Licensed to Fanwood-Scotch Plains YMCA
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 9/1/2016 05:48 AM
               Jason E. Nessel Memorial Invitational - 8/7/2016                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morman, Carol R           64 Garden State Mas-7  25:00.00   19:41.24  
    2:19.88 2:28.97 2:30.14 2:31.46 2:29.39 2:27.44 2:29.45 2:24.51
 
Event 1  Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 Asphalt Green Ma-6  16:00.00   16:00.04  
    1:57.49 2:02.32 2:01.94 2:02.20 2:01.76 2:01.02 1:59.14 1:54.17
 
Event 1  Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           46 Berkeley (Nj) Aq-7  10:13.39   10:31.59  
    1:16.29 1:20.00 1:20.03 1:20.55 1:19.69 1:17.02 1:20.10 1:17.91
 
Event 1  Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              51 Garden State Mas-7  11:35.00   11:28.20  
    1:19.28 1:24.98 1:25.35 1:24.86 1:30.97 1:30.22 1:27.42 1:25.12
 
Event 1  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7  16:00.00   15:58.38  
    1:44.01 2:01.65 2:04.74 2:05.33 2:04.26 2:04.51 2:02.42 1:51.46
 
Event 1  Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibson, Christopher       60 Peddie Aquatic A-7  10:30.00   10:50.15  
    1:18.12 1:22.50 1:23.53 1:23.00 1:22.39 1:22.17 1:20.47 1:17.97
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7  13:33.33   13:50.39  
    1:36.97 1:47.83 1:48.15 1:42.03 1:46.27 1:41.21 1:46.22 1:41.71
 
Event 1  Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        69 Garden State Mas-7  14:30.00   14:24.95  
    1:39.89 1:51.10 1:50.06 1:50.68 1:50.79 1:49.31 1:50.13 1:42.99
 
Event 1  Men 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           75 Adirondack Maste-3  15:31.40   18:13.68  
    2:08.87 2:19.15 2:18.47 2:19.31 2:18.04 2:19.90 4:29.94        
 
Event 1  Men 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8    21:30.00   21:29.27  
    2:28.00 2:47.34 2:44.36 2:45.37 2:44.50 2:44.49 2:44.62 2:30.59
 
Event 1  Men 85-89 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kiell, Paul J             86 Berkeley (Nj) Aq-7  17:30.00   17:54.67  
    2:09.33 2:16.88 2:16.17 2:16.71 2:14.72 2:16.14 2:13.92 2:10.80
 
Event 2  Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Corinne M          25 Spring Valley YM-8   5:35.00    5:33.15  
    1:17.41 1:25.55 1:25.76 1:24.43                                
 
Event 2  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara A       57 Berkeley (Nj) Aq-7   5:55.00    5:43.45  
    1:17.36 1:28.47 1:30.06 1:27.56                                
 
Event 2  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 Spring Valley YM-8   7:20.00    7:09.30  
    1:40.86 1:50.56 1:49.76 1:48.12                                
  2 Morman, Carol R           64 Garden State Mas-7  10:00.00    9:48.17  
    2:16.53 2:31.17 5:00.47                                        
 
Event 2  Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 Asphalt Green Ma-6   7:35.00    9:35.56  
    2:49.31 2:11.50 2:37.12 1:57.63                                
 
Event 2  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroyer, Christian J       38 Berkeley (Nj) Aq-7   6:00.00    6:05.15  
    1:26.63 1:34.87 1:35.39 1:28.26                                
 
Event 2  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Aaron              51 Unattached                NT    6:02.71  
    1:26.21 1:34.09 1:33.71 1:28.70                                
 
Event 2  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Recchia, Michael          58 Berkeley (Nj) Aq-7   6:00.00    5:53.38  
    1:23.14 1:31.57 1:29.82 1:28.85                                
  2 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7   8:00.00    8:07.49  
    1:51.74 2:08.10 2:08.85 1:58.80                                
 
Event 2  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard O       64 Garden State Mas-7   7:03.00    7:02.79  
    1:34.99 1:47.59 1:50.55 1:49.66                                
 
