                
  2 Weinstein, Mark           60 MANALAPAN, NJ        1:42.00    1:40.31  
      45.13   55.18                                                
  3 Nolan, Lawrence           60 BAYVILLE, NJ              NT    1:50.58  
      50.70   59.88                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard         64 BYRAM, NJ            3:24.00    3:17.97  
      44.30   49.22   51.99   52.46                                
  2 Swiger, Ralph             60 LEESBURG, VA              NT    3:45.45  
      49.86   57.26   59.43   58.90                                
  3 Nolan, Lawrence           60 BAYVILLE, NJ              NT    4:13.16  
      54.49 1:02.81 1:08.29 1:07.57                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Frank              60 SAYREVILLE, NJ            NT      41.10  
  2 Swiger, Ralph             60 LEESBURG, VA              NT      43.87  
  3 Lehrer, Elliott           61 OLD BRIDGE, NJ            NT      48.53  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 HIGHLAND PARK, NJ         NT    1:14.46  
      34.13   40.33                                                
  2 Swiger, Ralph             60 LEESBURG, VA              NT    1:49.46  
      54.30   55.16                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             60 LEESBURG, VA              NT    4:16.36  
      56.37 1:00.21 1:09.77 1:10.01                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 HIGHLAND PARK, NJ         NT    1:14.63  
      32.44   42.19                                                
  2 Norek, Frank              60 SAYREVILLE, NJ            NT    1:28.14  
      41.94   46.20                                                
  3 Blackburne, Tom           64 Unattached           1:47.00    1:30.25  
      46.91   43.34                                                
  4 Swiger, Ralph             60 LEESBURG, VA              NT    1:37.00  
      46.38   50.62                                                
  5 Lehrer, Elliott           61 OLD BRIDGE, NJ            NT    1:40.14  
      44.83   55.31                                                
  6 Cohen, Larry              60 MATAWAN, NJ               NT    1:40.83  
      46.48   54.35                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Frank              60 SAYREVILLE, NJ            NT    3:30.29  
      41.97   57.52 1:50.80                                        
  2 Swiger, Ralph             60 LEESBURG, VA              NT    3:38.06  
    1:52.20                   46.82                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferriter, James           67 EDISON, NJ                NT      28.16  
  2 Jayaram, Kannan           67 ISELIN, NJ                NT      42.74  
  3 Stein, Joel               66 HIGHLAND PARK, NJ         NT      48.58  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferriter, James           67 EDISON, NJ                NT    1:05.12  
      30.93   34.19                                                
  2 Bacher, Joel              67 WAYNE, NJ                 NT    1:21.77  
      38.03   43.74                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stein, Joel               66 HIGHLAND PARK, NJ         NT    4:29.41  
      58.07 1:07.81 1:12.49 1:11.04                                
  2 Galarza, Eduardo          66 FORDS, NJ                 NT    5:51.24  
    1:01.24 1:27.56 1:44.15 1:38.29                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haulenbeek, Mark          65 METUCHEN, NJ              NT    9:02.01  
      44.39   53.45   57.48   57.95   55.38   56.76   57.12   55.73
      54.84   48.91                                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferriter, James           67 EDISON, NJ                NT      38.57  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Galarza, Eduardo          66 FORDS, NJ                 NT         DQ  
    1:16.86 1:43.28                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bacher, Joel              67 WAYNE, NJ                 NT      48.99  
  2 Dawson, Archie            67 EAST ORANGE, NJ           NT      53.34  
  3 Mei, Jia Ping             66 BRANCHBURG, NJ            NT      59.50  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haulenbeek, Mark          65 METUCHEN, NJ              NT    1:55.20  
      53.29 1:01.91                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haulenbeek, Mark          65 METUCHEN, NJ              NT    4:12.94  
      51.41 1:04.09 1:08.87 1:08.57                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haulenbeek, Mark          65 METUCHEN, NJ              NT      43.36  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roffman, Jeffrey          73 LITTLE SILVER, NJ         NT      39.67  