Event 2  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichle, Bill             68 Berkeley (Nj) Aq-7   7:01.50    6:27.54  
    1:33.11 1:39.08 1:39.69 1:35.66                                
  2 Wallace, Richard J        69 Garden State Mas-7   7:00.00    7:03.13  
    1:40.96 1:50.17 1:49.11 1:42.89                                
 
Event 3  Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alic, Asja                24 Drew Masters Swi-7     36.00      35.77  
 
Event 3  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Colleen L         30 Garden State Mas-7     34.00      34.63  
  2 Devlin, Erin              30 Berkeley (Nj) Aq-7     43.30      34.67  
 
Event 3  Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Katherine E      41 UC07-7                 52.50      48.09  
 
Event 3  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokos- Marcolina, Eve E   48 Colonials 1776-8       37.00      38.31  
 
Event 3  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara A       57 Berkeley (Nj) Aq-7     44.00      43.40  
 
Event 3  Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara I      75 Garden State Mas-7   1:05.00    1:14.28  
 
Event 3  Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Garden State Mas-7   1:10.00    1:16.89  
 
Event 3  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurtz, Michael A          20 UC08-8                 28.13      27.71  
  2 Kurtz, Peter W            20 UC08-8                 28.00      27.75  
  3 Millard, Jelani           23 Life Time Swim N-7     29.44      28.58  
  4 Ramos, German R           19 Hoboken Masters-7      31.50      29.45  
  4 Kuno, Rafi                20 Navy Masters-15        29.90      29.45  
 
Event 3  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washick, David J          27 Jersey Wahoos Ma-8     31.20      30.79  
  2 Lehrer, Michael           29 Raritan Bay Area-7     49.10      54.00  
 
Event 3  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, Rob J             39 Garden State Mas-7     28.50      28.84  
  2 Milun, Ryan               39 Berkeley (Nj) Aq-7     39.00      38.30  
 
Event 3  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              51 Garden State Mas-7     35.50      34.67  
  2 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7       36.00      36.77  
 
Event 3  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         57 Raritan Bay Area-7   1:20.00      52.28  
 -- Goran, Steven Z           58 Team New York Aq-6   1:14.04        DNF  
      Did not finish
 
Event 3  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 Garden State Mas-7     35.00      35.54  
  2 Norek, Frank I            60 Raritan Bay Area-7     43.10      50.41  
 
Event 3  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence B       69 Garden State Mas-7     37.50      40.81  
 
Event 3  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7     55.00      56.63  
 
Event 3  Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     1:10.00    1:14.40  
 
Event 4  Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aksu, Gulnaz              39 Peddie Aquatic A-7     54.10      56.11  
 
Event 4  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6     41.67      42.64  
  2 Gardner, Katherine E      41 UC07-7                 50.50      48.09  
 
Event 4  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurtz, Karen A            48 UC08-8                 44.00      40.98  
 
Event 4  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria J       51 UC07-7                 42.80      43.74  
 
Event 4  Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurtz, Michael A          20 UC08-8                 28.48      30.89  
 
Event 4  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Shaughnessy, Ryan J     26 Flipside Aquatic-7     33.00      32.79  
 
Event 4  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goran, Steven Z           58 Team New York Aq-6   1:19.75    1:30.69  
 
Event 4  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Warren J          60 Colonials 1776-8       39.50      39.48  
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7     42.19      52.11  
  3 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7     51.79      52.45  
 
Event 4  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7     38.50      42.49  
 
Event 5  Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Corinne M          25 Spring Valley YM-8   1:35.50    1:38.86  
 
Event 5  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokos- Marcolina, Eve E   48 Colonials 1776-8     1:32.50    1:32.80  
 
Event 5  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ge, Lan                   54 Berkeley (Nj) Aq-7   2:00.00    1:51.26  
 
Event 5  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 Spring Valley YM-8   2:00.00    1:59.58  
  2 Kleeman, Sally A          63 Berkeley (Nj) Aq-7   2:04.30    2:02.35  
  3 Lyndon, Meredith          60 Raritan Bay Area-7   2:08.33    2:17.24  
 
Event 5  Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara I      75 Garden State Mas-7   2:29.00    2:40.38  
 