  2 Mallack, William          71 COLONIA, NJ               NT      52.96  
  3 Yick, Dave                73 LOS GATOS, CA             NT      57.54  
  4 Leavy, Edward             73 STATEN ISLAND, NY         NT    1:31.15  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roffman, Jeffrey          73 LITTLE SILVER, NJ         NT    1:39.71  
      42.05   57.66                                                
  2 Mallack, William          71 COLONIA, NJ               NT    2:01.46  
      58.53 1:02.93                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roffman, Jeffrey          73 LITTLE SILVER, NJ         NT    3:51.67  
      48.59   56.08 1:01.27 1:05.73                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mallack, William          71 COLONIA, NJ               NT    1:06.48  
  2 Leavy, Edward             73 STATEN ISLAND, NY         NT    1:42.82  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puar, Sujan               74 SOUTH PLAINFIELD, N       NT    2:58.15  
    1:18.53 1:39.62                                                
  2 Leavy, Edward             73 STATEN ISLAND, NY         NT    3:52.16  
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leavy, Edward             73 STATEN ISLAND, NY         NT    8:14.28  
    1:36.39 2:04.71 2:15.06 2:18.12                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loewe, Raymond            74 SWEDESBORO, NJ            NT      40.99  
  2 Delauzon, Joseph          74 RIVERHEAD, NY             NT      50.16  
  3 Mallack, William          71 COLONIA, NJ               NT    1:06.35  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mallack, William          71 COLONIA, NJ               NT    2:48.08  
    1:20.05 1:28.03                                                
  2 Yick, Dave                73 LOS GATOS, CA             NT    2:55.07  
    1:21.12 1:33.95                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loewe, Raymond            74 SWEDESBORO, NJ            NT    3:25.66  
      46.75   52.16   53.93   52.82                                
  2 Delauzon, Joseph          74 RIVERHEAD, NY             NT    4:12.99  
      58.98 1:05.53 1:05.95 1:02.53                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yick, Dave                73 LOS GATOS, CA             NT    1:14.22  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Foster             75 METUCHEN, NJ              NT      42.19  
  2 Murphy, JB                75 PLAINFIELD, NJ            NT      46.69  
  3 Koontz, Robert            76 NEWARK, NJ                NT    1:00.98  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, JB                75 PLAINFIELD, NJ            NT    2:06.46  
      56.68 1:09.78                                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, JB                75 PLAINFIELD, NJ            NT    4:57.60  
      57.80                 1:19.79                                
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, JB                75 PLAINFIELD, NJ            NT      55.50  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Foster             75 METUCHEN, NJ              NT      51.10  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         80 MEDFORD, NJ               NT    1:47.19  
      50.60   56.59                                                
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         80 MEDFORD, NJ               NT   11:33.46  
      59.98 1:09.65 1:10.71 1:11.92 1:12.93 1:12.97 1:13.13 1:11.72
    1:07.77 1:02.68                                                
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernhardt, Fred           82 PORT READING, NJ          NT    2:08.23  
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         80 MEDFORD, NJ               NT    4:11.06  
      56.17 1:04.62 1:06.60 1:03.67                                
  2 Bernhardt, Fred           82 PORT READING, NJ          NT   13:18.23  
    2:32.71 3:49.22 6:56.30                                        
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David         80 MEDFORD, NJ               NT    2:28.53  
    1:14.79 1:13.74                                                
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischl, Robert            85 MOORESTOWN, NJ            NT    2:49.80  
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischl, Robert            85 MOORESTOWN, NJ            NT    1:24.54  
 
Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischl, Robert            85 MOORESTOWN, NJ            NT    2:41.00  
    1:19.02 1:21.98                                                
 
Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fischl, Robert            85 MOORESTOWN, NJ            NT    6:07.72  
    1:25.20 1:37.71 1:32.07 1:32.74