Event 5  Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Jeff                20 UC07-7               1:25.00    1:24.02  
  2 Kuno, Rafi                20 Navy Masters-15      1:19.50    1:24.29  
 
Event 5  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franklin, John            29 Flipside Aquatic-7   1:10.00    1:15.63  
 -- Lehrer, Michael           29 Raritan Bay Area-7   1:36.10        DNF  
      Did not finish
 
Event 5  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroyer, Christian J       38 Berkeley (Nj) Aq-7   1:45.00    1:39.08  
 
Event 5  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           46 Berkeley (Nj) Aq-7   1:25.00    1:24.90  
  2 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7               1:26.26    1:25.32  
 
Event 5  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Aaron              51 Unattached                NT    1:31.56  
 
Event 5  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Daniel J         57 Jersey Wahoos Ma-8   1:51.68    1:50.50  
 
Event 5  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7   1:42.00    1:43.70  
 
Event 5  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               72 Garden State Mas-7   1:30.00    1:34.62  
 
Event 6  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ge, Lan                   54 Berkeley (Nj) Aq-7   4:00.00    3:52.02  
    1:58.67 1:53.35                                                
 
Event 6  Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 Asphalt Green Ma-6   4:35.00    4:35.85  
    2:17.19 2:18.66                                                
 
Event 6  Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Garden State Mas-7   5:23.00    5:30.91  
 
Event 6  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7     3:15.00    3:12.10  
    1:35.14 1:36.96                                                
 
Event 6  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hamanaka, Atsushi         57 Raritan Bay Area-7   6:00.00    4:56.61  
    2:30.68 2:25.93                                                
  2 Goran, Steven Z           58 Team New York Aq-6   5:48.42    6:20.77  
    3:07.55 3:13.22                                                
 
Event 6  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norek, Frank I            60 Raritan Bay Area-7   3:50.50    3:59.43  
 
Event 6  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winokur, Eliot            72 Gold Coast Maste-50  3:46.68    3:44.97  
    1:49.31 1:55.66                                                
 
Event 7  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alic, Asja                24 Drew Masters Swi-7   1:12.00    1:16.51  
 
Event 7  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Colleen L         30 Garden State Mas-7   1:13.00    1:15.05  
 
Event 7  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aksu, Gulnaz              39 Peddie Aquatic A-7   1:46.68    1:38.57  
 
Event 7  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurtz, Karen A            48 UC08-8               1:40.00    1:19.20  
  2 Santos, Rita C            45 Westchester Mast-6   2:03.00    2:02.77  
 
Event 7  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Patti A             54 Berkeley (Nj) Aq-7   2:10.00    2:03.49  
 
Event 7  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara A       57 Berkeley (Nj) Aq-7   1:18.00    1:15.16  
  2 Callahan, Gerri           58 Garden State Mas-7   2:00.00    1:32.95  
  3 Foley, Evelyn C           57 Metro Masters Sw-6   2:30.00    2:14.93  
 
Event 7  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morman, Carol R           64 Garden State Mas-7   2:30.00    2:14.25  
 
Event 7  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    65 Garden State Mas-7   1:47.00    1:51.70  
 
Event 7  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Joseph            22 Hoboken Masters-7    1:05.50    1:08.21  
 
Event 7  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washick, David J          27 Jersey Wahoos Ma-8   1:05.53    1:06.52  
  2 Sisson, Jake              29 Garden State Mas-7   1:40.00    1:16.89  
 
Event 7  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, Rob J             39 Garden State Mas-7     59.00    1:00.03  
 
Event 7  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rao, Arun S               45 Peddie Aquatic A-7   1:15.00    1:21.82  
 
Event 7  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Aaron              51 Unattached                NT    1:12.37  
  2 Vivanco, Maurice J        50 Berkeley (Nj) Aq-7   1:29.56    1:46.02  
 
Event 7  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Warren J          60 Colonials 1776-8     1:16.00    1:15.03  
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7   1:16.04    1:21.46  
  3 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7   1:16.50    1:31.79  
 
Event 7  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reichle, Bill             68 Berkeley (Nj) Aq-7   1:18.64    1:16.52  
  2 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7   1:18.00    1:17.23  
  3 Seidman, Lawrence B       69 Garden State Mas-7   1:16.78    1:23.29  
 
Event 7  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7   1:12.50    1:15.06  
 
Event 8  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Rita C            45 Westchester Mast-6   4:50.00    4:54.08  
    2:13.86 2:40.22                                                
 
Event 8  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kleeman, Sally A          63 Berkeley (Nj) Aq-7   3:35.00    3:42.58  
 
Event 8  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volker, Jens              51 Garden State Mas-7   2:40.00    2:39.78  
    1:19.44 1:20.34                                                
 
Event 8  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7   4:00.00    3:40.49  
    1:43.73 1:56.76                                                
 
Event 8  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 Garden State Mas-7   2:35.00    2:38.96  
    1:16.62 1:22.34                                                
 
Event 8  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Richard J        69 Garden State Mas-7   3:20.00    3:17.22  
    1:36.56 1:40.66                                                
 
Event 8  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7   2:44.50    2:53.62  
 
Event 8  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7   3:30.00    3:35.26  
    1:45.32 1:49.94                                                
 
Event 9  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6   3:09.21    3:25.27  
    1:40.64 1:44.63                                                
 
Event 9  Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jane                73 Asphalt Green Ma-6   4:06.00    4:06.51  
    2:03.65 2:02.86                                                
 
Event 9  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7   4:00.00    3:56.49  
    1:58.99 1:57.50                                                
 
Event 9  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     5:00.00    4:52.40  
    2:22.79 2:29.61                                                
 
Event 10  Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Katherine E      41 UC07-7               4:05.00    3:59.58  
    1:55.19 2:04.39                                                
 
Event 10  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokos- Marcolina, Eve E   48 Colonials 1776-8     3:25.00    3:22.90  
    1:38.70 1:44.20                                                
 
Event 10  Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyndon, Meredith          60 Raritan Bay Area-7   4:36.26    4:53.39  
    2:25.49 2:27.90                                                
 
Event 10  Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuno, Rafi                20 Navy Masters-15      2:58.70    3:15.75  
    1:32.52 1:43.23                                                
 
Event 10  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Shaughnessy, Ryan J     26 Flipside Aquatic-7   2:31.00    2:51.78  
    1:23.31 1:28.47                                                
  2 Franklin, John            29 Flipside Aquatic-7   2:30.00    2:52.55  
    1:26.40 1:26.15                                                
 
Event 10  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroyer, Christian J       38 Berkeley (Nj) Aq-7   3:45.00    3:28.62  
    1:44.17 1:44.45                                                
 
Event 10  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jotz, Jeffrey J           46 Berkeley (Nj) Aq-7   3:00.40    3:02.21  
    1:28.77 1:33.44                                                
  2 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7               3:19.86    3:19.48  
    1:36.49 1:42.99                                                
 
Event 10  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Daniel J         57 Jersey Wahoos Ma-8   4:15.00    4:02.80  
    1:56.65 2:06.15                                                
  2 Hamanaka, Atsushi         57 Raritan Bay Area-7   5:00.00    4:46.89  
    2:15.25 2:31.64                                                
 
Event 10  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schubert, Richard O       64 Garden State Mas-7   3:55.00    3:58.94  
    1:51.11 2:07.83                                                
 
Event 11  Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6   3:36.74    3:37.38  
    1:41.51 1:55.87                                                
 
Event 11  Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 Spring Valley YM-8   4:25.00    4:15.12  
    1:56.82 2:18.30                                                
 
Event 11  Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winokur, Eliot            72 Gold Coast Maste-50  4:00.83    4:11.90  
 
Event 11  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koop, Douglas A           75 Adirondack Maste-3   4:28.90    4:31.00  
 
Event 12  Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara I      75 Garden State Mas-7   2:25.00    2:33.91  
 
Event 12  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nguyen, Joseph            22 Hoboken Masters-7    1:08.90    1:18.79  
 
Event 12  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Washick, David J          27 Jersey Wahoos Ma-8   1:17.34    1:21.38  
 
Event 12  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fetter, Rob J             39 Garden State Mas-7   1:05.00    1:09.69  
 
Event 12  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Daniel J         57 Jersey Wahoos Ma-8   1:55.37    2:02.02  
  2 Zhou, Benjamin F          56 Berkeley (Nj) Aq-7   2:30.00    2:14.14  
 
Event 12  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Ken                61 Garden State Mas-7   1:22.00    1:29.70  
  2 Norek, Frank I            60 Raritan Bay Area-7   1:49.20    2:08.92  
 
Event 13  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alic, Asja                24 Drew Masters Swi-7     31.00      31.67  
 
Event 13  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Colleen L         30 Garden State Mas-7     32.00      33.23  
 
Event 13  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aksu, Gulnaz              39 Peddie Aquatic A-7     42.12      40.15  
 
Event 13  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyff, Jennifer J          43 Westchester Mast-6     36.21      34.75  
  2 Gardner, Katherine E      41 UC07-7                 40.00      38.65  
 
Event 13  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Rita C            45 Westchester Mast-6     50.00      50.70  
 
Event 13  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connell, Gloria J       51 UC07-7                 34.80      34.42  
  2 Bell, Patti A             54 Berkeley (Nj) Aq-7   1:10.00      51.55  
 
Event 13  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGregor, Barbara A       57 Berkeley (Nj) Aq-7     34.00      34.69  
  2 Foley, Evelyn C           57 Metro Masters Sw-6   1:02.00      59.77  
 
Event 13  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman-Patterson, Sue    65 Garden State Mas-7     46.50      44.98  
 
Event 13  Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurtz, Michael A          20 UC08-8                 24.54      25.32  
  2 Kurtz, Peter W            20 UC08-8                 26.00      26.19  
  3 Lane, Jeff                20 UC07-7                 27.00      26.79  
  4 Ramos, German R           19 Hoboken Masters-7      29.00      28.28  
  5 Abundo, Philip Q          19 Raritan Bay Area-7     25.46      29.72  
 
Event 13  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sisson, Jake              29 Garden State Mas-7     45.00      33.62  
 
Event 13  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milun, Ryan               39 Berkeley (Nj) Aq-7     34.00      29.77  
 
Event 13  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Aaron              51 Unattached                NT      31.25  
  2 Vivanco, Maurice J        50 Berkeley (Nj) Aq-7     38.16      43.73  
 
Event 13  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Recchia, Michael          58 Berkeley (Nj) Aq-7     36.00      32.59  
  2 Daniel, Charles T         58 Garden State Mas-7     39.00      38.66  
  3 Hamanaka, Atsushi         57 Raritan Bay Area-7     55.00      47.77  
  4 Goran, Steven Z           58 Team New York Aq-6     50.99    1:12.36  
 
Event 13  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Warren J          60 Colonials 1776-8       33.00      30.77  
  2 Levine, Steven M          64 Garden State Mas-7     33.67      33.06  
  3 Lehrer, Elliott           61 Raritan Bay Area-7     33.14      36.80  
 
Event 13  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wein, Arthur M            66 Garden State Mas-7     35.00      33.03  
  2 Wallace, Richard J        69 Garden State Mas-7     36.00      35.43  
 
Event 13  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dragon, Jim               72 Garden State Mas-7     31.00      31.13  
  2 Zakim, Jack S             71 Garden State Mas-7     33.20      33.41  
 
Event 13  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7     36.88      39.75  
 
Event 13  Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demas, Nickolas P         86 Garden State Mas-7     40.16      42.86  
 
Event 14  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Devlin, Erin              30 Berkeley (Nj) Aq-7     44.30      37.69  
 
Event 14  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tokos- Marcolina, Eve E   48 Colonials 1776-8       42.00      41.95  
  2 Kurtz, Karen A            48 UC08-8                 46.00      43.10  
 
Event 14  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ge, Lan                   54 Berkeley (Nj) Aq-7   1:00.00      50.14  
  2 Bell, Patti A             54 Berkeley (Nj) Aq-7   1:20.00    1:19.89  
 
Event 14  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Evelyn C           57 Metro Masters Sw-6   1:17.20    1:16.23  
 
Event 14  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lampe, Betty              61 Spring Valley YM-8     55.00      53.76  
  2 Kleeman, Sally A          63 Berkeley (Nj) Aq-7   1:02.27      56.32  
  3 Lyndon, Meredith          60 Raritan Bay Area-7   1:06.16    1:02.87  
 
Event 14  Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Barbara I      75 Garden State Mas-7     59.00    1:04.37  
 
Event 14  Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuno, Rafi                20 Navy Masters-15        37.30      35.27  
  2 Lane, Jeff                20 UC07-7                 36.00      38.38  
 
Event 14  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehrer, Michael           29 Raritan Bay Area-7     43.14      48.69  
 
Event 14  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milun, Ryan               39 Berkeley (Nj) Aq-7     40.00      41.82  
 
Event 14  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haftkowycz, Mark          49 UC07-7                 37.33      35.76  
  2 Rao, Arun S               45 Peddie Aquatic A-7     40.00      49.44  
 
Event 14  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cataldo, Keith            54 Excel Swimming-7       40.00      41.76  
 
Event 14  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Biester, Gary P           58 UC06-6                 40.00      40.75  
  2 Gardner, Daniel J         57 Jersey Wahoos Ma-8     48.83      46.11  
 
Event 14  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Warren J          60 Colonials 1776-8       42.00      45.15  
  2 Schubert, Richard O       64 Garden State Mas-7     52.00      48.67  
 
Event 14  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katz, Jerry A             78 Garden State Mas-7   1:10.00    1:01.19  
 
Event 14  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gladfelter, David D       80 Colonials 1776-8     1:15.00    1:18.19  
 
Event 15  Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moeller, Janet H          82 Garden State Mas-7   2:50.00    3:15.06  
 
Event 15  Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Millard, Jelani           23 Life Time Swim N-7   1:08.81    1:07.69  
  2 Ramos, German R           19 Hoboken Masters-7    1:12.50    1:16.47  
 
Event 15  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gordon, Matthew H         53 Connecticut Mast-5   1:11.00    1:10.06  
 
Event 15  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seidman, Lawrence B       69 Garden State Mas-7   1:36.01    1:52.67  
 
Event 16  Mixed 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Flipside Aquatics-7  'A'                               NT   X4:04.45  
     1) O'Shaughnessy, Ryan J M26       2) Franklin, John M29             
       59.73  1:03.25  1:01.25  1:00.22                                    
 
Event 16  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uc08-8  'A'                                            NT    5:03.63  
     1) Kurtz, Peter W M20              2) Kurtz, Karen A W48             
     3) Kurtz, Michael A M20            4)                                
     1:05.12  1:23.19  1:12.69  1:22.63                                    
  2 Uc07-7  'A'                                            NT    6:15.43  
     1) Gardner, Katherine E W41        2)                                
     1:35.36  1:46.93  1:33.86  1:19.28                                    
 
Event 16  Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkeley (Nj) Aquatic Masters-7  'A'                   NT    5:43.82  
     1) Devlin, Erin W30                2) Recchia, Michael M58           
     3) McGregor, Barbara A W57         4) Jotz, Jeffrey J M46            
     1:37.44                    1:14.88                                    
 
Event 16  Mixed 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'A'                            NT    5:54.37  
     1) Niemi, Ken M61                  2) Murphy, Colleen L W30          
     3) Volker, Jens M51                4) Callahan, Gerri W58            
     1:23.91  1:37.87  1:19.31  1:33.28                                    
  2 Raritan Bay Area YMCA-7  'A'                           NT    6:56.03  
     1) Lyndon, Meredith W60            2) Norek, Frank I M60             
     3) Lehrer, Elliott M61             4) Hamanaka, Atsushi M57          
     1:49.91  2:04.95  3:01.17                                             
  3 Westchester Masters-6  'A'                             NT    7:12.55  
     1) Santos, Rita C W45              2)                                
     3)                                 4) Kyff, Jennifer J W43           
     2:02.71  2:20.96  2:48.88                                             
 
Event 16  Mixed 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garden State Masters-7  'B'                            NT    5:37.37  
     1) Katz, Jerry A M78               2) Seidman, Lawrence B M69        
     3) Zakim, Jack S M71               4) Wein, Arthur M M66             
                       2:47.57